Premiera podczas imprezy ID. Treffen: Volkswagen prezentuje showcar ID.5 GTX „Xcite”

Premiera podczas imprezy ID. Treffen: Volkswagen prezentuje showcar ID.5 GTX „Xcite”

Premiera podczas imprezy ID. Treffen: Volkswagen prezentuje showcar ID.5 GTX „Xcite”

13 września 2022
  • unikatowy egzemplarz Volkswagena ID.5 to efekt prac zespołu praktykantów z fabryk w Saksonii – młodzi ludzie właśnie tak wyobrażają sobie mobilność w przyszłości, z wegańską skórą w kabinie i elektryczną deskorolką w bagażniku
  • Robert Janssen, prezes zarządu Volkswagen Sachsen, odpowiedzialny za technologię i logistykę: „ID.5 GTX ‘Xcite‘ to zarazem symbol i efekt wysokiej jakości szkoleń, które przeprowadzamy w naszych zakładach”
  • zgłoszenia na praktyki na rok 2023 są przyjmowane do 31 października 2022 r.

Volkswagen podczas ID. Treffen w Locarno w Szwajcarii zaprezentował showcar ID.5 GTX „Xcite”. Samochód to dzieło praktykantów z trzech zakładów Volkswagena w Saksonii – w Zwickau, Dreźnie i Chemnitz. Przez rok 14 najlepszych początkujących specjalistów pracowało nad projektem, aby pod okiem fachowców wykazać się kreatywnością i odpowiedzialnością - od pierwszego projektu, poprzez adaptację nadwozia i lakieru, aż po odbiór techniczny. Oprócz zrównoważonego rozwoju, którego symbolem jest m.in. wegańska skóra we wnętrzu, główny nacisk w tegorocznym projekcie położono na mobilność w ujęciu holistycznym. ID.5 GTX „Xcite” ma już na pokładzie elektryczną deskorolkę, którą można wykorzystać na pokonanie ostatnich metrów do celu. To już ósmy projekt tego typu zrealizowany od 2014 roku.

Robert Janssen, prezes zarządu Volkswagen Sachsen, odpowiedzialny za technologię i logistykę: „Dzięki ID.5 GTX 'Xcite' młodzi ludzie pokazali, na co ich stać, jeśli będą dysponować odpowiednią wiedzą techniczną i pasją do motoryzacji. Podobnie jak poprzednie projekty tego typu, ten samochód jest efektem wysokiej jakości kształcenia i poziomu wiedzy fachowej w Volkswagen Sachsen”.

Jens Rothe, przewodniczący rady zakładowej w Volkswagen Sachsen: „ID.5 'Xcite' przyciąga wzrok. Cały zespół zasługuje na uznanie. Projekt to imponujący pokaz umiejętności młodych specjalistów. W Volkswagenie w Saksonii mamy obecnie 573 praktykantów i młodych ludzi studiujących jednocześnie na dwóch kierunkach. Dla nas wysokiej jakości kształcenie jest nie tylko konieczne, lecz także stanowi element naszej odpowiedzialności społecznej”.

„Dla mnie ten projekt był czymś naprawdę wyjątkowym: praca zespołowa, która pomaga osiągnąć cel, łączenie wielu różnych dyscyplin i praca w rzeczywistych warunkach, takich jak budżetowanie, planowanie i realizacja. W wyniku pandemii i problemów z dostawami musieliśmy jako zespół pokonać wiele przeszkód. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszego samochodu i wiedzy, którą zdobyliśmy. Jestem wdzięczny za to doświadczenie i za możliwość wzięcia udziału w projekcie ID.5 GTX 'Xcite'” – powiedział Duncan Loibl, 19-letni technik elektronik-automatyk.

Dzieło praktykantów: kolejny showcar rodem z Volkswagen Sachsen
ID.5 „Xcite” bazuje na standardowym modelu ID.5 GTX z akumulatorem o pojemności 77 kWh. Do opracowania i realizacji projektu autorzy wykorzystali swoje umiejętności z zakresu mechaniki, blacharstwa i lakiernictwa. Showcar powstał w oparciu o precyzyjne planowanie i współpracę, przy czym - co warto podkreślić - młodzież pracowała na własną odpowiedzialność.

Modyfikacje obejmowały m.in. kompleksowe prace nad nadwoziem. Zmieniono nadkola, poszerzono progi oraz przednie i tylne błotniki. W samochodzie wykorzystano lakiery matowe i błyszczące z gamy Lamborghini i Volkswagena. Wyprodukowane specjalnie do tego auta, polakierowane proszkowo 22-calowe, kute, aluminiowe felgi idealnie pasują do nadwozia.

We wnętrzu zastosowano zarówno alcantarę, jak i wegańską skórę. Kokpit, kierownica, listwy drzwiowe i podsufitka są także zmodyfikowane. Po otwarciu drzwi w oczy rzucają się fotele z ciekawym przeszyciem w formie plastra miodu. Ten sam wzór pojawia się także na boczkach drzwi. Na oparciach wyhaftowano oznaczenie projektu – składa się ono z logo ID. połączonego z cyfrą 8 – określającą liczbę dotychczas zrealizowanych projektów.

W samochodzie zastosowano cyfrowy system nagłośnienia z wykorzystaniem sprzętu firm Gladen, Musway i Bang & Olufsen, z 10 głośnikami i subwooferem, o łącznej mocy 2000 W. W bagażniku znajduje się dodatkowa atrakcja: elektryczna deskorolka Teamgee H5, która jest idealnym towarzyszem na ostatnich metrach z parkingu do celu podróży kierowcy.

Z wyjątkiem pandemicznego roku 2020, praktykanci z trzech zakładów w Saksonii od 2014 roku, co roku, modyfikują jeden samochód wyprodukowany w Zwickau. Zespół młodych kobiet i mężczyzn zbudował showcar na własną odpowiedzialność od projektu koncepcyjnego aż do realizacji. Oczywiście, mogli oni liczyć na wsparciu pięciu doświadczonych pracowników – mentorów projektu. 14 autorów tegorocznego projektu jest na drugim i trzecim roku nauki w zawodzie mechanika, technika procesu technologicznego w zakresie powłok, technika lakiernictwa, mechatronika pojazdów samochodowych, technika elektronika w zakresie elektroniki i automatyki, operatora logistyki magazynowej i mechatronika.

Odkąd fabryka pojazdów w Zwickau produkuje wyłącznie modele całkowicie elektryczne, wydarzenie ID. Treffen w Szwajcarii, które odbywa się od 2021 roku jest miejscem premiery elektrycznych showcarów. Pierwszym takim autem na ID. Treffen był ID.3 w 2021 roku.

Wiele możliwości rozwoju kariery: szkolenia w Volkswagen Sachsen
Volkswagen Sachsen to największy pracodawca w Saksonii, każdego roku szkoli od 130 do 160 młodych ludzi. W trzech zakładach: w Zwickau, Dreźnie i Chemnitz jest łącznie 13 miejsc, w których można odbywać praktyki. Dodatkowo jest możliwość studiowania jednocześnie na dwóch wybranych z sześciu kierunków. Zgłoszenia na 2023 rok są przyjmowane do 31 października 2022 roku. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.volkswagen-sachsen.de.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 5000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł.