2.17.94.1, 2019-07-05 00:05:51
Co trzeba wiedzieć o oponach

Co trzeba wiedzieć o oponach.

Co trzeba wiedzieć o oponach.

Twoje opony średnio przejeżdżają drogę równą obwodowi Ziemi i stanowią jedyny kontakt z nawierzchnią. Wykonane są z ponad 200 różnych materiałów, w tym stali i sztucznego jedwabiu. A właściwe ciśnienie pozwala zaoszczędzić paliwo. Chcesz dowiedzieć się więcej o oponach? Sprawdź tutaj.

Etykieta opony UE

Etykieta opony UE.

Bezpieczeństwo, komfort, wpływ na środowisko, zużycie paliwa - to wszystko zależy od opon. Etykieta UE za pomocą czytelnych symboli opisuje właściwości danej opony.

Od 1 listopada 2012 roku jest obowiązkowa dla wszystkich nowych opon.

Kiedy opony muszą przejść na emeryturę?

Wskazówki dotyczące pielęgnacji opon. Maksymalna trwałość opony wynosi 10 lat – pod warunkiem, że opona nie zostanie uszkodzona a bieżnik będzie nadal odpowiednio głęboki. Co możesz zrobić, aby opony wytrzymały dłużej? Tutaj znajdziesz kilka wskazówek.

Informację, jakie powinno być ciśnienie w oponach, znajdziesz w Instrukcji obsługi i na pokrywie wlewu paliwa. W zależności od obciążenia samochodu, ciśnienie może różnić się nawet o 1 bar.

Przy zbyt wysokim ciśnieniu siła przenoszona jest optymalnie tylko przez środkową część opony. A to oznacza mniejszy komfort jazdy, nierównomierne ścieranie się bieżnika i krótszą żywotność opony.

Przyrządy do mierzenia ciśnienia znajdziesz z reguły na każdej stacji benzynowej. Ponadto od listopada 2014 roku wszystkie samochody osobowe i SUVy mają system kontroli ciśnienia w oponach. Ciśnienie sprawdzaj w miarę możliwości przy zimnej oponie. Jeżeli opona jest ciepła a ciśnienie za wysokie, nie redukuj go.

Opona traci średnio 0,1 bara w ciągu trzech miesięcy. Jeżeli ciśnienie spadnie szybko, być może opona lub zawór są nieszczelne. Obserwuj. W razie wątpliwości udaj się do Autoryzowanego Serwisu Volkswagena.

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach.

Mniejsze zużycie paliwa i większe bezpieczeństwo.

Zbyt niskie ciśnienie powoduje szybkie uszkodzenie opony, co jest jedną z przyczyn, w których dochodzi do obrażeń ciała. Dlatego od listopada 2014 roku wyposażamy wszystkie osobowe Volkswageny i SUVy w system kontroli ciśnienia w oponach.

Za płytki bieżnik

Za płytki bieżnik.

Mniejsza przyczepność.

Już przy 4 mm głębokości bieżnika opona ma znacznie gorszą przyczepność na mokrym podłożu, bowiem bieżnik nie odprowadza prawidłowo wody i opona traci kontakt z nawierzchnią. Zalecamy zatem wymianę opon letnich, gdy bieżnik ma głębokość 3 mm, a opon zimowych – 4 mm. Głębokość bieżnika Twoich opon jest mniejsza? Nie ryzykuj i załóż nowe opony.

W większości krajów europejskich minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. Zalecamy przy oponach letnich 3 mm, przy zimowych 4 mm. Im wyższy profil bieżnika, tym lepiej opona odprowadza wodę i tym lepiej chroni przed aquaplaningiem – poślizgiem na warstwie wody.

225 / 45 R17 94 W

Co oznaczają cyfry na oponie?

Wiele warstw dla większego bezpieczeństwa.

Opona składa się z bieżnika i szkieletu.
Wiele warstw dla większego bezpieczeństwa

Bieżnik 1-3

Szkielet opony (osnowa) 4-9

  1. Bieżnik – zapewnia przyczepność i odprowadzanie wody spod kół.
  2. Bandaż elastyczny – umożliwia uzyskanie dużej prędkości.
  3. Podkłady bieżnika Stahlcord – optymalizują stabilność opony i opór toczenia.
  4. Wkładka Textilcord – utrzymuje formę opony również przy wysokim ciśnieniu wewnętrznym.
  5. Warstwa wewnętrzna – sprawia, że opona jest hermetyczna.
  6. Pas boczny – chroni przed uszkodzeniami bocznymi.
  7. Rzeźba bieżnika opony – sprzyja stabilności jazdy oraz wspomaga sterowność i wpływa na zwiększenie komfortu.
  8. Rdzeń stalowy – dba o mocne osadzenie na feldze.
  9. Usztywnienie stopki opony – wspomaga stabilność jazdy i precyzyjną sterowność.