Volkswagen ID.4 z Chattanooga odpowiedzią marki z Wolfsburga na rosnący popyt na auta elektryczne w USA

Volkswagen ID.4 z Chattanooga odpowiedzią marki z Wolfsburga na rosnący popyt na auta elektryczne w USA

25 listopada 2022
  • zakład Volkswagena w Chattanooga jest pierwszą fabryką marki z Wolfsburga w USA, w której są produkowane samochody elektryczne
  • fabryka prowadzi zakrojony na szeroką skalę program szkoleń, nie tylko dla pracowników, lecz także m.in. uczniów okolicznych szkół
  • w zakładzie odbywają się praktyki zawodowe, ich uczestnicy otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie – to w USA niespotykane rozwiązanie
  • obecnie trwa rekrutacja, po zatrudnieniu dodatkowych 1200 pracowników w fabryce w Chattanooga rozpocznie się praca na trzy zmiany

Samochody elektryczne zyskują w USA coraz więcej zwolenników. Odpowiedzią Volkswagena na rosnący popyt jest uruchomienie seryjnej produkcji modelu ID.4 w zakładzie w Chattanooga. Gruntownie przeszkolona załoga fabryki jest gotowa na w pełni elektryczną przyszłość.

„Elektromobilność przeżywa w USA rozkwit, a nasi pracownicy są szczęśliwi, że mogą wraz z nami kształtować przyszłość” – mówi Burkhard Ulrich, szef działu kadr w Volkswagen Chattanooga. To właśnie w tej fabryce powstają pierwsze samochody elektryczne VW produkowane w USA. Produkcja nowego modelu to także szansa dla pracowników – do końca roku zatrudnienie w Chattanooga zostanie zwiększone o 1200 osób (to o 200 więcej niż planowano), a Volkswagen ID.4 będzie produkowany na trzy zmiany. Wszystko po to, by sprostać ogromnemu popytowi.

Trwa właśnie zakrojona na szeroką skalę rekrutacja. Volkswagen Chattanooga szuka pracowników nie tylko za pośrednictwem internetu, lecz także na stacjach benzynowych i na billboardach. „Każdy, kto zatankuje swój samochód w okolicy, zobaczy informację: Volkswagen szuka pracowników” – mówi Ulrich. I rzeczywiście, ta metoda jest całkiem skuteczna: w ciągu kilku miesięcy udało się znaleźć prawie tysiąc nowych pracowników, a chętnych było dziesięć razy tyle.
Volkswagen Chattanooga nie tylko zatrudnia wykwalifikowanych pracowników do produkcji samochodów elektrycznych, lecz także ich szkoli. Wspieranie młodych talentów zaczyna się bardzo wcześnie: już w szkołach w Chattanooga uczniowie mogą zapoznać się z robotami, komputerami i drukarkami 3D, z cyfrowymi narzędziami do projektowania oraz z energią odnawialną w laboratoriach pod patronatem Volkswagena. Podczas warsztatów i obozów letnich młodzi ludzie mogą zapoznać się z metodami produkcji samochodów, gdzie roboty pełnią bardzo ważną rolę.

Szkolenia oparte na modelu niemieckim
Ważnym elementem wyszukiwania i rozwoju talentów jest szkoła średnia „Akademia Mechatroniki”, która znajduje się na terenie zakładu. Tutaj ośmiu nauczycieli uczy dwa roczniki przyszłych pracowników fabryki. Dodatkowo dziesięciu instruktorów z Volkswagena przekazuje uczniom wiedzę techniczną i umiejętności praktyczne, co im się przyda w czasie dwuletniego programu szkoleniowego w zakładzie w Chattanooga. Uczniowie mogą ubiegać się o praktyki zawodowe po ukończeniu szkoły. „To wyjątkowy program, nie słyszałem o czymś podobnym” – mówi Ilker Subasi, szef działu szkoleń w Akademii Volkswagena.
„Po otwarciu zakładu w 2011 roku wprowadzono również nowe metody kształcenia. Praktyka zawodowa, która według modelu niemieckiego podzielona jest na etapy teoretyczne i praktyczne, była nowością w USA i nadal jest nietypowa w Stanach Zjednoczonych. W USA nadal powszechna jest „opłata za praktykę”, czyli praktykanci płacą firmie, w której się szkolą” – dodaje Subasi. W fabryce Volkswagena w Chattanooga praktykanci otrzymują wynagrodzenie. „U nas nikt nie potrzebuje drugiej pracy, aby sfinansować swoje szkolenie zawodowe. Amerykanom bardzo się to nowe dla nich podejście podoba. A przy okazji tworzy to długoterminową więź” – podsumowuje Subasi.

Nowe technologie, nowa wiedza
Do tej pory w Chattanooga montowane były przeznaczone na rynek amerykański modele Atlas, Atlas Cross i Passat. Na początku 2022 roku zakończono produkcję Passata, a latem rozpoczęto montaż całkowicie elektrycznego ID.4. Praca przy produkcji nowego, elektrycznego auta wzbudziła duże zainteresowanie wśród pracowników fabryki. Oczywiście wcześniej każdy z nich przeszedł stosowne szkolenie. Obiektami szkoleniowymi były przywiezione z Niemiec do USA dwa egzemplarze ID.4 i dwa akumulatory wysokiego napięcia.
Pracownicy odbyli ponad 75 000 godzin szkoleń. „Dostosowaliśmy nasze szkolenia zawodowe i ich treść do potrzeb zakładu w Chattanooga. Były więc moduły poruszające technikę wysokich napięć i technikę automatyzacji” – powiedział Ilker Subasi.

Stabilność mimo zmian
W USA rotacja wśród personelu jest czymś normalnym – rocznie z pracy odchodzi nawet jedna czwarta pracowników zatrudnionych w przemyśle. W zakładzie Volkswagena w Tennessee wskaźnik ten jest znacznie niższy – mniej więcej co trzeci pracownik pracuje tam od samego początku. Volkswagen Chattanooga jest obecnie największym pracodawcą przemysłowym w regionie. „Wyróżniają nas kultura korporacyjna, wysokie wynagrodzenia i ubezpieczenie zdrowotne – co w USA nie jest takie oczywiste. Ale oferujemy też perspektywy rozwoju, sami się rozwijamy i będziemy to robić nadal” – podsumowuje Burkhard Ulrich.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Więcej informacji na temat WLTP na stronie: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska/wltp.html?

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie https://www.volkswagen.pl/pl/connected-car/lacznosc/we-connect.html? Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. ID.7 Tourer Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Tourer Special Edition: 47 430 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. Materiał może prezentować elementy wyposażenia dodatkowego lub opcjonalnego