Ubezpieczenie samochodu
Finansowanie i ubezpieczenia

Ubezpieczamy samochód – dobre praktyki

13.12.2023

Ubezpieczenie samochoduOpens an external link pozwala skutecznie ograniczyć ryzyko strat finansowych wynikających m.in. z uszkodzeń lub kradzieży auta. Opłacanie składek za polisę to jeden z kosztów stałych związanych z posiadaniem pojazdu. Dzięki temu zapewnisz sobie ochronę w przypadku wystąpienia wielu potencjalnych zagrożeń. Sprawdź, jakie są dobre praktyki związane z wyborem i zakupem polisy ubezpieczeniowej OC i AC dla Twojego samochodu.

Ubezpieczenie samochodu – jaką polisę wybrać?

Polisy komunikacyjne zapewniają ochronę od nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak wypadki, kolizje, zdarzenia na parkingu czy kradzieże pojazdów. Nie każde ubezpieczenie samochoduOpens an external link jest obowiązkowe, lecz w przypadku braku odpowiedniej ochrony właściciel pojazdu może być narażony na poważne straty finansowe. Rosnące koszty części oraz usług blacharsko-lakierniczych mogą spowodować, że z pozoru niewielkie uszkodzenie znacznie uszczupli portfel. Odpowiednio dobrana polisa pozwala uniknąć przykrych niespodzianek. Sprawdź, jakie są popularne rodzaje ubezpieczeń. 

Ubezpieczenie OC

OC – ubezpieczenie
odpowiedzialności cywilnej

Polisa OC stanowi obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi zostać opłacone dla każdego zarejestrowanego samochodu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to jeden z rodzajów ubezpieczeń majątkowych. Kierowca w przypadku wyrządzenia szkody zobowiązany jest do jej naprawienia, a polisa OCOpens an external link zapewnia pokrycie kosztów naprawy z tym związane w granicach określonej sumy gwarancyjnej.

Zakres OC

Limity odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych

Limit odpowiedzialności finansowej towarzystw ubezpieczeniowych jest wysoki, więc w zdecydowanej większości przypadków kierowca, który spowodował np. stłuczkę lub wypadek, nie będzie musiał sięgać do własnej kieszeni. Według aktualnie obowiązujących przepisów minimalna wysokość sumy gwarancyjnej nie może być niższa niż równowartość następujących kwot:

 • 5,21 mln euro – w przypadku szkód wyrządzonych na jednej lub większej liczbie osób podczas jednego zdarzenia.
 • 1,05 mln euro – w przypadku wyrządzenia szkód na mieniu, których skutki objęte są ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych w odniesieniu do jednego zdarzenia.
Obowiązkowe OC

Jeśli do zdarzenia dojdzie na terytorium Polski, powyższe kwoty wyrażone w euro zostają przeliczone na złotówki według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu wystąpienia szkody. Wiele wskazuje na to, że już w grudniu 2023 r. wysokość sum gwarancyjnych polis OC w Polsce ulegnie zwiększeniu. Zmiany będą wynikać z implementacji przepisów unijnych oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 21 grudnia 2021 r. Zwiększenie wysokości sum gwarancyjnych prawdopodobnie wpłynie na wysokość składek za ubezpieczenie OC samochoduOpens an external link.

Limit ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC - skutki braku ważnej polisy

Brak ubezpieczenia samochodu nie tylko sprawia, że kierowca musi pokrywać wartość wszystkich wyrządzonych szkód z własnych środków finansowych. Jazda samochodem bez polisy OC niesie ryzyko otrzymania dotkliwej kary finansowej, której wysokość zależy od tego, jaki jest rodzaj pojazdu i jak długo pojazd nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia. Dla samochodu osobowegoOpens an external link przedstawia się to następująco:

 

 • 1400 zł – brak polisy OC przez okres do 3 dni,
 • 3600 zł – brak polisy OC powyżej 3 dni do 14 dni,
 • 7200 zł – brak polisy OC powyżej 14 dni.
Brak OC

Ubezpieczenie AC – Autocasco

W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, polisa Autocasco nie jest obowiązkowa w świetle przepisów prawa. Zdecydowanie zaleca się jednak zakup AC, ponieważ ten produkt ubezpieczeniowy chroni właściciela pojazdu przed stratami finansowymi, które mogą wynikać z następujących zdarzeń:

 • kradzież całego pojazdu, jego części lub wyposażenia,
 • wypadek/kolizjaOpens an external link z innym pojazdem, człowiekiem, zwierzęciem lub przedmiotem,
 • uszkodzenie samochodu przez osoby trzecie, np. w wyniku wandalizmu,
 • szkody wynikające z działania sił przyrody, takich jak powodzie, gradobicia, wichury czy pożary.
Ubezpieczenie AC

Polisa Mini Casco

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują m.in. tańsze polisy Mini Casco, które chronią tylko od niektórych zagrożeń, np. jedynie od kradzieży lub szkody całkowitej. W przypadku nowych aut o znacznej wartości lepszym wyborem jest pełne ubezpieczenie Autocasco (tzw. all risks), które zapewnia znacznie szerszą ochronę. Choć AC nie jest obowiązkowe, to  w przypadku nabycia pojazdu na kredytOpens an external link lub w leasingu podmiot udzielający finansowania może wymagać zakupu tej polisy.

Polisa Mini Casco

NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków podobnie jak ubezpieczenie AC nie należy do obowiązkowych polis komunikacyjnych. NNW obejmuje ochronę kierowcyOpens an external link i pasażerów, który uczestniczyli w nieszczęśliwym wypadku. Odszkodowanie wypłacane jest w przypadku, gdy u osób podróżujących samochodem doszło do śmierci lub uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie NNW

GAP

Nazwa ubezpieczenia GAP pochodzi od angielskich słów guaranteed auto protection. Polisa chroni nabywcę samochodu zakupionego na kredyt lub w leasinguOpens an external link przed skutkami szkody całkowitej pojazdu. Do tego typu zdarzeń dochodzi w sytuacji, gdy samochód został skradziony lub koszt naprawy uszkodzeń przekracza 70% wartości auta. Polisa GAP pokrywa różnicę pomiędzy kwotą odszkodowania wypłaconą z polisy AC a wartością pozostałych rat wynikającą z umowy finansowania zakupu auta.

Ubezpieczenie GAP

Rankingi ubezpieczycieli – oszczędzaj dzięki porównywaniu cen polis

W Internecie można łatwo znaleźć wiele rankingówOpens an external link ubezpieczeń. Zestawienia najczęściej publikowane są przez porównywarki lub firmy zajmujące się sprzedażą produktów ubezpieczeniowych, a przyjęta metodyka badań może znacznie różnić się od siebie. Sprawdźmy, jak prezentują się wyniki rankingów ubezpieczycieli, w których głosy oddawali sami kierowcy.

Ranking ubezpieczycieli

Kto cieszy się największym zaufaniem kierowców?

Internetowy serwis Wybór Kierowców opublikował ranking ubezpieczycieli cieszących się największym zaufaniem wśród polskich kierowców w 2022 roku. Wyniki powstały na podstawie analizy ponad 130 tys. ankiet przesłanych przez użytkowników. Pierwsze miejsce zajęło towarzystwo ubezpieczeniowe Ergo Hestia, PZU znalazło się na drugim miejscu, ostatni stopień na podium przypadł Allianz Polska, a czwarte miejsce w rankingu zajęła Warta.

Na popularność ubezpieczycieli wśród polskich kierowcówOpens an external link wskazują wyniki Narodowego Auto Testu z 2022 r. opublikowanego przez Auto Świat. W badaniu wzięło udział 65 tys. osób, z czego aż 20 proc. zadeklarowało korzystanie z oferty ubezpieczeń komunikacyjnych PZU. Na drugim miejscu znalazła się Warta, z której usług korzystało 11 proc. respondentów. Z kolei trzecie miejsce zajęły razem Link4 oraz Uniqa. Na piątym miejscu znalazło się HDI, a szóstą lokatę zajął Allianz wspólnie z Generali.

Polecani ubezpieczyciele

Porównywarki ubezpieczeń

Korzystny zakup polisy stał się o wiele łatwiejszy dzięki dostępnym w Internecie porównywarkom ubezpieczeń komunikacyjnychOpens an external link. Warto jednak pamiętać, że niska wysokość składki ubezpieczeniowej nie zawsze idzie w parze z wysokim poziomem ochrony. Szczególnie w przypadku produktów takich jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, AC, GAP czy NNW dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdują się tam szczegółowe informacje dotyczące: zakresu ochrony, wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także wysokości sum gwarancyjnych czy udziału własnego w szkodach.

Porównywarka ubezpieczeń

Dedykowane ubezpieczenia dla nowych Volkswagenów

Kupując nowego VolkswagenaOpens an external link, warto sprawdzić ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych dostępną u dealerów, a także online na stronie internetowej marki. W ramach usług Volkswagen Financial Services możesz skorzystać ze specjalnych ofert pochodzących od ubezpieczalni cieszących się dużą popularnością i zaufaniem wśród polskich kierowców, takich jak:

 • Allianz,
 • Ergo Hestia,
 • HDI,
 • Warta.

Zalety dedykowanego ubezpieczenia

Rozwiązania ubezpieczeniowe z oferty VolkswagenaOpens an external link dostępne są dla osób kupujących nowe pojazdy oraz dla kierowców wznawiających polisy ubezpieczeniowe. Jedną z kluczowych korzyści jest bezpośredni dostęp do sieci Autoryzowanych Partnerów Serwisowych, co zapewnia naprawę pojazdu z zachowaniem najwyższych standardów jakości oraz przy użyciu nowych i oryginalnych części zamiennych. Kompleksowa obsługa w serwisach i salonach znajdujących się na terenie całej Polski odbywa się z pominięciem ubezpieczyciela sprawcy przyspieszając proces naprawy samochodu.

Wybór specjalnych polis to także atrakcyjne stawki i wygodne formy opłacania należności za składki OC i AC. Wystarczy jeden kontakt z doradcą ubezpieczeniowym Volkswagen Financial Services, aby poznać ofertę sprawdzonych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Już po 3 latach bezszkodowej jazdy możesz otrzymać maksymalne zniżki! Ponadto finansując zakup pojazdu środkami z kredytu lub leasingu Volkswagen Financial ServicesOpens an external link, możesz włączyć należność za składkę ubezpieczeniową do comiesięcznych rat.

Polisy ubezpieczeniowe mogą zawierać bogate warianty Assistance, w ramach których oferowane są wysokie limity holowania uszkodzonego pojazdu, ubezpieczenie szyb oraz możliwość skorzystania z auta zastępczego na czas naprawy Twojego samochodu. Ponadto polisy zawierane za pośrednictwem Volkswagen Financial Services można wzbogacić o dodatkowe rozwiązania, takie jak: ubezpieczenie szyb, bagażu, czy utraty zniżek, a w ramach produktu MediPlanOpens an external link zapewniana jest ochrona zdrowotna dla kierowców. Możliwości wyboru poziomu ochrony są bardzo szerokie. Dzięki temu z łatwością dopasujesz zakres ochrony ubezpieczeniowej do Twoich potrzeb. 

Ubezpieczenie Volkswagena

Ubezpieczenie floty samochodów firmowych – korzyści

Zarządzanie flotami samochodów to wymagające zadanie. Menedżerowie flot odpowiadają m.in. za ubezpieczenie firmowych pojazdów, które mają określone zastosowania, pokonują różne przebiegi i użytkowane są przez osoby o zróżnicowanym stylu jazdy oraz doświadczeniu za kierownicą. Floty samochodoweOpens an external link często składają się z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset pojazdów, co tworzy dodatkowe wyzwania związane z zapewnieniem kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenia flotowe Volkswagen Financial Services zapewniają wszystkie korzyści, którymi charakteryzują się rozwiązania przeznaczone dla klientów indywidualnych lub firm posiadających jedynie kilka pojazdów. Klienci flotowiOpens an external link mogą więc liczyć m.in. na:

 • korzystanie z ofert sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych,
 • naprawy wyłącznie w autoryzowanych serwisach przy użyciu nowych i oryginalnych części zamiennych,
 • gwarancję szybkiego dostępu do specjalistów zajmujących się likwidacją szkód,
 • wsparcie merytoryczne i techniczne na każdym etapie likwidacji szkody,
 • finansowanie składek ubezpieczeniowych w ramach umowy leasingowej.

Wsparcie Centrum Mobilności

Wybierając ubezpieczenia flotowe w ramach usług finansowych, możesz liczyć na szereg udogodnień przygotowanych specjalnie dla klientów kupujących polisy dla znacznej liczby pojazdów. Procesy związane z likwidacją wszystkich ewentualnych szkód są koordynowane przez Centrum MobilnościOpens an external link. Pozwala to w znacznym stopniu odciążyć osoby zarządzające flotami w przedsiębiorstwie, m.in. dzięki wskazaniu autoryzowanej stacji obsługi, która zajmie się naprawą auta. Ponadto cała korespondencja pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w likwidację szkód może być prowadzona przez Centrum Mobilności. Warto także zauważyć, że wszystkie naprawy w ramach umowy flotowej przeprowadzane są w wygodnym, bezgotówkowym systemie rozliczania.

Dodatkowe benefity

Klienci flotowi mogą liczyć na specjalne warunki finansowe podczas zakupu komunikacyjnych polis ubezpieczeniowych. Poza standardowymi zniżkami, które wynikają z bezszkodowej eksploatacji samochodów firmowychOpens an external link, naliczone mogą zostać dodatkowe rabaty w zależności od ilości aut wchodzących w skład firmowej floty. W ramach jednej umowy, która obejmuje ochroną wszystkie samochody użytkowane przez firmę, można wybrać wszystkie rodzaje polis, czyli m.in. OC, AC, GAP i NNW. Ponadto rozwiązania zawarte w umowie flotowej mogą mieć całkowicie zniesioną konsumpcję sumy ubezpieczenia i potrącenia amortyzacyjne.

Dedykowane ubezpieczenia Volkswagena

Podsumowując, polisy flotowe niosą wiele wymiernych korzyści dla firm pod względem kosztów, przejrzystości oraz likwidacji szkód. Na specjalne warunki ubezpieczenia mogą zazwyczaj liczyć przedsiębiorstwa posiadające co najmniej 10 pojazdów, choć coraz częściej spotykane są na rynku oferty ubezpieczalni, które wymagają posiadania jedynie 5 samochodów firmowychOpens an external link.

Dziewczynka siedzi w otwartym bagażniku Golfa Variant

Sprawdź modele dostępne od ręki

Może Cię również zainteresować:

Finansowanie auta – dobre praktyki

Samochód dostępny od ręki czy własna konfiguracja?

Silniki elektryczne i baterie – ewolucja, ekonomia, bezpieczeństwo i recykling

Wybieramy samochód do firmy

Jak wybrać wystarczająco dobry samochód?

Ile będzie wart twój samochód?

Może Cię również zainteresować:

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Więcej informacji na temat WLTP na stronie: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska/wltp.html?

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie https://www.volkswagen.pl/pl/connected-car/lacznosc/we-connect.html? Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. ID.7 Tourer Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Tourer Special Edition: 47 430 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. Materiał może prezentować elementy wyposażenia dodatkowego lub opcjonalnego