„Top Gear” za kierownicą Volkswagena ID
Lifestyle

„Top Gear” za kierownicą Volkswagena ID

Lifestyle

„Top Gear” za kierownicą Volkswagena ID

Volkswagen, podobnie jak cały przemysł motoryzacyjny, znajduje się u progu największych zmian w swojej historii. Dla Volkswagena symbolem tych zmian będzie elektryczny model ID., który zadebiutuje już w tym roku. Na długo przed oficjalną premierą ID. dziennikarz brytyjskiego miesięcznika „Top Gear” miał okazję poprowadzić prototypowy egzemplarz tego samochodu. Jego recenzja stanowi przedsmak przyszłości, która już niebawem stanie się faktem.

ID.3 w kamuflażu
ID. nie jest po prostu kolejnym pojazdem elektrycznym, jakich coraz więcej pojawia się na naszych drogach. ID. dla świata samochodów będzie tym, czym był pierwszy iPhone dla branży technologicznej. ID. to rewolucja, która na zawsze zmieni sposób, w jaki funkcjonujemy we współczesnym świecie. Samochód, który toruje Volkswagenowi drogę do epoki pojazdów zasilanych energią elektryczną.

Pierwsza taka relacja o ID.

Już sama platforma MEB (odpowiednik MQB dla samochodów elektrycznych), na której jest zbudowany ID., to prawdopodobnie najważniejszy projekt w historii Volkswagena. Projekt na miarę przejścia od Garbusa do Golfa.

Nic więc dziwnego, że zainteresowanie mediów i dziennikarzy motoryzacyjnych tym modelem jest ogromne. Jeden z redaktorów „Top Gear”, Paul Holler, prawie rok przed debiutem ID. miał możliwość jazdy testowej jeszcze zakamuflowanym prototypem, który pod koniec 2018 roku przechodził testy w południowej Afryce.

Relacja Paula z pierwszej jazdy testowejOpens an external link to obecnie jedno z najlepszych i najpełniejszych dostępnych źródeł informacji o Volkswagenie ID. Sprawdźmy, czego możemy się z niej dowiedzieć o tym przełomowym modelu.

Nadjeżdża Volkswagen ID.
Nadjeżdża Volkswagen ID. – rewolucyjny samochód elektryczny, który na zawsze zmieni sposób, w jaki funkcjonujemy we współczesnym świecie.
Volkswagen ID. jest wielkości Golfa
Volkswagen ID. jest wielkości Golfa, ale we wnętrzu zapewnia przestrzeń porównywalną z tą w Passacie.

ID. – znacznie więcej niż elektryczny Golf

„Czy to faktycznie będzie tak znaczący model jak Garbus i Golf?” – pyta retorycznie Paul na wstępie.

Podstawy są z pewnością obiecujące. Cena ID. ma być porównywalna z ceną Golfa TDI. Moc około 180 KM, napęd na tył, zasięg według normy WLTP w zależności od wersji – do 330 lub ponad 500 km – wylicza redaktor.

„Nadwozie jest śliczne i niezwykle postępowe” – kontynuuje, opisując prototyp jako zdumiewająco wierny koncepcyjnemu ID. „Nie ma tu nic z konserwatywnej ewolucji Golfa czy Polo” – podsumowuje Paul, a następie zabiera nas za kierownicę ID.

Za kierownicą elektrycznego Volkswagena nowej ery

„Hamowanie możliwe jest na dwa sposoby. W domyślnym trybie po odpuszczeniu gazu samochód płynie, dopóki nie wciśniesz hamulca. Lekkie hamowanie wzbudza jedynie odzysk energii ładującej akumulatory. Niewielkim przełącznikiem możesz również włączyć tzw. one pedal driving. Wówczas samochód mocno zwalnia przy samym tylko odpuszczeniu gazu, i korzystanie z hamulca staje się zbędne. Tryb jazdy można wybrać w zależności od preferencji – Volkswagen daje w tej kwestii wybór” – zauważa redaktor, opisując swoje pierwsze kilometry w ID.

Dr. Frank Welsch, członek zarządu Volkswagena (po prawej) oraz Frank Bekemeier
Dr. Frank Welsch, członek zarządu Volkswagena (po prawej) oraz Frank Bekemeier, szef działu E-Mobility Volkswagena asystowali dziennikarzowi „Top Gear” podczas pierwszych jazd testowych.

„W zakrętach ID. nie przechyla się nadmiernie, daje odczucie zwartej i harmonijnej konstrukcji. Napęd na tył zapewnia mnóstwo trakcji, dzięki której samochód wręcz wystrzeliwuje z ciaśniejszych zakrętów” – czytamy w relacji dziennikarza.

Redaktor „Top Gear” zaznacza jednak, że na bardziej szczegółowe wrażenia musimy jeszcze poczekać, bo Volkswagen dopiero dostraja układ jezdny i kierowniczy, dlatego ocenianie tych aspektów nie ma obecnie większego sensu.

ID. – 400 km w 30 min

Volkswagen nie podaje jeszcze oficjalnych danych dotyczących parametrów silnika ani osiągów, ale obstawiam, że do 100 km/h ID. rozpędza się w około 9 s. Rzecz w tym, że wrażenia są bardziej intensywne niż w przypadku identycznych osiągów w samochodzie spalinowym. Kiedy wciskasz pedał gazu w samochodzie elektrycznym, przyspieszasz momentalnie. W samochodzie spalinowym musisz zredukować i poczekać na przypływ momentu, a w tym czasie elektryk bezszelestnie wyrywa do przodu” – wyjaśnia Paul.

W recenzji „Top Gear” czytamy, że pojemność baterii również nadal pozostaje tajemnicą, ale podobnie jak pojemność zbiornika paliwa w tradycyjnych samochodach, tak pojemność baterii w samochodzie elektrycznym nie jest aż tak istotnym parametrem – zaznacza autor. Tym, co się liczy, jest zasięg, a oferowane będą dwie wersje ID. – z zasięgiem 330 km i 500 km. To realne zasięgi mierzone według zbliżonej do rzeczywistości normy WLTP.

Dziennikarz zdradza również, że naładowanie 80 proc. baterii (zapewniające 400 km zasięgu) przy wykorzystaniu najmocniejszej ładowarki (125 kW) zajmuje zaledwie 30 min. 

Jadący ID.3 od tyłu
Volkswagen ID. w skrócie: zasięg do 500 km, napęd na tył, 0-100 km/h w około 9 s i ładowanie 80 proc. baterii (do 400 km zasięgu) w 30 min!
Jadący Volkswagena ID. w kamuflażu
Wnętrze Volkswagena ID. podczas pierwszych testów było zakamuflowane równie skutecznie, co karoseria, ale dziennikarz „Top Gear” zdradza nam nieco szczegółów.

We wnętrzu Volkswagena ID.

Nie za wiele dowiadujemy się o wnętrzu, ponieważ mówimy o prototypie, którego kabina podczas testów nadal była niemal w całości zasłonięta. Paul stara się jednak przekazać nam, ile może, i zachęca do poćwiczenia wyobraźni.

„Ultranowoczesna kabina daje wrażenie lekkiej i znacznie przestronniejszej niż w Golfie. (…) Deska rozdzielcza jest przesunięta 15 cm ku przodowi w porównaniu z Golfem, ponieważ obszerny moduł klimatyzacji został umieszczony w miejscu, gdzie twój i mój samochód mają silnik” – rozpoczyna Paul.

„Centralny wyświetlacz jest umieszczony wysoko w zasięgu ręki. Za jego pośrednictwem obsługujemy infotainment i rozbudowane usługi on-line, zaś poniżej mamy kontekstowy dotykowy suwak do obsługi temperatury i głośności” – opisuje.

Dziennikarz zwraca też uwagę na ogromny wyświetlacz head-up, który będzie wspomagał kierowcę technologią rozszerzonej rzeczywistości, ułatwiając korzystanie z asystentów jazdy czy nawigacji.

A co z aspektami praktycznymi? Paul zauważa, że chociaż ID. to samochód wielkości Golfa, oferuje przestrzeń porównywalną z tą w Passacie: „Opadająca linia dachu nie zabiera przestrzeni nad głową osób podróżujących z tyłu, baterie w podłodze nie ograniczają miejsca na stopy, a bagażnik, pod podłogą którego znajduje się silnik oraz przekładnia, jest wystarczająco duży”.

To właściwie wszystkie najważniejsze informacje, jakie udało się zebrać redaktorowi magazynu „Top Gear” podczas krótkiego spotkania z Volkswagenem ID. Z jego relacji płynie jasny przekaz: Volkswagen ID. to przełom na miarę Golfa!

ID. i co dalej?

I.D. będzie pierwszym modelem z nowej elektrycznej rodziny Volkswagena. Jego produkcja rozpocznie się pod koniec 2019 r. w fabryce w Zwickau. Fabryka ta jest w tej chwili rozbudowywana i stanie się najwydajniejszym w Europie zakładem produkującym samochody elektryczne. Chwilę po ID. pojawi się SUV ID. Crozz, a w 2022 roku zadebiutuje van ID. Buzz oraz elektryczny odpowiednik Passata, czyli ID. Vizzion.

Dzięki tak dynamicznemu rozwojowi gamy ID. już w 2025 roku Volkswagen zamierza produkować ponad milion w pełni elektrycznych samochodów rocznie. Nadciąga więc prawdziwa elektryczna rewolucja, a wszystko zacznie się od kompaktowego ID., którego na polskich drogach możemy spodziewać się już na początku przyszłego roku.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Dane na podstawie świadectw homologacji typu. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Więcej informacji na temat WLTP na stronie: www.volkswagen.pl/pl/wltp.html

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg w przypadku samochodów elektrycznych lub hybryd oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

  Podane ceny obejmują podatek VAT (23%). 

  Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561§2 Kodeksu cywilnego.

  Volkswagen Osobowe zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne, dostępne za dopłatą. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następują w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Osobowe.

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. D z.U. z 2020 r., poz. 256). Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronach: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska.html