Volkswagen wsparł odbudowę lasu w okolicach Puszczy Białowieskiej – 17 000 nowych drzew w Rybołach

Volkswagen wsparł odbudowę lasu w okolicach Puszczy Białowieskiej – 17 000 nowych drzew w Rybołach

Volkswagen wsparł odbudowę lasu w okolicach Puszczy Białowieskiej – 17 000 nowych drzew w Rybołach

18 maja 2022
  • Volkswagen w ramach strategii Way to Zero konsekwentnie zmniejsza emisję CO2, stopniowo przechodzi na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i równoważy emisję, której nie da się uniknąć
  • jednym z lokalnych działań w Polsce jest program redukcji i kompensacji śladu węglowego aut z parku prasowego
  • po każdym teście dziennikarskim samochodu z silnikiem spalinowym wybierane jest miejsce, w którym zostanie zasadzone 70 drzew
  • w Rybołach, w niedalekim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej posadzono 17 tysięcy drzew, a ich zakup sfinansowała marka Volkswagen

W 2021 roku Volkswagen rozpoczął projekt kompensacji śladu węglowego samochodów testowych z parku dziennikarskiego. Według założeń projektu, po każdym zakończonym teście samochodu napędzanego silnikiem spalinowym, testujący auto dziennikarz może wybrać miejsce w Polsce, w którym zostanie zasadzonych 70 drzew dzięki współpracy Volkswagena z Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych. Późną jesienią 2021 roku w Rybołach, w niedalekim sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej, zasadzono 17 tysięcy nowych drzew, których zakup sfinansowała marka Volkswagen.

Marka Volkswagen w związku ze swoją strategią Way To Zero konsekwentnie zmniejsza emisję CO2, stopniowo przechodzi na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i równoważy emisję dwutlenku węgla, której nie da się uniknąć. Poza oferowaniem modeli elektrycznych produkowanych z neutralnym bilansem węglowym, marka dąży do pełnej dekarbonizacji w poszczególnych obszarach swoich działań. Rozpoczęty w 2021 roku projekt redukcji i kompensacji śladu węglowego aut z parku dziennikarskiego jest jednym z działań odzwierciedlających dążenia Volkswagena.

W październiku 2021 roku w Rybołach na Podlasiu zasadzono 17 tysięcy nowych drzew. Prace te (na łącznej powierzchni 2,85 ha) poprzedzone zostały usunięciem gałęzi drzew zniszczonych huraganem, który przeszedł nad Podlasiem w czerwcu 2016 roku. Ryboły były jednym z miejsc dotkniętych tym zdarzeniem. To miejscowość o bogatej historii, która jest dziś znana m.in. z mini-kramów, wystawianych przez gospodarzy przed ogrodzenia swoich domów. Przejezdni mogą się przy nich zatrzymać i kupić to, co uprawiają mieszkańcy: ogórki, pomidory, jaja czy warkocze cebuli lub dynie.

Anatol Surowiec z Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych podkreśla wagę nowych nasadzeń drzew: „Choć huragan doświadczył nas w 2016 roku, to dopiero w minionym roku dzięki wsparciu Volkswagena udało nam się znacząco wesprzeć odbudowę lasu: powierzchnię niespełna trzech hektarów obsadziliśmy dwuletnimi sadzonkami brzozy i dębu, jako bardziej odpornymi na choroby grzybowe na gruntach porolnych. Brzoza najlepiej radzi sobie w konkurencji z czeremchą amerykańską, obcym gatunkiem w europejskim ekosystemie leśnym”.

„Projekt, w ramach którego sadzimy tysiące drzew w polskich lasach ma dla nas niebagatelne znaczenie: za jego sprawą pokazujemy nasze kompleksowe podejście do redukcji emisji dwutlenku węgla. Bardzo cieszy nas, że przedstawiciele mediów testujących nasze samochody chętnie włączają się w nasz projekt poprzez wskazywanie miejsc, w których już wkrótce znajdą się nowe drzewa. W tym roku dziennikarze mogą wybierać spośród trzech lokalizacji – są nimi Siewierz, Bukowsko i Zubrzyca Dolna” – mówi Hubert Niedzielski, kierownik ds. PR marki Volkswagen.

Poza Rybołami, dziennikarze w minionym roku mogli wskazywać jako miejsce nasadzeń również Czarnowo i Zawoję.