Z zimą nam po drodze
Zima - Szykuj się do podróży

Z zimą nam po drodze

Zima - Szykuj się do podróży

Z zimą nam po drodze

Kiedy zaczyna się zima? Pewnie odpowiesz, że nadchodzi wraz z mrozem, śniegiem i lodem. I jest to prawdą, lecz tylko z Twojej perspektywy. Gdyby jednak można było zapytać o to samo opony, odpowiedź mogłaby Cię zaskoczyć.

To, co Ty nazwałbyś późną jesienią, chłodem czy nawet zimnem, dla opon będzie już zimą w pełnym tego słowa znaczeniu. Deszczowa pogoda, mokra nawierzchnia i temperatury w okolicach 5-7°C, są niebezpieczne, jeśli nie zadbałeś o odpowiednie ogumienie. Dlatego warto o tym pamiętać i przygotować się na tę porę roku wcześniej. W końcu chodzi o rzecz najważniejszą - bezpieczeństwo Twoje i bli­skich.

W Europie wymiana opon jest czymś natural­nym, u nas ta sytuacja również się znacznie poprawiła. Już ponad 95% kierowców dekla­ruje ich zmianę. Warto pamiętać, że opona jest jedyną częścią pojazdu, która ma kontakt z podłożem. Jeśli wyobrazisz sobie wagę sa­mochodu, prędkość i fakt, że powierzchnia sty­ku ma wielkość pocztówki, to zrozumiesz, jak ważną rolę odgrywa wybór odpowiednich kół i jakość mieszanki z jakiej wykonane są opo­ny. Ze statystyk wynika, że ryzyko wypadków i kolizji w okresie zimowym wzrasta aż sześcio­krotnie. A to ryzyko można obniżyć zakładając dobrej jakości opony zimowe!

Dlaczego to takie ważne?

Samochody są dziś wyposażone w systemy, których zadaniem jest poprawa bezpieczeń­stwa na drodze. ESP i ABS pomagają, ale nie mają wpływu na przyczepność auta. Ta odpo­wiedzialność spoczywa na Twoich oponach. Letnie kompletnie sobie nie radzą z niskimi temperaturami. Mieszanka z jakiej są wykona­ne, traci swoje właściwości i zbliża się niebez­piecznie do twardości plastiku. Opony zimowe mają inny skład. Większa ilość krzemionki i ka­uczuku pozwala im zachować lepsze właści­wości w niższych temperaturach. To poprawia przyczepność i skraca drogę hamowania.

Jak bardzo?

Na mokrej nawierzchni, przy temperaturze 5°C, auto jadące z prędkością 100 km/h za­trzyma się na oponach zimowych o 5 metrów bliżej. To bardzo dużo. Jeszcze większe wraże­nie robią wyniki „zimówek” na oblodzonej na­wierzchni. Tu, jadąc zaledwie z prędkością 32 km/h, różnica wynosi aż 11 metrów! Nietrud­no jest sobie wyobrazić, jak ta różnica wygląda przy wyższych prędkościach.

Droga hamowania

Droga hamowania to jeszcze nie koniec.

Zimy, choć obecnie znacznie łagodniejsze, nadal potrafią zaskoczyć. Wyjazd w takich warunkach nie należy do najprzyjem­niejszych. Również tutaj przewa­ga opon zimowych jest bezdyskusyjna. Od­powiada za to inna rzeźba bieżnika i lamelki, które poprawiają przyczepność wgryzając się w lód, śnieg i błoto pośniegowe. Pozwala to na łatwiejsze manewry i większy komfort prowadzenia pojazdu. O bezpieczeństwie, jak i o samych oponach, można mówić na okrą­gło. Najważniejsze już wiesz. Jesteśmy niemal pewni, że mając pełną świadomość zagrożeń, jak również tego, co zyskasz wybierając ogu­mienie odpowiednie do pory roku, wybierzesz właściwie.

O bezpieczeństwo trzeba dbać!

Zwracaj uwagę na spadek ciśnienia w opo­nach. W warunkach zimowych jest pew­ny. Warto je zmierzyć raz w miesiącu i przywrócić odpowiedni poziom. To ważne, gdyż spadek ciśnienia odpowiada za dłuższą drogę ha­mowania i szybszą degradację opon.

To podstawowa wiedza, jaką chcieliśmy Ci przekazać na temat opon zimowych. Dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak ży­czyć doskonałej przyczepności!

Oznaczenia

 • 3PMSF (Trzy szczyty i płatek śniegu)
  Opony zimowe oznaczone są symbolem płat­ka śniegu na tle gór. Tylko homologowane opony mogą być w ten sposób oznakowane.
 • M+S
  Jeśli na oponie widzisz wyłącz­nie symbol M+S (błoto i śnieg), nie oznacza to, że wykonana jest z mieszanki zimowej, a tylko i wyłącznie, że jej bieżnik poprawia trakcję na śniegu.
 • 3FMPS + M+S
  Takie oznaczenie znajdziesz na oponie, która została stworzona do pracy w trudnych wa­runkach zimowych.
Opona

Przypominamy!

Opona to jedyna część samochodu, która ma kontakt z nawierzchnią. Inwestycja w opony to inwestycja w bezpieczeństwo. Wejdź na vw-sklep.pl i wybierz idealnie dopasowane koła do Twojego Volkswagena. Możesz rów­nież skorzystać z usługi „hotelu” dla kół (do­tyczy wybranych Autoryzowanych Serwisów Volkswagena).

Dlaczego warto? Za niską cenę otrzymujesz wysoki komfort. Opony przechowywane są w optymalnych warunkach. Suche, chłodne i ciemne miejsce to dla nich najlepsze możliwe położenie. Najlepiej sam zobacz.

https://www.volkswagen.pl/pl/serwis-i-akcesoria/opony.htmlOpens an external link

Przechowalnia opon

„Hotel” dla kół? Oczywiście!

Za niską cenę otrzymujesz wysoki komfort. Opony przechowywane są w optymalnych warunkach. Suche, chłodne i ciemne miejsce to dla nich najlepsze możliwe położenie.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.