Klub piłkarski VfL Wolfsburg angażuje się w ochronę klimatu
Klub piłkarski VfL Wolfsburg angażuje się w ochronę klimatu
Klub piłkarski VfL Wolfsburg angażuje się w ochronę klimatu
Klub piłkarski VfL Wolfsburg angażuje się w ochronę klimatu

Klub piłkarski VfL Wolfsburg angażuje się w ochronę klimatu

Klub piłkarski VfL Wolfsburg angażuje się w ochronę klimatu

14.12.2020

  • VfL Wolfsburg zamierza stać się do 2025 roku pierwszym zawodowym klubem piłkarskim działającym w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.
  • pracownicy klubu i sami piłkarze w coraz większym stopniu będą korzystać z elektrycznych Volkswagenów z rodziny ID.
  • zarówno męska, jak i żeńska drużyna zdecydowały się na kompensowanie śladu węglowego podróży do miejsc, w których odbywają się zamiejscowe rozgrywki, ze środków finansowych każdej z nich

W ramach kampanii „Race to Zero” prowadzonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych, grający w Bundeslidze VfL Wolfsburg występujący na co dzień na stadionie Volkswagen Arena, zamierza stać się do 2025 roku pierwszym zawodowym klubem piłkarskim na świecie działającym w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Zmiany klimatu są dzisiaj największym globalnym wyzwaniem. Jako pierwszy tradycyjny producent samochodów Volkswagen zobowiązał się do realizacji celów zawartych w paryskim porozumieniu klimatycznym. Do 2050 roku koncern zamierza osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla. Jednym z przedsięwzięć na drodze do tego celu jest podjęcie przez VfL Wolfsburg, spółkę zależną Volkswagen AG, inicjatywy zamierzającej do zmniejszenia przez drużynę Bundesligi śladu węglowego i działania od 2025 w sposób neutralny dla klimatu. W tym celu VfL Wolfsburg, jako pierwszy zawodowy klub piłkarski na świecie, przyłączył się do kampanii „Race to Zero” ogłoszonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych i mającej na celu realizację postanowień porozumienia paryskiego.

„Piłka nożna przyciąga powszechną uwagę. Patrzy na nas wielu ludzi” – mówi Michael Meeske dyrektor VfL Wolfsburg. „Jeśli przyłączymy się do akcji uświadamiającej, że ochrona klimatu jest jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań dla ludzkości, być może uda nam się przekonać wielu innych ludzi, by żyli w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju”. Ambitny zamiar osiągnięcia neutralności klimatycznej VfL zamierza realizować na dwa sposoby: „Z jednej strony poprzez redukcję, czyli oszczędności, które będziemy podejmować na miejscu. Z drugiej strony z niektórych rzeczy nie uda nam się zrezygnować, np. z podróży samolotem do odległych miejsc, w których prowadzimy rozgrywki. Dlatego drugim sposobem działania będzie kompensacja”.

Jeśli chodzi o redukcję swojego negatywnego wpływu na środowisko, VfL Wolfsburg już od jakiegoś czasu korzysta z odnawialnych źródeł energii i LED-owego oświetlenia. Zespół zamierza nawiązać do tych doświadczeń i zwiększyć do co najmniej 20 liczbę ładowarek elektrycznych na terenie VfL Center. Ponadto pracownicy klubu i sami piłkarze podczas podróży służbowych w coraz większym stopniu będą korzystać z elektrycznych Volkswagenów z rodziny ID. Klub rozbuduje też nie tylko własne urządzenia fotowoltaiczne, lecz również będzie korzystał z ciepła dostarczanego przez zewnętrznych dostawców, wytwarzanego z przyjaznego środowisku gazu ziemnego. Będzie ono służyło do ogrzewania stadionu.

Kompensacja emisji dwutlenku węgla realizowana przez klub odnosi się przede wszystkim do podróży odbywanych przez drużyny i pracowników, ale też przez kibiców i przedstawicieli mediów. Klub nie ma bezpośredniego wpływu na ograniczenie emisji CO2 podczas podróży, ale inicjuje działania, także te związane z podróżowaniem, które sprzyjają ochronie klimatu. Klub zamierza jeszcze intensywniej zachęcać do korzystania ze środków transportu, które nie powodują wzrostu emisji dwutlenku węgla. Kibice mogą np. skorzystać z „ekologicznego” biletu. Zarówno męska, jak i żeńska drużyna zdecydowały się na kompensowanie śladu węglowego podróży do miejsc, w których odbywają się zamiejscowe rozgrywki ze środków finansowych każdej z nich – np. poprzez wspieranie projektów zalesiania prowadzonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych lub poprzez nabycie certyfikatów emisyjnych dwóch elektrowni Volkswagena w Wolfsburgu.

Michael Meeske, dyrektor VfL Wolfsburg, podsumowuje: „Nawet jeśli klub piłkarski nie w każdej dziedzinie jest dzisiaj w stanie działać zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju, to jednak chcemy pokazać, że sukcesy w ochronie klimatu i sukcesy VfL Wolfsburg nie wykluczają się”.

W ramach realizacji celów zawartych w paryskim porozumieniu klimatycznym, Volkswagen zobowiązał się ograniczyć do 2050 roku swój ogólny bilans emisji CO2 do zera. Aby osiągnąć ten cel, marka wykorzystuje m.in. podczas produkcji w coraz większym stopniu energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, zwiększając też efektywność energetyczną budynków i urządzeń. Kluczowe znaczenie ma również rozwój elektromobilności i rozbudowa portfolio samochodów elektrycznych z rodziny ID., oferowanych przez markę Volkswagen.

Ups!!!

Twoja przeglądarka wydaje się być nieaktualna przez to nasza strona może nie wyświetlać się dobrze u Ciebie.

Zalecane przeglądarki:

  • Chrome od wersji 68 
  • Safari od wersji 11 
  • Firefox od wersji 61 
  • Edge od wersji 42 
  • Opera od wersji 55
  • Samsung IE od wersji 7.2

Zalecamy aktualizację przeglądarki internetowej!

Dziękujemy za wizytę,

Zespół Volkswagen