50 lat Golfa: Volkswagen prezentuje dwa wyjątkowe samochody podczas Bremen Classic Motorshow

50 lat Golfa: Volkswagen prezentuje dwa wyjątkowe samochody podczas Bremen Classic Motorshow

50 lat Golfa: Volkswagen prezentuje dwa wyjątkowe samochody podczas Bremen Classic Motorshow

02.02.2024
  • Na targach Bremen Classic Motorshow w Bremie w dniach od 2 do 4 lutego będzie można zobaczyć wyjątkowy egzemplarz Golfa I i prototyp EA 276
  • Dzięki Golfowi najnowocześniejsza technologia jest dostępna od 1974 roku
  • Z ponad 37 milionami sprzedanych egzemplarzy jest najchętniej wybieranym przez klientów Volkswagenem wszech czasów

Golf to prawdziwa ikona Volkswagena i motoryzacji: najpopularniejszy Volkswagen wszech czasów obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny. W ramach obchodów jubileuszu na targach Bremen Classic Motorshow będzie można zobaczyć Golfa I i jeden z prototypów z 1969 roku. Golf jest ikoną swojego segmentu od 1974 roku. Z każdą kolejną generacją ten kompaktowy samochód rewolucjonizował i demokratyzował świat motoryzacji.

Wraz z pierwszym Golfem rozpoczęła się nowa era. Zniknął umieszczony z tyłu silnik, zrezygnowano także z napędu na tylne koła. Zmianom technicznym towarzyszyła rewolucja w wyglądzie. „Golf oferuje dużą przestrzeń użytkową i wysoki poziom bezpieczeństwa. Jest przy tym niezwykle praktyczny” - tak opisywał go pół wieku temu Volkswagen. I tak rok, w którym Niemcy wygrały mistrzostwa świata w piłce nożnej, stał się także rokiem „urodzin” najpopularniejszego Volkswagena. Pierwszy milion sprzedano zaledwie dwa lata po uruchomieniu produkcji, a do dziś dostarczono do klientów na całym świecie ponad 37 milionów egzemplarzy.

Golf kontynuował swoją historię naznaczoną sukcesami. Ale w 1974 roku nikt nie miał pojęcia, że właśnie narodził się model, który osiągnie jeszcze większy sukces niż Garbus. Z biegiem lat Golf stał się niemal częścią naszego społeczeństwa, synonimem klasy pojazdów, a nawet całego pokolenia. Prawdopodobnie każdy miał styczność z Golfem: jako pojazdem do nauki jazdy, jako własnym nowym lub używanym samochodem, z rodziną lub przyjaciółmi, w wersji z dwoma lub czterema drzwiami, z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym, w wersji GTI albo jako kabriolet. Gdzieś w tle prawie zawsze był i nadal jest. Golf.

Serce marki Volkswagen
50 lat temu, w marcu 1974 roku, w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu rozpoczęła się seryjna produkcja Golfa I. Nowe auto musiało się zmierzyć z prawdziwą legendą – Garbusem. Ten model był produkowany wówczas od niemal 30 lat. Garbus był ikoną, autem, które położyło podwaliny pod światowy sukces Volkswagena. Ale nowy model z Wolfsburga okazał się bardzo udany i szybko stał się bestsellerem.
W kolejnych generacjach modeli to właśnie Golf umożliwiał wszystkim dostęp do mobilności na najwyższym poziomie technicznym, a przy tym w przystępnej cenie. Wyposażony w takie technologie jak katalizator i wydajne układy napędowe, oferował wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki takim elementom wyposażenia jak system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania, czyli ABS, poduszki powietrzne czy napęd na cztery koła. Tajemnica sukcesu tkwi również w tym, że projektanci przenieśli DNA pierwszej generacji do jej następców, zachowując charakterystyczne elementy, takie jak chociażby słupek C.

Rozwój nowego bestsellera
Prace nad następcą Volkswagena Garbusa rozpoczęły się w Wolfsburgu już pod koniec lat 60. XX wieku. Powstało kilka pojazdów koncepcyjnych, w tym auto oznaczone kodem EA 276. Prototyp z 1969 roku miał już wiele cech późniejszego modelu, takich jak silnik z przodu, nadwozie typu hatchback z dużą pokrywą bagażnika i belkę skrętną z tyłu. Jednak pod maską nadal znajdował się dobrze znany chłodzony powietrzem bokser z Garbusa, a nacisk położono na niezawodność i niskie koszty. Jednak już wówczas dni tej technologii były policzone. Projekt EA 276 był pionierski, ale to kolejny pojazd koncepcyjny ostatecznie trafił do produkcji seryjnej. Nowy model został zaprojektowany przez Giorgetto Giugiaro ze studia Italdesign.

Wyjątkowy duet na Bremen Classic Motorshow
Aby uczcić rozpoczęcie roku jubileuszowego, marka Volkswagen zaprezentuje w Bremie Golfa I, przypominając w ten sposób początek rewolucji motoryzacyjnej w 1974 roku. Ekspozycję na targach motoryzacyjnych uzupełnia wyjątkowy pojazd koncepcyjny EA 276 – poprzednik Golfa, opracowany w Wolfsburgu. Oba samochody będzie można oglądać na stoisku D10 w hali 5 od 2 do 4 lutego.
Volkswagen Classic jest obecny na wystawie wraz z Autostadt Wolfsburg, Volkswagen Samochody Dostawcze Oldtimers i Audi Tradition, które również umożliwią odwiedzającym poznanie historii motoryzacji.

Bremen Classic Motorshow otwiera sezon pokazów klasycznych pojazdów w Niemczech od ponad 20 lat. Z ponad 46 000 odwiedzających, jest to stały punkt w kalendarzu imprez entuzjastów klasycznych samochodów.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł.