Przyszłość zaczyna się w Los Angeles

Zorganizowana przez Volkswagena i Petersen Automotive Museum w Los Angeles wystawa pod hasłem „Building an Electric Future” daje wyobrażenie o tym, jak w przyszłości będzie wyglądać motoryzacja. Volkswagen Group Components prezentuje na niej wizjonerską koncepcję ładowania akumulatorów elektrycznych aut za pomocą poruszających się autonomicznie robotów. Dzięki nim dowolne miejsce postojowe może stać się punktem ładowania pojazdu.

Petersen Museum w Los Angeles
Petersen Museum w Los Angeles to designerska perełka

Wzrok przyciąga już sama zewnętrzna architektura budynku, w którym w Los Angeles mieści się Petersen Automotive Museum. Budynek z fasadą w kolorze jaskrawej czerwieni jest opasany przez 308 wstęg wykonanych ze stali szlachetnej. To doskonałe miejsce dla premiery nowego Volkswagena ID. SPACE VIZZION, którego zaprezentowano tutaj w listopadzie 2019 roku. Siódmy model studyjny z rodziny ID. jasno pokazuje jak w nowej epoce elektrycznej mobilności będą wyglądały samochody Volkswagena. O tym jak rozpoczął się ten proces i dokąd zmierza, odwiedzający Petersen Museum mogą się przekonać oglądając nową stałą ekspozycję pod tytułem „Building an Electric Future”.

Volkswagena ID. SPACE VIZZION
Światowa premiera Volkswagena ID. SPACE VIZZION w Petersen Museum

Jak to się zaczęło

Spacer po wystawie zaczynamy od pierwszej z sześciu stref tematycznych, pokazano w niej wszystko to, co wiąże się z początkami Volkswagena w Stanach Zjednoczonych. Co sprawiło, że marka stała się tu tak popularna? Oczywiście kultowe Garbus, Bulli i inne modele z silnikami chłodzonymi powietrzem. Można tu podziwiać najważniejsze samochody z siedmiu dekad obecności Volkswagena w USA – łącznie z przykuwającym powszechną uwagę klasycznym Volkswagenem Type 2 z pięknym dwubarwnym nadwoziem.

Dział ukazujący historię Volkswagena w USA
Dział ukazujący historię Volkswagena w USA z modelami Bulli (po lewej) i „Mans Buggy” w tle w głębi

„California Dreaming”

Słońce, plaża, wiatr we włosach i nowiutki bokser z tyłu nadwozia – mocno związanemu z Volkswagenem „California Dreaming” tamtych czasów poświęcono drugą strefę wystawy pod hasłem „Beetle-based Beachlife”. Eksponatem jest tu lakierowany w kolorze „Old Red” oryginalny „Manx Buggy”, klasyk który stał się podstawą wielu innych buggy skonstruowanych w oparciu o Garbusa.

Jak się tworzy przyszłość

Oto początek nowej epoki – kolejna część wystawy prezentuje proces konstrukcji i stylizacji pojazdów należących do rodziny ID. Jak będą wyglądały samochody kolejnej generacji i jak powstają? Pogląd na te zagadnienia umożliwiają liczne sugestywne szkice i zdjęcia z działu Volkswagen Design.

Szkice
Szkice prezentowane na wystawie przedstawiają proces nadawania stylistycznego kształtu nowym pojazdom

Klaus Bischoff, szef działu Volkswagen Design, wyjaśnia: „Samochodami z rodziny ID. Volkswagen zmierza ku przyszłości. Prostota kształtów i intuicyjny sposób obsługi pokazują, że w wypadku aut elektrycznych jest potrzebny zupełnie nowy sposób myślenia. Fascynująca wystawa „Building an Electric Future” w Petersen Museum przybliża go widzom i pozwala im przyjrzeć się przyszłym rozwiązaniom z dziedziny mobilności”.

Świętujemy zaślubiny

Podczas produkcji samochodu to szczególna chwila – tak zwane zaślubiny, czyli połączenie nadwozia z układem napędowym. W wypadku aut z nowej rodziny ID. układ ten nosi skrótową nazwę MEB (Modularer E-Antriebsbaukasten). Widzowie oglądający sekcję wystawy pod hasłem „One for the family” stają się świadkami zaślubin nowego Volkswagena ID.3, gdyż mogą tu zobaczyć zarówno karoserię, jak i platformę MEB.

„Zaślubiny” nadwozia Volkswagena ID.3 z platformą MEB
Na zawsze razem: „zaślubiny” nadwozia Volkswagena ID.3 z platformą MEB

Wirtualne zwiedzanie „Zielonej fabryki”

A gdzie odbywają się owe zaślubiny między platformą MEB a nadwoziem Volkswagena ID.3, którego produkcję rozpoczęto w listopadzie? Oczywiście w fabryce Volkswagena w Zwickau. W tej części wystawy na zwiedzających czeka coś specjalnego – za pomocą okularów umożliwiających wgląd w rzeczywistość rozszerzoną mogą śledzić proces produkcji samochodu i w ramach trójwymiarowej prezentacji uczestniczyć w jej kolejnych fazach.

Volkswagen na wielu poziomach angażuje się w inicjatywy mające na celu stworzenie infrastruktury ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych. Do 2025 r. firma wraz ze swoimi dealerami zainstaluje w Europie 36.000 punktów ładowania. Duża ich część będzie dostępna publicznie. Volkswagen wprowadza do sprzedaży również własnego wallboxa o nazwie ID.Charger do ładowania auta w domu. Jako współzałożyciel firmy IONITY Volkswagen uczestniczy w instalacji 400 stacji szybkiego ładowania wzdłuż europejskich autostrad. W niedługim czasie ładowanie akumulatorów aut elektrycznych będzie tak proste, jak ładowanie baterii smartfona.

Widzowie mogą przyjrzeć się kolejnym fazom produkcji
W tej sali dzięki technice rzeczywistości rozszerzonej widzowie mogą przyjrzeć się kolejnym fazom produkcji w fabryce w Zwickau

Wizje przyszłości

W szóstej i ostatniej sekcji wystawy Volkswagen uchyla rąbka samochodowej przyszłości – prezentuje tu studyjny model ID. VIZZION, limuzynę wyższej klasy wyposażoną wyłącznie w napęd elektryczny i poruszającą się autonomicznie. Dzięki niej można dowiedzieć się, jak w przyszłości będzie wyglądała jazda samochodem – autem wszechstronnie skomunikowanym z otoczeniem, pozbawionym kierownicy i poruszającym się automatycznie.

Model studyjny ID.VIZZION
Na wystawie w Petersen Museum można oglądać m.in. fascynujący model studyjny ID.VIZZION

Niech żyje sport

Zwiedzający muzeum w Los Angeles mogą się również przyjrzeć sportowemu modelowi z rodziny ID., czyli Volkswagenowi ID.R osiągającemu moc 500 kW (680 KM). Opracowany przez Volkswagen Motorsport prototyp z napędem na cztery koła wygrał w 2018 roku legendarny wyścig górski „Pikes Peak International Hill Climb” i ustanowił kilka spektakularnych rekordów.

Volkswagen ID.R
Volkswagen ID.R o mocy 500 kW (680 KM)

Dzięki wystawie „Building an Electric Future” Volkswagen i Petersen Automotive Museum tworzą swoisty pomost między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością motoryzacji. Wystawa w Los Angeles będzie czynna do listopada 2022 roku.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Więcej informacji na temat WLTP na stronie: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska/wltp.html?

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie https://www.volkswagen.pl/pl/connected-car/lacznosc/we-connect.html? Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. ID.7 Tourer Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Tourer Special Edition: 47 430 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. Materiał może prezentować elementy wyposażenia dodatkowego lub opcjonalnego