Dalekobieżne ekspresy – jakie auto w długie trasy?

Do Chorwacji na wakacje, do Paryża na zakupy, nad Bałtyk, by poczuć morską bryzę... By podróż była komfortowa, nie kosztowała kroci oraz by nie bać się o przestrzeń bagażową, należy wybrać odpowiedni samochód – przestronny, ekonomiczny i wygodny.

Idealny samochód na długie podróże powinien odpowiadać potrzebom pasażerów, ale być także dopasowany do oczekiwań kierowcy – wszak to od jego komfortu i związanego z nim poziomu koncentracji zależy bezpieczne dowiezienie podróżnych do punktu docelowego. Kluczowe na długich dystansach są: wygodne siedzenia, odpowiednia ilość miejsca na nogi, nad głową i na wysokości barków. Uzupełnienie stanowią duża przestrzeń bagażowa, która pomieści walizki, leżaki, dmuchane materace, narty czy wózek dziecięcy. Niezmiernie ważne są również systemy wspomagające kierowcę.

Dalekobieżne ekspresy – jakie auto w długie trasy?

Dalekobieżne ekspresy – jakie auto w długie trasy?

Sharan bagażnik

Jeśli chciałbyś mieć komfortowy samochód, w którym nawet w długą trasę komfortowo zabierzesz nie tylko pięć osób, ale również bagaż na kilka tygodni, idealnym rozwiązaniem będą Volkswageny w rozmiarze XL, czyli Touran oraz Sharan. Oba mogą zostać wyposażone w trzeci rząd siedzeń, dzięki czemu w podróż wybierze się nimi np. 7 osób. Oba stworzono z myślą o przewożeniu większej ilości bagaży. 

Touranie przewidziano na nie aż 834 l przestrzeni. Przed przemieszczaniem się ładunku chronią specjalne elementy mocujące oraz pas zabezpieczający dostępne już w podstawowej wersji wyposażenia. Duży bagażnik Sharana w odmianie 5-osobowej ma aż 955 l. Możesz przy tym oddzielnie przesuwać pojedyncze tylne siedzenia lub złożyć ich oparcie, aby powiększyć przestrzeń na bagaż do nawet 2430 l!

Idealne na długie trasy, także te trudniejsze

Golf Variant bagażnik

Świetną propozycją będą też wersje Variant, czyli kombi, użyteczne w codziennych podróżach i sprawdzające się w dalekich wypadach – Volkswagen Golf Variant oraz Volkswagen Passat Variant. Każdy z nich to samochód ekonomiczny – większość silników diesla zadowala się średnio mniej niż 5 l paliwa na 100 km (np. w Golfie Variancie 1.6 TDI 115 KM – 4,1 l/100 km, a w Passacie Variancie 2.0 TDI 150 KM – 4,3 l/100 km).

Jeśli waszym ulubionym kierunkiem podróży są góry albo fragmenty trasy przebiegają nieutwardzonymi drogami, doskonale sprawdzą się samochody z napędem 4x4, na cztery koła. Tu świetną propozycją jest Volkswagen Tiguan lub jego 7-miejscowa wersja Allspace. W odmianie 5-miejscowej pojemność przedziału bagażowego wynosi 760 l, a po złożeniu oparć tylnej kanapy – nawet 1920 l. Przy siedmiu osobach na pokładzie, pojemność bagażnika to 230 l. Jeśli siedzenia trzeciego rzędu nie są używane, można je złożyć i schować w podłodze samochodu. W takim wypadku pojemność przedziału bagażowego wzrasta do 700 l, a maksymalnie aż do 1775 l. Tak jak w wypadku klasycznego Tiguana, także Allspace jest dostępny w wersjach z napędem na przednią oś i na cztery koła 4MOTION. Odmiany z napędem na przednie koła, w zależności od rodzaju silnika, mogą ciągnąć przyczepę o masie do 2200 kg, a w wypadku 4MOTION – nawet 2500 kg.

Podróże w asyście

Podróże w asyście

Idealny długodystansowiec powinien zostać wyposażony w najnowsze zdobycze technologii, które mają za zadanie wspierać kierowcę we wszystkich możliwych warunkach. W długiej trasie przydaje się chociażby tempomat. Nowoczesne, aktywne tempomaty zbliżeniowe pozwalają nie tylko utrzymywać zadaną prędkość, ale automatycznie dostosowują ją do zmiennej sytuacji na drodze. Gdy czujniki wykryją, że pojazd poprzedzający porusza się z niższą prędkością, ograniczą szybkość Volkswagena i utrzymają ją na bezpiecznym poziomie, zachowując zadany dystans do samochodu znajdującego się z przodu. Dzięki temu auto z tempomatem jest bezpieczniejsze.

Tempomat uzupełniony o funkcję lane assist pozwala już dziś poczuć namiastkę jazdy autonomicznej. Kamera rozpoznaje wyznaczone pasy ruchu po obu stronach jezdni. W przypadku opuszczenia pasa bez włączenia kierunkowskazu, system przekazuje sygnał do układu kierowniczego, który reaguje i utrzymuje samochód we właściwym torze. Side assist informuje z kolei o pojazdach znajdujących się w martwym polu za pojazdem lub zbliżających się ze znaczną prędkością na sąsiednim pasie. Dzięki temu łatwiej unikniesz zagrożenia i uzyskasz większą kontrolę nad sytuacją wokół auta. W trasie doskonale sprawdza się nawigacja samochodowa wyposażona w funkcje omijania korków czy ostrzegania o fotoradarach. Pozwala to uniknąć gigantycznych zatorów tworzących się na autostradach i… mandatów, których płacenia żaden kierowca nie lubi.

Podróże w asyście

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt "Jak Abonament" (EasyDrive) - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.