Znamy zwycięzców pierwszej edycji programu edukacji klimatycznej „Dla błękitnego nieba”

Znamy zwycięzców pierwszej edycji programu edukacji klimatycznej „Dla błękitnego nieba”

Znamy zwycięzców pierwszej edycji programu edukacji klimatycznej „Dla błękitnego nieba”

29 października 2021
  • Spośród 33 nadesłanych zgłoszeń wybrano 21 szkół, które przez cały rok szkolny będą realizować program badawczy
  • O wyborze zadecydowała oryginalność, kreatywność i atrakcyjność nadesłanych prac
  • Zwycięskie szkoły otrzymają profesjonalny sprzęt do badania jakości powietrza oraz opiekę naukowców

„Dla błękitnego nieba” – to nazwa wspólnego programu edukacji klimatycznej popularyzującego wiedzę z zakresu zmian klimatycznych, zainagurowanego przez Volkswagen Poznań oraz Poznański Park Naukowo-Technologiczny. W jego ramach, uczniowie z 21 wybranych szkół z Wielkopolski, przez cały rok szkolny będą badać jakość powietrza. W tym celu, każda zaangażowana w projekt szkoła otrzyma zestaw badawczy, który umożliwi terenowy pomiar wybranych wskaźników jakości powietrza oraz warunków atmosferycznych. Organizatorzy ogłosili właśnie listę szkół z Wielkopolski zakwalifikowanych do programu.

Głównym założeniem projektu jest aktywne zaangażowanie społeczności w proces badawczy i popularyzacja wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Specjalnie na jego potrzeby opracowano autorski program oparty o koncepcję nauki obywatelskiej (ang. Citizen science), która zakłada, że badania naukowe są prowadzone w całości lub w części wspólnie przez naukowców i uczniów.

Przez dwa ostatnie tygodnie trwała rekrutacja szkół do tego programu. Trójstronna komisja wybrała do programu w sumie 21 szkół z 33 zgłoszonych. 4 zwycięskie szkoły pochodzą z terenów wysoce zurbanizowanych, 8 szkół z terenów średnio zurbanizowanych, a 9 z terenów o niskim poziomie urbanizacji. Wszystkie zwycięskie prace zawierały odwołanie do zadanego przez organizatorów pytania: Co mogę zrobić dla błękitnego nieba?

„Przy wyborze laureatów kierowaliśmy się zarówno jakością merytoryczno-wizualną przesłanych zgłoszeń jak i chęcią uwzględnienia różnych warunków geograficznych i społecznych z całego województwa. Pozwoli nam to uzyskać wyniki reprezentatywne zarówno dla obszarów o silnym stopniu przekształcenia przez człowieka jak i tych charakteryzujących się warunkami półnaturalnymi” – zaznacza dr Tomasz Zgoła z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, współautor koncepcji programu oraz członek komisji kwalifikacyjnej.
Anna Pomorska, inicjatorka programu w Volkswagen Poznań, a jednocześnie członkini komisji kwalifikacyjnej, z entuzjazmem mówi o jakości nadesłanych prac: „Bardzo dziękujemy wszystkim szkołom za zaangażowanie już na etapie przygotowania prac. Widać w nich zrozumienie i potrzebę działania dla ochrony klimatu. To też utwierdza nas w przekonaniu, że edukacja najmłodszych i praktyczne wsparcie nauczycieli są na naszej drodze do równowagi klimatycznej niezwykle ważne. ”

Prace, które zostały nadesłane do programu, prezentowały rozmaite techniki artystyczne. Między nimi znalazły się prace plastyczne, filmy samodzielnie nagrane przez uczniów, przykłady aktywnego działania uczniów na rzecz błękitnego nieba, a nawet gra Escape Room nawiązującej do tematyki programu. „Ten liczny odzew utwierdza nas w przekonaniu, że aktywne angażowanie się w edukację klimatyczną jest obowiązkowym działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju” – dodaje Anna Pomorska.

Było o co się starać: wybrane szkoły otrzymają profesjonalne zestawy do badania powietrza oraz wsparcie merytoryczne naukowców przez cały rok szkolny. W tym czasie uczniowie będą prowadzić badania w terenie, w trzech lokalizacjach wskazanych przez naukowców. Następnie wspólnie będą interpretować wyniki i analizować możliwości wpływania na poprawę jakości powietrza. Dla szkół to możliwość poprowadzenie zajęć w kreatywny i praktyczny sposób, dla uczniów szansa na kreatywną naukę w terenie, a dla społeczeństwa na zmianę nawyków wpływających na jakość powietrza w Wielkopolsce.

Zdaniem Anny Pomorskiej efektywne działanie zaczyna się od edukacji. „Dla Volkswagen Poznań, największego pracodawcy w Wielkopolsce, decyzja o zainicjowaniu edukacji klimatycznej, jako jednego z głównych kierunków zaangażowania społecznego, jest świadomym elementem walki z kryzysem klimatycznym. Bardzo nas cieszy, że partnerem i współorganizatorem przedsięwzięcia stał się Poznański Park Naukowo - Technologiczny. Nasza współpraca zaowocowała innowacyjnym programem „Dla błękitnego nieba”, w którym uczniowie wcielają się w rolę naukowców. To bardzo ważne, by przedsiębiorcy, naukowcy, młodsi i starsi, jednoczyli się w działaniach, które mają wyraźny cel: troskę o naszą planetę.”

„Należy mieć świadomość tego, że każdy z nas wpływa na warunki klimatyczne, bo chociaż może nie zawsze się o tym pamięta, to każdy z nas zostawia swój ślad węglowy. Volkswagen Poznań jest przedsiębiorstwem odpowiedzialnym społecznie i bardzo się cieszymy, że jako reprezentacja pracowników uczestniczymy w projekcie ekologicznym „Dla błękitnego nieba” – dodaje Mirosław Balcerek, Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy w Volkswagen Poznań, przedstawiciel OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań.

Lista szkół zakwalifikowanych do programu edukacji klimatycznej
„Dla błękitnego nieba”

1. Szkoła Podstawowa nr 80 im. Kornela Makuszyńskiego w Poznaniu
2. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Hipolita Cegielskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Poznaniu
3. Szkoła Podstawowa nr 27 w Poznaniu
4. Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Poznaniu
5. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lesznie
6. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Koninie
7. Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika we Wrześni
8. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie
9. Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Wielkopolskiej
10. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie
11. Szkoła Podstawowa, Pecna
12. Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie
13. Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Czerwonaku
14. Szkoła Podstawowa nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu
15. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ernesta Estkowskiego w Kostrzynie
16. Szkoła Podstawowa nr 4 w Luboniu
17. Zespół Szkół w Nekli
18. Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku
19. Szkoła Podstawowa im. Pierwszych Piastów w Gieczu
20. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojnowicach
21. Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Jerzykowie

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 5000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł.