Volkswagen przygotowuje się do ustanowienia nowego rekordu dla samochodów elektrycznych na północnej pętli toru Nürburgring

Volkswagen przygotowuje się do ustanowienia nowego rekordu dla samochodów elektrycznych na północnej pętli toru Nürburgring

Volkswagen przygotowuje się do ustanowienia nowego rekordu dla samochodów elektrycznych na północnej pętli toru Nürburgring

 • Romain Dumas – rekordzista wyścigu na Pikes Peak –ponownie zasiądzie za sterami zmodernizowanego ID. R
 • Wyczynowy samochód elektryczny ambasadorem Volkswagena, który już wkrótce wprowadzi na rynek rodzinę modeli ID.  – aut elektrycznych nowej generacji
 • "Zielone piekło" jest uważane za jeden z najbardziej wymagających torów wyścigowych na świecie

Poznań – Volkswagen rozwija elektromobilność w bardzo szybkim tempie zarówno wśród pojazdów produkcyjnych, jak i tych, które opracowano na tor wyścigowy. Po rekordowym przejeździe w słynnym wyścigu Pikes Peak International Hill Climb, ID. R – w pełni elektryczny samochód sportowy Volkswagena – ma teraz na celowniku kolejny wyczyn. Latem tego roku producent z Wolfsburga zamierza tym modelem pobić rekord okrążenia północnej pętli toru Nürburgring dla samochodów elektrycznych. Tor ten jest uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie.

ID. R to sportowy ambasador całej gamy pojazdów elektrycznych, które Volkswagen zamierza wprowadzać na rynek od 2020 roku. Dotychczasowe osiągnięcia tego samochodu i zespołu Volkswagen Motorsport świadczą o ogromnym potencjale, jaki napęd elektryczny może zagwarantować w przyszłości także użytkownikom zwykłych aut elektrycznych. "Po rekordowym przejeździe na Pikes Peak nadszedł czas na próbę pobicia rekordu dla samochodu elektrycznego na północnej pętli toru Nürburgring. To kolejne duże wyzwanie dla ID. R" – mówi Sven Smeets, dyrektor Volkswagen Motorsport. "Rekord okrążenia na Nordschleife to wielkie wyróżnienie dla każdego pojazdu – czy to samochodu wyścigowego, czy produkcyjnego".

Ostatnie ulepszenia ID. R, aby przygotować go do niezwykle trudnej i unikalnej charakterystyki Nordschleife

ID. R, który jest w trakcie przygotowań do rekordowej próby na torze Nürburgring, napędzają dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 500 kW (680 KM). Wraz z kierowcą samochód waży mniej niż 1100 kilogramów. „Przede wszystkim zmienimy aerodynamikę ID. R, aby poradzić sobie ze specyficznymi warunkami na Nordschleife, które różnią się znacznie od tych na Pikes Peak” – mówi François-Xavier Demaison, dyrektor techniczny Volkswagen Motorsport. W przeciwieństwie do amerykańskiego klasyka na Pikes Peak, który rozpoczynał się na wysokości 2.862 metry i kończył na 4.302 metrach nad poziomem morza, Nordschleife wije się przez region Eifel na wysokości od 320 do 617 metrów nad poziomem morza. Niemiecki tor jest wyjątkowy nie tylko dzięki swojej malowniczej trasie, ale także dzięki – między innymi – długiej prostej Döttinger Höhe. „W ramach przygotowań do próby bicia rekordu, wiosną poddamy ID. R programowi rozwoju i intensywnym testom na różnych torach wyścigowych” – dodaje Demaison. Próba pobicia rekordu jest planowana na lato tego roku.

Ekspert od Nordschleife – Romain Dumas ponownie za kierownicą ID. R podczas próby bicia rekordu

Utalentowany Romain Dumas ponownie zasiądzie za kierownicą ID. R podczas próby bicia rekordu. Francuz wygrał wyścig Pikes Peak International Hill Climb w elektrycznym Volkswagenie w czerwcu 2018 r. Z czasem 7 minut i 57.148 sekundy, stał się pierwszym kierowcą w ponad 100-letniej historii tego kultowego wyścigu, który pokonał trasę w czasie poniżej ośmiu minut. Francuz ma na swoim koncie także cztery zwycięstwa w 24-godzinnym wyścigu właśnie na torze Nürburgring.

"Sama myśl o jeździe ID. R na Nordschleife wystarcza, by wywołać u mnie gęsią skórkę. Znam ten tor bardzo dobrze, ale przejazd ID. R będzie zupełnie innym wyzwaniem, chociażby dzięki ekstremalnym przyspieszeniom i możliwości bardzo szybkiego pokonywania zakrętów" – mówi Dumas. "Nie mogę doczekać się pierwszych testów. Pobicie aktualnego rekordu na pewno nie będzie "spacerkiem po parku". Obecny rekord dla samochodów elektrycznych wynosi 6 minut i 45.90 sekund i został ustanowiony podczas przejazdu, którego średnia prędkość wyniosła prawie 185 km/h. Od 2017 roku należy on do Brytyjczyka – Petera Dumbreck’a, który zasiadał za kierownicą prototypu NIO EP9.

Były mistrz świata F1 – Jackie Stewart – autorem nazwy "Zielone piekło"

Nordschleife – stosunkowo wąska trasa o długości 20.832 km z 75 zakrętami, a także licznymi wzniesieniami i zjazdami przez lasy Eifel – została otwarta w 1927 roku. Tor ten jest jedyny w swoim rodzaju i do dziś służy jako doskonałe „laboratorium” testowe dla przemysłu samochodowego. Były mistrz świata Formuły 1 – Jackie Stewart – po jednym z wyścigów z określił tę trasę "Zielonym Piekłem". Kultowy tor wielokrotnie był poddawany modyfikacjom, ale od 1978 roku nie jest już gospodarzem wyścigów Formuły 1. Obecnie północna pętla – Nordschleife – wraz z nowoczesnym torem Grand Prix jest znana przede wszystkim jako miejsce słynnego 24-godzinnego wyścigu. Zawody na torze w górach Eifel ma również seria FIA World Touring Car Cup (WTCR). W obydwu tych zawodach Volkswagena reprezentuje Golf GTI TCR.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Dane na podstawie świadectw homologacji typu. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Więcej informacji na temat WLTP na stronie: www.volkswagen.pl/pl/wltp.html

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg w przypadku samochodów elektrycznych lub hybryd oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

  Podane ceny obejmują podatek VAT (23%). 

  Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561§2 Kodeksu cywilnego.

  Volkswagen Osobowe zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne, dostępne za dopłatą. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następują w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Osobowe.

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. D z.U. z 2020 r., poz. 256). Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronach: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska.html