Marka Volkswagen Samochody Osobowe z sukcesem zamknęła 2019 rok

Marka Volkswagen Samochody Osobowe z sukcesem zamknęła 2019 rok

Marka Volkswagen Samochody Osobowe z sukcesem zamknęła 2019 rok

14 stycznia 2020
  • w porównaniu z poprzednim rokiem marka Volkswagen zwiększyła dostawy aut na świecie o 0,5 procent do 6,28 milionów egzemplarzy
  • odnotowano wzrosty w Europie, Ameryce Południowej, w regionie Azji i Pacyfiku oraz w USA
  • dostarczono ponad 80.000 samochodów elektrycznych (wzrost o 60 procent)

W 2019 roku marka Volkswagen dostarczyła klientom na świecie 6.278.300 samochodów o 0,5 procent poprawiając wynik z poprzedniego roku. Mimo ogólnie niekorzystnej sytuacji rynkowej marka znacznie zwiększyła swoje udziały. W Europie, Ameryce Południowej, Azji-Pacyfiku oraz w USA odnotowano wzrost sprzedaży. W porównaniu z poprzednim rokiem znacznie wzrosło zainteresowanie klientów modelami zelektryfikowanymi. Dostarczono ponad 80.000 aut elektrycznych, co oznacza bardzo duży wzrost – aż o 60 procent.

Ralf Brandstätter, Chief Operating Officer, stwierdził: „Rok 2019 był bardzo ważny dla marki Volkswagen. Przygotowaliśmy model ID.3 i Golfa ósmej generacji, konsekwentnie koncentrowaliśmy się na osiągnięciu jak największej rentowności. Ważnym krokiem na drodze do zwiększenia efektywności i zapewnienia bezpieczeństwa na przyszłość będzie też uzgodniona z pracobiorcami Roadmap Digital Transformation, którą zaczniemy teraz realizować. Nadal w zdyscyplinowany sposób będziemy optymalizować koszty, by poczynić niezbędne inwestycje na przyszłość. Dzięki znakomitej pracy całej załogi, mimo trudnej sytuacji na rynku, udało nam się zwiększyć i tak wysoki poziom ubiegłorocznych dostaw samochodów dla klientów”.

Członek Zarządu Jürgen Stackmann dodał: „W 2019 roku dzięki znacznemu zwiększeniu udziałów na poszczególnych rynkach mocno rozbudowaliśmy naszą globalną pozycję. To widoczny znak siły naszej marki, konkurencyjności naszych produktów i usług, a także skutecznej organizacji sprzedaży – bardzo dziękuję naszym klientom, firmom partnerskim i ich pracownikom za zaufanie, lojalność i szczere zaangażowanie”.

Marka Volkswagen mocno rozszerzyła w zeszłym roku zakres elektryfikacji swoich pojazdów. Liczba dostarczonych klientom samochodów elektrycznych zwiększyła się w porównaniu z poprzednim rokiem o 60 procent do ponad 80.000 egzemplarzy. Nieco ponad połowa nabywców zdecydowała się na zakup samochodu z wyłącznie elektrycznym napędem, pozostali zaś na kupno hybryd typu plug-in. Najpopularniejszym modelem ponownie okazał się e-Golf, sprzedany w liczbie ponad 35.000 sztuk.

Dostawy dla klientów w poszczególnych regionach świata w 2019 roku:

W Europie Volkswagen dostarczył klientom 1.763.800 samochodów, co oznacza wzrost o 0,9 procent. W Europie Zachodniej do nabywców trafiło 1.496.200 samochodów, czyli o 1,8 procent więcej. Jeszcze wyższy wzrost odnotowano na rodzimym rynku niemieckim, gdzie wyniósł on 5,3 procent i zamknął się liczbą 569.900 samochodów. W Europie Środkowej i Wschodniej dostawy dla klientów okazały się o 4 procent mniejsze i wyniosły 267.600 aut.

W Ameryce Północnej dostawy zmniejszyły się łącznie o 1,6 procent do 564.900 samochodów. Sytuacja na poszczególnych rynkach była jednak różna. W USA sprzedaż aut marki Volkswagen, mimo ogólnie mniejszego rynku, wzrosła o 2,6 procent do 363.400 pojazdów, co oznacza, że Volkswagen zwiększył tam swój udział. W Meksyku owoce przyniosła zmiana strategii mająca na celu zwiększenie rentowności. Ograniczono ofertę w tych segmentach rynku, w których marże są mniejsze – świadomie więc zaakceptowano mniejszą sprzedaż. Dostawy dla klientów przy ogólnym spadku sprzedaży aut w Meksyku zmniejszyły się w wypadku Volkswagena o 10,3 procent do 132.400 samochodów.

W Ameryce Południowej 
na kurczącym się rynku marka odnotowała wzrost dostaw o 3,7 procent do poziomu 491.500 pojazdów. Pozwoliło to na znaczne zwiększeniu udziału. Efekt ten marka zawdzięcza rynkowi w Brazylii, gdzie na zakup Volkswagena zdecydowało się 391.800 klientów (wzrost o 16,7 procent). W Argentynie Volkswagen nie zdołał oprzeć się niekorzystnej sytuacji rynkowej – dostawy dla klientów zmniejszyły się w tym kraju o 40,6 procent do 55.900 samochodów.

W regionie Azji i Pacyfiku marka Volkswagen zwiększyła liczbę dostaw dla klientów do 3.312.500 aut, czyli o 0,8 procent. Na największym pojedynczym rynku chińskim, mimo trudnej sytuacji gospodarczej, do klientów trafiło 3.163.200 samochodów, a więc o 1,7 procent więcej niż rok wcześniej. Volkswagen pozostał w Chinach marką najpopularniejszą i znacznie zwiększył swój udział w tamtejszym rynku. Ważną rolę odegrała w tym ofensywa produktów w nowych segmentach – zostały one bardzo dobrze przyjęte. Wprowadzona we wrześniu nowa marka JETTA dostarczyła klientom 43.000 samochodów odnosząc największy sukces spośród marek debiutujących w Chinach w ostatnich latach. Volkswagen kontynuował jednocześnie ofensywę w dziedzinie samochodów elektrycznych i oferuje dzisiaj siedem zelektryfikowanych modeli.

Szczegółowa tabela z danymi znajduje się w pliku pdf