Zrównoważona wyspa: pierwsze pojazdy elektryczne dla użytkowników prywatnych trafiły na Astypaleę

Zrównoważona wyspa: pierwsze pojazdy elektryczne dla użytkowników prywatnych trafiły na Astypaleę

Zrównoważona wyspa: pierwsze pojazdy elektryczne dla użytkowników prywatnych trafiły na Astypaleę

25 kwietnia 2022
 • Grupa Volkswagen przekazała pierwsze egzemplarze elektrycznych samochodów: e-up!, ID.3, ID.4 i skuterów SEAT MÓ eScooter prywatnym użytkownikom, co pozwoli zrezygnować z ich spalinowych odpowiedników na wyspie
 • nowa inicjatywa dotycząca recyklingu sprawi, że wyspa stanie się jeszcze piękniejsza i bardziej zrównoważona
 • latem zostanie uruchomiony system wypożyczania samochodów i skuterów elektrycznych na godziny, a także ride-sharing

Poznań, 25 kwietnia 2022 – Elektryfikacja greckiej wyspy Astypalea przyspiesza: Grupa Volkswagen właśnie dostarczyła pierwsze samochody z napędem elektrycznym, przeznaczone dla użytkowników prywatnych. Turkusowy ID.3 Pure został przekazany właścicielowi tuż przy wiatrakach niedaleko Chory, głównego miasta wyspy. Kolejnymi pojazdami dostarczonymi na Astypaleę są Volkswageny ID.4 i e-up!, a także elektryczne skutery SEAT MÓ eScooter 125. Dzięki temu flota pojazdów z napędem elektrycznym na wyspie się powiększa – lokalne władze już od ubiegłego roku użytkują tego typu samochody. Projekt o nawie „Inteligentna i zrównoważona wyspa” to wspólne dzieło Grupy Volkswagen i Grecji. W kolejnych latach Astypalea zostanie przekształcona w wyspę, na której mobilność będzie zrównoważona, całkowicie zmieni się także system zaopatrywania w energię.

Thanos Papagiannis, który został pierwszym prywatnym użytkownikiem Volkswagena ID.3 na wyspie Astypalea, jest zdeklarowanym zwolennikiem elektromobilności. Jego nowe auto zastąpi wysłużonego Golfa III: „Elektromobilność jest idealnym wyborem dla naszej wyspy. Odległości są niewielkie, podobnie jak zużycie energii, a sieć stacji ładowania jest już całkiem dobrze rozwinięta. Mam nadzieję, że zainspirujemy inne regiony do zintensyfikowania działań związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym właśnie przez promowanie elektromobilności.”

Maik Stephan, szef rozwoju biznesu Grupy Volkswagen i odpowiedzialny za projekt, podkreśla: „Astypalea to poligon dla mobilności przyszłości. Wyspa przechodzi takie same zmiany, jakie czekają każdy inny region w Europie, tylko w znacznie szybszym tempie. Pierwsi klienci indywidualni jeżdżą od teraz samochodami elektrycznymi, więc wieść o tym, że elektromobilność ma mnóstwo zalet szybko się rozniesie.”

Zaangażowanie Volkswagena w zrównoważony rozwój Astypalei wykracza poza elektryfikację floty pojazdów. Niedawno importer Volkswagena na Grecję, firma Kosmocar i władze wyspy zapoczątkowały akcję recyklingu, której celem jest uwolnienie wyspy od starych, wyeksploatowanych pojazdów. Niesprawne motocykle, samochody i ciężarówki są często po prostu porzucane, zanieczyszczając piękną wyspę. Kampania recyklingowa ma na celu wyeliminowanie ich i ich negatywnego wpływu na środowisko z krajobrazu Astypalei, a jednocześnie pozwoli uczynić wyspę jeszcze piękniejszą. Pojazdy są najpierw zbierane przez wolontariuszy, a następnie transportowane statkiem do Aten i tam poddawane profesjonalnemu recyklingowi.

Kolejny ważne elementy projektu „Inteligentna i zrównoważona wyspa” już wkrótce: latem Volkswagen, wspólnie z lokalnymi firmami, uruchomi innowacyjne, w pełni elektryczne usługi mobilności. Systemy wypożyczania samochodów i skuterów elektrycznych na godziny i ride sharing mają na celu poprawę mobilności, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia całkowitej liczby pojazdów na wyspie.

Więcej na temat transformacji wyspy Astypalea:
https://vw-group.pl/media,publikacja,5,grecka-wyspa-astypalea-%E2%80%93-powstaje-wzor-do-nasladowania.html

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt "Jak Abonament" (EasyDrive) - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.