Światowy bestseller Volkswagena: platforma MQB świętuje 10 lat

Światowy bestseller Volkswagena: platforma MQB świętuje 10 lat

29 czerwca 2022
  • z wykorzystaniem platformy MQB wyprodukowano już ponad 32 mln samochodów – to najpopularniejsza platforma w historii Volkswagena
  • platforma MQB to innowacyjne technologie, szeroka gama napędów i korzyści wynikające z efektu synergii
  • modułowe platformy do samochodów elektrycznych, takie jak MEB i SSP będą kontynuować sukces platformy MQB

Światowy bestseller Volkswagena – modułowa platforma MQB – świętuje dziesięciolecie. Od 2012 roku stanowi ona podstawę dla wielu modeli. Na tej platformie wyprodukowano ponad 32 miliony pojazdów w całym koncernie. Marka Volkswagen wyprodukowała do tej pory ponad 20 milionów aut na bazie MQB – od miejskiego Polo po duże SUV-y, takie jak Atlas (USA) i Teramont (Chiny). Podobne rozwiązanie jest dziś wykorzystywane także w samochodach elektrycznych – modele rodziny ID. bazują na modułowej platformie MEB. Kolejna generacja aut elektrycznych będzie wykorzystywać nową, skalowalną platformę SSP. Umożliwia ona całkowite połączenie pojazdu z jego ekosystemem, a tym umożliwi autonomiczną jazdę (poziom 4).

„Wprowadzenie platformy MQB dziesięć lat temu było dla nas niezwykle ważnym krokiem” – mówi Ralf Brandstätter, szef marki Volkswagen Samochody Osobowe. „Platforma MQB służy nie tylko za podstawę naszych modeli z silnikiem spalinowym umieszczonym poprzecznie, lecz także stanowi podstawę naszej efektywności ekonomicznej i odporności. Pojazdy oparte na MQB wnoszą znaczący wkład w finansowanie przyszłych działań w ramach strategii ACCELERATE, które obejmują elektromobilność, cyfryzację, nowe modele biznesowe i autonomiczną jazdę” – dodaje Brandstätter.

Start produkcji jesienią 2012 roku. Opracowana przez Volkswagena platforma MQB zadebiutowała wraz z Golfem VII. Pierwszy egzemplarz tego auta zjechał z linii montażowej w Wolfsburgu w październiku 2012 roku. Od razu pokazał on potencjał nowej, modułowej matrycy montażowej: zaawansowaną technologię, niską masę i dynamiczny wygląd – dzięki krótkim zwisom nadwozia. Pierwszym modelem na bazie platformy MQB w historii Grupy Volkswagen było Audi A3 trzeciej generacji – wprowadzone na rynek kilka miesięcy przed Golfem. Modułowa platforma umożliwiła standaryzację procesów produkcyjnych we wszystkich obszarach, co zaowocowało większą elastycznością i obniżeniem kosztów rozwoju – nie tylko dla marki Volkswagen, lecz także dla całej Grupy Volkswagen.

MQB oznacza również znaczne korzyści dzięki efektowi skali. Umożliwia to firmie Volkswagen wprowadzanie na rynek innowacyjnych technologii, a tym samym dalszy postęp. Dzięki temu takie funkcje, jak systemy wspomagania kierowcy mogą być oferowane we wszystkich klasach pojazdów, a więc mogą być dostępne dla szerokiego grona klientów. Ralf Brandstätter podkreśla: „W najbliższych latach będziemy nadal udoskonalać nasze modele zbudowane na platformie MQB. Kolejna generacja to kolejne innowacje. Nowy Passat, Tiguan i Tayron wyznaczą nowe standardy pod względem jakości, funkcji i doświadczeń cyfrowych.”

Niezależna tożsamość marki. Platforma MQB oferuje wysoki stopień elastyczności. Takie parametry jak rozstaw kół, rozstaw osi, rozmiar kół czy pozycja siedzenia i kierownicy mogą być dostosowywane indywidualnie – w zależności od pozycjonowania danego modelu – tak, aby spełnić wymagania i życzenia rynku i klienta. Wiele elementów nadwozia wykonano z wysokowytrzymałej stali oraz blach o zmiennej grubości. Dzięki temu masa nowowprowadzonych modeli zbudowanych na platformie MQB zmniejszyła się średnio o około 50 kg w porównaniu z ich poprzednikami. W przypadku Golfa VII redukcja masy wyniosła prawie 100 kg – w zależności od specyfikacji.

Nowe silniki i ustandaryzowany układ. Układ silnika jest w przypadku platformy MQB ustandaryzowany. Jednostki są pochylone do tyłu o 12 stopni, przy czym strona ssąca znajduje się z przodu, a strona wydechowa z tyłu. Z tego powodu w silnikach TSI serii EA 211, które zadebiutowały wraz z platformą MQB, konstruktorzy obrócili głowice cylindrów o 180 stopni w porównaniu z poprzednim silnikiem EA 111.

Benzyna, diesel, gaz i napęd elektryczny. Jeśli chodzi o układy napędowe, MQB jest niezwykle wszechstronną i zorientowaną na przyszłość platformą. Od początku była ona przystosowana do trzech rodzajów paliwa, w samochodach zbudowanych na bazie MQB montowano silniki benzynowe TSI, wysokoprężne TDI i zasilane gazem ziemnym CNG. W latach 2013-2020 Volkswagen produkował także e-Golfa z napędem elektrycznym. Dziś w ofercie są auta zbudowane na MQB o mocy od 66 do 400 KM.

Ograniczona liczba wersji. Nowe silniki benzynowe i wysokoprężne (EA 288) są przystosowane do współpracy z tymi samymi skrzyniami biegów, dzięki czemu liczba wariantów silników i skrzyń biegów zmniejszyła się prawie o połowę. W przypadku zespołów nagrzewnicy i klimatyzacji liczba różnych wersji zmniejszyła się ze 102 do 28.

Wydajna produkcja. Volkswagen i marki należące do Grupy są w stanie szybko opracowywać nowe modele i warianty na platformie MQB. Na przestrzeni lat była ona stale udoskonalana. Jej najnowszym wcieleniem jest platforma wykorzystywana w nowym Golfie. Wszystkie pojazdy oparte na MQB mogą być produkowane w fabrykach globalnej sieci produkcyjnej. Platforma MQB to również korzyści przy zmianie modeli. Gdy fabryka Volkswagena w Wolfsburgu rozpoczęła produkcję nowego Golfa w 2019 roku, możliwe było wykorzystanie około 80 procent istniejących instalacji przy produkcji nadwozia. MQB umożliwia także budowanie na tej samej linii produkcyjnej pojazdów o różnych rozstawach osi i kół lub modeli różnych marek.

MQB wzorem dla platformy MEB. Dzięki doświadczeniom zebranym przy produkcji pojazdów na platformie MQB, Volkswagen opracował modułową platformę MEB do elektrycznych aut rodziny ID. Podobnie jak MQB, MEB jest uniwersalną platformą dla wolumenowych marek Grupy. W platformie MEB komponenty napędu elektrycznego są umieszczone na jak najmniejszej przestrzeni. Akumulator wysokiego napięcia znajduje się między osiami, dzięki czemu w kabinie jest dużo miejsca. MEB będzie wykorzystywana bardzo szeroko – od miejskiego auta po przestronny ID. Buzz.

„Dzięki platformie MEB sprawimy, że elektromobilność będzie dostępna dla szerokiego grona klientów na całym świecie. Od 2025 roku będziemy oferować elektryczne auto w każdym segmencie rynku. Od 2026 roku będziemy produkować samochody na nowej platformie SSP – skalowalnej i w pełni cyfrowej. Wyznaczy ona nowe standardy – pod względem zasięgu, szybkości ładowania i usług sieciowych” – mówi Ralf Brandstätter.

SSP – nowy wymiar platformy. MEB stanowi również podstawę dla kolejnej platformy, która będzie wykorzystywana również w samochodach sportowych i luksusowych. Platforma o oznaczeniu SSP będzie wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu elektroniki i oprogramowania. W 2026 r. Volkswagen planuje zaprezentować swój pierwszy model na tej skalowalnej platformie, w ramach projektu Trinity. Trinity ma być wzorcem dla marki we wszystkich kategoriach – od zasięgu, czasu ładowania i cyfryzacji, aż po autonomiczną jazdę.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Więcej informacji na temat WLTP na stronie: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska/wltp.html?

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie https://www.volkswagen.pl/pl/connected-car/lacznosc/we-connect.html? Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. ID.7 Tourer Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Tourer Special Edition: 47 430 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł. Materiał może prezentować elementy wyposażenia dodatkowego lub opcjonalnego