Rozsuwany/unoszony dach solarny

Elementy fotowoltaiczne wbudowane pod szkłem dachu solarnego nawet przy niewielkim nasłonecznieniu wytwarzają prąd i zasilają dmuchawę w samochodzie. Dzięki temu mimo wyłączonego zapłonu do wnętrza samochodu może być doprowadzane świeże powietrze, co pozwala obniżyć temperaturę we wnętrzu nawet o 50 procent, bez obciążania akumulatora rozruchowego. Takie wstępne obniżenie temperatury pozwala klimatyzacji szybko schłodzić wnętrze do żądanego poziomu przy mniejszym zużyciu energii. 

Regulacja wałka rozrządu

Wałek rozrządy to główny element sterowania pracą zaworów za pośrednictwem krzywek, a także popychaczy. Regulacja wałków rozrządu w sposób optymalny dopasowuje czasy otwarcia zaworów do wszystkich warunków pracy. Wałek jest napędzany przez wał korbowy za pośrednictwem paska zębatego bądź łańcucha. 

Regulacja poziomu nadwozia

Przy regulacji poziomu nadwozia zawieszenie pneumatyczne samochodu może utrzymywać stały poziom na obu osiach, niezależnie od obciążenia pojazdu ładunkiem.* Czujniki wysokości w sposób stały rejestrują odległość między osiami a nadwoziem i natychmiast wyrównują różnice między odległością zadaną a rzeczywistą.*

W zawieszeniu konwencjonalnym i pneumatycznym stosowane są różne systemy regulacji poziomu. Automatyczna regulacja poziomu zwiększa komfort jazdy zapobiegając obniżeniu tyłu samochodu przy obciążeniu ładunkiem.* Ponadto poprawia zachowanie się pojazdu podczas holowania przyczepy.

* W granicach możliwości systemu.

Patrz też:
Zawieszenie pneumatyczne (CDC)

Reflektory LED Matrix IQ.LIGHT

Reflektor LED Matrix IQ.LIGHT to w pełni diodowy reflektor z segmentami LED doświetlającymi zakręty. Oprócz podstawowych funkcji świateł drogowych i mijania, technologia matrycowa umożliwia włączanie i wyłączanie poszczególnych segmentów LED, aby uzyskać różne rozdziały światła dostosowane do różnych sytuacji. Podczas jazdy na światłach drogowych kamera może rozpoznać nadjeżdżające z przeciwka i jadące przed Volkswagenem pojazdy. Pojedyncze segmenty LED zostaną odpowiednio wygaszone i/lub ściemnione, tak że możliwa jest jazda z zapalonymi na stałe światłami drogowymi bez oślepiania innych uczestników ruchu*. Jeżeli kamera rozpozna znak drogowy, jasność segmentów oświetlających dane miejsce na poboczu może zostać zredukowana, by ograniczyć oślepianie kierowcy przez światło odbite od znaku drogowego*.
Segmenty reflektora LED Matrix IQ.LIGHT spełniają funkcję pełnego oświetlenia w taki sposób, że szerokość, zasięg i intensywność strumienia światła mogą zostać dopasowane do aktualnej sytuacji.* Technologia matrycowa może pomóc uzyskać o wiele lepsze oświetlenie drogi bez oślepiania innych kierowców i przeszkadzającego odbicia światła od znaków drogowych, co znacznie zwiększa komfort prowadzenia samochodu nocą.

*W granicach możliwości systemu.

Zbliżenie na reflektor w VW Golfie GTI

Radio cyfrowe DAB

Z systemem Digital Audio Broadcasting (DAB) radio lub system radiowo-nawigacyjny odbiera nie tylko sygnały audio (muzyka i mowa), lecz również dodatkowe dane (informacje o ruchu drogowym, program, muzyka, pogoda itp.). Jeżeli system radiowy lub nawigacyjny jest wyposażony w odpowiedni wyświetlacz, mogą być na nim prezentowane dodatkowo grafiki, np. plany miast lub animacje.

Patrz też:
System radiowo-nawigacyjny

Wnętrze VW Touarega z fokusem na komputer pokładowy i radio cyfrowe

Reflektory biksenonowe

Reflektory biksenonowe to rozwinięta wersja reflektorów ksenonowych. Jeden reflektor emituje zarówno światło mijania, jak i drogowe. Ruchoma przesłona przy światłach mijania zasłania część strumienia światła. Przy przełączeniu na światła drogowe przesłona odsuwa się uwalniając cały strumień światła.

Radar mierzący odległość

Radar mierzący odległość jest częścią aktywnego tempomatu ACC.

Patrz też:
Aktywny tempomat ACC
System obserwacji otoczenia Front Assist
Systemy wspomagajace

Dwa Volkswageny nocą widziane z góry. Sensoryka radaru mierzącego odległość przedstawiona liniami.

Recyrkulacja spalin

Recyrkulacja gazów wydechowych (AGR; z ang. Exhaust Gas Recirculation, EGR) – system zawracania części spalin wytworzonych przez silnik powrotem do komory spalania. Dzięki temu niższa zawartość tlenu w mieszance paliwowo-powietrznej umożliwia podczas pracy silnika z niewielkim obciążeniem chwilowe ograniczenie intensywności procesu spalania oraz schłodzenie komór spalania. Proces ten ułatwia obniżenie emisji tlenków azotu (NOx), których powstawaniu sprzyja wysoka temperatura. Odpowiednia domieszka spalin może zatem wpływać na emisję w zależności od obciążenia silnika. W przypadku EGR cofanie spalin przez system przewodów do kolektora dolotowego jest regulowane elektronicznym zaworem, którym steruje układ zarządzania pracą silnika. Z kolektora dolotowego spaliny są zasysane do komory spalania.

Radio Data System (RDS)

RDS to skrót od Radio Data System i jest to usługa oferowana przez stacje radiowe. Oprócz słyszalnego programu wysyłane są informacje w formie zakodowanych sygnałów cyfrowych, które mogą być analizowane przez odbiorniki radiowe współpracujące z RDS. Umożliwia to przekazywanie dodatkowych usług, jak nazwa nadawcy (PSN), tekst radiowy (RT) czy oznaczenie programów drogowych (TP) względnie zakłóceń w ruchu drogowym (np. korków, wypadków, blokad przez TMC). Przekazywanie alternatywnych częstotliwości (AF) w RDS umożliwia dostrojenie do najlepiej odbieranej częstotliwości słuchanego aktualnie programu radiowego. W tym celu radio automatycznie przechodzi od słabnącego sygnału na lepszą częstotliwość nadawania tej samej stacji.

Traffic Announcement (TA) przekazuje radiowe komunikaty o ruchu drogowym w ustawionej wcześniej głośności, nawet gdy słuchamy akurat innych źródeł (CD, SD lub inne media) lub gdy radio jest wyciszone. Ponadto w ramach jednej sieci nadawców następuje automatyczne przełączenie ze stacji nie nadającej komunikatów drogowych na odpowiednią stację z komunikatami drogowymi (EON, Enhanced Other Network).

Za rzetelność informacji RDS odpowiedzialność ponoszą operatorzy stacji radiowych. RDS pokrywa już cały obszar Europy, także w innych regionach świata (np. w Ameryce Północnej, Chinach) RDS w połączeniu z nazwą nadawcy (PSN) i informacjami drogowymi (TMC) odgrywa coraz większą rolę.

Komputer pokładowy Volkswagena z fokusem na RDS

RDE

Uzupełniająco do WLTP w Europie stosowana jest metoda pomiaru RDE. To skrót od Real Driving Emissions. W przeciwieństwie do NEDC i WLTP, pomiary emisji nie są prowadzone na stanowisku testowym, lecz podczas jazdy. Emisje substancji szkodliwych określone podczas jazdy po drogach publicznych nazywane są emisjami rzeczywistymi.

Cykl jazdy RDE
Podczas pomiaru RDE pojazd pokonuje zróżnicowane odcinki z przypadkowymi przyspieszeniami i hamowaniami. Pomiar trwa między 90 a 120 minut. Samochód jest wyposażony w mobilny system pomiaru spalin (PEMS - Portable Emission Measurement System). Urządzenie to mierzy emisję substancji szkodliwych (tlenków azotu i tlenku węgla) oraz odpowiednie parametry silnika, samochodu i otoczenia. Przez połączenie z danymi GPS możliwe jest dokładne określenie związku między sytuacją podczas jazdy a emisjami spalin.

Patrz też:
NEDC
WLTP

VW Golf jedzie przez miasto, widok od przodu

Rear Seat Entertainment (RSE)

Rear Seat Entertainment Volkswagen Exclusive oferuje pasażerom siedzącym na tylnych siedzeniach rozrywkę multimedialną na wysokim poziomie. Główne elementy to płaski ekran TFT w podsufitce lub dwa ekrany w zagłówkach przednich siedzeń, odtwarzacz DVD i dodatkowy panel obsługowy na konsoli środkowej z tyłu. Na konsoli znajdują się także przyłącza do słuchawek, by nie przeszkadzać innym pasażerom, oraz dodatkowe wejście video i audio, do którego można podłączyć zewnętrzne źródło, na przykład konsolę gier.

Dźwięk z DVD jest odtwarzany przez słuchawki lub głośniki systemu radiowego. Aby kierowca i inni pasażerowie mogli słuchać radia także wtedy, gdy jeden z pasażerów słucha DVD, możliwa jest też oddzielna praca Rear Seat Entertainment i radia. 

Rekuperacja

Rekuperacja (odzyskiwanie energii hamowania) pomaga lepiej wykorzystać energię wytwarzaną do napędzania samochodu. Energia kinetyczna powstająca przy hamowaniu lub jazdy bez użycia pedału przyspieszenia jest zamieniana przez alternator w energię elektryczną, która jest magazynowana w akumulatorze i może być wykorzystywana przy przyspieszaniu. Akumulator może wtedy zasilać odbiorniki elektryczne, a silnik nie musi napędzać alternatora.

Dzięki takiemu sterowaniu pracą alternatora i zawsze optymalnie naładowanemu akumulatorowi, przy przyspieszaniu lub jeździe ze stałą prędkością napięcie prądnicy może zostać obniżone. Możliwe jest nawet całkowite wyłączenie alternatora. A to odciąża silnik i zmniejsza zużycie paliwa.

System oprócz odpowiedniego alternatora obejmuje także inteligentny system zarządzania akumulatorem z dodatkową funkcją nadzorowania poziomu jego naładowania.

Patrz też:
System zarządzania energią akumulatora

System Infotainment, wskaźnik rekuperacji

Recykling

Recykling oznacza doprowadzanie surowców z powrotem do obiegu materiałów, czyli ich ponowne użycie w nowych produktach. W przemyśle motoryzacyjnym recykling skupiał się głównie na odzyskiwaniu metali, jednak obecnie coraz więcej elementów pojazdów może zostać ponownie wykorzystanych. Odzyskiwalność surowców użytych do produkcji samochodu jest dziś uwzględniana już w fazie konstrukcyjnej. Volkswagen nie tylko dba o recykling odpadów, lecz również stara się unikać ich powstawania. Dlatego większość podzespołów, materiałów i surowców jest dostarczana przez dostawców w opakowaniach wielorazowych. 95 procent odpadów produkcyjnych jest ponownie wykorzystywanych. Ponadto substancje i materiały w samochodzie są odpowiednio oznaczane, aby ułatwić ich przyporządkowanie przy procesie recyklingu.

Stos starych samochodów

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Więcej informacji na temat WLTP na stronie: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska/wltp.html?

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie https://www.volkswagen.pl/pl/connected-car/lacznosc/we-connect.html? Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. ID.7 Tourer Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Tourer Special Edition: 47 430 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. Materiał może prezentować elementy wyposażenia dodatkowego lub opcjonalnego