Fabryka samochodów elektrycznych Volkswagena w Zwickau będzie najnowocześniejszą w Europie

Fabryka samochodów elektrycznych Volkswagena w Zwickau będzie najnowocześniejszą w Europie

Fabryka samochodów elektrycznych Volkswagena w Zwickau będzie najnowocześniejszą w Europie

  • pierwsza na świecie transformacja dużej fabryki z produkcji samochodów z silnikami spalinowymi do produkcji pojazdów elektrycznych
  • zdolność produkcyjna – 330.000 aut elektrycznych rocznie
  • fabryka w Zwickau jest centralnym punktem sieci zakładów, w których będą powstawać samochody elektryczne
  • ochrona środowiska – pod koniec 2019 roku produkcja modelu ID.1 w fabryce w Zwickau będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla
  • Thomas Ulbrich, Członek Zarządu ds. e-mobilności – „Chcemy wnieść istotny wkład w ochronę klimatu. ID. chce być modelem zrównoważonej mobilności.”

Poznań – Marka Volkswagen kontynuuje elektryczną ofensywę i stopniowo przygotowuje zdolność produkcyjną potrzebną do uzyskania wydajności na poziomie ponad milion samochodów elektrycznych rocznie na całym świecie począwszy od 2025 roku. W Zwickau powstaje obecnie największy i najbardziej wydajny zakład produkcji samochodów elektrycznych w Grupie Volkswagen – w przyszłości z taśm produkcyjnych tutejszej fabryki będzie zjeżdżać do 330.000 aut elektrycznych rocznie, czyli więcej niż w innych zakładach należących do Grupy Volkswagen. Jako pierwszy producent samochodów elektrycznych na świecie na skalę masową, Volkswagen całkowicie przekształca fabrykę, która dotychczas produkowała samochody z silnikami spalinowymi w fabrykę ze świata e-mobilności. Obecnie w Zwickau są produkowane Golf i Golf kombi. Pod koniec 2019 roku, czyli za nieco ponad rok, rozpocznie się tu produkcja modelu ID.1, pierwszego elektrycznego Volkswagena skonstruowanego w oparciu o modułową platformę dla aut elektrycznych (MEB). Gdy w 2021 r. fabryka w Zwickau osiągnie pełnię zdolności produkcyjnej, będzie w niej powstawać sześć modeli elektrycznych trzech marek należących do koncernu.

„Rozpoczęcie produkcji modelu ID.1 za nieco ponad 12 miesięcy będzie dla Volkswagena nową erą – porównywalną z erą pierwszego Beetle'a czy pierwszego Golfa” – powiedział Thomas Ulbrich, Członek Zarządu Volkswagena odpowiedzialny za e-mobilność. „Zamierzamy wydobyć e-mobilność z niszy i sprawić, że samochód elektryczny stanie się przystępny dla milionów ludzi. Do tego są niezbędne wydajne i nowoczesne fabryki. Dlatego w zakładach w Zwickau łączymy produkcję elektrycznych modeli różnych marek, które należą do Grupy Volkswagen. W ciągu najbliższego roku ta fabryka stanie się punktem wyjścia dla naszej globalnej ofensywy aut elektrycznych. Jako pierwszy zakład w Grupie Volkswagen, w którym będą powstawać samochody skonstruowane na nowej modułowej platformie MEB, fabryka w Zwickau będzie odgrywać wiodącą rolę w rozwoju tej przyszłościowej technologii”.

Zielona produkcja

Dzięki ID.1 produkowanemu w Zwickau, Volkswagen po raz pierwszy zamierza dostarczyć klientom pojazd, który powstanie przy całkowicie neutralnym bilansie CO2 w całym procesie produkcji – od dostaw po montaż. Przy czym w procesie produkcji emisja CO2 będzie ograniczana w miarę możliwości. Zostaną podjęte celowe środki ochrony klimatu, aby zrekompensować nieuniknioną emisję. Środki, które służą ograniczeniu emisji CO2 w produkcji ID.1 obejmują m. in. energooszczędną produkcję ogniw baterii. Z dostawcami zostało uzgodnione, że do produkcji ogniw będą używali energii ze źródeł odnawialnych, tzw. zielonej. Będzie to miało spory wpływ na poprawę bilansu CO2 w pełnym okresie „życia” samochodu elektrycznego.

Dostawcy energii do zakładu w Zwickau już w 2017 roku zostali zastąpieni takimi, którzy zapewniają 100% energii ze źródeł odnawialnych. Przed rozpoczęciem produkcji modelu ID.1 pozostałe emisje, które pochodzą z niewielkiej przyzakładowej elektrowni oraz od szeregu dostawców, zostaną zrekompensowane przez wdrożenie projektów ochrony klimatu certyfikowanych zgodnie z oficjalnie zatwierdzonymi normami. Thomas Ulbrich powiedział – „Dzięki naszym elektrycznym samochodom chcemy wnieść istotny wkład w ochronę klimatu. Decydujące jest to, że samochody elektryczne będą budowane i wykorzystywane w sposób zrównoważony, a ID.1 będzie samochodem zrównoważonej mobilności”.

Duża transformacja

Transformacja fabryki samochodów w Zwickau już się rozpoczęła i będzie kontynuowana w kilku etapach. Przekształcanie linii produkcyjnych rozpoczęło się latem 2018 r. Pierwsza z dwóch linii produkcyjnych będzie modyfikowana stopniowo aż do momentu uruchomienia produkcji modelu ID.1 w listopadzie 2019 r. Druga linia produkcyjna będzie przekształcana w ten sam sposób do końca 2020 roku, w którym rozpocznie się na niej produkcja samochodów. Maksymalna zdolność produkcyjna będzie wynosić od 1.350 do 1.500 aut dziennie i – prawdopodobnie – zostanie osiągnięta począwszy od 2021 roku. Przekształcenie fabryki przebiega sprawnie i zgodnie z harmonogramem.

E-mobilność stwarza w fabryce w Zwickau nie tylko miejsca pracy, ale realną długoterminową przyszłość dla zakładu. Obecnie 7.700 pracowników przygotowuje się do pracy z nową technologią w ramach zaawansowanej kampanii szkoleniowej. Wszyscy pracownicy uczestniczą w konferencjach na temat e-mobilności, a 3.000 osób kończy szkolenie z e-mobilności, które obejmuje szczegółowe poznanie nowych standardów produkcyjnych. Do końca 2019 roku załoga fabryki w Zwickau zaliczy w sumie aż 13.000 dni szkoleniowych.

Cyfrowy, wydajny, modelowy zakład produkcyjny

Podczas transformacji zakład Volkswagena w Zwickau stopniowo przekształca się w modelową fabrykę, która będzie cyfrowa, elastyczna i bardzo wydajna. Zakład będzie wyposażony w inteligentne roboty przemysłowe generacji 4.0 i bezobsługowy system transportu części, który w pełni autonomicznie dostarcza elementy na linie montażowe. Stopień automatyzacji w procesie montażu zwiększył się niemal trzykrotnie w porównaniu z dotychczasowym. Niemniej jednak liczba pracowników nie ulegnie zmianie. W przekształcenie zakładu w Zwickau Volkswagen zainwestuje w sumie około 1,2 miliarda euro.

Wszystkie elektryczne samochody, które będą powstawać w zakładach w Zwickau będą skonstruowane w oparciu o modułową platformę dla aut elektrycznych (MEB). Została ona opracowana wyłącznie na potrzeby samochodów elektrycznych i w pełni wykorzystuje możliwości e-mobilności. Auta skonstruowane na modułowej platformie MEB zapewniają duży zasięg, sporo miejsca i wiele nowych usług cyfrowych. Najpóźniej do 2025 roku Volkswagen zamierza sprzedawać ponad milion samochodów elektrycznych rocznie, co uczyni go światowym liderem w dziedzinie e-mobilności.

Światowa sieć fabryk MEB będzie się rozwijać

Po transformacji zakładów w Zwickau Volkswagen rozpoczyna daleko idące przekształcenia w całej sieci fabryk. Dwa nowe zakłady MEB powstają również w Chinach – w Anting (Szanghaj) i w Foshan. Produkcja rozpocznie się w nich tylko kilka miesięcy później niż w pilotażowym zakładzie w Zwickau, w którym produkcja ruszy w 2020 roku. Volkswagen będzie produkował pojazdy skonstruowane w oparciu o modułową platformę MEB także w Ameryce Północnej; dokładna lokalizacja nowej fabryki nie została jeszcze ustalona. W planach są kolejne zakłady MEB.

„Światowy przemysł samochodowy przeżywa fundamentalne zmiany. Marka Volkswagen napędza tę transformację i jednocześnie dba o miejsca pracy dla swoich pracowników na całym świecie” – powiedział Członek Zarządu ds. e-mobility, Thomas Ulbrich. „Transformacja fabryki w Zwickau w najważniejszy zakład e-mobilności Volkswagena wyraża nasze wielkie zaangażowanie na rodzimym rynku. Chcieliśmy, aby w Niemczech znajdowało się światowe centrum dowodzenia produkcją samochodów elektrycznych, które w przyszłości będzie rosło w siłę. W Zwickau mogą i będą powstawać fascynujące auta elektryczne najwyższej jakości” – dodał.

*ID. – samochód studyjny

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

  • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen. Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%). Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów. Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów. Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu. Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.