High Tech przy taśmie montażowej

Volkswagen przekształca fabrykę w Zwickau w zakład wykorzystujący najnowocześniejsze technologie. Około 10 km na północ od centrum Zwickau od 2022 roku będzie powstawać do 330.000 samochodów elektrycznych rocznie.

High Tech przy taśmie montażowej
Fabryka w Zwickau: coraz więcej czynności montażowych jest wykonywanych automatycznie

Skomputeryzowana, wydajna i bardzo nowoczesna – od 2018 roku Volkswagen przekształca fabrykę w Zwickau w specjalistyczny zakład produkcji samochodów elektrycznych tworząc w niej jedno z centrów ofensywy w tej dziedzinie. Zainwestowano tu już 1,2 miliarda euro. Planuje się produkcję sześciu modeli należących do trzech marek: Audi, Seata i Volkswagena.

Elektryczna ofensywa koncernu Volkswagen

Volkswagen z wielką konsekwencją i zaangażowaniem pracuje nad rozwojem samochodów elektrycznych. Do 2025 roku koncern – zależnie od sytuacji na rynku – zamierza produkować i sprzedawać rocznie do trzech milionów takich aut. Pojawić ma się ponad 70 nowych, zelektryfikowanych modeli koncernu, wśród nich 50 z wyłącznie elektrycznym napędem. W tym celu Volkswagen mocno inwestuje w rozwój elektrycznej mobilności – do końca 2022 roku planuje wydać na ten cel ponad 30 miliardów euro. Chińskie spółki koncernu zainwestują w najbliższych latach kolejne 15 miliardów euro.

Dla realizacji tych celów niezwykle ważna jest nowoczesna infrastruktura. Volkswagen dokonuje przebudowy fabryki w Zwickau tworząc z niej największy i najwydajniejszy zakład produkcji elektrycznych aut w Europie, aut skonstruowanych w oparciu o opracowaną specjalnie na potrzeby samochodów elektrycznych płytę podłogową określaną skrótem MEB. Zakład w Zwickau jest wyposażany w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, dzięki którym praca w nim będzie efektywna i zgodna z zasadami ergonomii. Oznacza to zastosowanie wszędzie gdzie to możliwe robotów oraz urządzeń autonomicznych. Chodzi też o nowy rodzaj współpracy między człowiekiem, a maszyną, w tym przypadku – robotem.

Wykres MEB vs MQB
High-tech w fabryce w Zwickau: automatyczne czynności w dziale montażu

Czynności wykonywane przez automaty

Przeprowadzane zmiany są widoczne przede wszystkim w dziale montażu. W najbliższych latach stopień automatyzacji ma tu wzrosnąć dwukrotnie. Oznacza to, że zwiększy się liczba robotów. Czynności wykonywane przez nie równolegle do przesuwającej się taśmy montażowej z rzeczy niegdyś wyjątkowej stały się regułą: na przykład podczas montowania szklanego dachu w samochodzie taśma z przesuwającą się karoserią nie zatrzymuje się – to robot przesuwa się wzdłuż linii montażowej i przy pomocy długiego ramienia automatycznie nakłada dach na nadwozie.

Współpraca człowieka z maszyną

Człowiek i automat pracują teraz „ręka w rękę”. Automat nie zastępuje pracownika, lecz uzupełnia zestaw wykonywanych przez niego czynności uwalniając go od tych szczególnie uciążliwych. Dotyczy to np. wszelkich prac, które dotąd pracownik wykonywał z podniesionymi rękami ponad głową oraz podnoszenia ciężkich elementów. Współpraca ta odbywa się we wspólnej przestrzeni, człowiek i robot nie są od siebie odgrodzeni żadną barierą.

Montaż elementów kabiny samochodu również jest wykonywany automatycznie. Robot przemieszcza się wzdłuż taśmy z tą samą prędkością co ona instalując – całkowicie automatycznie – tablicę rozdzielczą wewnątrz kabiny. Podczas montażu przedniej i tylnej osi samochodu decydującą rolę również odgrywają procesy automatyczne – także w tym przypadku to automat podnosi ciężkie elementy i przytwierdza je do podwozia. Całość jest łączona śrubami z wykorzystaniem tzw. X-Gun, czyli urządzenia automatycznie zaopatrywanego w śruby. Człowiek i robot pracują też „ramię w ramię” przy montażu uszczelek. Pracownik zakłada je ręcznie, a robot mocuje potem automatycznie na drzwiach.

Współpraca człowieka z maszyną
Automatyczny montaż tablicy rozdzielczej w samochodzie

Procesy automatyczne są wykorzystywane nie tylko do instalacji kolejnych elementów. W przyszłości Volkswagen będzie korzystał z automatów także podczas zestrajania zawieszeń samochodów. Kiedyś zawieszenie zestrajano gdy auto znajdowało się już przy końcu linii montażowej, teraz będzie się to działo równolegle do procesu produkcji (gdy samochód nie ma jeszcze kół!). Ta sama zasada dotyczy montażu i regulacji reflektorów.

Zastosowanie nowych technologii w Volkswagenie ID.31), który jest produkowany w Zwickau od 4 listopada, pozwoliło na wykorzystanie kolejnych automatów podczas produkcji: elementem wyposażenia pierwszego całkowicie elektrycznego samochodu marki Volkswagen jest wyświetlacz head-up wykorzystujący technologię rzeczywistości rozszerzonej. Urządzenie to wyświetla wskazania nawigacji w polu widzenia kierowcy w taki sposób, że wyglądają one, jakby zostały namalowane na jezdni. Kalibrację tego urządzenia również wykonują roboty całkowicie automatycznie.

1) – samochód nie jest jeszcze oferowany w sprzedaży

Rodzina ID.

Modele z rodziny ID. zostały skonstruowane pod kątem zastosowania w nich elektrycznych układów napędowych i optymalnie wykorzystują możliwości, jakie zapewnia ta technologia. Mają daleki zasięg, przestronne wnętrza, dynamiczne właściwości jezdne oraz prezentują nieznany dotąd wysoki poziom cyfryzacji. Produkcja pierwszego modelu z tej rodziny – kompaktowego ID.31) – już się rozpoczęła. Wkrótce dołączą do niego ID.BUZZ2), limuzyna ID.VIZZION3) oraz SUV-y: ID.CROZZ4) i ID. ROOMZZ5). Volkswagen będzie w przyszłości oferował atrakcyjne samochody elektryczne w każdym segmencie rynku – od aut kompaktowych, aż po dużego lifestylowego Bulli. W 2025 roku marka zamierza sprzedawać na świecie co najmniej milion samochodów elektrycznych rocznie.

1) – samochód nie jest jeszcze oferowany w sprzedaży

2-5) – modele studyjne

Dzięki wyposażeniu w aparaturę pomiarową i kamerę automaty znajdują zastosowanie również przy kontroli jakości, dostarczając precyzyjnych danych na temat szerokości szczelin pomiędzy elementami nadwozia czy dokładności montażu drzwi. Dzięki tym danym można od razu stwierdzić, że drzwi zostały przesunięte np. o milimetr za daleko w przód lub w tył. Informacje te urządzenie pomiarowe wysyła do działu kontroli montażowej. Zastosowanie automatów pozwala zmniejszyć udział kontroli mechanicznej i zapewnia najwyższą jakość.

robot umieszcza ciężkie elementy na ramie zawieszenia
Automaty stosuje się również podczas montażu przedniej osi – robot umieszcza ciężkie elementy na ramie zawieszenia
Urządzenie o nazwie X-Gun
Poszczególne elementy zostają połączone śrubami przy pomocy urządzenia o nazwie X-Gun

Wykorzystanie automatów w różnych procesach produkcyjnych

Przekształcając fabrykę w Zwickau i przebudowując hale Volkswagen w coraz większym stopniu stawia na urządzenia automatyczne i autonomiczne:

Dział pras. Kiedyś pracownicy zdejmowali z taśmy wykrojone przez prasę elementy karoserii i składowali je w pojemnikach. W przyszłości czynność tę przejmą roboty – dzięki systemowi kamer rozpoznają obecność części na taśmie, zdejmą ją i włożą do odpowiedniego pojemnika.

Dział karoserii. Tutaj pracownicy sterują robotami przy pomocy gestów. Oznacza to, że człowiek ruchem rąk kieruje ramieniem robota, które trzyma element karoserii. Dzięki czujnikom i kamerom robot umieszcza daną część w pozycji, która umożliwia specjaliście dokonanie jej oceny. To sprawia, że kontrola jakości jest jeszcze skuteczniejsza. Dział karoserii dysponuje także urządzeniem umożliwiającym automatyczny montaż nawet czterech różnych rodzajów pojazdów. Również drzwi, które do działu montażu karoserii dostarcza się na taśmie, są montowane do nadwozia przez automaty.

Lars Thielemann, szef działu planowania w fabryce w Zwickau
Lars Thielemann, szef działu planowania w fabryce w Zwickau, stoi w przed stanowiskiem montażu tablicy rozdzielczej…
Zawieszenie
… i zawieszenia

Lakiernia. Kiedyś specjaliści sprawdzali jakość montażu nadwozia wizualnie oraz przeciągając dłonią i opuszkami palców po karoserii. Dzisiaj kontrola powierzchni nadwozia jest wykonywana całkowicie automatycznie. Polakierowana karoseria zostaje sprawdzona przez specjalny skaner, który rozpoznaje błędy w strukturze lakieru, wizualizuje je i weryfikuje bez udziału człowieka.

Logistyka. Akumulatory dostarczane koleją z fabryki w Brunszwiku są rozładowywane i dostarczane do miejsca składowania automatycznie. Elektryczny pojazd ciężarowy transportuje je później do hali montażowej. Nie tylko transport za pośrednictwem robotów oraz przenoszenie elementów odbywa się tutaj automatycznie – same akumulatory również są umieszczane finalnie w podłodze pojazdu przez roboty.

Wśród pozostałych rozwiązań, dzięki którym fabryka w Zwickau zasługuje na miano zakładu high-tech znajdują się nowy system transportu obywający się bez kierowcy i pozwalający na skrócenie, bądź wydłużenie linii montażowej. Dzięki temu można elastycznie reagować na zmiany w procesie produkcji. W fabryce w Zwickau znajduje się również centrum druku 3D, w którym wytwarza się narzędzia służące do montażu oraz elementy prototypowe. Jest tu także system lokalizacji, za pomocą którego można precyzyjnie określić, gdzie w danej chwili znajduje się konkretny produkowany pojazd.

Automatyczny system transportowy
Automatyczny system transportowy na linii montażowej numer 4

Plany dotyczące zastosowania sztucznej inteligencji

Zmiany nigdy nie mają końca – także w przyszłości Volkswagen zamierza wprowadzać w fabryce w Zwickau nowe rozwiązania modernizacyjne. Jakość połączeń wtykowych i śrubowych ma być kontrolowana przez system kamer wykorzystujący technologię sztucznej inteligencji. Poza tym, w przyszłości roboty będą przy pomocy śrub mocować osłony podwozia.

Już dzisiaj fabryka w Zwickau jest najnowocześniejszym zakładem produkcji samochodów elektrycznych w Europie. W Saksonii nie zamierzają szybko oddać innym tego tytułu.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł.