Kolejny odcinek podcastu „Elektrycznie Tematyczni”: Polska na tle Europy: jak wspieramy elektromobilność?

Kolejny odcinek podcastu „Elektrycznie Tematyczni”: Polska na tle Europy: jak wspieramy elektromobilność?

Kolejny odcinek podcastu „Elektrycznie Tematyczni”: Polska na tle Europy: jak wspieramy elektromobilność?

28.09.2022
  • w czerwcu 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych niecałe 50 tys. samochodów zelektryfikowanych – 24 tys. w pełni elektrycznych i 25 tys. hybryd plug-in
  • dla porównania – w Niemczech sprzedaje się miesięcznie ponad 50 tys. samochodów elektrycznych
  • pod względem liczby ogólnodostępnych stacji ładowania mamy sporo do nadrobienia w porównaniu z Europą – w Polsce jest ich zaledwie ok. 2000, z czego ponad połowa to stacje AC

W czterdziestym piątym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk rozmawia o tym, w jaki sposób Polska wspiera elektromobilność i co jeszcze można zrobić, żeby poprawić sytuację. W programie gości Katarzyna Sobótka, dyrektorka ds. elektromobilności w Claritas Investment, a także jedna z najbardziej znanych promotorek samochodów elektrycznych w Polsce i autorka bloga Kobieta w elektryku.

W obliczu zachodzących zmian klimatycznych, transformacja w kierunku samochodów elektrycznych jest jedną z dróg, które mogą nam pomóc chronić środowisko naturalne. Migracja na samochody elektryczne postępuje jednak w różnych tempie w różnych państwach, w zależności od rozwiązań legislacyjnych, przyzwyczajeń konsumentów, zasobności ich portfela, czy też rozwoju infrastruktury i usług wspierających elektromobilność.

W czerwcu 2022 r. w Polsce zarejestrowanych było niecałe 50 tys. samochodów zeletryfikowanych, w tym 24 tys. samochodów w pełni elektrycznych i 25 tys. hybryd typu plug-in. W pierwszej połowie 2022 r. sprzedało się 12 tys. samochodów zelektryfikowanych, czyli o ponad 40 procent więcej niż w analogicznych okresie roku poprzedniego. Obecnie w Polsce znajduje się nieco ponad 2000 ogólnodostępnych stacji ładowania, z czego ponad połowa to stacje wolnego ładowania AC. Łączna moc zainstalowana w Polsce to 77 MW. Według wskazań Komisji Europejskiej, w ciągu 10 lat Polska powinna rozbudować tę infrastrukturę niemal 27-krotnie. Dla porównania – w Niemczech w tym roku sprzedawano miesięcznie ok. 57 tys. samochodów elektrycznych. Jest tam 60 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania, a wyzwaniem rządu niemieckiego jest rozbudowanie infrastruktury do 1 mln stacji w 2030 r.

Dlaczego w Polsce infrastruktura rozwija się dość wolno? W jaki sposób radzą sobie z popularyzacją elektromobilności inne państwa europejskie? Czy efektywne są programy wspierania zakupów elektryków w Polsce?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, można znaleźć w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania. Najnowszy i wcześniejsze odcinki podcastu można znaleźć tutaj: https://www.volkswagen.pl/pl/samochody-elektryczne-i-hybrydowe/elektrycznie-tematyczni.htmlOpens an external link.

Swoje pytania oraz sugestie można wysyłać na adres: kontakt@insightoutlab.com 
  
Partnerami podcastu są marka Volkswagen i InsightOut Lab.