Rowerem po Szwajcarskiej… Saksonii!
Lato - Szykuj się do podróży

Rowerem po Szwajcarskiej… Saksonii!

Lato - Szykuj się do podróży

Rowerem po Szwajcarskiej… Saksonii!

Lubisz aktywnie spędzać czas? Zdecyduj się na wycieczkę rowerową po urokliwym regionie Niemiec – Szwajcarskiej Saksonii. Jeśli Twój organizm potrzebuje kontaktu z przyrodą, aby wypocząć, ta trasa z pewnością zachwyci Cię swoimi walorami. Zapierające dech w piersiach panoramy, wodospad, niezwykłe skały z piaskowca… Poznaj urokliwe zakątki Szwajcarskiej Saksonii, ciesząc się świeżością leśnego powietrza.

Choć nazwa tego regionu może być myląca, Szwajcarska Saksonia jest położona we wschodniej części Niemiec na granicy z Polską i Czechami, wśród Gór Połabskich. Ten obszar pokrywają pagórki o średniej wysokości ok. 500 m n.p.m., z których rozciągają się piękne widoki. Znajduje się tu też wiele urokliwych zamków i twierdz - w tym najsłynniejsza Twierdza Königstein Augusta II Mocnego, elektora Saskiego, który urządzał w niej słynne bale goszczące gości z całego dworu.

Przygotuj się do drogi

Całą wycieczkę warto rozpocząć i zakończyć w malowniczej miejscowości Bad Schandau, którą z łatwością możesz objechać dookoła, poznając przy tym wszystkie atrakcje.

Zanim
wyruszysz, dobrze przygotuj się do tej kilkugodzinnej trasy.
 
AKCESORIA VOLKSWAGEN

Zacznij od wyboru odpowiedniego roweru, wyposażonego w wygodne siodełko oraz opony z dobrym bieżnikiem. Nie masz takiego?

Jeśli masz już rower to koniecznie sprawdź jego stan techniczny: od poziomu ciśnienia, stanu opon, przez sprawność hamulców i przerzutek, aż po nasmarowanie łańcucha.

Pamiętaj o prowiancie na cały dzień. Idealne okażą się przekąski w postaci orzechów i batoniki proteinowe, które dodadzą Ci sił i nie będą wymagały zatrzymywania się. Do tego zabierz ze sobą duże ilości wody. Na trasie przydadzą się także mapy (pamiętaj o aktualizacji tych w swoim telefonie), a na wszelki wypadek dobrze mieć ze sobą apteczkę.

Plan trasy

W Bad Schandau (oddalonym o ok. 35 km od Drezna) warto zatrzymać się na dłużej. Jest to spokojna i nieduża miejscowość uzdrowiskowa, zamieszkała przez ok. 3 tys. mieszkańców.  Z centrum miasteczka wyrusza specjalny, zabytkowy tramwaj, którego trasa przebiegająca wzdłuż lasu prowadzi swych pasażerów do urokliwego wodospadu Lichtenhainer. Po powrocie do Bad Schandau warto pojechać w kierunku miejscowości Konigstein. Możesz urozmaicić swoją podróż wybierając transport rzeką jednym z urokliwych historycznych parostatków kołowych.

Gdy dotrzesz do Konigstein, koniecznie zobacz zabytkową twierdzę górującą nad miasteczkiem. Kompleks należący niegdyś do polskiego króla Augusta II Mocnego jest największym tego typu obiektem w Europie. Ponadto, właśnie ten władca rozkazał zbudowanie gigantycznej, ozdobnej beczki na wino o pojemności ok. 200 l. Napojem częstował swych gości podczas przyjęć, które często wydawał. Samą salę balową w pałacyku króla można podziwiać do dzisiaj.

Plan trasy
Wyrusz wzdłuż rzeki Łaby, a Twoim oczom ukażą się piękne, zielone połacie łąk. Do tego świeży powiew wilgotnego powietrza z pewnością wprawi Cię w dobry nastrój!
balkon Saksonii

Ten szlak poprowadzi Cię do największego miasta na trasie – Pirny. To w nim znajduje się rzekomy, zabytkowy dom znanego malarza Canaletto, który uwieczniony na obrazie „Rynek w Pirnie” rozsławił to miasto. By podziwiać panoramę, warto udać się na Zamek Sonnenstein znajdujący się kilka kroków od rynku, a także przejechać mostem na drugą stronę rzeki Łaby.

Następnie kieruj się w stronę miejscowości Lohmen i dalej Bastei, w którym czeka na Ciebie kolejna atrakcja turystyczna – balkon Saksonii. Są to skały połączone z ruinami średniowiecznego zamku z widokiem na Łabę. Bastei znajduje się 194 m nad poziomem rzeki, a krajobraz powstał w wyniku erozji wodnej ponad milion lat temu.

Stamtąd warto pojechać dalej w stronę miejscowości Hohnstein, w której znajduje się malowniczo położony na skalistym wzgórzu średniowieczny zamek obronny. Jadąc dalej drogą lokalną, prowadzącą przez wieś Gossdorf, poznasz ciche i urocze zakątki Szwajcarii Saksońskiej. Przemierzając tę trasę rowerem z pewnością nie raz zatrzymasz się, aby napawać się widokiem malowniczych krajobrazów.

Warto też wyróżnić te miejsca, które idealnie nadadzą się do zrobienia postoju np. na posiłek. Jednym z nich jest wodospad Lichtenhainer na trasie do Kuhstallstraß, którego widok zapiera dech w piersiach, i w okolicy którego z pewnością uda Ci się odnaleźć wolną ławkę. Innym miejscem wartym krótkiej pieszej wędrówki i chwili na zatrzymanie się jest Kuhstall – niezwykle uformowana grota, prowadząca do punktu z zachwycającym widokiem na okolicę.

Pomocne rozwiązania w podróży rowerowej

Jest to trasa, która dostarczy Ci niezwykłych wrażeń, jednocześnie będąc doskonałą okazją do wypoczynku. Z drugiej strony powinieneś też zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo, w czym może pomóc Ci rower trekkingowy (nr 000 050 211 L). Jeśli lubisz styl Volkswagena, a do tego jesteś miłośnikiem rowerów, na pewno połączysz te dwie pasje wybierając ten model roweru.

Rower VW - damski
Belki dachowe

Do samego Bad Schandau warto dojechać z Polski samochodem. Podczas transportu roweru warto być wyposażonym w solidne, dopasowane do Twojego auta belki dachowe z przymocowanym do nich praktycznym uchwytem na rowery, który zamontujesz bez narzędzi! Możesz też zdecydować się na łatwy w montażu i załadunku bagażnik na hak, który jeszcze bardziej ułatwi Ci transport. W ten sposób bezpiecznie przewieziesz swoje jednoślady aż do Niemiec – i dalej.

W porządku - teraz jesteś przygotowany do podróży. Szerokiej drogi!
AKCESORIA VOLKSWAGEN
Oferta letnich Oryginalnych akcesoriów Volkswagen® już dostępna!

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Dane na podstawie świadectw homologacji typu. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Więcej informacji na temat WLTP na stronie: www.volkswagen.pl/pl/wltp.html

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg w przypadku samochodów elektrycznych lub hybryd oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

  Podane ceny obejmują podatek VAT (23%). 

  Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561§2 Kodeksu cywilnego.

  Volkswagen Osobowe zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne, dostępne za dopłatą. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następują w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Osobowe.

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. D z.U. z 2020 r., poz. 256). Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronach: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska.html