Bye Bye Beetle

Jeden Garbus, dwie podróże poślubne - i wiele przygód. Miłość i ciekawość towarzyszyła kultowemu Volkswagenowi w podróży dookoła świata. Poznajmy tę historię.

Bye Bye Beetle Teaser

INTRO

Garbus jest ikoną. Odgłos pracy chłodzonego powietrzem silnika typu bokser trafił nawet w 1974 roku do czołówki list przebojów - jako wprowadzenie do utworu "Autobahn" zespołu Kraftwerk. Brzmienie tego silnika znali prawie wszyscy. W tamtych latach wiele rodzin starało się za wszelką cenę upchać w Garbusie wszystkie bagaże potrzebne podczas rodzinnych wakacji. Mimo ciasnoty kultowe auto przez długie lata było świadkiem niezapomnianych wakacyjnych wypraw.

Nie ulega wątpliwości, że to samochód, który można pokochać. Ale nikt nie kocha swojego Garbusa tak, jak Ivan i Beth Hodge. Objechali nim cały świat. A po ponad 55 latach wiernej miłości, ich towarzysz podróży odpoczywa teraz w muzeum transportu i technologii (MOTAT) w Auckland.

Odkrywamy

Jest rok 1961. Po dwuletnim pobycie w Wielkiej Brytanii związanym z pracą, młode małżeństwo Państwa Hodge kupuje za 439 funtów nowiutkiego Volkswagena Garbusa i postanawia wyruszyć w niezwykłą podróż poślubną – wrócić nim do Nowej Zelandii. Ich trasa wiedzie przez Hiszpanię, Portugalię, Francję, byłą Jugosławię i dalej przez kraje Bliskiego Wschodu aż do Kalkuty w Indiach, a stamtąd do domu w Auckland. Są w drodze ponad sześć miesięcy. Do dyspozycji mają jednego funta dziennie (teraz ok. 20 euro). Często Beth i Ivan nocują w swoim Garbusie.

Przebudowaliśmy samochód i kładliśmy tylne siedzenia na dachu. Dzięki temu mogliśmy rozłożyć przednie fotele i spać w aucie
- opowiada Ivan

Para ma ze sobą także mały namiot - nie wszędzie są hotele albo są zbyt drogie. Rezygnują z komfortu, lecz mają dobre wyposażenie techniczne: kamera i taśmy wideo umożliwiają zarejestrowanie ich przeżyć. "Nagrywaliśmy wiadomości na taśmy i wysyłaliśmy do domu. Kręciliśmy filmy i robiliśmy zdjęcia" - mówi Ivan. "Dlatego nasza historia jest tak dobrze udokumentowana".

Wracamy

35 lat później, w 1996 roku, powtarzają swój "miesiąc miodowy" i wyruszają znów w podróż, budząc zainteresowanie światowych mediów. Podążając śladami swojej podróży poślubnej odwiedzają miejsca, w których byli kilkadziesiąt lat wcześniej, zbierając materiał do książki "For Love and A Beetle". "Zrekonstruowaliśmy naszą podróż i zobaczyliśmy zmiany, jakie zaszły w takich krajach jak Iran, Pakistan, Turcja, Indie czy Grecja. Różnice były wielkie - i mogliśmy je tym lepiej poczuć, że mieliśmy porównanie w postaci filmów i zdjęć z naszej pierwszej podróży" - mówi Ivan.

Doświadczenie

Podczas wyprawy Beth i Ivan dużo dowiedzieli się o sobie, miłości i swoim małżeństwie. "Kłótnie czy różnice zdań są bezsensowne, gdy podróżuje się we dwoje. Co trzeba zrobić? Wybaczyć i zapomnieć. I, po prostu, jechać dalej" - stwierdza Beth. Ich przygoda miała wpływ także na rodzinę i zainspirowała ich 21-letniego siostrzeńca - Tahni Dwyer'a - do wyruszenia w świat. "Przy wieczornych posiłkach mieliśmy dużo czasu, aby rozmawiać o historii, polityce i Garbusie" - opowiada Tahni. "Wiele się od nich nauczyliśmy. Na przykład, że podróże kształcą. Uświadomiłem sobie, jak często ludzie nie doceniają faktu, że podróże otwierają na świat i uczą tolerancji".

Na do widzenia

55 lat i 188.000 mil po podróży poślubnej Hodgesowie jeszcze raz zapakowali swój bagaż do Beetle'a. Chcieli należycie pożegnać się ze swoim Love Bug, zanim auto trafi na emeryturę do muzeum transportu i technologii. Swoją pożegnalną podróż po Nowej Zelandii nazwali "Bye Bye Beetle". "Muzeum prowadzi doskonałe programy edukacyjne i inspiruje młodych ludzi do wykorzystywania  szans. W wielkim mieście jakim jest Sydney i z 12 wnukami nie wiedzielibyśmy, co zrobić z naszym samochodem. Ale teraz będziemy mogli go odwiedzać do końca życia. Będzie oglądany i podziwiany" - mówi Beth po ostatniej wielkiej podróży. Ivan dodaje: "Nasze auto ma historię. I my też mamy swoją historię".

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.