Jaki samochód kupić
SUV-y

Crossover a SUV? Co wybrać?

28.11.2023

Kierowcy na całym świecie pokochali samochody z podwyższonym nadwoziem i prześwitem. SUV-y i crossovery wybiera już niemal połowa osób kupujących nowe autaOpens an external link. Za tym wyborem przemawiają: przestronność, bezpieczeństwo i modna sylwetka nadwozia. Crossovery i SUV-y dzielą pewne cechy, lecz występuje pomiędzy nimi także kilka kluczowych różnic. Sprawdź, czym różnią się popularne modele aut z podwyższonym nadwoziem.

Podstawowe cechy i różnice
między SUV-em a crossoverem

Samochody z wysokim i podniesionym nadwoziem w porównaniu do pojazdów osobowych stanowią obecnie najmodniejszy wybór wśród nabywców nowych aut. Wspólną cechą SUV-ów i crossoverów jest także wysoka pozycja za kierownicą, która zapewnia lepszą widoczność i poczucie bezpieczeństwa. Ponadto auta z podwyższonym nadwoziem charakteryzuje większa przestronność wnętrza niż samochody osobowe o podobnych gabarytach. Pomimo tych podobieństw używanie terminów SUVOpens an external link i crossover jako synonimów zazwyczaj jest błędem.

SUV a crossover

Skąd się wzięła nazwa SUV?

Nazwa SUV pochodzi od angielskich słów Sport Utility Vehicle, co po polsku oznacza pojazd sportowo-użytkowy. Ten typ nadwozia wywodzi się od samochodów terenowych, które dzięki zwiększonemu prześwitowi i napędowi na cztery kołaOpens an external link mogą sprawnie poruszać się poza utwardzonymi drogami. Klasyczne „terenówki” konstruowane były na ramie, która znacznie zwiększała sztywność nadwozia. Choć rozwiązanie to sprawdzało się w trudnych warunkach terenowych, to na utwardzonych drogach powodowało gorsze właściwości jezdne od aut osobowych. Konstruktorzy SUV-ów połączyli podwyższony prześwit i przestronne wnętrze m.in. z samonośnym nadwoziem oraz elementami zawieszenia stosowanymi w standardowych autach. W efekcie nowoczesne SUV-y zapewniają właściwości jezdne na poziomie samochodów osobowych, a jednocześnie są od nich o wiele skuteczniejsze poza utwardzonymi drogami.

Czy każdy SUV jest crossoverem?

Nazwa crossover oznacza połączenie cech osobówek i aut terenowych. Co warto podkreślić, o ile każdy SUV jest w zasadzie crossoverem, to nie każdy crossoverOpens an external link może być nazywany SUV-em. Dlaczego? Crossovery nie są oferowane z napędem na cztery koła charakterystycznym 

Co oznacza nazwa SUV

SUV-y szybko podbiły gusta milionów kierowców na całym świecie. Klasycznym przykładem jest przestronny i prestiżowy Volkswagen Touareg, który bazował na rozwiązaniach stosowanych w samochodach osobowych klasy wyższej. Wraz z rozwojem segmentu SUV-ów zaczęto produkować coraz więcej modeli aut z podwyższonym nadwoziem. Stąd wzięły się miejskie SUV-y, takie jak Volkswagen T-Roc, a także SUV-y coupeOpens an external link, czyli np. model Taigo. Najmniejszym autem z gamy Volkswagena jest crossover T-Cross, który oferowany jest tylko w wersji z napędem na przednią oś.

T-Cross bagażnik

Jakie korzyści zapewnia napęd na cztery koła 4MOTION?

Najnowszej generacji napęd na cztery koła 4MOTIONOpens an external link jest efektem ponad 40-letniej tradycji w konstruowaniu samochodów z napędem na obie osie. Rozwiązanie to oparte jest na systemie Haldex 5. generacji, który błyskawicznie przekazuje moment obrotowy na koła pojazdu, co zapewnia doskonałą trakcję w każdych warunkach drogowych, a także podczas poruszania się w terenie. Kierowca może wybierać pomiędzy czterema trybami jazdy.

4MOTION VW

Napęd na cztery koła 4MOTION przyczynia się do równomiernego rozkładu masy pojazdu, co daje korzystne efekty w postaci poprawy właściwości jezdnych samochodu. Ponadto SUV-y Volkswagena wyposażone w napęd na obie osie charakteryzują się zdolnością do holowania przyczepOpens an external link o większej masie w porównaniu do aut z wyłącznie przednim lub tylnym napędem.

Zastosowanie crossoverów w warunkach miejskich

Crossovery charakteryzują się krótszym rozstawem osi i długością całkowitą spośród wszystkich modeli aut z podwyższonym nadwoziem. Wynika to m.in. z zastosowania płyt podłogowych zbliżonych wymiarami do tych stosowanych w samochodach miejskich z segmentu B. Przykładem takiego crossovera jest Volkswagen T-CrossOpens an external link. Długość nadwozia tego modelu to 411 cm. W warunkach miejskich niesie to korzyść w postaci łatwiejszego parkowania samochodu na zatłoczonych ulicach i parkingach. Ponadto opcjonalne przednie i tylne czujniki parkowania ułatwiają wciśnięcie auta nawet w niewielką przestrzeń parkingową. System asystujący może zostać dodatkowo uzupełniony o kamerę cofania.

Ruch miejski to prawdziwy żywioł crossovera T-CrossOpens an external link. Wysoka pozycja za kierownicą przekłada się na doskonałą widoczność, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. Pomimo kompaktowych rozmiarów nadwozia, wnętrze auta zapewnia komfortową przestrzeń nie tylko z przodu, lecz także w drugim rzędzie siedzeń. Ponadto do dyspozycji jest bagażnik o maksymalnej pojemności 455 litrów, który bywa niezbędny np. gdy wybierasz się na duże zakupy.

Co wyróżnia Volkswagena T-Cross?

Podwyższone nadwozie to znak rozpoznawczy crossoverów. W przypadku Volkswagena T-CrossOpens an external link sylwetkę modelu wzbogacono o dużą pokrywę silnika, szeroką osłonę chłodnicy i pas świateł tylnych LED. To wszystko wizualnie poszerza nadwozie i pozwala wyróżnić się w miejskiej dżungli. Podwyższony prześwit podkreśla off-roadowy rodowód auta. Rozwiązanie to jednocześnie ułatwia pokonywanie miejskich przeszkód, takich jak progi zwalniające, czy nierówności, a także ułatwia podjazd pod wyższe krawężniki np. w celu zaparkowania auta. 

T-Cross nadwozie

Pojemność i przestrzeń w SUV-ie i crossoverze – różnice w ilości miejsca na bagaże, przestrzeni dla kierowcy i pasażerów

Gama modeli SUV i crossover marki VolkswagenOpens an external link składa się z samochodów o zróżnicowanej pojemności i przestronności nadwozia. Już najmniejszy w ofercie model, czyli T-Cross, zapewnia komfortową przestrzeń dla kierowcy i pasażera oraz wystarczającą ilość miejsca dla trzech dorosłych osób na tylnej kanapie. Z kolei bagażnik o pojemności aż 455 litrów jest jednym z największych w segmencie miejskich crossoverów. Składana i dzielona tylna kanapa oraz regulowane oparcie fotela pasażera pozwalają łatwo przewozić przedmioty o znacznej długości.

Taigo bagażnik

Najmniejszym z SUV-ów Volkswagena jest miejski T-Roc, którego nadwozie jest dłuższe od T-Crossa o 13 cm. Bonusowe centymetry przekładają się na większy rozstaw osi zapewniający dodatkowe miejsce zwłaszcza dla pasażerów podróżujących na tylnej kanapie. Osoby ceniące sportową linię nadwozia powinny sprawdzić też model TaigoOpens an external link, który jest SUV-em coupe. Nisko poprowadzona linia dachu nie wpływa na jego walory użytkowe, a pojemność bagażnika wynosi aż 440 litrów.

Najmniejszy SUV VW T-Roc

Na jeszcze większą przestronność nadwozia mogą liczyć właściciele SUV-ów klasy średniej, takich jak Volkswagen Tiguan. Pojemne wnętrze charakteryzuje się nie tylko komfortem dla kierowcy i pasażerów, lecz także foremnym bagażnikiem o pojemności 615 litrów. W ofercie dostępny jest również większy model o nazwie Tiguan AllspaceOpens an external link, którego pojemność bagażnika wynosi aż 760 litrów. Ponadto opcjonalnie samochód może zostać wyposażony w aż 7 miejsc siedzących, co stanowi doskonały wybór np. dla dużych rodzin. W wersji wyposażonej w dodatkowe miejsca dla pasażerów pojemność bagażnika wynosi 700 l.

Tiguan Allspace bagażnik

Najwyższe miejsce w hierarchii SUV-ów Volkswagena zajmuje model TouaregOpens an external link, który zwraca na siebie uwagę elegancką stylistyką i przestronnym nadwoziem. Jest to zarazem najdłużej obecny w ofercie Volkswagena SUV. Premiera pierwszej generacji Touarega odbyła się w 2002 r. Najnowsza odsłona modelu oferuje najwyższy komfort podróży oraz luksusowe wyposażenie. Właściwości praktyczne Touarega także pozostały na najwyższym poziomie, o czym świadczy m.in. bagażnik o pojemności 810 litrów.

Volkswagen Touareg parametry

Wysoka wydajność zużycia paliwa crossoverów i SUV-ów dzięki nowoczesnym silnikom

Wyższe nadwozie SUV-ów i crossoverów generuje większe opory powietrza, co stanowi wyzwanie dla inżynierów projektujących jednostki napędowe. Wydajne i nowoczesne silniki benzynowe z rodziny TSI oraz wysokoprężne jednostki TDIOpens an external link zapewniają optymalne osiągi połączone z niewysokim zużyciem paliwa. Najmniejszą konsumpcją benzyny charakteryzują się jednostki napędowe stosowane w crossoverze T-Cross. Wynika to m.in. z niższej masy własnej pojazdu w porównaniu do większych modeli. W modelach takich jak T-Roc i Tiguan możesz wybierać pomiędzy silnikami benzynowymi a wysokoprężnymi. Jednostki napędzane olejem napędowym zazwyczaj wybierane są przez osoby pokonujące znaczne przebiegi m.in. z uwagi na niskie spalanie i wysoką elastyczność

Silniki w SUV-ach

Czym się wyróżnia największy SUV Volkswagena?

Największy SUV Volkswagena, czyli Touareg wyposażony jest w sześciocylindrowe widlaste silniki spalinowe, które w wybranych wersjach benzynowych dostępne są także jako hybrydyOpens an external link. Ciekawy wybór dla zwolenników luksusu i sportowych wrażeń stanowi sportowa wersja R napędzana układem hybrydowym składającym się z silnika benzynowego V6 o pojemności 3 litrów połączonego z silnikiem elektrycznym. Ich łączna moc to aż 462 KM! Jednostka elektryczna zapewnia zasięg do ponad 50 km, co znacznie obniża zużycie paliwa podczas codziennej eksploatacji pomimo ogromnej mocy układu hybrydowego.

Touareg moc

Koszty zakupu i utrzymania SUV-ów i crossoverów

Najtańszy w zakupie jest SUV coupe Taigo, którego ceny zaczynają się od ok. 109 290 zł. Nieco więcej zapłacimy za crossovera T-Cross oferowanego w cenie od ok. 110 790 zł. Wyżej w ofercie cenowej plasuje się miejski SUV T-RocOpens an external link, który w najtańszej wersji kosztuje  122 690 zł. Model ten występuje także w sportowej wersji R osiągającej moc ponad 300 KM. Ceny najmocniejszej wersji T-Roca zaczynają się od ok. 220 890 zł. Pojemny SUV klasy średniej, czyli model Tiguan kosztuje w podstawowej wersji ok. 145 090. zł. Rodzinna wersja o nazwie Tiguan Allspace to wydatek co najmniej 165 390 zł. Należy jednak pamiętać, że większy model zapewnia pojemniejszy bagażnik, a także może zostać wyposażony w trzeci rząd foteli.

 Najdroższym modelem jest prestiżowy Touareg, którego ceny zaczynają się od 316 390 zł. Warto zauważyć, że nowoczesne SUV-yOpens an external link Volkswagena cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kierowców poszukujących samochodów z drugiej ręki. Dzięki temu wartość rezydualna kilkuletnich pojazdów utrzymuje się na wysokim poziomie. Oznacza to, że używanego SUV-a lub crossovera można korzystnie sprzedać z uwagi na mniejszą utratę wartości niż w przypadku zwykłych aut osobowych.

SUV dla rodziny

Jakie są dodatkowe koszty?

Cena zakupu to tylko jeden z kosztów związanych z posiadaniem samochodu. Kalkulując wydatki związane z zakupem nowego auta, należy wziąć także pod uwagę koszt ubezpieczeniaOpens an external link. Wysokość składki zależy m.in. od pojemności silnika oraz wartości pojazdu. Oznacza to, że im większa wartość auta, tym większy będzie koszt ubezpieczenia. Warto jednak sprawdzić aktualne promocje w salonach Volkswagena, ponieważ często oferowane są promocyjne warunki zawierania polis ubezpieczeniowych.

Czy warto korzystać z autoryzowanego serwisu Volkswagena?

Do kosztów utrzymania samochodu zaliczają się także wydatki związane z serwisowaniem. Korzystanie z usług autoryzowanej stacji obsługi Volkswagen zapewnia długą i bezproblemową eksploatację każdego crossovera i SUV-a. Wbrew obiegowym opiniom koszt profesjonalnych usług wcale nie musi być wysoki. Wystarczy, że skorzystasz z promocyjnych pakietów serwisowychOpens an external link, w ramach których możesz wykupić przeglądy dla Twojego nowego samochodu marki Volkswagen. Dzięki temu zyskujesz pewność napraw i czynności eksploatacyjnych z użyciem oryginalnych części zamiennych.

Pakiet serwisowy Volkswagen

SUV czy crossover? Wybór nie zawsze jest łatwy

Samochody z podwyższonym nadwoziem najłatwiej sklasyfikować pod względem wielkości. Najmniejsze są typowe crossovery, takie jak Volkswagen T-Cross. Auta tego typu doskonale sprawdzają się w warunkach miejskich i pomimo braku napędu na cztery koła radzą sobie w terenie o wiele lepiej od większości osobówek. SUV-yOpens an external link zazwyczaj są znacznie większe od crossoverów, więc zapewniają też większą przestrzeń dla pasażerów i bagaży. Modele najwyższej klasy posiadają seryjny napęd na cztery koła 4MOTION, ale również przedstawiciele SUV-ów miejskich i klasy średniej mogą zostać wyposażone w to praktyczne i wydajne rozwiązanie.

Tiguan Allspace dla kogo

Sprawdź SUV-y dostępne od ręki

Źródła:

https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/magazine/lifestyle/suv-samochod-wiecej-niz-tylko-rodzinny.html

https://www.volkswagen.pl/pl/konfigurator.html/__app/34015/34015/style-trim.app?---=%7B%22configuration-step-navigation-service%22%3A%22%2F%3FconfigStep%3D%257B%2522context%2522%253A%252230252-34015-Style%2522%252C%2522selectedStep%2522%253A%2522summary%2522%257D%22%7D&buildabilityStatus-app=buildable&category-app=private&carlineId-app=30252&salesGroupId-app=34015&trimName-app=Style&modelId-app=C114FX%24GPESPES%24GPF2PF2%24GRBBRBB%24MESSU9E%24GYOSYOS&modelVersion-app=1&modelYear-app=2023&exteriorId-app=F14+6U6U&interiorId-app=F56­­+FL

https://www.volkswagen.pl/pl/modele/t-cross.html

https://www.volkswagen.pl/pl/konfigurator.html?---=%7B%22configuration-step-navigation-service%22%3A%22%2F%3FconfigStep%3D%257B%2522context%2522%253A%252230360-35070-Life%2522%252C%2522selectedStep%2522%253A%2522carline%2522%257D%22%7D

https://cenniki.volkswagen.pl/Tiguan.html

https://www.volkswagen.pl/pl/modele/tiguan-allspace.html?campaign=V2PL0949&language=PL&adchan=seah&publisher=GADW&country=PL&adplt=pseac&cpid=15985767754&adpay=pd&gclid=Cj0KCQjwqNqkBhDlARIsAFaxvwys9Gwv6qdXaHZ3mh5aDkrOjVMmM06NvSXXQlDV7uA4JM65t1Nygg8aAm_4EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

https://www.volkswagen.pl/pl/modele/taigo.html?campaign=V2PL0949&language=PL&adchan=seah&publisher=GADW&country=PL&adplt=pseac&cpid=15985767754&adpay=pd&gclid=Cj0KCQjwqNqkBhDlARIsAFaxvwx5Qgyc0hlaaxsouunGum6oZUhPtVmCNCRWgdL5Ez8zS1Czwb3fx5oaAgctEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

https://www.volkswagen.pl/pl/konfigurator.html/__app/31700.app?---=%7B%22configuration-step-navigation-service%22%3A%22%2F%3FconfigStep%3D%257B%2522context%2522%253A%252231700-34175-R%2522%252C%2522selectedStep%2522%253A%2522trim%2522%257D%22%7D

Może Cię również zainteresować:

Co wybrać przy zakupie SUV-a

Porównanie SUV-ów elektrycznych i tradycyjnych

Wybieramy najlepszy SUV dla kobiety

Ceny samochodów
hybrydowych plug-in

Poradnik zakupowy SUV-ów

Samochody elektryczne a hybrydowe

Może Cię również zainteresować:

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Więcej informacji na temat WLTP na stronie: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska/wltp.html?

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie https://www.volkswagen.pl/pl/connected-car/lacznosc/we-connect.html? Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. ID.7 Tourer Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Tourer Special Edition: 47 430 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. Materiał może prezentować elementy wyposażenia dodatkowego lub opcjonalnego