Rentowność Volkswagena będzie rosnąć szybciej

Rentowność Volkswagena będzie rosnąć szybciej

Rentowność Volkswagena będzie rosnąć szybciej

 • rentowność na poziomie co najmniej 6 procent już w 2022 roku
 • wdrożone zostaną liczne dodatkowe środki, które będą miały na celu dalszą poprawę wydajności
 • do 2023 roku ponad 9 miliardów euro z przyszłych inwestycji o łącznej wartości ponad 11 miliardów euro zostanie przeznaczone na rozwój e-mobilności
 • Członek Zarządu ds. Zaopatrzenia – Ralf Brandstätter: „Musimy wymusić większe tempo naszej transformacji”.

Poznań/Wolfsburg – Marka Volkswagen znacznie poprawi wyniki finansowe w nadchodzących latach, aby inwestycje w przyszłe technologie sfinansować z własnych środków. W tym celu zmieni się oferta modeli i zmniejszy liczba ich wersji. Jednocześnie zwiększy się wydajność zakładów produkcyjnych i rozszerzy zastosowanie modułowych platform konstrukcyjnych do produkcji większej liczby modeli różnych marek koncernu Volkswagen. Do osiągnięcia docelowej stopy zwrotu w znacznym stopniu przyczyni się optymalizacja kosztów zakupu materiałów, ale bez uszczerbku dla jakości samochodów. Procesy administracyjne zostaną jeszcze bardziej ograniczone. „Musimy wymusić większe tempo naszej transformacji i stać się przedsiębiorstwem bardziej wydajnym i dynamicznym. Nie tylko nie możemy pozwolić sobie na przyhamowanie zmian, ale musimy zwiększyć wysiłki i realizować dalsze znaczące usprawnienia. To, co osiągnęliśmy do tej pory, wciąż jest nie wystarczające” – powiedział Ralf Brandstätter, Członek Zarządu ds. Zaopatrzenia.

W latach 2019-2023 marka Volkswagen zainwestuje w sumie ponad 11 miliardów euro w rozwój e-mobilności, cyfryzację, samochody autonomiczne i usługi mobilne. Z tego ponad 9 miliardów euro zostanie wydanych na ofensywę w dziedzinie samochodów elektrycznych Volkswagena.

W tej chwili w gamie Volkswagena są dwa w pełni elektryczne samochody. Do 2025 roku będzie ich około 20, a produkcja aut elektrycznych przekroczy milion egzemplarzy rocznie. Już trwają prace nad przekształceniem zakładu w Zwickau, który będzie produkował wyłącznie samochody elektryczne. Zakłady w Emden i w Hanowerze zaczną produkować pojazdy elektryczne od 2022 r. Te trzy zakłady razem stworzą największą w Europie sieć produkcyjną e-samochodów. Dwa zakłady na potrzeby produkcji aut elektrycznych powstają również w Chinach – w Anting i Foshan. Produkcja w nich rozpocznie się już w 2020 r. Marka Volkswagen planuje także budowę fabryki pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej. Wkrótce zostanie ogłoszona decyzja o jej lokalizacji.

Elektryczny model z nowej rodziny ID., który będzie produkowany w Zwickau, Volkswagen po raz pierwszy będzie oferował z możliwością wstępnej rezerwacji. ID. zapoczątkuje serię pojazdów nowej generacji Volkswagena, która wyznacza również standardy w zakresie cyfryzacji i łączności ze światem zewnętrznym. „Wraz z ID. e-mobilność i łączność z marką stają się namacalne dla naszych klientów. Ten samochód będzie pierwszym elektrycznym samochodem w pełni skomunikowanym ze światem i symbolem „Nowego Volkswagena” – powiedział Jürgen Stackmann, Członek Zarządu ds. Sprzedaży. Volkswagen będzie również silnie inwestował w cyfryzację. Opracowany wspólnie z partnerami Volkswagen Automotive Cloud” stanowi podstawę do oferowania stale rosnącej gamy usług cyfrowych w pojazdach, które są w pełni skomunikowane. Celem jest stworzenie największego na świecie motoryzacyjnego ekosystemu.

Aby sfinansować ogromne przyszłe inwestycje, marka Volkswagen będzie musiała wykazać się jeszcze większymi oszczędnościami niż planowano wcześniej. „W związku z tym zdefiniowaliśmy pakiet środków, które mają na celu poprawę rentowności i które zagwarantują pełne wdrożenie „Paktu na przyszłość”, a jednocześnie uzupełniają jego główne tematy i właściwy kurs na 2025 r.” – wyjaśnia dr Arno Antlitz, Członek Zarządu ds. Finansów.

Do końca 2018 roku „Pakt na przyszłość” przyniesie oszczędności na poziomie ponad 2,2 miliarda euro. Oznacza to, że znaczna część całkowitych oszczędności w wysokości 3 miliardów euro – planowanych do uzyskania do 2020 roku – zostanie już osiągnięta. Kolejne ogromne oszczędności są oczekiwane dzięki takim rozwiązaniom, jak wdrożenie modułowej platformy do konstrukcji wielu modeli różnych marek koncernu. Obecnie około 60 procent modeli z silnikami spalinowymi bazuje na modułowej platformie konstrukcyjnej (MQB). Do 2020 roku ich udział ma wzrosnąć do około 80 procent. Koncern Volkswagen wyprodukował już w sumie ponad 50 milionów samochodów w oparciu o modułową platformę MQB. Przewiduje się, że podobna liczba aut powstanie na MQB w ciągu najbliższych lat. Począwszy od 2019 roku linie montażowe opuści łącznie aż 15 milionów pojazdów skonstruowanych w oparciu o modułową platformę do konstrukcji aut elektrycznych (MEB).

Kolejnym ważnym składnikiem szybszego wzrostu rentowności jest zwiększenie wydajności zakładów. Przewiduje się, że do 2025 roku średni wzrost wydajności wyniesie 30 procent. Jednocześnie znacznie zmniejszy się oferta wersji silnikowych. W Europie już w nadchodzącym roku modelowym Volkswagen zaprzestanie produkcji 25 procent odmian silnikowych, na które jest niskie zapotrzebowanie. To, z kolei, będzie miało pozytywny wpływ na ograniczenie złożoności produkcji i łańcucha dostaw.

Te i dalsze środki, takie jak optymalizacja kosztów zakupu materiałów, powinny przyczynić się do przyspieszenia zwrotu z inwestycji szybciej niż pierwotnie planowano. „Jesteśmy przekonani, że uda nam się osiągnąć rentowność na poziomie co najmniej 6 procent w 2022 roku, czyli trzy lata wcześniej niż pierwotnie planowaliśmy” – powiedział dr Arno Antlitz.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Dane na podstawie świadectw homologacji typu. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Więcej informacji na temat WLTP na stronie: www.volkswagen.pl/pl/wltp.html

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg w przypadku samochodów elektrycznych lub hybryd oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

  Podane ceny obejmują podatek VAT (23%). 

  Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561§2 Kodeksu cywilnego.

  Volkswagen Osobowe zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne, dostępne za dopłatą. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następują w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Osobowe.

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. D z.U. z 2020 r., poz. 256). Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronach: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska.html