Ładowanie i zasięg

Elektrykiem przejedziesz 100 km za jedyne 12 zł 

Koszt jazdy autem elektrycznym jest kilkakrotnie niższy niż samochodem z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Przeprowadziliśmy symulację dla trasy o długości 100 km – wyniki przemawiają zdecydowanie na korzyść elektryka. Przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić.

Samochód jest ładowany przed supermarketem

Auta elektryczne zyskują coraz większą popularność. Sprawdzają się zarówno na krótkich, jak i długich odcinkach, w mieście i na trasie, na co dzień i w wakacje. Korzystanie z nich jest łatwe, wygodne, przyjemne i tanie.

Elektryki są nie tylko ekologiczne, ale także
ekonomiczne.

Ta zaleta jest szczególnie istotna w warunkach wysokiej inflacji i rekordowych cen paliw na stacjach. Najtaniej jest jeździć samochodami elektrycznymi – jak to wyliczyliśmy?

Ile można zaoszczędzić?

Dla porównania kosztów jazdy autami z silnikiem elektrycznym, spalinowym i wysokoprężnym przyjęliśmy odcinek 100 km – to tyle ile dzieli Warszawę od Siedlec, Wrocław od Opola, Kraków od Zabrza czy Szczecin od Gorzowa Wielkopolskiego. Wyniki mówią same za siebie i jednoznacznie wskazują na ekonomiczną przewagę elektryków.

Do testu przyjęliśmy średnie zużycie energii przez najnowsze modele aut elektrycznych i porównaliśmy te wartości ze średnim zużyciem paliwa w modelach z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Wykonaliśmy dwa zestawienia: nowoczesny elektryczny ID.5 porównaliśmy z modelem Tiguan, natomiast kompaktowy ID.3 – z nowym VW Golfem.

Elektryk wygrywa

Przejechanie 100 km kompaktowym elektrycznym ID.3 jest o ponad 3 razy tańsze niż VW Golfem z silnikiem benzynowym i niemal 3 razy tańsze niż Golfem z silnikiem wysokoprężnym. W przypadku wyższej klasy aut takie zestawienie wypada jeszcze lepiej na korzyść elektryka. Jazda na takim samym odcinku modelem ID.5 jest niemal 4 razy tańsza niż Tiguanem z silnikiem benzynowym i ponad 3 razy tańsza niż Tiguanem z silnikiem wysokoprężnym.

Wykres porównujący koszty przejazdu 100km ID.3 i nowym Golfem
Wykres porównujący koszty przejazdu 100km ID.5 i Tiguanem

 Zapomnij o stacjach benzynowych

Niskie koszty jazdy autami elektrycznymi to ich niejedyna zaleta. Są one także wygodne w ładowaniu, a dostępna liczba opcji ich „tankowania” wciąż rośnie. Baterie można już naładować prawie wszędzie: z gniazdka elektrycznego w domu, z Wallbox, na publicznych stacjach ładowania lub na stacjach szybkiego ładowania. To prawie tak łatwe jak ładowanie smartfona.

Kobieta ładuje samochód elektryczny

Sprawdź zasięg i koszty jazdy

Dzięki nowym narzędziom online możesz w łatwy sposób obliczyć zasięg auta. Wystarczy w specjalnym kalkulatorze zdefiniować konkretny model samochodu oraz określić specyfikację planowanej trasy – symulator wyliczy przewidywany zasięg. Pomocny będzie także kalkulator indywidualnego czasu ładowania, w którym po określeniu wymaganych parametrów symulator wskaże przewidywany czas ładowania oraz wskazówki, jak najszybciej naładować samochód.

Ilustracja mapy ze stacjami ładowania

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt "Jak Abonament" (EasyDrive) - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.