Rowerem po Szwajcarskiej… Saksonii!
Lato - Szykuj się do podróży

Rowerem po Szwajcarskiej… Saksonii!

Lato - Szykuj się do podróży

Rowerem po Szwajcarskiej… Saksonii!

Lubisz aktywnie spędzać czas? Zdecyduj się na wycieczkę rowerową po urokliwym regionie Niemiec – Szwajcarskiej Saksonii. Jeśli Twój organizm potrzebuje kontaktu z przyrodą, aby wypocząć, ta trasa z pewnością zachwyci Cię swoimi walorami. Zapierające dech w piersiach panoramy, wodospad, niezwykłe skały z piaskowca… Poznaj urokliwe zakątki Szwajcarskiej Saksonii, ciesząc się świeżością leśnego powietrza.

Choć nazwa tego regionu może być myląca, Szwajcarska Saksonia jest położona we wschodniej części Niemiec na granicy z Polską i Czechami, wśród Gór Połabskich. Ten obszar pokrywają pagórki o średniej wysokości ok. 500 m n.p.m., z których rozciągają się piękne widoki. Znajduje się tu też wiele urokliwych zamków i twierdz - w tym najsłynniejsza Twierdza Königstein Augusta II Mocnego, elektora Saskiego, który urządzał w niej słynne bale goszczące gości z całego dworu.

Przygotuj się do drogi

Całą wycieczkę warto rozpocząć i zakończyć w malowniczej miejscowości Bad Schandau, którą z łatwością możesz objechać dookoła, poznając przy tym wszystkie atrakcje.

Zanim
wyruszysz, dobrze przygotuj się do tej kilkugodzinnej trasy.
 
AKCESORIA VOLKSWAGEN

Zacznij od wyboru odpowiedniego roweru, wyposażonego w wygodne siodełko oraz opony z dobrym bieżnikiem. Nie masz takiego?

Jeśli masz już rower to koniecznie sprawdź jego stan techniczny: od poziomu ciśnienia, stanu opon, przez sprawność hamulców i przerzutek, aż po nasmarowanie łańcucha.

Pamiętaj o prowiancie na cały dzień. Idealne okażą się przekąski w postaci orzechów i batoniki proteinowe, które dodadzą Ci sił i nie będą wymagały zatrzymywania się. Do tego zabierz ze sobą duże ilości wody. Na trasie przydadzą się także mapy (pamiętaj o aktualizacji tych w swoim telefonie), a na wszelki wypadek dobrze mieć ze sobą apteczkę.

Plan trasy

W Bad Schandau (oddalonym o ok. 35 km od Drezna) warto zatrzymać się na dłużej. Jest to spokojna i nieduża miejscowość uzdrowiskowa, zamieszkała przez ok. 3 tys. mieszkańców.  Z centrum miasteczka wyrusza specjalny, zabytkowy tramwaj, którego trasa przebiegająca wzdłuż lasu prowadzi swych pasażerów do urokliwego wodospadu Lichtenhainer. Po powrocie do Bad Schandau warto pojechać w kierunku miejscowości Konigstein. Możesz urozmaicić swoją podróż wybierając transport rzeką jednym z urokliwych historycznych parostatków kołowych.

Gdy dotrzesz do Konigstein, koniecznie zobacz zabytkową twierdzę górującą nad miasteczkiem. Kompleks należący niegdyś do polskiego króla Augusta II Mocnego jest największym tego typu obiektem w Europie. Ponadto, właśnie ten władca rozkazał zbudowanie gigantycznej, ozdobnej beczki na wino o pojemności ok. 200 l. Napojem częstował swych gości podczas przyjęć, które często wydawał. Samą salę balową w pałacyku króla można podziwiać do dzisiaj.

Plan trasy
Wyrusz wzdłuż rzeki Łaby, a Twoim oczom ukażą się piękne, zielone połacie łąk. Do tego świeży powiew wilgotnego powietrza z pewnością wprawi Cię w dobry nastrój!
balkon Saksonii

Ten szlak poprowadzi Cię do największego miasta na trasie – Pirny. To w nim znajduje się rzekomy, zabytkowy dom znanego malarza Canaletto, który uwieczniony na obrazie „Rynek w Pirnie” rozsławił to miasto. By podziwiać panoramę, warto udać się na Zamek Sonnenstein znajdujący się kilka kroków od rynku, a także przejechać mostem na drugą stronę rzeki Łaby.

Następnie kieruj się w stronę miejscowości Lohmen i dalej Bastei, w którym czeka na Ciebie kolejna atrakcja turystyczna – balkon Saksonii. Są to skały połączone z ruinami średniowiecznego zamku z widokiem na Łabę. Bastei znajduje się 194 m nad poziomem rzeki, a krajobraz powstał w wyniku erozji wodnej ponad milion lat temu.

Stamtąd warto pojechać dalej w stronę miejscowości Hohnstein, w której znajduje się malowniczo położony na skalistym wzgórzu średniowieczny zamek obronny. Jadąc dalej drogą lokalną, prowadzącą przez wieś Gossdorf, poznasz ciche i urocze zakątki Szwajcarii Saksońskiej. Przemierzając tę trasę rowerem z pewnością nie raz zatrzymasz się, aby napawać się widokiem malowniczych krajobrazów.

Warto też wyróżnić te miejsca, które idealnie nadadzą się do zrobienia postoju np. na posiłek. Jednym z nich jest wodospad Lichtenhainer na trasie do Kuhstallstraß, którego widok zapiera dech w piersiach, i w okolicy którego z pewnością uda Ci się odnaleźć wolną ławkę. Innym miejscem wartym krótkiej pieszej wędrówki i chwili na zatrzymanie się jest Kuhstall – niezwykle uformowana grota, prowadząca do punktu z zachwycającym widokiem na okolicę.

Pomocne rozwiązania w podróży rowerowej

Jest to trasa, która dostarczy Ci niezwykłych wrażeń, jednocześnie będąc doskonałą okazją do wypoczynku. Z drugiej strony powinieneś też zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo, w czym może pomóc Ci rower trekkingowy (nr 000 050 211 L). Jeśli lubisz styl Volkswagena, a do tego jesteś miłośnikiem rowerów, na pewno połączysz te dwie pasje wybierając ten model roweru.

Rower VW - damski
Belki dachowe

Do samego Bad Schandau warto dojechać z Polski samochodem. Podczas transportu roweru warto być wyposażonym w solidne, dopasowane do Twojego auta belki dachowe z przymocowanym do nich praktycznym uchwytem na rowery, który zamontujesz bez narzędzi! Możesz też zdecydować się na łatwy w montażu i załadunku bagażnik na hak, który jeszcze bardziej ułatwi Ci transport. W ten sposób bezpiecznie przewieziesz swoje jednoślady aż do Niemiec – i dalej.

W porządku - teraz jesteś przygotowany do podróży. Szerokiej drogi!
AKCESORIA VOLKSWAGEN
Oferta letnich Oryginalnych akcesoriów Volkswagen® już dostępna!

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.