Rozbudowa tłoczni: Volkswagen zmniejszy liczbę przejazdów ciężarówek do Zwickau o aż 9.000 kursów

Rozbudowa tłoczni: Volkswagen zmniejszy liczbę przejazdów ciężarówek do Zwickau o aż 9.000 kursów

Rozbudowa tłoczni: Volkswagen zmniejszy liczbę przejazdów ciężarówek do Zwickau o aż 9.000 kursów

10.05.2021

 • elementy karoserii modeli elektrycznych będą tłoczone na miejscu, w Zwickau
 • znaczący wpływ na ochronę środowiska: redukcja emisji CO2 wyniesie rocznie 5800 ton
 • dzięki inwestycji w wysokości 74 mln euro powstało 60 nowych miejsc pracy
 • Christian Vollmer: „Do 2025 roku chcemy zmniejszyć wpływ naszej produkcji na środowisko o 45% na samochód, w porównaniu ze stanem w 2010 roku”.

Volkswagen oficjalnie zainaugurował pracę rozbudowanej tłoczni w fabryce samochodów elektrycznych w Zwickau. Od teraz wszystkie elementy karoserii sześciu modeli elektrycznych, które docelowo mają być w niej produkowane, będą tłoczone na miejscu. Inwestycja w wysokości 74 mln euro umożliwia dalsze korzyści w zakresie redukcji śladu węglowego. Efekt jest zdumiewający – od teraz każdego roku wykonanych zostanie o ponad 9000 mniej kursów ciężarówek, co oznacza redukcję emisji CO2 o 5800 ton rocznie. Uruchomienie nowej tłoczni stwarza 60 nowych miejsc pracy w fabryce. W oficjalnym uruchomieniu uczestniczyli Minister i Prezydent Saksonii – Michael Kretschmer, Christian Vollmer – Członek Zarządu ds. Produkcji i Logistyki marki Volkswagen, dr Stefan Loth – Prezes Zarządu Volkswagen Saksonia i Jens Rothe – przewodniczący Centralnej Rady Zakładowej Volkswagen Saksonia.

Christian Vollmer – Członek Zarządu odpowiedzialny za Produkcję i Logistykę marki Volkswagen – powiedział podczas ceremonii: „Celem jest osiągnięcie produkcji neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich fabrykach w Europie, w których powstają samochody elektryczne na platformie MEB, jak już ma to miejsce w zakładach w Zwickau. Pod tym względem fabryka w Zwickau jest pionierem i wzorem do naśladowania. W ramach strategii „Way To Zero” jesteśmy na drodze do ograniczenia wpływu produkcji na środowisko do 2025 r. – w takich obszarach jak zużycie energii, emisja CO2, odpady i zużycie wody – o 45% na samochód, w porównaniu ze stanem w 2010 roku. Już dziś 90% zakładów należących do Volkswagen Samochody Osobowe kupuje energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Dzięki programowi „Zero Impact Factory” emisje związane z produkcją są konsekwentnie redukowane nie tylko we wszystkich fabrykach, a także w logistyce”.

Michael Kretschmer, Minister i Prezydent Saksonii, powiedział: „Saksonia napędza zmianę systemową, którą jest przejście na elektromobilność. Dzięki wybiegającemu w przyszłość i zintegrowanemu podejściu fabryka samochodów Volkswagena w Zwickau już teraz odgrywa pionierską rolę w skali globalnej. Zakład Volkswagena w Zwickau ma bogatą tradycję w produkcji samochodów. Tłoczenie wszystkich elementów karoserii na miejscu w fabryce w znacznym stopniu przyczynia się do dalszej ochrony klimatu i do zmniejszenia wpływu na środowisko poprzez zdecydowane zmniejszenie liczby kursów ciężarówek z zaopatrzeniem zakładu w części”.

Jens Rothe, Przewodniczący Centralnej Rady Zakładowej Volkswagen Saksonia, powiedział: „Jako Rada Zakładowa szczególnie cieszymy się z tego, że wszystkie 60 nowo utworzonych miejsc pracy zostało obsadzonych dzięki podniesieniu kwalifikacji naszych kolegów. To ważny sygnał: przejście na elektromobilność wiąże się z dobrym wykorzystaniem zdolności produkcyjnych zakładów w Zwickau i zapewnia długoterminowe miejsce pracy”.

Znacząca redukcja kosztów logistycznych i ograniczenie emisji CO2

74 miliony euro zainwestowane w rozbudowę tłoczni to jedna z największych pojedynczych inwestycji podczas przekształcania zakładu w Zwickau. Oprócz prasy formatu XL, na 8400 metrach kwadratowych uruchomiono automatyczną linię do składowania części karoserii oraz – na potrzeby logistyki – magazyn wysokiego składowania o wysokości 30 metrów. Koszt samego magazynu wysokiego składowania to 23 miliony euro. Od teraz wszystkie części nadwozia modeli elektrycznych produkowanych w Zwickau, jak drzwi i pokrywy bagażnika, będą tłoczone na miejscu. Dostawy z innych zakładów, w Emden i w Wolfsburgu, zostaną wstrzymane. Dzięki temu każdego roku będzie o ponad 9000 kursów ciężarówek mniej, przez co emisja CO2 zmniejszy się o 5800 ton.

Prasa formatu XL: najnowocześniejsza i wydajna

Centralnym punktem nowej tłoczni jest nowa prasa formatu XL firmy Schuler, która waży około 180 ton. To jedna z najnowocześniejszych pras w branży motoryzacyjnej na świecie. Ma siłę nacisku 6900 ton w pięciu etapach. Przy 10.800 cyklach pracy dziennie prasa o długości 92 metrów, szerokości 22 metrów i wysokości 12 metrów jest niezwykle wydajna. Jednymi z jej głównych zalet są duża prędkość prasowania, która przekłada się na produkcję dużej liczby części oraz wysoka precyzja, która gwarantuje optymalną jakość wytwarzanych elementów.

Zakład w Zwickau dysponuje drugą co do wielkości tłocznią wśród fabryk Volkswagena

Po macierzystym zakładzie w Wolfsburgu, fabryka w Zwickau dysponuje teraz drugą co do wielkości tłocznią wśród fabryk Volkswagena. W ciągu ostatnich dziesięciu lat w zakładach, które znajdują się na terenie zachodniej Saksonii produkowano średnio około 20 milionów części rocznie. Od początku 2022 roku, dzięki nowej prasie formatu XL, liczba ta wzrośnie do 30 milionów elementów rocznie. Część z nich w dalszym ciągu będzie dostarczana do innych zakładów, które należą do Grupy Volkswagen.

Przebudowa zakładu w Zwickau zakończy się w 2021 roku

Zakład w Zwickau odgrywa kluczową rolę w zmianie systemowej, którą jest przejście na elektromobilność – po raz pierwszy tak duża fabryka samochodów jest całkowicie przebudowywana. Inwestycja wynosi w sumie około 1,2 miliarda euro. Wszystkie prace zostaną zakończone zgodnie z harmonogramem, czyli w tym roku. Zakład przechodzi stopniową transformację od 2018 roku, bez przerw w działalności. Od tego czasu do dzisiaj gruntownie zmodernizowane lub odnowione zostały dział produkcji nadwozi, lakiernia oraz infrastruktura. Między innymi cały system przenośników zastąpiono pojazdami elektrycznymi. Ponadto przebudowano obie linie produkcyjne w dziale montowni. Z około 1700 robotami, które zajmują się produkcją i montażem nadwozi, automatycznymi systemami transportu oraz w pełni zautomatyzowanymi procesami produkcyjnymi, zakład w Zwickau jest wzorem do naśladowania w wypadku masowej produkcji samochodów elektrycznych.

Way To Zero: Volkswagen na drodze do neutralności pod względem emisji CO2

„Way To Zero” to nadrzędny plan marki, który dotyczy dążenia do bezemisyjnej mobilności. Ta podróż rozpoczęła się w 2020 roku wraz z wejściem na rynek modelu ID.3. W najbliższych latach, dzięki kolejnym modelom z rodziny ID., Volkswagen będzie oferował samochody elektryczne we wszystkich segmentach. Do 2025 roku marka planuje produkować co najmniej 1,5 miliona samochodów elektrycznych rocznie, dzięki czemu jej ślad węglowy zmniejszy się o 30%. Celem jest osiągnięcie do 2050 roku całkowitej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla – zarówno pod względem produkowanych modeli, jak i przedsiębiorstwa w ogóle.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Dane na podstawie świadectw homologacji typu. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Więcej informacji na temat WLTP na stronie: www.volkswagen.pl/pl/wltp.html

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg w przypadku samochodów elektrycznych lub hybryd oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

  Podane ceny obejmują podatek VAT (23%). 

  Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561§2 Kodeksu cywilnego.

  Volkswagen Osobowe zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne, dostępne za dopłatą. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następują w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Osobowe.

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. D z.U. z 2020 r., poz. 256). Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronach: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska.html