Volkswagen kontynuuje rewitalizację lasów – tym razem w Siewierzu, Zubrzycy Dolnej i Bukowsku

Volkswagen kontynuuje rewitalizację lasów – tym razem w Siewierzu, Zubrzycy Dolnej i Bukowsku

Volkswagen kontynuuje rewitalizację lasów – tym razem w Siewierzu, Zubrzycy Dolnej i Bukowsku

09.11.2022
 • Volkswagen kolejny rok z rzędu angażuje się w rewitalizację lasów, zniszczonych przez silny wiatr czy szkodniki
 • nasadzenia są elementem programu redukcji i kompensacji śladu węglowego aut z parku prasowego
 • po każdym teście dziennikarz może wskazać miejsce, w którym zostanie zasadzone 70 nowych drzew
 • w tym roku w Siewierzu, Zubrzycy Dolnej i Bukowsku zostanie zasadzonych ok. 40 tys. drzew

Volkswagen kontynuuje nasadzenia drzew w polskich lasach. Ten zapoczątkowany w 2021 roku projekt pozwoli skompensować ślad węglowy spalinowych samochodów testowych z parku dziennikarskiego. W tym roku nowe drzewka pojawiły się w Siewierzu, Zubrzycy Dolnej i Bukowsku. W lasach w pobliżu tych miejscowości przybędzie blisko 40 tys. nowych drzew. Ich zakup sfinansowała marka Volkswagen.

Projekt związany z nasadzeniami drzew to jeden z elementów strategii Volkswagena – Way To Zero, której celem jest konsekwentne zmniejszanie emisji CO2, a do 2050 roku firma chce być całkowicie neutralna dla środowiska.

„Lasy Wspólnoty Leśno-Gruntowej (WLG) w Siewierzu położone są nieopodal lotniska Pyrzowice, na piaszczystych gruntach. Są więc osłabione, a dodatkowo atakowane przez szkodniki. Ponadto teren dotknięty został szkodami spowodowanymi silnymi wiatrami, uszkodzeniom uległo ok 8,5 ha lasu, ponad 3 razy więcej niż w poprzednich latach. Po uprzątnięciu wiatrołomów i zniszczonych przez szkodniki drzew oraz przygotowaniu gruntu nasadzono w kwietniu 20 tys. sosen, brzóz, buków i olch na obszarze 2,5 ha. W tym roku prace są kontynuowane w okresie wrzesień-listopad, na ok. 2 ha zostanie zasadzonych ok. 16 000 drzew, które zostaną zabezpieczone przed szkodami, powodowanymi przez zwierzęta” – mówią Tadeusz Adamski, wiceprzewodniczący WLG w Siewierzu i Janusz Kleszcz, leśniczy

Podobnie wygląda sytuacja w Zubrzycy Dolnej, w sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego. Na terenie ok. 2 ha posadzono wiosną sadzonki jodły i buka w miejsce drzewostanów świerkowych, które ucierpiały wskutek porywistych wiatrów i działania szkodników. Gatunki drzew wybrano ze względu na ich wyższą odporność na warunki atmosferyczne. „Wiosną br. uprzątnęliśmy wiatrołomy, drzewa połamane prze zalegający śnieg oraz uszkodzone przez szkodniki. Później przygotowaliśmy glebę, a w maju przeprowadziliśmy nasadzenia. Będziemy kontynuować prace jesienią, a w listopadzie zabezpieczymy młode drzewka wełną owczą przed dzikimi zwierzętami” – mówi Piotr Holla, prezes Wspólnoty Leśnej w Zubrzycy Dolnej.

Kolejnym miejscem, w którym odbywały się nasadzenia były lasy w okolicy Bukowska na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Uszkodzenia lasów w tym rejonie nastąpiły w 2018 i 2019 roku i były spowodowane silnymi wiatrami oraz opadami śniegu. „W marcu i kwietniu uprzątnęliśmy wiatrołomy i inne uszkodzone drzewa, później przygotowaliśmy grunt do nasadzeń. Jesienią posadzimy ok. 7 tys. sadzonek jodły i ok. 4 tys. buków. Konieczne będzie także zabezpieczenie młodych drzew przed zwierzyną przy pomocy wełny owczej” – mówi Leszek Chrząszcz, prezes Włościańskiego Stowarzyszenia Właścicieli Lasów Prywatnych.

Warto dodać, że na terenie zarządzanym przez stowarzyszenie utworzono ścieżki przyrodnicze, z których przy dobrej widoczności doskonale widać panoramę Bieszczad aż po Połoninę Caryńską. Po przeciwnej stronie widać Beskid Niski, a czasem lśnią w słońcu skaliste szczyty Tatr.

„Trzy lokalizacje, które w tym roku wspólnie zalesiamy, nie zostały wybrane przypadkowo. To element naszego długofalowego projektu, w ramach którego kompensujemy emisję CO2 samochodów z parku prasowego wyposażonych w konwencjonalne silniki. Siewierz, Zubrzyca Dolna i Bukowsko zostały wyselekcjonowane wspólnie z Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych -razem możemy zdziałać bardzo wiele. Cieszę się, że marka Volkswagen dokłada cegiełkę do poprawy bilansu emisji CO2, a nasz projekt idealnie wpisuje się w strategię całego koncernu” – mówi Hubert Niedzielski, kierownik ds. PR marki Volkswagen.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.