Przyszłość zaczyna się w Los Angeles

Zorganizowana przez Volkswagena i Petersen Automotive Museum w Los Angeles wystawa pod hasłem „Building an Electric Future” daje wyobrażenie o tym, jak w przyszłości będzie wyglądać motoryzacja. Volkswagen Group Components prezentuje na niej wizjonerską koncepcję ładowania akumulatorów elektrycznych aut za pomocą poruszających się autonomicznie robotów. Dzięki nim dowolne miejsce postojowe może stać się punktem ładowania pojazdu.

Petersen Museum w Los Angeles
Petersen Museum w Los Angeles to designerska perełka

Wzrok przyciąga już sama zewnętrzna architektura budynku, w którym w Los Angeles mieści się Petersen Automotive Museum. Budynek z fasadą w kolorze jaskrawej czerwieni jest opasany przez 308 wstęg wykonanych ze stali szlachetnej. To doskonałe miejsce dla premiery nowego Volkswagena ID. SPACE VIZZION, którego zaprezentowano tutaj w listopadzie 2019 roku. Siódmy model studyjny z rodziny ID. jasno pokazuje jak w nowej epoce elektrycznej mobilności będą wyglądały samochody Volkswagena. O tym jak rozpoczął się ten proces i dokąd zmierza, odwiedzający Petersen Museum mogą się przekonać oglądając nową stałą ekspozycję pod tytułem „Building an Electric Future”.

Volkswagena ID. SPACE VIZZION
Światowa premiera Volkswagena ID. SPACE VIZZION w Petersen Museum

Jak to się zaczęło

Spacer po wystawie zaczynamy od pierwszej z sześciu stref tematycznych, pokazano w niej wszystko to, co wiąże się z początkami Volkswagena w Stanach Zjednoczonych. Co sprawiło, że marka stała się tu tak popularna? Oczywiście kultowe Garbus, Bulli i inne modele z silnikami chłodzonymi powietrzem. Można tu podziwiać najważniejsze samochody z siedmiu dekad obecności Volkswagena w USA – łącznie z przykuwającym powszechną uwagę klasycznym Volkswagenem Type 2 z pięknym dwubarwnym nadwoziem.

Dział ukazujący historię Volkswagena w USA
Dział ukazujący historię Volkswagena w USA z modelami Bulli (po lewej) i „Mans Buggy” w tle w głębi

„California Dreaming”

Słońce, plaża, wiatr we włosach i nowiutki bokser z tyłu nadwozia – mocno związanemu z Volkswagenem „California Dreaming” tamtych czasów poświęcono drugą strefę wystawy pod hasłem „Beetle-based Beachlife”. Eksponatem jest tu lakierowany w kolorze „Old Red” oryginalny „Manx Buggy”, klasyk który stał się podstawą wielu innych buggy skonstruowanych w oparciu o Garbusa.

Jak się tworzy przyszłość

Oto początek nowej epoki – kolejna część wystawy prezentuje proces konstrukcji i stylizacji pojazdów należących do rodziny ID. Jak będą wyglądały samochody kolejnej generacji i jak powstają? Pogląd na te zagadnienia umożliwiają liczne sugestywne szkice i zdjęcia z działu Volkswagen Design.

Szkice
Szkice prezentowane na wystawie przedstawiają proces nadawania stylistycznego kształtu nowym pojazdom

Klaus Bischoff, szef działu Volkswagen Design, wyjaśnia: „Samochodami z rodziny ID. Volkswagen zmierza ku przyszłości. Prostota kształtów i intuicyjny sposób obsługi pokazują, że w wypadku aut elektrycznych jest potrzebny zupełnie nowy sposób myślenia. Fascynująca wystawa „Building an Electric Future” w Petersen Museum przybliża go widzom i pozwala im przyjrzeć się przyszłym rozwiązaniom z dziedziny mobilności”.

Świętujemy zaślubiny

Podczas produkcji samochodu to szczególna chwila – tak zwane zaślubiny, czyli połączenie nadwozia z układem napędowym. W wypadku aut z nowej rodziny ID. układ ten nosi skrótową nazwę MEB (Modularer E-Antriebsbaukasten). Widzowie oglądający sekcję wystawy pod hasłem „One for the family” stają się świadkami zaślubin nowego Volkswagena ID.3, gdyż mogą tu zobaczyć zarówno karoserię, jak i platformę MEB.

„Zaślubiny” nadwozia Volkswagena ID.3 z platformą MEB
Na zawsze razem: „zaślubiny” nadwozia Volkswagena ID.3 z platformą MEB

Wirtualne zwiedzanie „Zielonej fabryki”

A gdzie odbywają się owe zaślubiny między platformą MEB a nadwoziem Volkswagena ID.3, którego produkcję rozpoczęto w listopadzie? Oczywiście w fabryce Volkswagena w Zwickau. W tej części wystawy na zwiedzających czeka coś specjalnego – za pomocą okularów umożliwiających wgląd w rzeczywistość rozszerzoną mogą śledzić proces produkcji samochodu i w ramach trójwymiarowej prezentacji uczestniczyć w jej kolejnych fazach.

Volkswagen na wielu poziomach angażuje się w inicjatywy mające na celu stworzenie infrastruktury ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych. Do 2025 r. firma wraz ze swoimi dealerami zainstaluje w Europie 36.000 punktów ładowania. Duża ich część będzie dostępna publicznie. Volkswagen wprowadza do sprzedaży również własnego wallboxa o nazwie ID.Charger do ładowania auta w domu. Jako współzałożyciel firmy IONITY Volkswagen uczestniczy w instalacji 400 stacji szybkiego ładowania wzdłuż europejskich autostrad. W niedługim czasie ładowanie akumulatorów aut elektrycznych będzie tak proste, jak ładowanie baterii smartfona.

Widzowie mogą przyjrzeć się kolejnym fazom produkcji
W tej sali dzięki technice rzeczywistości rozszerzonej widzowie mogą przyjrzeć się kolejnym fazom produkcji w fabryce w Zwickau

Wizje przyszłości

W szóstej i ostatniej sekcji wystawy Volkswagen uchyla rąbka samochodowej przyszłości – prezentuje tu studyjny model ID. VIZZION, limuzynę wyższej klasy wyposażoną wyłącznie w napęd elektryczny i poruszającą się autonomicznie. Dzięki niej można dowiedzieć się, jak w przyszłości będzie wyglądała jazda samochodem – autem wszechstronnie skomunikowanym z otoczeniem, pozbawionym kierownicy i poruszającym się automatycznie.

Model studyjny ID.VIZZION
Na wystawie w Petersen Museum można oglądać m.in. fascynujący model studyjny ID.VIZZION

Niech żyje sport

Zwiedzający muzeum w Los Angeles mogą się również przyjrzeć sportowemu modelowi z rodziny ID., czyli Volkswagenowi ID.R osiągającemu moc 500 kW (680 KM). Opracowany przez Volkswagen Motorsport prototyp z napędem na cztery koła wygrał w 2018 roku legendarny wyścig górski „Pikes Peak International Hill Climb” i ustanowił kilka spektakularnych rekordów.

Volkswagen ID.R
Volkswagen ID.R o mocy 500 kW (680 KM)

Dzięki wystawie „Building an Electric Future” Volkswagen i Petersen Automotive Museum tworzą swoisty pomost między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością motoryzacji. Wystawa w Los Angeles będzie czynna do listopada 2022 roku.