VW Garbus 1302S vs VW Golf I vs ID3

Garbus 1302S vs. Golf I vs. ID.3

Porównanie - VW Garbus 1302S vs. VW Golf I vs. ID.3

 

 

Historia lubi
się powtarzać

 

Przez ponad 80 lat istnienia Volkswagen dał światu wiele aut, które na dobre zmieniły historię motoryzacji. Niepowtarzalnego Garbusa znają wszyscy. Golf zdefiniował na nowo segment popularnych do dziś kompaktów. Czy najnowsze rewolucyjne dziecko z Wolfsburga – model ID.3 – okaże się równie przełomowy, jak jego kultowi już dziś poprzednicy?

VW Garbus 1302S vs VW Golf I vs ID3
Od lewej do prawej: ID.3, Golf I i Garbus 1302S.

Od niego się wszystko zaczęło…

W połowie lat 30. ubiegłego wieku Niemcy z dumą zaprezentowali swoje nowe motoryzacyjne dzieło – Volkswagena Typ 1, znanego szerzej jako Garbus. Wkrótce wybuchła druga wojna światowa, więc masową produkcję Garbusa rozpoczęto dopiero w 1945 roku. Auto miało prostą konstrukcję i było jednym z pionierów klasy kompakt.

Osobą odpowiedzialną za projekt garbatego auta był sam Ferdynand Porsche. Auto miało być i było typowym samochodem dla ludu. Poza rozpoznawalną sylwetką VW Typ 1 wyróżniał się ciekawym układem napędowym. Silnik znajdował się z tyłu i był konstrukcją typu bokser. Za napęd odpowiedzialne były koła tylnej osi. Widzicie w tym podobieństwo do współczesnych modeli Porsche? Nie jesteście w błędzie.

Jak już wspomniałem, Garbus miał prostą budowę. Równie proste było wnętrze, w którym znajdowało się tylko to, co niezbędne do jazdy. Z założenia auto miało w komfortowych warunkach przewieźć dwie osoby i ze swojego zadania wywiązywało się bardzo dobrze.

Co niesamowite, samochód produkowany był aż do 2003 roku! To rekord świata! Łącznie wyprodukowano ponad 21 mln egzemplarzy. Co prawda Volkswagen na przełomie lat wieków zaprezentował zupełnie nowe wcielenie Garbusa – New Beetle, ale zarówno ten model, jak i kolejna odmiana The Beetle nie odniosły takiego sukcesu jak ich protoplasta.

Król jest tylko jeden

Każda kolejna generacja kompaktowego Golfa wyznaczała standardy w swojej klasie, która została nawet nazwana klasą Golfa. Udoskonalany na przestrzeni kilkudziesięciu lat model sprzedawał się jak świeże bułeczki i bardzo często stawiany był za wzór. Dziś Golfa znają wszyscy. Współczesne odmiany biją rekordy popularności, a pierwsze generacje niemalże z marszu stały się pożądanymi i bardzo cenionymi klasykami.

Historia króla klasy kompakt rozpoczęła swój bieg w 1974 roku. To ponad 30 lat po debiucie Garbusa. Przy projekcie pierwszego Golfa palce maczała kolejna ważna persona. Za projekt auta odpowiedzialne było studio Ital Design, na którego czele stał Giorgetto Giugiaro. Tego pana nikomu przedstawiać nie trzeba.

Konstrukcyjnie pierwszy Golf był zupełnie inny od Garbusa, pokazując, jak bardzo na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniały się trendy i założenia w motoryzacji. Golf miał kanciaste nadwozie. Był narysowany bardziej zachowawczo, co zresztą pozostało cechą rozpoznawczą tego modelu do dziś. Volkswagen od razu przygotował dwie wersje auta: trzydrzwiową lub pięciodrzwiową. Klient mógł wybierać, czy chce więcej praktyczności, czy sportowego sznytu.

Golf pierwszej generacji odpychał się od podłoża kołami przedniej osi, a silnik miał pod przednią maską. Z charakterystycznego układu napędowego Garbusa pozostało tylko wspomnienie.

Od 2019 roku dostępna jest już ósma generacja Golfa. Bardziej rewolucyjna niż poprzednicy, nowocześniejsza i zdecydowanie bardziej multimedialna. Czy także okaże się bestsellerem? Wszystko wskazuje na to, że tak!

Nowa era

ID.3 także chce być popularnym Volkswagenem. Auto jest zupełnie nową konstrukcją, która ma dać początek erze elektrycznych samochodów z Wolfsburga.

ID.3 nie jest pierwszym elektrykiem z logo VW na przednim grillu. Wcześniejsze e-Golf oraz e-up! były specjalnymi wersjami, bazującymi na popularnych modelach. ID.3 jest pierwszym VW tworzonym od podstaw jako auto elektryczne. Nie ma i nie będzie wariantów spalinowych tego modelu.

Nowy napędzany elektronami Volkswagen od strony stylistycznej prezentuje się odważnie. Chociaż za taki stan rzeczy w dużej mierze odpowiada różnokolorowe nadwozie oraz felgi o nieszablonowym wzorze. Dzięki nim ID.3 nie ginie w tłumie innych aut jak większość modeli z Wolfsburga.

Rewolucyjnie prezentuje się również wnętrze, w którym postawiono na minimalizm. Fizycznych przycisków czy przełączników jest w nim jak na lekarstwo. Multimedia oraz klimatyzację obsługuje się poprzez ekran dotykowy lub również dotykowe niewielkie panele. Za kierownicą próżno szukać konwencjonalnych zegarów. Znalazło się tam miejsce na niezbyt rozbudowany wyświetlacz, który pokazuje tylko niezbędne informacje (m.in. aktualną prędkość).

ID.3 jest także przestronny i przemyślany. Przednie fotele mają kapitańskie podłokietniki, a na tylnej kanapie jest dużo miejsca. Bagażnik ma także przyzwoitą pojemność, wynoszącą 380 l. W tej kwestii niewiele się zmieniło. To typowy Volkswagen.

Duże zmiany zaszły natomiast w układzie napędowym. I nie mam tutaj bynajmniej na myśli elektrycznego silnika, który na szeroką skalę ma zastąpić spalinowe jednostki. ID.3 ma tylny napęd. Tak, dobrze przeczytaliście. Samochód odpycha się od podłoża tylnymi kołami. Opony na obu osiach to wybrane prze Volkswagena do pierwszego montażu letnia Continental EcoContactTM6 lub zimowa Continental WinterContactTM TS 850. Zostały specjalnie dostosowane do indywidualnych wymagań ID.3 - auto elektryczne musi być wyposażone w opony o niskim oporze toczenia, które pozwolą oszczędzać energię i maksymalnie wydłużyć czas użytkowania pojazdu pomiędzy ładowaniem. Oprócz tego, opony Continental do VW ID.3 zapewnią komfort pasażerom dzięki niskiemu poziomowi hałasu, a ich specjalna konstrukcja ścian bocznych pomaga zminimalizować opór aerodynamiczny pojazdu. Zarówno letnie jak i zimowe opony Contientala do ID. 3 są zaopatrzone w technologię ContiSeal™, która automatycznie uszczelnia przebicia bieżnika opony o średnicy do pięciu milimetrów, eliminując w ten sposób około 90% wszystkich możliwych przebić.

ID.3 jest pierwszym od dawien dawna tylnonapędowym Volkswagenem. Podobieństwo do Garbusa? Tak, ale tylko w tym względzie. Zarówno Garbus, jak i pierwszy Golf, nawet w wersji GTI, nie mogły się pochwalić takimi osiągami, jakimi dysponuje ID.3. Silnik niemieckiego elektryka wytwarza 204 KM mocy, co pozwala na rozpędzenie się do 100 km/h w 7,3 s. Świetny wynik! Świetna, a raczej błyskawiczna jest także reakcja jednostki napędowej na ruchy pedału gazu. Silnik elektryczny, w przeciwieństwie do spalinowych, nie musi się wkręcać na obroty, aby oddawać swoją maksymalną moc. Ta wartość dostępna jest tutaj od razu, od pierwszego obrotu, na każde zawołanie.

Oddzielnym tematem i tak naprawdę piętą achillesową wielu współczesnych samochodów napędzanych elektronami jest zasięg możliwy do pokonania na jednym ładowaniu. Dla wielu osób poważnym minusem jest także czas ładowania. Wyposażony w akumulatory o pojemności 58 kWh (do oferty dołączą już wkrótce wersje o pojemności 48 kWh oraz 77 kWh) niemiecki elektryk może pokonać 420 km. Tak przynajmniej obiecuje Volkswagen. W praktyce odległość możliwa do pokonania na jednym „tankowaniu” to około 310–350 km w zależności od stylu jazdy. Czas ładowania? Zależny od źródła prądu. Najszybsze ładowarki będą w stanie naładować akumulatory ID.3 od 0 do 80 proc. poniżej jednej godziny. Ten sam proces przy korzystaniu z domowego gniazdka może trwać powyżej 20 godzin. Cierpliwość jest cnotą.

VW Garbus 1302S vs VW Golf I vs ID3
VW Garbus 1302S vs VW Golf I vs ID3

Garbus jest dziś najbardziej rozpoznawalnym modelem Volkswagena na całym świecie. Golfa znają wszyscy i niemalże wszyscy stawiają go za wzór w swojej klasie. Czy w przypadku ID.3 historia się powtórzy i auto odniesie spektakularny sukces? Na odpowiedź na to pytanie będziemy musieli jeszcze poczekać.

Porównanie danych technicznych

Nadwozie

VW Garbus 1302S vs. VW Golf I vs. ID.3 - porównanie nadwozia

Garbus 1302S

Golf I

ID.3

Długość/ szerokość/ wysokość (mm)

4080/ 1550/ 1500

3815/ 1610/ 1410

4261/ 1809/ 1552

Rozstaw osi (mm)

2400

2390

2770

Masa własna (kg)

ok. 850

890

1794

Koła

155/R15

185/55R15

205/55R18

Garbus 1302S

4080/ 1550/ 1500

Golf I

3815/ 1610/ 1410

ID.3

4261/ 1809/ 1552

Silnik/napęd

VW Garbus 1302S vs. VW Golf I vs. ID.3 - porównanie silników/napędów

Garbus 1302S

Golf I

ID.3

Oznaczenie modelowe

1.6

1.6 8V

elektryczny

Typ, liczba zaworów

H4 Bokser

R4 8V

-

Poj. skokowa (ccm)

1584

1595

-

Poj. akumulatorów (kWh)

-

-

58

Maks. moc (KM/przy obr./min)

51/ 4000

75/ 5000

204

Maks. mom. obr. (Nm/przy obr./min)

106/ 2800

125/ 2500

290/3000

Skrzynia biegów

manualna 4

manualna 5

automatyczna 1

Napędzana oś

tylna

przednia

tylna

Garbus 1302S

1.6

Golf I

1.6 8V

ID.3

elektryczny

Osiągi/zużycie paliwa

VW Garbus 1302S vs. VW Golf I vs. ID.3 - porównanie osiągów/zużycia paliwa

Garbus 1302S

Golf I

ID.3

0–100 km/h (s)

21

12,6

7,3

V maks. (km/h)

130

154

160

Spalanie (l/ 100 km/ śr. katalogowe)

11

7,8

-

Spalanie (kWh/100 km)

-

-

16,1

Garbus 1302S

21

Golf I

12,6

ID.3

7,3

Więcej informacji ze świata marki Volkswagen znaleźć można w magazynie Volkswagen Trends”, z którego pochodzi powyższy artykuł.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł.