Z białym szaleństwem na ty
Zima - Szykuj się do podróży

Z białym szaleństwem na ty

Zima - Szykuj się do podróży

Z białym szaleństwem na ty

Biały puch zalegający na stokach, słońce mieniące się feerią barw w płatkach śniegu, zróżnicowane trasy i z roku na rok coraz lepsze warunki do szusowania. Zima w naszych górach to piękna pora roku, a ośrodki narciarskie tylko nas utwierdzają w tym przekonaniu. Zanim jednak dowiesz się dokąd jechać, warto się dobrze przygotować do podróży.

Bez względu na to, czy wybierasz narty czy deskę, Twój sprzęt wymaga bezpiecznego transportu. Oryginalne akcesoria Volkswagen® to gwarancja bezpieczeństwa i komfort trans­portu. Praktyczne mocowania, pokrowce oraz łatwe w montażu boxy dachowe znajdziesz na www.vw-sklep.pl. Większość z górskich tras to niezwykle malownicze drogi i poruszanie się po nich jest prawdziwą przyjemnością. Trzeba jednak pamiętać, że zimowa wyprawa to nie tylko akcesoria do transportu. Koła zimowe to podstawa, a łańcuchy na koła mogą wybawić Cię z niejednej opresji. Z takim wyposażeniem możesz ruszać na podbój stoków. A dokąd naj­lepiej się udać, dowiesz się z tego krótkiego przewodnika.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba

Szrenica to serce zachodnich Karkonoszy. Mierząca 1362 m n.p.m. góra ma dla narcia­rzy i snowboardzistów wiele do zaoferowania. U jej podnóża leży Szklarska Poręba - jeden z największych ośrodków narciarskich w Sude­tach. 20 wyciągów i 5 tras zjazdowych o impo­nującej łącznej długości ponad 10 km. Jedną z atrakcji jest najdłuższy (2393 m) i najnowo­cześniejszy wyciąg krzesełkowy „Karkonosze Express”. Ogromne, bo aż sześcioosobowe gondole zawożą narciarzy na górę, nieopodal Świątecznego Kamienia, w zaledwie osiem i pół minuty. Trasy o zróżnicowanym stopniu trudności są gwarancją, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wytrawni narciarze powinni do­brze się bawić na tzw. „Ścianie”. Również po­nad 4-kilometrowa trasa Lolobrygida powinna zadowolić wielu odwiedzających. Dla mniej wprawionych jest „Puchatek”. Tam, przy sztucznym oświetleniu, można bawić się aż do godziny 22:00.

Oczywiście Szrenica nie jest jedyną górą w Szklarskiej Porębie. W okolicy bez trudu odnajdziesz stoki położone na większych i mniejszych wzniesieniach. Łącznie wszystkich tras w Szklarskiej Porębie jest ponad 20 km!

Warunki jakie panują w tym ośrodku, porówny­walne są do alpejskich. Pozwala to utrzymać gru­bą pokrywę śnieżną nawet do wczesnej wiosny. Istnieje więc możliwość przyjazdu nie tylko w środku zimy, ale nawet na początku marca, oczy­wiście z gwarancją dobrej zabawy.

Warto zobaczyć!

Spacer do Wodospadu Szklarki z centrum Szklar­skiej Poręby, wzdłuż rzeki Kamienna, zajmuje około godziny. Sam wodospad to 13,3-metrowa kaskada, która jest szczególnie atrakcyjna zimą, kiedy to spływająca woda zamienia się w lód.

Amatorzy nart, oprócz wspomnianych atrakcji Szklarskiej Poręby, powinni odwiedzić po­bliskie Jakuszyce. Ponad 100 km tras biegowych, wiele z ho­mologacją FIS, powinno zadowolić wszyst­kich miłośników białego puchu.

Korbielów

Korbielów

Przez wielu zaliczany jest do czołowych polskich ośrodków narciarskich. Poło­żony w Beskidzie Ży­wieckim w masywie Pilska, oferuje wiele atrakcji miłośnikom śnieżnego puchu. Góra Pilsko (1542 m n.p.m.) jest jednym z najwyżej położonych ośrodków narciarskich w kraju. Wyższy od niej jest tylko Kasprowy Wierch. Dodajmy do tego prawie 20 km nartostrad, wśród których trasa nr 5 liczy 4500 m oraz imponu­jącą różnicę wzniesień, wy­nosząca 770 metrów i mamy obraz miejsca, które jest obo­wiązkowym punktem na narciar­skiej mapie kraju. Obok Tatr uważane jest za miejsce, w którym panują najlepsze warunki naturalne do uprawiania narciarstwa. Powyżej Hali Szczawiny, sezon bardzo często rozpoczyna się już w listopadzie i trwa napraw­dę długo. Wpływ na to ma usytuowanie tras na północnych stokach. Więc nawet, jeśli zima mi­nęła, nie trać nadziei!

Warto zobaczyć!

Żywiec znany jest przede wszystkim z produkcji piwa. Właśnie dlatego zwiedzanie zaczynamy od Muzeum Browaru. Inne polecane miejsca Żywca to: pałac Habsburgów, Zamek w Żywcu i Park Zamkowy o powierzchni 26 ha. Znajdują się tam repliki zminiaturyzowanych zabytków Podbeskidzia.

Jeśli czas pozwala, zapraszamy do Orawskiego Podzamcza na Słowacji. Górujący nad tą miej­scowością Zamek Orawski jest atrakcją tury­styczną regionu. To „orle gniazdo” położone jest 112 metrów nad lustrem rzeki Orawa. Znaj­dziesz tu ekspozycję archeologiczną, przyrodni­czą i etnograficzną.

Krynica Zdrój

Krynica Zdrój

Wschodnia część Beskidu Sądeckiego - cel wy­praw narciarskich z Krynicy Zdroju. To tu, z Ja­worzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) roztacza się niesamowity widok na dużą część Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego, część Beskidu Wyspowego, Pienin, a nawet na panoramę Tatr! A to wszystko „niejako” przy okazji. Najwięk­szą atrakcją jest kolej gondolowa – najdłuższa i najnowocześniejsza kolej tego typu w Polsce. Wygodne, 6-osobowe gondole mogą przewieźć aż 1600 osób na godzinę. Pokonanie tej trasy zajmuje zaledwie 7 minut. Sztucznie dośnieżane szlaki zjazdowe i najdłuższa w Polsce oświetlo­na trasa, licząca 2600 metrów, robią niesamo­wite wrażenie. Same szlaki również są wysoko oceniane przez amatorów zimowych sportów. Znajdziesz tu zarówno trasy rodzinne, jak i trud­niejsze, np. V FIS. Popularne wśród snowboar­dzistów i narciarzy są trasy II i IIa. Nasłonecz­nione przez cały dzień, o optymalnym stopniu nachylenia i szerokości, zapewniają mnóstwo dobrej zabawy. Dla najmłodszych, nie tyko wiekiem, ale i stażem, przeznaczono wyciąg szkoleniowy „Żółwik”, zlokalizowany w górnej części trasy II. Warunki do uprawiania sportów zimowych utrzymują się tu przez 4, a nawet 5 miesięcy w roku.

Warto zobaczyć!

Krynica Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa. Świadczą o tym liczne pijalnie wód oraz Jaskinia Solna. Ta zbudowana z kilkudziesięciu ton soli Morza Martwego grota, pozwala na regenerację i zdrowy odpoczynek po całym dniu szusowa­nia.

W nieodległej Muszynie, znanej głównie z pro­dukcji wody mineralnej, leży wyjątkowa atrakcja. Dawna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apo­stoła w Powroźniku została w 2013 roku wpi­sana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zieleniec

Zieleniec

To największy kurort Kotliny Kłodzkiej i jeden z większych w kraju. Swój wyjąt­kowy klimat zawdzięcza Górom Orlickim i Bystrzyckim, które go otaczają. Trasy w Zieleńcu to ponad 22 km nartostrad o różnym stopniu trudności. Mnóstwo atrakcji znajdą tu zarówno amatorzy eks­tremalnych zjazdów, jak i całe rodziny. Zieleniec znany jest z bogatej oferty dla maluchów, licznych szkółek i łagodnych stoków. Do wszystkich tych atrakcji moż­na się dostać dzięki 24 wyciągom, wśród których znajduje się nowoczesna 4-oso­bowa kanapa typu Tatralift, jak również wyciąg gondolowo-kanapowy. Warto w tym miejscu podkreślić, że na wszyst­kie wyciągi obowiązuje jeden wspólny karnet. Zróżnicowane i wyjątkowo lubia­ne trasy oraz alpejski klimat sprawiają, że Zieleniec jest przez wielu uznawany za jeden z atrakcyjniejszych ośrodków nar­ciarskich, nie tylko w Polsce.

Warto zobaczyć!

W Kłodzku warto zwiedzić Twierdzę Kłodzko. To jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolne­go Śląska. Z górnych partii roztacza się piękny widok na panoramę miasta i oko­liczne góry. U podnóży Twierdzy można zejść do kolejnej atrakcji – podziemnych labiryntów miasta. Z innych zabytków warto zobaczyć most św. Jana. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Kłodzku.

Niedaleko Kłodzka leży Kudowa Zdrój. Słynie z licznych pijalni wód i przepięk­nego Parku Zdrojowego. Rosną w nim (w zależności od pory roku): agawy, kaktusy, opuncje, draceny, sagowce i rododendrony. Wchodząc do parku od ul. Zdrojowej, warto wejść do Pijalni Wód Mineralnych, której ściany zdobią freski obrazujące życie Dolnego Śląska z początku XX wieku.

Koło z łańcuchem

Pamiętaj!

Chociaż podstawą są zimowe koła, nie zapomnij o łańcuchach. Na górskich i wymagających trasach mogą okazać się niezwykle przydatne. Pokrowiec do przechowywania, box oraz uchwyty - wybieraj akcesoria dopasowane do swojego modelu Volkswagena. Zapewnisz sobie spokój i komfortową podróż.

Górskie trasy są urokliwe, dlatego zaplanuj na drogę trochę więcej czasu. Warto będzie czasami zatrzymać się i wysiąść z auta, aby podziwiać wyjątkowe widoki lub zabytki.

Życzymy bezpiecznej jazdy!