Touran

20 lat rodzinnego Volkswagena – Touran świętuje rocznicę wprowadzenia na rynek

5 kwietnia 2023
  • Pierwsza generacja Tourana pojawiła się na rynku w marcu 2003 roku, przez dwie dekady ten model znalazł ponad 2,6 mln nabywców
  • Aktualne wcielenie Tourana zostało wzbogacone o nowe systemy wspomagające kierowcę
  • Volkswagen kontynuuje rozwój silników TSI, w Touranie będzie stosowana m.in. jednostka 1.5 z systemem odłączania cylindrów ACTplus

Pełna sukcesów historia Volkswagena Tourana wciąż trwa: marka z Wolfsburga zmodernizowała popularnego kompaktowego minivana i unowocześniła go pod względem technicznym. Touran obchodzi w tym roku swoje 20. urodziny i od 2003 roku zachwyca mnóstwem przestrzeni i wieloma możliwościami zagospodarowania wnętrza, wydajnymi silnikami oraz świetnymi własnościami jezdnymi. Oprócz szerokiej gamy standardowych systemów bezpieczeństwa, opcjonalny pakiet układów asystujących obejmuje teraz także system Travel Assist oraz asystenta świateł drogowych Dynamic Light Assist.

„Więcej niż samochód rodzinny” – tak brzmiało hasło towarzyszące kampanii wprowadzającej na rynek Tourana w marcu 2003 r. Ten kompaktowy minivan to wszechstronny samochód rodzinny, rekreacyjny i biznesowy. A z ponad 2,6 mln sprzedanych w tym czasie egzemplarzy jest jednym z najbardziej popularnych samochodów segmentu MPV na świecie.

Druga generacja Tourana została wprowadzona na rynek w 2015 roku. Był to pierwszy minivan Volkswagena oparty na platformie MQB. Dzięki temu wyposażenie Tourana może zostać uzupełnione o nowe systemy wspomagające kierowcę.

Liczne systemy wspomagające kierowcę na pokładzie

Do standardowego wyposażenia należy teraz aktywny tempomat ACC z ogranicznikiem prędkości, asystent hamowania awaryjnego Front Assist, system ostrzegania przed opuszczeniem pasa ruchu Lane Assist oraz asystent zmiany pasa ruchu Side Assist. Tak szeroka gama systemów wspomagających jest spotykana zwykle w samochodach wyższych segmentów, a dzięki wykorzystaniu platformy MQB mogą one być dostępne także w Touranie.

Wyposażenie standardowe obejmuje teraz system PreCrash Front&Rear. System ten wykorzystuje czujniki asystenta zmiany pasa ruchu Side Assist. Wykrywają one pozycję i prędkość samochodów znajdujących się za i przed Touranem. Jeśli PreCrash wykryje zbliżające się pojazdy z tyłu i dużą różnicę prędkości między obydwoma pojazdami, uruchomi się aktywny system ochrony pasażerów. I to nie tylko podczas jazdy, lecz także podczas postoju z włączonym silnikiem lub w trybie start-stop.

Na pokładzie Tourana może znajdować się również opcjonalna kamera wielofunkcyjna, której zadaniem jest jak najszybsze wykrywanie obiektów lub osób. Kamera jest jednym z najważniejszych elementów w zakresie systemów wspomagania i bezpieczeństwa w samochodzie.

Ponadto dostępny za dopłatą pakiet IQ.DRIVE obejmuje teraz między innymi system wspomagania kierowcy Travel Assist w połączeniu z systemem ostrzegania przed zjechaniem z pasa ruchu Lane Assist. System może pomóc w utrzymaniu pasa ruchu, odległości do pojazdu poprzedzającego oraz maksymalnej prędkości ustawionej przez kierowcę. Wykorzystuje on między innymi adaptacyjne prowadzenie po pasie ruchu. Dzięki temu aktywnie utrzymuje pojazd na środku pasa ruchu. Travel Assist potrafi dostosować się do stylu jazdy kierowcy i może prowadzić samochód nieco bliżej prawej lub lewej krawędzi pasa ruchu. W połączeniu z dwusprzęgłową skrzynią biegów DSG pokonanie korka czy jazda z częstym zatrzymywaniem się i ruszaniem jest znacznie bardziej komfortowa.

W skład nowego pakietu systemów wspomagających wchodzi również asystent świateł drogowych Dynamic Light Assist, który zapewnia lepszą widoczność w nocy. System potrafi wykryć nadjeżdżające pojazdy, jak również pojazdy znajdujące się z przodu i automatycznie wygasza odpowiednie obszary świateł drogowych kierowcy, by nie oślepiać innych uczestników ruchu. W terenie zabudowanym system automatycznie przełącza światła drogowe na światła mijania. To wygodna funkcja, która pomaga lepiej oświetlić drogę i wcześniej wykryć przeszkody.

Podwyższony komfort

Volkswagen zmodernizował Tourana nie tylko w zakresie systemów wspomagających kierowcę. Rodzinny minivan jest teraz bardziej komfortowy, wyposażono go w najnowszej generacji kierownicę z funkcją wykrywania kontaktu, programowany zgodnie z upodobaniami kierowcy zestaw wskaźników o przekątnej 8 cali (10,25 cala w wersji Highline) oraz panel klimatyzacji z dotykowymi elementami sterującymi. Ponadto, dzięki takim opcjom jak Easy Open & Close (zamykanie pokrywy bagażnika ruchem stopy) oraz Keyless Access (bezkluczykowy system otwierania/zamykania samochodu i uruchamiania silnika), Touran jest bardziej przyjazny dla użytkownika.

Mocne i oszczędne silniki

W zmodyfikowanym Touranie stosowane są oszczędne silniki, m.in. najlepiej sprzedający się 1.5 TSI w najnowszej odmianie evo2 o mocy 150 KM. Zapewnia on niskie zużycie paliwa i emisję CO2, w najnowszej wersji zastosowano system odłączania cylindrów Active Cylinder Management ACTplus, a moduł kontroli emisji spalin umieszczono blisko silnika.

Miejsce dla nawet siedmiu osób

Olbrzymią zaletą Tourana jest niezwykle przestronne wnętrze z wieloma możliwościami zagospodarowania go. Może mieć pięć lub siedem miejsc dla pasażerów, w zależności od preferencji klienta. Duża szerokość wnętrza to duża zaleta szczególnie dla rodzin: z tyłu bez problemu zmieszczą się trzy foteliki dziecięce zamontowane obok siebie. Dzięki mocowaniom Isofix w drugim i trzecim rzędzie siedzeń można bezpiecznie zamocować w Touranie nawet pięć fotelików dziecięcych. Wnętrze można wykorzystać na wiele sposobów dzięki płaskiej podłodze po złożeniu siedzeń, co umożliwia uzyskanie przestrzeni bagażowej do 1980 litrów. Ponadto do dyspozycji pasażerów jest mnóstwo schowków, wśród nich znajdują się szuflady pod przednimi fotelami.

Pod względem precyzji układu kierowniczego i własności jezdnych Touran przypomina Golfa. Mimo znacznie większych gabarytów jest równie zwinny, a opcjonalne zawieszenie DCC zapewnia wysoki komfort jazdy. Średnica zawracania wynosi zaledwie 11,6 metra.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Więcej informacji na temat WLTP na stronie: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska/wltp.html?

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie https://www.volkswagen.pl/pl/connected-car/lacznosc/we-connect.html? Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. ID.7 Tourer Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Tourer Special Edition: 47 430 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. Materiał może prezentować elementy wyposażenia dodatkowego lub opcjonalnego