SUV – samochód więcej niż tylko rodzinny
Lifestyle

SUV – samochód więcej niż tylko rodzinny

Lifestyle

SUV – samochód więcej niż tylko rodzinny

Jako jeden z nielicznych producentów, Volkswagen ma w ofercie aż 6 SUV-ów. I to tylko na europejskim rynku! Z modelami na rynki amerykański i chiński jest ich znacznie więcej.

Skąd wzięła się nazwa SUV? Skrót pochodzi od Sport Utylity Vehicle, czyli samochodów sportowo-użytkowych. O ile ta druga cecha jest mocną stroną większości modeli typy SUV, przynajmniej powinna być, o tyle sportowe geny mają jedynie liczne samochody tego segmentu. Na przykład, Volkswagen Touareg R  z hybrydowym zespołem napędowym typu plug-in o łącznej mocy aż 462 KM czy elektryczny Volkswagen ID.4 GTX z dwoma silnikami o łącznej mocy 299 KM.

SUV czy crossover?

Turkusowy T-Cross na parkingu nad morzem.

Czym różni się SUV od crossovera, czyli samochodu, który łączy cechy aut przynajmniej dwóch rodzajów? Po pierwsze, każdy SUV jest crossoverem, ale nie każdy crossover musi być SUV-em. Po drugie, crossover zasługuje na miano SUV-a wtedy, gdy jest dostępny w wersji z napędem na cztery koła. Dlatego właśnie najmniejszy z SUV-ów Volkswagena – T-Cross – mimo że jest wszechstronny, praktyczny i znakomicie sprawdza się nie tylko w mieście, jest „tylko” crossoverem, a nie „aż” SUV-em. To jedyny z licznej gamy modeli tego typu marki Volkswagen, do którego napęd na cztery koła w ogóle nie jest oferowany.
Dzięki oryginalnej stylistyce, T-Crossa nie da się pomylić z żadnym innym miejskim crossoverem. Wnętrze auta można kształtować na różne sposoby, stosownie do chwilowych potrzeb. Umożliwia to kanapa z tyłu, którą można przesuwać w zakresie 14 cm, raz zwiększając ilość miejsca na nogi dla pasażerów, a innym razem powiększając bagażnik. Można także złożyć oparcie kanapy zwiększając standardowy bagażnik o pojemności 385-455 litrów do 1.281 litrów.

Tylne światła modelu T-Cross.

Dzięki seryjnym systemom asystującym (m.in. systemowi Front Assist monitorującemu przestrzeń przed autem z funkcjami rozpoznawania pieszych i hamowania awaryjnego w mieście oraz systemem Lane Assist), które do tej pory były stosowane w samochodach wyższych klas, T-Cross należy do najbezpieczniejszych SUV-ów w swoim segmencie. Cztery wejścia USB oraz stacja indukcyjnego ładowania smartfonów zapewniają skuteczną łączność ze światem zewnętrznym oraz dostarczają niezbędnego zapasu energii.

Dlaczego warto wybrać auto typu SUV?