Urlop z samochodem elektrycznym
1
Elektromobilność

Urlop z samochodem elektrycznym. Tak to działa

Elektromobilność

Urlop z samochodem elektrycznym. Tak to działa

9 kwietnia 2019

Kiedy trzeba zawieźć dzieci do szkoły, zrobić zakupy, dojechać do pracy czy wrócić do domu: elektryczne auto na co dzień sprawdza się doskonale. Jednak nawet osoby w pełni przekonane do elektrycznej mobilności często mają pewne obawy przed wyjazdem samochodem elektrycznym na wakacje. Strach ten w większości przypadków jest nieuzasadniony. Stosując się do podanych niżej wskazówek, swoim elektrycznym samochodem pokonasz dłuższe trasy bezstresowo i nie utkniesz po drodze z powodu braku prądu. 

Dowiedz się: 

 • jakie aplikacje pomagają przy planowaniu podróży,
 • w których krajach jest najwięcej stacji ładowania,
 • o czym musisz pamiętać, płacąc na stacji ładowania,
 • jakie wtyczki do ładowania powinieneś mieć ze sobą.
Planowanie podróży samochodem elektrycznym

Planuj z głową

Urlop z samochodem elektrycznym wymaga trochę innego planowania niż w przypadku podróży zwykłym autem. Najważniejszy jest zasięg samochodu oraz sieć stacji ładowania – musisz koniecznie wiedzieć, gdzie te się znajdują. Najlepiej skorzystać z jednej z dostępnych aplikacji, na przykład ChargemapOpens an external link

Samochód elektryczny na trasie widokowej Grand Tour po Szwajcarii

Bardziej na północ niż na południe

Im bardziej na północ, tym lepiej rozbudowana sieć stacji ładowania. Wśród krajów europejskich w dziedzinie rozbudowy infrastruktury prym wiodą Norwegia i Holandia. Oba kraje postawiły sobie za cel, aby maksymalna odległość między stacjami ładowania nie przekraczała 120 kilometrów. Od zeszłego roku można też pokonać samochodem elektrycznym liczącą 1600 kilometrów trasę widokową Grand Tour po Szwajcarii, bowiem postawiono na niej 200 nowych stacji ładowania. Bez obaw możesz podróżować autem elektrycznym także przez Niemcy, Francję i Austrię. W południowych krajach, takich  jak Włochy czy Hiszpania, raczej nie będzie tak różowo.

Podróż po Norwegii samochodem elektrycznym

Przed wyruszeniem w podróż zbierz niezbędne informacje

Aby znaleźć najbliższą stację ładowania, a przede wszystkim aby móc naładować samochód przed ruszeniem w dalszą podróż, potrzebujesz karty, którą zapłacisz za prąd. Jaka to karta – zależy od operatora stacji. W niektórych przypadkach musisz się wcześniej zarejestrować. Najlepiej odpowiednio wcześnie zebrać informacje, jakie karty potrzebne są na danych odcinkach trasy i z których stacji  bez problemu można korzystać. Najłatwiej zdobyć te informacje online w informacji turystycznej danego kraju. Ładowanie przez noc w hotelu, na kampingu, w przystani jachtowej lub na parkingu supermarketu z reguły nie jest skomplikowane. Ważne: zabierz ze sobą różne wtyczki do ładowania, byś mógł ładować na możliwie wielu stacjach. 

Ciesz się wakacjami z samochodem elektrycznym

Uwzględnij przerwy na ładowanie

Najwygodniej będzie ładować samochód na stacjach szybkiego ładowania. Wtedy spędzisz tam tyle czasu, by spokojnie coś zjeść lub nawet zwiedzić. Niestety, nie wszędzie znajdziesz tego typu stacje. Średni czas ładowania z publicznej stacji ładowania prądem przemiennym jest znacznie dłuższy. Wobec tego wskazane jest, aby uwzględnić przerwy w podróży potrzebne na naładowanie baterii i przeznaczyć czas postoju na inne zajęcia.

Przyjemny urlop z samochodem elektrycznym

Droga jest celem

Warto wybierać stacje ładowania nie tylko pod kątem wydajności i rodzaju wtyczki, lecz także otoczenia. Dzięki aplikacjom, takim jak TripAdvisorOpens an external link, jest to dzisiaj o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Dzięki temu rozwiązaniu  poznasz miejsca, które może byś pominął – punkty widokowe, kameralną restaurację czy miejscowość z wyjątkową historią. Z samochodem elektrycznym już sama podróż jest integralną częścią urlopu. 

Może Cię również zainteresować:

Całkowicie elektryczny: Oslo

Visions of now: Via Grafik

Visions of now: Van Bo Le-Mentzel

To dla każdego z nas

Visions of now: Bearcubs

Przyszłość nadchodzi: ID.3 1ST

Może Cię również zainteresować:

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

1.
Fotos: Getty Images
 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.