Car-Net: Samochód w smartfonie i smartfon w samochodzie
Technologia

Car-Net: Samochód w smartfonie i smartfon w samochodzie

Technologia

Car-Net: Samochód w smartfonie i smartfon w samochodzie

Smartfon stał się codziennym „narzędziem” w rękach każdego z nas. Rzadko kiedy się z nim rozstajemy i – bez wątpienia – zmienił nawyki naszego pokolenia. W czasach, gdy prawie wszyscy są online i odpowiedzi na prawie wszystkie pytania są dostępne w Internecie, online muszą być również samochody. Nie inaczej jest z autami Volkswagena. Oferowane dziś modele, dzięki dostępowi do sieci, pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale dbają także o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. I robią to każdego dnia. Właśnie dlatego do funkcji oferowanych przez Car-Net, system łączności Volkswagenów ze światem zewnętrznym, bardzo łatwo jest się przyzwyczaić. Tak łatwo, jak do smartfona.

Za pomocą smartfona można włączyć ogrzewanie wnętrza, szyb czy klimatyzację.
Za pomocą smartfona można włączyć ogrzewanie wnętrza, szyb czy klimatyzację.

Już dziś schemat twojego typowego poranka może wyglądać następująco – budzik, prysznic i szybka kawa. Zanim jednak ekspres zdąży napełnić kubek, jednym dotknięciem ekranu w smartfonie uruchamiasz ogrzewanie samochodu. Ta funkcja cieszy szczególnie wtedy, gdy pojawiają się pierwsze przymrozki i sąsiedzi ganiają wokół auta ze skrobaczką. Ty wsiadasz do samochodu, które wita cię ciepłym wnętrzem i szybami bez szronu. Wystarczy uruchomić wycieraczki i auto jest gotowe do drogi. Sytuacja powtarza się przed wyjściem z biura. 2:0 dla ciebie. W przypadku samochodów hybrydowych typu plug-in jak np. Passat GTE oraz elektrycznych smartfonem można włączyć nie tylko ogrzewanie, ale również klimatyzację. Zatem Internet w samochodzie przydaje się zanim jeszcze do niego wsiądziemy.

Z kolejną pomocą samochód z dostępem do Internetu przychodzi zaraz po ruszeniu. Nawigacja informuje o utrudnieniach na drogach i o natężeniu ruchu w czasie niemal rzeczywistym. Na przykład jadąc do firmy, przed dniem Wszystkich Świętych nawigacja poleciła mi ominąć Drogę Dębińską, przy której znajduje się giełda kwiatowa. Powstał tam gigantyczny korek, o którym system poinformował zanim do niego dojechałem. Mogłem zmienić trasę i w rezultacie jeden manewr pozwolił zaoszczędzić ponad 10 minut.

Dostęp do internetu pozwala na wyświetlanie utrudnień w ruchu w czasie niemal rzeczywistym
Dostęp do internetu pozwala na wyświetlanie utrudnień w ruchu w czasie niemal rzeczywistym
Informacje o cenach paliw pozwalają zaoszczędzić pieniądze
Informacje o cenach paliw pozwalają zaoszczędzić pieniądze

Nawigacja oczywiście najbardziej przydaje się w trasie i oferuje więcej niż tylko informacje o ruchu drogowym. Szczególnie za granicą, przydatne są dane o cenach paliw. Często zdarza się, że ceny w Niemczech czy we Włoszech na stacjach przy autostradzie są wyższe o 20 centów za litr w porównaniu z cenami na stacjach oddalonych od autostrady o tylko 2 km. Na jednym tankowaniu można zaoszczędzić 50 zł.

Jeżeli podróżujesz z dziećmi, dostęp do Internetu skutecznie zapobiega standardowemu pytaniu „Daleko jeszcze?”. Gdy dojedziesz na miejsce, nawigacja ponownie skorzysta z Internetu i wskaże ci parkingi z informacją o ilości dostępnych miejsc. Co ważne, aby nie tracić czasu w aucie na ustawienie nawigacji, trasę całego wyjazdu można wcześniej zaplanować wygodnie w domu przy komputerze lub na tablecie i przesłać ją do samochodu. Po uruchomieniu silnika będzie dostępna w systemie nawigacyjnym.

Wakacyjną trasę może zaplanować z wyprzedzeniem na tablecie lub komputerze, a następnie jednym klikiem przesłać ja do auta.
Wakacyjną trasę może zaplanować z wyprzedzeniem na tablecie lub komputerze, a następnie jednym klikiem przesłać ja do auta.
Przy pomocy smartfona możesz zdalnie otworzyć auto dla np. kuriera.
Przy pomocy smartfona możesz zdalnie otworzyć auto dla np. kuriera.

Nawigacja z dostępem do sieci zaskoczyła mnie podczas jednego z wyjazdów na narty informując o tym, które drogi są odśnieżone i które wymagają montażu łańcuchów. W takim wypadku warto wybrać przejazd szybszą odśnieżoną drogą o kilka czy kilkanaście kilometrów dłuższą, ale... trzeba o niej wiedzieć. Skoro o kilometrach oraz godzinach i minutach mowa, warto wiedzieć, że statystykę całego przejazdu, która uwzględnia czas, przejechany dystans i średnie zużycie paliwa można sprawdzić w aplikacji. Car-Net działa jak endomondo, tyle że dla auta.

Car-Net i Internet w samochodzie pomagają także zapominalskim odnaleźć auto na dużych parkingach. Drogę do niego wskaże telefon. Zdalnie można nawet „poprosić” auto o krótkie zatrąbienie czy mrugniecie światłami. Warto wspomnieć także o najnowszej funkcji umożliwiającej zdalne otwarcie samochodu na krótki okres po to, aby – na przykład – kurier zostawił nam w bagażniku paczkę.

Powyższe przykłady jednoznacznie pokazują, że Internet w aucie zwiększa komfort jego użytkowania. Ale niezwykle istotna jest także poprawa bezpieczeństwa. Nawet wtedy, gdy to nie my prowadzimy samochód. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy z jednego samochodu korzysta kilka osób, w tym nasze dziecko, świeżo upieczony kilkunastoletni kierowca. Każdy rodzic chce wiedzieć, czy nie jeździ on zbyt brawurowo, czyli za szybko. Dzięki systemowi Car-Net natychmiast możemy otrzymać powiadomienie na smartfona, gdy samochód przekroczy zadeklarowaną prędkość, np. 140 km/h. Telefon powiadomi nas także wtedy, gdy w samochodzie zostanie aktywowany alarm.

Car-Net sprawdza się także w sytuacji krytycznej, gdy jesteśmy uczestnikami lub świadkami wypadku. Wówczas samochód może automatycznie nawiązać połączenie z centrum alarmowym, gdzie odpowiednio przeszkolony człowiek odpyta nas o szczegóły zdarzenia. Wiele danych na temat wypadku od razu wyświetli mu się na monitorze, między innymi gdzie doszło do kolizji, jak silne było uderzenie i ile osób znajduje się w samochodzie. Kierowca nie musi przy tym wiedzieć, na którym kilometrze jakiej drogi się znajduje. W przypadku, gdy nie ma kontaktu z poszkodowanym, służby ratunkowe bezzwłocznie zostaną wysłane na jego miejsce.

Wszystkie funkcje opisane powyżej są dostępne w samochodach marki Volkswagen od dłuższego czasu. Rozwiązania cyfrowe wciąż są rozwijane. Wróbelki krążące nad Poznaniem, które przyleciały z Wolfsburga ćwierkają, że już niedługo do uruchomienia auta kluczyk w ogóle nie będzie potrzebny. Samochód rozpozna nas za pośrednictwem smartfona. Na tej podstawie spersonalizuje też kilkadziesiąt funkcji w aucie, takich jak ustawienie fotela, lusterek, ulubionej stacji radiowej, temperatury czy trybu, w którym mają pracować asystenci jazdy. Dostęp do samochodów będzie można zdalnie przesyłać. W wypożyczalni samochodów niedługo nie otrzymamy już nie tylko dowodu rejestracyjnego, ale również kluczyka. Jedyne co przekaże nam pracownik to wiadomość z autoryzacją dostępu do danego auta. Po wejściu do niego natychmiast poczujemy się jak w prywatnym samochodzie. Pod warunkiem, że wypożyczymy Volkswagena.

Samochody elektryczne nowej generacji z rodziny ID. będą nie tylko na stałe podłączone do Internetu, za kilka lat będą poruszały się autonomicznie
Samochody elektryczne nowej generacji z rodziny ID. będą nie tylko na stałe podłączone do Internetu, za kilka lat będą poruszały się autonomicznie

W nieco dalszej przyszłości samochody będą się komunikowały ze sobą oraz z infrastrukturą drogową. To w efekcie za kilka lat doprowadzi do samochodów w pełni autonomicznych. I nie jest to wcale bardzo odległa przyszłość. Grupa Volkswagen, firma Mobileye, która należy do Intela i Champion Motors ogłosiły pod koniec października plany uruchomienia w Izraelu pierwszej w tym kraju usługi mobilności na życzenie w oparciu o flotę elektrycznych samochodów autonomicznych. W tym celu trzy partnerskie firmy planują utworzyć spółkę Joint Venture. Projekt rozpocznie się już na początku 2019 r., a uruchomienie usługi jest planowane do 2022 r.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł.