Elektromobilność

Efektywne odzyskiwanie energii hamowania

Elektromobilność

Efektywne odzyskiwanie energii hamowania

12.06.2023

Kilka interesujących faktów dotyczących rekuperacji:

 • odzyskiwanie energii przy hamowaniu jest możliwe dzięki temu, że samochód elektrycznyOpens an external link może wykorzystywać swój silnik także jako generator,
 • w ten sposób samochody mogą zamieniać energię kinetyczną w elektryczną,
 • ten proces zwany rekuperacją zwiększa zasięg samochodu, szczególnie w ruchu miejskim. 

Ekologiczne hamowanie 

Aby zmniejszyć prędkość jazdy, możesz skorzystać z hamowania silnikiem lub wcisnąć pedał hamulca. W tym drugim przypadku tarcie okładzin hamulcowych powoduje wytwarzanie ciepła, czyli energii. W samochodach z silnikiem spalinowym energia ta nie jest w żaden sposób wykorzystywana – ciepło jest po prostu oddawane do otoczenia przez system chłodzenia hamulców.

W modelach ID. jest inaczej: możesz wykorzystać tę energię do ładowania baterii wysokonapięciowej.Opens an external link Przy hamowaniu elektryczny silnik napędowy pracuje jako generator napędzany energią kinetyczną samochodu i wytwarza energię elektryczną.  

Odzyskiwanie energii hamowania – jak to działa

Przy hamowaniu koła samochodu elektrycznegoOpens an external link przekazują energię kinetyczną przez układ napędowy do silnika. Silnik pracuje wtedy w trybie generatora i wytwarza prąd, wykorzystując opór elektromotoryczny. Powoduje to z jednej strony ładowanie baterii wysokonapięciowej, z drugiej strony przyhamowuje auto. Proces ten nazywany jest również rekuperacją (z łaciny „recuperare” – „odzyskiwać”).

Zasada jest podobna jak w przypadku dynama w rowerze: gdy dynamo przylega do koła, potrzeba więcej siły, by naciskać na pedały.

Przy hamowaniu koła samochodu elektrycznego przenoszą energię kinetyczną.

Rekuperacja w skrócie

 • Do rekuperacji podczas hamowania konieczne jest współdziałanie hamowania elektrycznego (przez generator) i hydraulicznego (przez hamulce na kołach pojazdu).
 • Taka współpraca obu systemów hamowania nazywana jest „Brake Blending” i umożliwia uzyskanie większej efektywności energetycznej.
 • Współdziałanie obu sposobów hamowania nie ma praktyczne żadnego wpływu na wrażenia podczas jazdy. Dba o to inteligentna elektronika mocy i układ sterujący.

Energia kinetyczna zostaje zamieniona w energię elektryczną, która jest przekazywana przez elektronikę mocy i układ sterujący do baterii wysokonapięciowej. Energia jest zatem ponownie wykorzystywana, dlatego mówimy w tym przypadku o hamowaniu odzyskowym. 

Z energią przez miasto

Efekt odzysku energii odczuwalny jest szczególnie wyraźnie podczas jazdy po mieście, gdzie często trzeba hamować i ruszać. Obowiązuje przy tym zasada, że więcej energii odzyskuje się hamując „z wyczuciem”. Także poza miastem, na długich zjazdach ze wzniesienia, rekuperacja przynosi korzyści. 

Zmniejsza się prędkość – rośnie komfort.

Nie tylko hamowanie jest w ID. efektywne i inteligentne, lecz również sama jazda staje się wyraźnie bardziej komfortowa. Szczególnie przyjemne jest toczenie się, gdy kierowca zdejmie nogę z pedału przyspieszenia – samochód przed zahamowaniem będzie się łagodnie toczył bez hamującego działania silnika i bez przyspieszania. Przy przewidującym stylu jazdy takie „żeglowanie” pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. W przypadku hamowania najpierw następuje rekuperacja. Zatem każde wytracanie prędkości w ID ma pozytywny wpływ – zarówno na zasięg, jak i na komfort.

Jak daleko zajedziesz na jednym ładowaniu baterii, możesz sprawdzić w naszym symulatorze zasięgu. Wypróbuj go. 

Chcesz umówić się na jazdę próbną lub skonfigurować auto? Przejdź do naszych modeli ID.

Chcesz umówić się na jazdę próbną lub skonfigurować auto? Przejdź do naszych modeli ID.

Chcesz poznać bliżej nasze elektryczne modele ID.? Umów się na jazdę próbną z najbliższym dealerem Volkswagena lub skorzystaj z naszego konfiguratora online, by skonfigurować swojego wymarzonego ID.

Umów się na jazdę próbną.Opens an external link

Skonfiguruj.Opens an external link

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.