Jak przygotować siebie i rower do wiosny!
Lato - Szykuj się do podróży

Jak przygotować siebie i rower do wiosny!

Lato - Szykuj się do podróży

Jak przygotować siebie i rower do wiosny!

Zacznijmy od najważniejszego… Rower – to dla każdego zapalonego rowerzysty oczko w głowie! Bądźmy szczerzy, na osprzęt i kosmetyki rowerowe wydajemy więcej niż na odzież i suplementy diety. Co prawda, jeśli jeździsz rowerem zimą albo trzymasz go w wilgotnej komórce lub na balkonie, z pewnością narażasz go na pewne niedogodności. Twoja maszyna wybaczy ci jednak niedopatrzenia tego okresu, jeśli wynagrodzisz jej to odpowiednim, wiosennym spa. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Nie każdy posiadacz Volkswagena przekonał się, że najlepszym zestawem do jeżdżenia jest sześć kół: samochód oraz rower. Jeżeli twój wynik wciąż wynosi cztery, zapoznaj się z cie­kawą gamą rowerów Volkswagen. Znajdziesz wśród nich te przeznaczone do jazdy po mie­ście, w terenie oraz na długie eskapady.

Powietrze to podstawa

Zdecydowanie najczęściej spotykanym przeze mnie błędem serwisowym są niedopompo­wane opony. Zbyt miękkie opony znacznie szybciej się zużywają, nie zapewniają opty­malnej przyczepności oraz bardzo łatwo je przebić. Miękka opona „dobija” na nierówno­ściach, w wyniku czego dętka zostaje prze­cięta przez obręcz koła. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się przebić dętkę symetrycznie w dwóch miejscach, na pewno przyczyną był tzw. snake bite (ugryzienie węża), czyli wła­śnie dobicie dętki przez dwie ścianki obręczy. Skoro już wiadomo, że odpowiednia ilość powietrza w oponie to podstawa, pozostaje pytanie, jakie powinno być ciśnienie w opo­nie. Zacznij od okolic 1,8 bara w oponie MTB o szerokości 2,0–2,25". Im opona węższa, tym większego ciśnienia wymaga. Waga kolarza również determinuje poziom ciśnienia.

Powietrze to podstawa
Nie ma spa bez piany

Nie ma spa bez piany

Zanim weźmiesz do ręki olej do łańcucha, umyj rower. Jeżeli często pozostawiasz błoto w okolicach łożysk (m.in. w sterach, piastach i mechanizmie korbowym), w końcu dostanie się ono do środka, powodując tarcie, hałas i drastycznie szybsze ich zużywanie. Do mycia roweru potrzebna będzie woda z detergen­tem i szczotka (na pewno masz taką do mycia swojego VW). Rower myj od góry do dołu. Po umyciu osusz go ściereczką. Drugą prze­znacz do wycierania napędu. Uwaga! Nie uży­waj jej do mycia roweru, nie dotykaj nią tarcz hamulcowych lub powierzchni hamowania na obręczach, jeśli masz hamulce szczękowe. Do mycia roweru możesz również użyć myjki ciśnieniowej. Żeby nie wypłukać smaru z ło­żysk ani wcisnąć do nich brudu i wody, myj wtedy rower z większej odległości niż samo­chód. 

Teraz smarujemy

Kolejnym, częstym błędem po jeździe „na kap­ciach” jest suchy łańcuch, który pracuje w ro­werze najciężej. To dlatego powinien być zawsze nasmarowany. Kiedy słyszysz kogoś jadącego na rowerze z piszczącym łańcuchem, wiedz, że zapewne szybko zużyje nie tylko łań­cuch, ale również zębatki napędu, a wymiana mechanizmu korbowego i kasety, bądź wolno­biegu może być bardzo kosztowna.

Po wysuszeniu łańcucha za pomocą suchej ściereczki, pedałuj w miejscu, do tyłu, na­kładając na ogniwa łańcucha olej do tego przeznaczony. Najczęściej wystarczy około 10 obrotów korby podczas smarowania. Dla lepszego rozprowadzenia oleju przekręć jesz­cze korbą do tyłu 10–20 razy, a następnie wytrzyj ściereczką resztki oleju pozostałego na zewnątrz. Zbyt lepki łańcuch szybko za­brudzi cały napęd, co sprawi, że będzie on ni­czym mucholep na piasek i inne drobiny.

Teraz smarujemy
Check list… To musi działać!

Check list… To musi działać!

Kiedy rower jest już czysty i ma nasmarowany łańcuch, czas na ocenę jego stanu i dokona­nie regulacji. Obok znajdziesz listę czynności do wykonania przed pierwszą jazdą. Przerzutki można wyregulować za pomocą tzw. sprytnych śrub baryłkowych. Jeżeli dźwignie manetek pracują ciężko, należy wymienić linki i/lub pancerze.

Jeśli nie jesteś złotą rączką, poniższe zadania warto zlecić dobremu serwisantowi: smarowanie piast, wymiana okładzin hamulcowych, przegląd amortyzato­rów, odpowietrzanie hamulców hy­draulicznych, centrowanie kół.

Rower żyleta? Czas na silnik

Czas na silnik

Silnik? To ty jesteś motorem, który na­pędza rower, dlatego koniecznie mu­sisz zadbać o komfort i bezpieczeń­stwo jazdy.

Sprawdź, jak to zrobić:

 1. Ustawienie siodełka i kierowni­cy. Wysokość siodełka oraz jego kąt pochylenia mają ogromny wpływ na komfort jazdy, a nawet na zdrowie stawów. Dobrym punktem wyjścio­wym jest ustawienie siodełka po­ziomo. Preferuję delikatne obniżenie dziobu siodełka, co zmniejsza nacisk na tkanki miękkie (jest to bardzo de­likatne, niewidoczne gołym okiem pochylenie).
 2. Strój kolarski. Jeżeli jeździsz na rowe­rze regularnie, zaopatrz się w strój kolarski, a w szczególności spodenki z wkładką, zwaną potocznie „pampersem”. Spokojnie, kolarze robią przerwy na toaletę. Wkładka umożliwia jazdę bez bielizny, zapobiega otarciom i do­datkowo amortyzuje. Jeśli do jazdy na rowe­rze używasz butów ze sznurówkami, pamiętaj o dobrym ich zawiązaniu i schowaniu końcó­wek do środka buta, inaczej mogłyby się za­plątać w zębatki.
 3. Paliwo. Na przejażdżki dłuższe niż 30 minut zabierz wodę w bidonie, chowanym wygod­nie w koszyku na bidon. Na eskapady dłuższe niż 90 minut warto zabrać coś lekkiego do zjedzenia: kilka bananów, rodzynki, a nawet ulubione kanapki.
 4. Żeby nie wracać do domu pieszo, zaopatrz się także w minipompkę, łyżki do opon oraz zapasową dętkę – z łatwością zmieścisz taki zestaw w tylnych kieszonkach koszulki kolar­skiej lub plecaczku.

Strój jest, pompka jest, rower jest? To ruszaj w drogę!

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.