Znamy zwycięzców pierwszej edycji programu edukacji klimatycznej „Dla błękitnego nieba”

Znamy zwycięzców pierwszej edycji programu edukacji klimatycznej „Dla błękitnego nieba”

Znamy zwycięzców pierwszej edycji programu edukacji klimatycznej „Dla błękitnego nieba”

29.10.2021
 • Spośród 33 nadesłanych zgłoszeń wybrano 21 szkół, które przez cały rok szkolny będą realizować program badawczy
 • O wyborze zadecydowała oryginalność, kreatywność i atrakcyjność nadesłanych prac
 • Zwycięskie szkoły otrzymają profesjonalny sprzęt do badania jakości powietrza oraz opiekę naukowców

„Dla błękitnego nieba” – to nazwa wspólnego programu edukacji klimatycznej popularyzującego wiedzę z zakresu zmian klimatycznych, zainagurowanego przez Volkswagen Poznań oraz Poznański Park Naukowo-Technologiczny. W jego ramach, uczniowie z 21 wybranych szkół z Wielkopolski, przez cały rok szkolny będą badać jakość powietrza. W tym celu, każda zaangażowana w projekt szkoła otrzyma zestaw badawczy, który umożliwi terenowy pomiar wybranych wskaźników jakości powietrza oraz warunków atmosferycznych. Organizatorzy ogłosili właśnie listę szkół z Wielkopolski zakwalifikowanych do programu.

Głównym założeniem projektu jest aktywne zaangażowanie społeczności w proces badawczy i popularyzacja wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Specjalnie na jego potrzeby opracowano autorski program oparty o koncepcję nauki obywatelskiej (ang. Citizen science), która zakłada, że badania naukowe są prowadzone w całości lub w części wspólnie przez naukowców i uczniów.

Przez dwa ostatnie tygodnie trwała rekrutacja szkół do tego programu. Trójstronna komisja wybrała do programu w sumie 21 szkół z 33 zgłoszonych. 4 zwycięskie szkoły pochodzą z terenów wysoce zurbanizowanych, 8 szkół z terenów średnio zurbanizowanych, a 9 z terenów o niskim poziomie urbanizacji. Wszystkie zwycięskie prace zawierały odwołanie do zadanego przez organizatorów pytania: Co mogę zrobić dla błękitnego nieba?

„Przy wyborze laureatów kierowaliśmy się zarówno jakością merytoryczno-wizualną przesłanych zgłoszeń jak i chęcią uwzględnienia różnych warunków geograficznych i społecznych z całego województwa. Pozwoli nam to uzyskać wyniki reprezentatywne zarówno dla obszarów o silnym stopniu przekształcenia przez człowieka jak i tych charakteryzujących się warunkami półnaturalnymi” – zaznacza dr Tomasz Zgoła z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, współautor koncepcji programu oraz członek komisji kwalifikacyjnej.
Anna Pomorska, inicjatorka programu w Volkswagen Poznań, a jednocześnie członkini komisji kwalifikacyjnej, z entuzjazmem mówi o jakości nadesłanych prac: „Bardzo dziękujemy wszystkim szkołom za zaangażowanie już na etapie przygotowania prac. Widać w nich zrozumienie i potrzebę działania dla ochrony klimatu. To też utwierdza nas w przekonaniu, że edukacja najmłodszych i praktyczne wsparcie nauczycieli są na naszej drodze do równowagi klimatycznej niezwykle ważne. ”

Prace, które zostały nadesłane do programu, prezentowały rozmaite techniki artystyczne. Między nimi znalazły się prace plastyczne, filmy samodzielnie nagrane przez uczniów, przykłady aktywnego działania uczniów na rzecz błękitnego nieba, a nawet gra Escape Room nawiązującej do tematyki programu. „Ten liczny odzew utwierdza nas w przekonaniu, że aktywne angażowanie się w edukację klimatyczną jest obowiązkowym działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju” – dodaje Anna Pomorska.

Było o co się starać: wybrane szkoły otrzymają profesjonalne zestawy do badania powietrza oraz wsparcie merytoryczne naukowców przez cały rok szkolny. W tym czasie uczniowie będą prowadzić badania w terenie, w trzech lokalizacjach wskazanych przez naukowców. Następnie wspólnie będą interpretować wyniki i analizować możliwości wpływania na poprawę jakości powietrza. Dla szkół to możliwość poprowadzenie zajęć w kreatywny i praktyczny sposób, dla uczniów szansa na kreatywną naukę w terenie, a dla społeczeństwa na zmianę nawyków wpływających na jakość powietrza w Wielkopolsce.

Zdaniem Anny Pomorskiej efektywne działanie zaczyna się od edukacji. „Dla Volkswagen Poznań, największego pracodawcy w Wielkopolsce, decyzja o zainicjowaniu edukacji klimatycznej, jako jednego z głównych kierunków zaangażowania społecznego, jest świadomym elementem walki z kryzysem klimatycznym. Bardzo nas cieszy, że partnerem i współorganizatorem przedsięwzięcia stał się Poznański Park Naukowo - Technologiczny. Nasza współpraca zaowocowała innowacyjnym programem „Dla błękitnego nieba”, w którym uczniowie wcielają się w rolę naukowców. To bardzo ważne, by przedsiębiorcy, naukowcy, młodsi i starsi, jednoczyli się w działaniach, które mają wyraźny cel: troskę o naszą planetę.”

„Należy mieć świadomość tego, że każdy z nas wpływa na warunki klimatyczne, bo chociaż może nie zawsze się o tym pamięta, to każdy z nas zostawia swój ślad węglowy. Volkswagen Poznań jest przedsiębiorstwem odpowiedzialnym społecznie i bardzo się cieszymy, że jako reprezentacja pracowników uczestniczymy w projekcie ekologicznym „Dla błękitnego nieba” – dodaje Mirosław Balcerek, Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy w Volkswagen Poznań, przedstawiciel OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań.

Lista szkół zakwalifikowanych do programu edukacji klimatycznej
„Dla błękitnego nieba”

1. Szkoła Podstawowa nr 80 im. Kornela Makuszyńskiego w Poznaniu
2. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Hipolita Cegielskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Poznaniu
3. Szkoła Podstawowa nr 27 w Poznaniu
4. Społeczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Poznaniu
5. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lesznie
6. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Koninie
7. Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika we Wrześni
8. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie
9. Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Wielkopolskiej
10. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie
11. Szkoła Podstawowa, Pecna
12. Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie
13. Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Czerwonaku
14. Szkoła Podstawowa nr 5 im. prof. Adama Wodziczki w Swarzędzu
15. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ernesta Estkowskiego w Kostrzynie
16. Szkoła Podstawowa nr 4 w Luboniu
17. Zespół Szkół w Nekli
18. Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku
19. Szkoła Podstawowa im. Pierwszych Piastów w Gieczu
20. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojnowicach
21. Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Jerzykowie

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Dane na podstawie świadectw homologacji typu. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Więcej informacji na temat WLTP na stronie: www.volkswagen.pl/pl/wltp.html

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg w przypadku samochodów elektrycznych lub hybryd oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

  Podane ceny obejmują podatek VAT (23%). 

  Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561§2 Kodeksu cywilnego.

  Volkswagen Osobowe zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne, dostępne za dopłatą. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następują w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Osobowe.

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. D z.U. z 2020 r., poz. 256). Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronach: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska.html