Logo VW

Aerodynamika w modelu ID.7 kluczem do zwiększenia zasięgu

Aerodynamika w modelu ID.7 kluczem do zwiększenia zasięgu

19.02.2023
 • Niezwykle opływowy kształt nadwozia nowego elektrycznego Volkswagena ID.7 sprawia, że samochód wygląda elegancko, ale nie sam wygląd był celem projektantów – równie ważne było zwiększenie zasięgu ID.7.
 • Volkswagen szacuje, że zasięg nowej elektrycznej limuzyny wyniesie wg cyklu WLTP do 700 km.
 • Rozstaw osi wykorzystywanej we wszystkich modelach rodziny ID. platformy MEB wydłużono w ID.7 do 297 cm, co dało projektantom więcej swobody, przełożyło się także na więcej miejsca dla pasażerów i na bagaż.

Volkswagen ID.7, który zadebiutował na początku stycznia w interaktywnym kamuflażu podczas targów CES w Las Vegas, zostanie zaprezentowany w pełnej krasie już wiosną. Wyróżnia się dopracowanym pod wzlędem aerodynamicznym nadwoziem. Dzięki temu udało się zmniejszyć zapotrzebowanie samochodu na energię i wydłużyć zasięg. Według szacunków producenta, zasięg ID.7 ma wynieść nawet do 700 km.

Volkswagen ID.7, podobnie jak inne modele rodziny ID., powstał na bazie modułowej platformy dla samochodów elektrycznych – MEB. Oczywiście niezbędne było wydłużenie rozstawu osi. W ID.7 mierzy on 297 cm (dla porównania w ID.5 – 277 cm), co dało projektantom znacznie więcej swobody i przełożyło się na dopracowanie nadwozia pod kątem aerodynamicznym. Współczynnik oporu aerodynamicznego w przypadku Volkswagena ID.7 wyniesie pomiędzy 0,23 i 0,24. Dłuższy rozstaw osi to także więcej przestrzeni dla pasażerów i większy bagażnik. W efekcie szacowany zasięg nowego samochodu rodziny ID. będzie mógł wynieść nawet 700 km wg WLTP.

Samo nadwozie to oczywiście nie wszystko. W ID.7 zastosowano m.in. wloty powietrza w przedniej części nadwozia, które są połączone ze specjalnie ukształtowanymi kanałami. W efekcie z boków auta powstają swego rodzaju kurtyny powietrzne, które uspokajają przepływ powietrza. Opadający ku tyłowi dach nie tylko dodaje dynamiki sylwetce samochodu, lecz także przekłada się na zmniejszenie współczynnika oporu powietrza.

ID.7 bazuje na platformie MEB Grupy Volkswagen. Dzięki swojej elastyczności umożliwia ona produkcję wielu różnych modeli samochodów elektrycznych, od kompaktowych i przestronnych SUV-ów, aż po rodzinne vany. Akumulator umieszczono w podwoziu, pomiędzy osiami. Między innymi dlatego zmiana rozstawu osi czy kół jest bardzo prosta. Właśnie dlatego możliwe było stworzenie bardzo szerokiej gamy modeli, zbudowanych na jednej platformie. Zaczęło się od ID.3 w 2020 roku, a MEB wykorzystują także ID.4, ID.5, ID.6 (dostępny tylko w Chinach) czy ID. Buzz. ID.7 będzie więc szóstym Volkswagenem w pełni elektrycznej rodziny ID. Obok ID.4 będzie drugim światowym samochodem, opartym na architekturze MEB. Światowa premiera produkcyjnej wersji ID.7 odbędzie się w drugim kwartale 2023 roku. Rynkowy debiut elektrycznego sedana w Chinach i Europie zaplanowano jeszcze na ten rok. W Ameryce Północnej auto zadebiutuje w 2024 roku.

Prognozowany zasięg przy realizacji cykli zgodnie z procedurą testową dla pojazdów lekkich (WLTP) na stanowisku do testów tocznych (nie w wersji do produkcji seryjnej). Wartości zasięgu wg WLTP dla samochodów produkowanych seryjnie mogą się różnić w zależności od wyposażenia. W praktyce rzeczywisty zakres będzie się różnił w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z odbiorników komfortowych/pomocniczych, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów/ładunku i topografii.
ID.3 – Zużycie energii w kWh/100 km: 16,4-15,2; emisja CO₂ w g/km: 0. Dostępne są tylko wartości zużycia i emisji zgodnie z WLTP; brak danych NEDC.
3 ID.4 i ID.4 Pro Performance 150 kW (204 PS) – Zużycie energii w kWh/100 km: 16,5; emisja CO2 w g/km: 0. Dostępne są tylko wartości zużycia i emisji zgodnie z WLTP; brak danych NEDC.
4 ID.6 – Pojazd nie będzie oferowany do sprzedaży w Niemczech.
5 ID. Buzz i ID. Buzz Pro – zużycie energii w kWh/100 km: 21,7-20,6; emisja CO2 w g/km: 0. Dostępne są tylko wartości zużycia i emisji zgodnie z WLTP; brak danych NEDC.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.