Układ hamulcowy – niezbędnik kierowcy
Serwis i akcesoria oczami fanów | Natalia

Układ hamulcowy – niezbędnik kierowcy

Serwis i akcesoria oczami fanów | Natalia

Układ hamulcowy – niezbędnik kierowcy

Bez sprawnych hamulców trudno o bezpieczną jazdę – dobrze wie o tym Natalia, która jest baristką prowadzącą własną palarnię kawy w Olsztynie. Jej praca wiąże się z częstymi podróżami – autem dojeżdża na branżowe zawody i do zaprzyjaźnionych kawiarni, które zaopatruje w kawowe specjały. Przy okazji kolejnej zawodowej wizyty w Poznaniu, postanowiła umówić wizytę w zaprzyjaźnionym Autoryzowanym Serwisie Volkswagena.
W końcu kokpit jej samochodu wyświetlił niedawno komunikat o konieczności wymiany klocków hamulcowych – przezorna Natalia nie lekceważy takich informacji.

Układ hamulcowy – niezbędnik kierowcy

Zajrzyj z Natalią do serwisu, aby poznać kluczowe informacje o układzie hamulcowym.

Dzięki wspólnym odwiedzinom dowiesz się, kiedy należy wymienić klocki i tarcze hamulcowe, od czego zależy ich żywotność i na jakie sygnały warto zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą na co dzień. Swoją wiedzą dzieli się Sebastian – wieloletni, doświadczony pracownik Autoryzowanego Serwisu Volkswagena. Mechanik nie tylko dokona fachowej wymiany zużytych części w samochodzie Natalii, ale również podpowie sprawdzone sposoby na jazdę, która przedłuża żywotność wymiennych elementów układu hamulcowego.

Wymiana klocków hamulcowych jest zależna od stanu ich warstwy ścieralnej, natomiast tarcz hamulcowych – od ich grubości w momencie kontroli przez profesjonalnego mechanika. Przyjmuje się, że należy przeprowadzać ją średnio co 50 tysięcy kilometrów, jednak warto pamiętać, że zarówno styl jazdy, rozwijane prędkości, jak i jakość części mają wpływ na hamowanie. Aby było w pełni bezpieczne, ważne jest także regularne wymienianie płynu hamulcowego, które zapobiega korozji całego układu. Konieczność zbliżającej się wymiany klocków i tarcz hamulcowych można wykryć zawczasu, nawet bez specjalnych komunikatów na desce rozdzielczej – to m.in. gorsza efektywność hamowania, ściąganie samochodu na boki w trakcie jazdy czy pisk hamulców. Czujność zapobiega niebezpiecznym sytuacjom.

Wymiana klocków hamulcowych

To również może Cię zainteresować

Pakiety przeglądów

Fakty i mity o skrzyni biegów DSG

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

  • Dane na podstawie świadectw homologacji typu. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Więcej informacji na temat WLTP na stronie: www.volkswagen.pl/pl/wltp.html Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg w przypadku samochodów elektrycznych lub hybryd oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie. Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu. Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%). Czas promocji i liczba aut objętych promocją ograniczone. Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane w niniejszym cenniku są aktualne na dzień publikacji materiału.W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen. Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów. 

    Zawartość domówionego pakietu lub opcji może zmienić elementy wyposażenia standardowego – w niektórych przypadkach bezzwrotnie zastępując elementy wyposażenia standardowego. 

    Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów. Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.