Z zimą nam po drodze
Z zimą nam po drodze
Z zimą nam po drodze
Z zimą nam po drodze
Zima - Szykuj się do podróży

Z zimą nam po drodze

Zima - Szykuj się do podróży

Z zimą nam po drodze

Kiedy zaczyna się zima? Pewnie odpowiesz, że nadchodzi wraz z mrozem, śniegiem i lodem. I jest to prawdą, lecz tylko z Twojej perspektywy. Gdyby jednak można było zapytać o to samo opony, odpowiedź mogłaby Cię zaskoczyć.

Kiedy zaczyna się zima? Pewnie odpowiesz, że nadchodzi wraz z mrozem, śniegiem i lodem. I jest to prawdą, lecz tylko z Twojej perspektywy. Gdyby jednak można było zapytać o to samo opony, odpowiedź mogłaby Cię zaskoczyć.

To, co Ty nazwałbyś późną jesienią, chłodem czy nawet zimnem, dla opon będzie już zimą w pełnym tego słowa znaczeniu. Deszczowa pogoda, mokra nawierzchnia i temperatury w okolicach 5-7°C, są niebezpieczne, jeśli nie zadbałeś o odpowiednie ogumienie. Dlatego warto o tym pamiętać i przygotować się na tę porę roku wcześniej. W końcu chodzi o rzecz najważniejszą - bezpieczeństwo Twoje i bli­skich.

W Europie wymiana opon jest czymś natural­nym, u nas ta sytuacja również się znacznie poprawiła. Już ponad 95% kierowców dekla­ruje ich zmianę. Warto pamiętać, że opona jest jedyną częścią pojazdu, która ma kontakt z podłożem. Jeśli wyobrazisz sobie wagę sa­mochodu, prędkość i fakt, że powierzchnia sty­ku ma wielkość pocztówki, to zrozumiesz, jak ważną rolę odgrywa wybór odpowiednich kół i jakość mieszanki z jakiej wykonane są opo­ny. Ze statystyk wynika, że ryzyko wypadków i kolizji w okresie zimowym wzrasta aż sześcio­krotnie. A to ryzyko można obniżyć zakładając dobrej jakości opony zimowe!

Dlaczego to takie ważne?

Samochody są dziś wyposażone w systemy, których zadaniem jest poprawa bezpieczeń­stwa na drodze. ESP i ABS pomagają, ale nie mają wpływu na przyczepność auta. Ta odpo­wiedzialność spoczywa na Twoich oponach. Letnie kompletnie sobie nie radzą z niskimi temperaturami. Mieszanka z jakiej są wykona­ne, traci swoje właściwości i zbliża się niebez­piecznie do twardości plastiku. Opony zimowe mają inny skład. Większa ilość krzemionki i ka­uczuku pozwala im zachować lepsze właści­wości w niższych temperaturach. To poprawia przyczepność i skraca drogę hamowania.

Jak bardzo?

Na mokrej nawierzchni, przy temperaturze 5°C, auto jadące z prędkością 100 km/h za­trzyma się na oponach zimowych o 5 metrów bliżej. To bardzo dużo. Jeszcze większe wraże­nie robią wyniki „zimówek” na oblodzonej na­wierzchni. Tu, jadąc zaledwie z prędkością 32 km/h, różnica wynosi aż 11 metrów! Nietrud­no jest sobie wyobrazić, jak ta różnica wygląda przy wyższych prędkościach.

Droga hamowania

Droga hamowania to jeszcze nie koniec.

Zimy, choć obecnie znacznie łagodniejsze, nadal potrafią zaskoczyć. Wyjazd w takich warunkach nie należy do najprzyjem­niejszych. Również tutaj przewa­ga opon zimowych jest bezdyskusyjna. Od­powiada za to inna rzeźba bieżnika i lamelki, które poprawiają przyczepność wgryzając się w lód, śnieg i błoto pośniegowe. Pozwala to na łatwiejsze manewry i większy komfort prowadzenia pojazdu. O bezpieczeństwie, jak i o samych oponach, można mówić na okrą­gło. Najważniejsze już wiesz. Jesteśmy niemal pewni, że mając pełną świadomość zagrożeń, jak również tego, co zyskasz wybierając ogu­mienie odpowiednie do pory roku, wybierzesz właściwie.

O bezpieczeństwo trzeba dbać!

Zwracaj uwagę na spadek ciśnienia w opo­nach. W warunkach zimowych jest pew­ny. Warto je zmierzyć raz w miesiącu i przywrócić odpowiedni poziom. To ważne, gdyż spadek ciśnienia odpowiada za dłuższą drogę ha­mowania i szybszą degradację opon.

To podstawowa wiedza, jaką chcieliśmy Ci przekazać na temat opon zimowych. Dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak ży­czyć doskonałej przyczepności!

Oznaczenia

 • 3PMSF (Trzy szczyty i płatek śniegu)
  Opony zimowe oznaczone są symbolem płat­ka śniegu na tle gór. Tylko homologowane opony mogą być w ten sposób oznakowane.
 • M+S
  Jeśli na oponie widzisz wyłącz­nie symbol M+S (błoto i śnieg), nie oznacza to, że wykonana jest z mieszanki zimowej, a tylko i wyłącznie, że jej bieżnik poprawia trakcję na śniegu.
 • 3FMPS + M+S
  Takie oznaczenie znajdziesz na oponie, która została stworzona do pracy w trudnych wa­runkach zimowych.
Opona

Przypominamy!

Opona to jedyna część samochodu, która ma kontakt z nawierzchnią. Inwestycja w opony to inwestycja w bezpieczeństwo. Wejdź na vw-sklep.pl i wybierz idealnie dopasowane koła do Twojego Volkswagena. Możesz rów­nież skorzystać z usługi „hotelu” dla kół (do­tyczy wybranych Autoryzowanych Serwisów Volkswagena).

Dlaczego warto? Za niską cenę otrzymujesz wysoki komfort. Opony przechowywane są w optymalnych warunkach. Suche, chłodne i ciemne miejsce to dla nich najlepsze możliwe położenie. Najlepiej sam zobacz.

https://www.volkswagen.pl/pl/serwis-i-akcesoria/opony.html

Przechowalnia opon

„Hotel” dla kół? Oczywiście!

Za niską cenę otrzymujesz wysoki komfort. Opony przechowywane są w optymalnych warunkach. Suche, chłodne i ciemne miejsce to dla nich najlepsze możliwe położenie.

Ups!!!

Twoja przeglądarka wydaje się być nieaktualna przez to nasza strona może nie wyświetlać się dobrze u Ciebie.

Zalecane przeglądarki:

 • Chrome od wersji 68 
 • Safari od wersji 11 
 • Firefox od wersji 61 
 • Edge od wersji 42 
 • Opera od wersji 55
 • Samsung IE od wersji 7.2

Zalecamy aktualizację przeglądarki internetowej!

Dziękujemy za wizytę,

Zespół Volkswagen