#Project1Hour: 660.000 pracowników Grupy Volkswagen rozpoczyna największą kampanię na rzecz ochrony klimatu w historii koncernu

#Project1Hour: 660.000 pracowników Grupy Volkswagen rozpoczyna największą kampanię na rzecz ochrony klimatu w historii koncernu

#Project1Hour: 660.000 pracowników Grupy Volkswagen rozpoczyna największą kampanię na rzecz ochrony klimatu w historii koncernu

22.04.2021

 • podczas tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ziemi pracownicy Grupy Volkswagen przerywają pracę na godzinę, aby omówić swój wkład w ochronę klimatu
 • pracownicy zakomunikują swoje cele klimatyczne pod hasztagiem #Project1Hour
 • wiele kampanii na rzecz ochrony klimatu opublikowano w Internecie
 • CEO Grupy Volkswagen Herbert Diess: „Z niecierpliwością czekam na sugestie płynące ze strony naszych zakładów na świecie, aby jeszcze bardziej przyspieszyć wspólne działania na rzecz ochrony klimatu”.

Poznań, 22. kwietnia 2021 r. – Od Chattanooga do Pekinu, od Audi po markę Volkswagen Samochody Dostawcze: w Dniu Ziemi, który przypada dzisiaj, dwanaście marek koncernu Volkswagen i ich 660.000 pracowników przygotowują się do wygłoszenia mocnego oświadczenia. Podczas #Project1Hour przerwą pracę na godzinę, aby wspólnie uczyć się ochrony klimatu i opracować konkretne zmiany na lepsze.

Grupa Volkswagen jednoznacznie zobowiązała się do przestrzegania porozumienia klimatycznego z Paryża. Do 2050 roku koncern chce być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Aby osiągnąć ten cel, Volkswagen koncentruje się nie tylko na elektryfikacji samochodów, ale również na redukcji emisji CO2 od łańcucha dostaw aż po recykling zużytych pojazdów i ich podzespołów.

Ochrona klimatu zależy także od indywidualnego wkładu każdego człowieka. Dlatego w Dniu Ziemi pracownicy Grupy Volkswagen na świecie przerywają pracę na godzinę, aby podzielić się informacjami na temat sytuacji klimatycznej w swoim regionie, określić własny ślad węglowy i zdecydować o indywidualnych środkach ochrony klimatu.

Niezależnie od tego, czy chodzi o oszczędzanie energii w miejscu pracy czy w domu, czy o wybór najbardziej przyjaznego dla klimatu środka lokomocji podczas podróży służbowej lub o ograniczenie spożycia mięsa – wszyscy pracownicy Grupy Volkswagen mogą przyczynić się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Konkretne propozycje dotyczące ochrony klimatu w miejscu pracy zostaną zebrane przez pracowników Działu Strategii koncernu Volkswagen, a następnie – w miarę możliwości – wdrożone.

Dr Herbert Diess, CEO Grupy Volkswagen, wyjaśnia ideę #Project1Hour: Volkswagen zobowiązał się do ochrony klimatu poprzez swoją strategię i gamę modeli. Jako koncern dokonujemy znacznego postępu na drodze do oferowania mobilności całkowicie wolnej od emisji CO2 najpóźniej do 2050 roku. Nadal widzimy jednak duży potencjał zmian na rzecz ochrony klimatu w procesach wewnętrznych, w wielu jednostkach organizacyjnych oraz w indywidualnym zachowaniu. Zmiany te będą stanowić naszą strategię korporacyjną i przyspieszą redukcję emisji CO2. Podczas #Project1Hour 660.000 pracowników zastanowi się, w jaki sposób mogą poprawić ochronę klimatu w swoim najbliższym otoczeniu. Z niecierpliwością czekam na ich sugestie, które będą pochodzić z fabryk koncernu na świecie. Dzięki temu jeszcze bardziej przyspieszymy nasze działania na rzecz ochrony klimatu”.

Przewodniczący Rady Pracowniczej Grupy Volkswagen – Bernd Osterloh – 22 kwietnia również poświęci godzinę na ustalenie swojego śladu węglowego i wsparcie #Project1Hour: „Mamy tylko jedną Ziemię. Tylko od nas zależy, czy będziemy ją chronić – dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Dlatego 22 kwietnia wszyscy czujemy się wezwani do jeszcze intensywniejszego zajęcia się tematem ochrony klimatu. Zrównoważony rozwój osiągniemy tylko dzięki solidarnemu działaniu. Tak jak jest napisane w Zasadach Grupy Volkswagen: „Razem jesteśmy nie do pobicia”. Dla nas, jako pracowników branży motoryzacyjnej, zaangażowanie w ochronę środowiska i klimatu jest ważne nie tylko w ciągu tej godziny. To jest kwestia naszej przyszłości. #Project1Hour jest okazją do pokazania siły naszych wartości – dzięki różnorodności, spójności, odwadze i determinacji dokonujemy zmian”.

Georg Kell, rzecznik niezależnej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Grupy Volkswagen, dodaje: „660.000 pracowników na świecie sprawia, że jest to prawdopodobnie największa akcja na rzecz ochrony klimatu w historii przemysłu. Ale w tym wypadku nie chodzi o to, żeby być lepszym, większym, ważniejszym od innych. Chodzi o postrzeganie siebie jako części globalnej wspólnoty, która ponosi odpowiedzialność za klimat. Jako społeczności, w której każda firma i każda osoba ma swój wkład w ograniczenie zmian klimatu”.

Akcji #Project1Hour towarzyszą liczne kampanie w Internecie. Oto kilka przykładów: w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu uwagę na ten projekt zwracają duży baner przy elektrowni oraz parada samochodów elektrycznych. Volkswagen South Africa utworzył 45-metrowej średnicy logo marki Volkswagen z krzewów, które szczególnie pochłaniają CO2. Zespół Audi w Brukseli tworzy kolejną zieloną przestrzeń na terenie zakładu, a ich koledzy z Ingolstadt i Neckarsulm z okazji Dnia Ziemi zbierają śmieci podczas biegania. SEAT w Martorell zatrzyma linie montażowe na czas trwania #Project1Hour. W firmie MAN Bus w Starachowicach pracownicy mogą zostawić pod bramą fabryki stare urządzenia elektryczne i w zamian otrzymają sadzonkę drzewa. W Ducati, w wirtualnym ratuszu, pracownicy rozmawiają z ekspertem ds. klimatu i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla – Riccardo Valentinim. W niektórych zakładach, z powodu krótkiego czasu pracy, #Project1Hour nie odbędzie się 22 kwietnia, lecz w późniejszym terminie.

W związku z przygotowaniami do Dnia Ziemi pracownicy wielu marek i regionów na świecie przesłali krótkie filmy, które – w ramach wspólnego zaangażowania w ochronę klimatu – 22 kwietnia zostaną wyemitowane w mediach społecznościowych. Ponadto, w ciągu dnia, wielu pracowników będzie również zgłaszać osobiste cele klimatyczne pod hasztagiem #Project1Hour.

Grupa Volkswagen łączy #Project1Hour z Międzynarodowym Dniem Ziemi, który przypada 22 kwietnia. Dzień Ziemi zapoczątkowano w 1970 roku w USA i każdego roku jest obchodzony właśnie dzisiaj. Od początku stał się popularnym ruchem ekologicznym na świecie. W pierwszym Dniu Ziemi w działania na rzecz ochrony klimatu było zaangażowanych 20 milionów ludzi. Dzisiaj jest ich ponad 200 milionów. Wydarzeniu towarzyszy wiele akcji, które dotyczą szerokiego spektrum działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Uczestnicy angażują się również we współpracę z różnymi organizacjami w celu znalezienia trwałych rozwiązań problemów, dotyczących ochrony środowiska naturalnego i klimatu. Motto tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ziemi brzmi „Odnów naszą Ziemię”.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Dane na podstawie świadectw homologacji typu. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Więcej informacji na temat WLTP na stronie: www.volkswagen.pl/pl/wltp.html

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg w przypadku samochodów elektrycznych lub hybryd oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

  Podane ceny obejmują podatek VAT (23%). 

  Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561§2 Kodeksu cywilnego.

  Volkswagen Osobowe zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne, dostępne za dopłatą. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następują w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Osobowe.

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. D z.U. z 2020 r., poz. 256). Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronach: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska.html