Zarząd koncernu Volkswagen omawia plan dekarbonizacji z niezależną Radą ds Zrównoważonego Rozwoju

Zarząd koncernu Volkswagen omawia plan dekarbonizacji z niezależną Radą ds. Zrównoważonego Rozwoju

Zarząd koncernu Volkswagen omawia plan dekarbonizacji z niezależną Radą ds. Zrównoważonego Rozwoju

6 maja 2021
 • Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju popiera strategię transformacji Grupy Volkswagen
 • Rada wzywa do szerszej wewnętrznej dyskusji na temat celu korporacyjnego, który stawia sobie koncern Volkswagen i zaleca określenie daty zakończenia produkcji modeli z silnikami spalinowymi
 • Obie strony zgadzają się co do dużego potencjału zarządzania danymi ESG (Environmental Social Governance) w zakresie skrystalizowania się celu korporacyjnego
 • Zarząd zgadza się na dodatkowe badanie dotyczące społecznie odpowiedzialnego przebranżowienia siły roboczej

Poznań, 6. maja 2021 r. – Na pierwszym wspólnym spotkaniu w tym roku, Zarząd Grupy Volkswagen i niezależna Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju koncernu Volkswagen omówili plan i działania Grupy w zakresie dekarbonizacji. Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju wezwała w szczególności do jeszcze bardziej intensywnej dyskusji na temat celu korporacyjnego, który stawia sobie koncern Volkswagen, jakim jest zapewnienie wszystkim mobilności neutralnej pod względem emisji CO2 oraz do jednoznacznego określenia daty zakończenia produkcji modeli z silnikami spalinowymi. Podczas dyskusji obie strony uzgodniły ściślejszy system raportowania danych ESG (Environmental Social Governance) i zleciły dodatkowe badanie dotyczące społecznie odpowiedzialnego przebranżowienia siły roboczej. Mocne zaangażowanie koncernu Volkswagen w unijny Zielony Ład obejmuje również zwiększenie zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych, szybsze wycofanie się z produkcji energii opartej na węglu, szybką rozbudowę infrastruktury ładowania oraz nowe zasady pomocy państwa, która miałaby wzmocnić transformację i dekarbonizację przemysłu oraz zakładów produkcyjnych. Od 2016 roku dziewięcioosobowa Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju doradza Grupie Volkswagen w strategicznych kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem i z odpowiedzialnością społeczną.

Kryteria inwestycyjne w coraz większym stopniu będą koncentrować się na aspektach ESG. To sprawia, że koncern Volkswagen będzie musiał wzmocnić ich raportowanie oraz zapewnić przejrzystość danych i możliwość ich oceny. „Grupa Volkswagen ma szansę wyróżnić się na tle konkurencji dzięki globalnemu programowi zrównoważonego rozwoju” – powiedział Georg Kell, dyrektor i założyciel UN Global Compact i rzecznik Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju. Aby wcielić w życie bardziej systematyczne wykorzystanie danych ESG, Rada zaleciła stworzenie własnego systemu danych.

Była komisarz UE ds. działań w dziedzinie ochrony klimatu – Connie Hedegaard – na szczeblu działań politycznych podkreśliła potrzebę ścisłej współpracy między dyrektorami generalnymi firm motoryzacyjnych a decydentami w Europie. Chodzi o to, aby pokazać, że europejskie przedsiębiorstwa wspierają cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z roku 1990. Koncern Volkswagen jest członkiem i założycielem „CEO Alliance for Europe's Recovery, Reform and Resilience” i wspiera dialog między polityką a biznesem, który może pomóc we wdrożeniu Europejskiego Zielonego Ładu. Grupa Volkswagen chce w ten sposób podkreślić zaangażowanie w ambitne cele klimatyczne Unii Europejskiej . Ottmar Edenhofer, dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu, zwrócił uwagę na wyzwania związane z mechanizmem dostosowywania granic emisji dwutlenku węgla, który będzie wymagał współpracy międzynarodowej, a także konieczność inwestowania przez przemysł w projekty pilotażowe w zakresie technologii emisji ujemnych (wychwytywania dwutlenku węgla). Członkowie Rady wezwali również koncern Volkswagen do wyznaczenia celów dekarbonizacji zgodnie z ambicjami ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.

Jeśli chodzi o podanie konkretnej daty zakończenia produkcji modeli z silnikami spalinowymi, dyrektor generalny koncernu Volkswagena – Herbert Diess – wyjaśnił, że przejście na samochody elektryczne ma sens z punktu widzenia ochrony klimatu tylko w krajach o wystarczającej produkcji energii ze źródeł odnawialnych. „Jesteśmy w pełni zaangażowani w neutralność klimatyczną” – podkreślił Herbert Diess. „Ważne jest, aby zrozumieć, że mamy do czynienia z sytuacją przejściową. Spodziewamy się, że transformacja mobilności zajmie tyle czasu, ile trwają dwa cykle życia samochodu”. W UE koniec produkcji modeli z silnikami spalinowymi może nastąpić nieco wcześniej po 2030 roku niż, na przykład, w Ameryce Łacińskiej. Ogólnie rzecz biorąc, skuteczność e-mobilności jako siły napędowej w ochronie klimatu zależy od wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.

Do głównych priorytetów Rady na najbliższe dwa lata należy wspieranie koncernu Volkswagen w transformacji w kierunku przedsiębiorstwa zorientowanego na cel. W opinii Rady ma to kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zaangażowanie w transformację pracowników. „To jest powód, dla którego pracownicy każdego ranka wstają z łóżek” – powiedziała Magdalena Gerger, CEO i Prezes Systembolaget AB. Koncern Volkswagen, zachęcony zaleceniem Rady, zdecydował się włączyć dyskusję na temat celu korporacyjnego do „Strategii 2030”, która zostanie przedstawiona jeszcze w tym roku.

Przejście na elektromobilność i cyfryzację będzie miało również wpływ na zatrudnienie i siłę roboczą. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju przez Instytut Organizacji i Inżynierii Przemysłowej im. Fraunhofera wynika, że e-mobilność i cyfryzacja spowodują mniejszy spadek zatrudnienia w Grupie Volkswagen niż wskazywały wcześniejsze badania. Podczas spotkania były Prezydent Konfederacji Niemieckich Związków Zawodowych – Michael Sommer –przedstawił plan nowego projektu badawczego, który dotyczy planu zatrudnienia w 2030 roku.

Podczas spotkania Zarządu koncernu Volkswagen z Radą ds. Zrównoważonego Rozwoju omówiono również obecny plan pięcioletni w Chinach i jego wpływ na Grupę Volkswagen. Członek Rady – Ye Qi – profesor na Wydziale Polityki i Zarządzania Środowiskiem na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie podkreślił, że realizacja planu będzie wymagać bardziej ambitnych środków dekarbonizacji. Grupa Volkswagen w Chinach już ogłosiła, że wszystkie zakłady, które produkują modele oparte na platformie MEB zaprojektowanej dla aut elektrycznych będą zasilane wyłącznie energią ze źródeł odnawialnych.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt "Jak Abonament" (EasyDrive) - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.