Z rodziną na narty
Z rodziną na narty
Szaleństwo na stoku, nie musi oznaczać dalekich podróży za granicę – w Polsce również znaleźć można wyjątkowe miejsca. Zaoszczędzisz czas i siły, odwiedzając ciekawe punkty na mapie naszego kraju. Dla rodzin z dziećmi szczególnie polecamy kilka miejsc oferujących różnorodne aktywności, którym sprostają także ci młodsi i mniej zaawansowani narciarze.
ŚWIERADÓW-ZDRÓJ
Położony w Sudetach Zachodnich Świeradów-Zdrój jak sama nazwa wskazuje jest miejscowością uzdrowiskową. Kuracjusze ściągają tutaj przez cały rok, jednak w okresie zimowym szczególnie widoczni są miłośnicy sportów zimowych. Nad miejscowością bowiem góruje Stóg Izerski o wysokości 1107 m n.p.m., na który dostać się można 8-osobową koleją gondolową, a oświetlona nartostrada liczy ok. 2,5 km długości. Góry Izerskie to również doskonałe miejsce dla narciarstwa biegowego. Wspomnianą koleją gondolową można dostać się do Izerskiego Szlaku Cietrzewia o długości 13 kilometrów. Można również stąd wyruszyć na czeskie trasy narciarskie oraz na trasy prowadzące do Szklarskiej Poręby i Polany Jakuszyckiej.
Warto zobaczyć!
Nieopodal Świeradowa-Zdrój, w Suchej, znajduje się słynny, średniowieczny Zamek Czocha przyciągający wszystkich miłośników historii, tajemnic i legend! Uznawany za jeden z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska był tłem powstania filmów: „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmin”, „Legenda” oraz seriali „Tajemnica twierdzy szyfrów” i innych. Bliżej Jeleniej Góry, w Dolinie Bobru znajduje się inna atrakcja – zapora wodna wraz z elektrownią Pilchowice I, a kilkanaście minut spacerem od niej niesamowity kolejowy Most Pilchowicki.
SZKLARSKA PORĘBA
Szrenica to serce zachodnich Karkonoszy. Mierząca 1362 m n.p.m. góra ma dla narciarzy i snowboardzistów wiele do zaoferowania. U jej podnóża leży Szklarska Poręba - jeden z największych ośrodków narciarskich w Sudetach. 20 wyciągów i 5 tras zjazdowych o imponującej łącznej długości ponad 10 km. Jedną z atrakcji jest najdłuższy (2393 m) i najnowocześniejszy wyciąg krzesełkowy „Karkonosze Express”. Ogromne, bo aż sześcioosobowe gondole zawożą narciarzy na górę, nieopodal Świątecznego Kamienia, w zaledwie osiem i pół minuty. Trasy o zróżnicowanym stopniu trudności są gwarancją, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wytrawni narciarze powinni dobrze się bawić na tzw. „Ścianie”. Również ponad 4-kilometrowa trasa Lolobrygida powinna zadowolić wielu odwiedzających. Dla mniej wprawionych jest „Puchatek”. Tam, przy sztucznym oświetleniu, można bawić się aż do godziny 22:00.
Oczywiście Szrenica nie jest jedyną górą w Szklarskiej Porębie. W okolicy bez trudu odnajdziesz stoki położone na większych i mniejszych wzniesieniach. Łącznie wszystkich tras w Szklarskiej Porębie jest ponad 20 km!
Warunki jakie panują w tym ośrodku, porównywalne są do alpejskich. Pozwala to utrzymać grubą pokrywę śnieżną nawet do wczesnej wiosny. Istnieje więc możliwość przyjazdu nie tylko w środku zimy, ale nawet na początku marca, oczywiście z gwarancją dobrej zabawy.
Warto zobaczyć!
Spacer do Wodospadu Szklarki z centrum Szklarskiej Poręby, wzdłuż rzeki Kamienna, zajmuje około godziny. Sam wodospad to 13,3-metrowa kaskada, która jest szczególnie atrakcyjna zimą, kiedy to spływająca woda zamienia się w lód.
Amatorzy nart, oprócz wspomnianych atrakcji Szklarskiej Poręby, powinni odwiedzić pobliskie Jakuszyce. Ponad 100 km tras biegowych, wiele z homologacją FIS, powinno zadowolić wszystkich miłośników białego puchu.
ZIELENIEC
To największy kurort Kotliny Kłodzkiej i jeden z większych w kraju. Swój wyjątkowy klimat zawdzięcza Górom Orlickim i Bystrzyckim, które go otaczają. Trasy w Zieleńcu to ponad 22 km nartostrad o różnym stopniu trudności. Mnóstwo atrakcji znajdą tu zarówno amatorzy ekstremalnych zjazdów, jak i całe rodziny. Zieleniec znany jest z bogatej oferty dla maluchów, licznych szkółek i łagodnych stoków. Do wszystkich tych atrakcji można się dostać dzięki 24 wyciągom, wśród których znajduje się nowoczesna 4-osobowa kanapa typu Tatralift, jak również wyciąg gondolowo-kanapowy. Warto w tym miejscu podkreślić, że na wszystkie wyciągi obowiązuje jeden wspólny karnet. Zróżnicowane i wyjątkowo lubiane trasy oraz alpejski klimat sprawiają, że Zieleniec jest przez wielu uznawany za jeden z atrakcyjniejszych ośrodków narciarskich, nie tylko w Polsce.
Warto zobaczyć!
W Kłodzku warto zwiedzić Twierdzę Kłodzko. To jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska. Z górnych partii roztacza się piękny widok na panoramę miasta i okoliczne góry. U podnóży Twierdzy można zejść do kolejnej atrakcji – podziemnych labiryntów miasta. Z innych zabytków warto zobaczyć most św. Jana. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Kłodzku.
Niedaleko Kłodzka leży Kudowa Zdrój. Słynie z licznych pijalni wód i przepięknego Parku Zdrojowego. Rosną w nim (w zależności od pory roku): agawy, kaktusy, opuncje, draceny, sagowce i rododendrony. Wchodząc do parku od ul. Zdrojowej, warto wejść do Pijalni Wód Mineralnych, której ściany zdobią freski obrazujące życie Dolnego Śląska z początku XX wieku.
CZARNA GÓRA
Czarna Góra to ośrodek narciarski, znajdujący się w pobliżu Bystrzycy Kłodzkiej, u podnóża masywu Śnieżnika. Nowoczesne wyposażenie i zadbane trasy sprawiają, że to miejsce na miarę alpejską. Trasy o łącznej długości 10 kilometrów, są obsługiwane przez orczyki oraz wyciągi kanapowe. Wśród nich znaleźć można także ten najnowszy, sześcioosobowy, który wzbogacono podgrzewanymi kanapami i osłonami przeciwwietrznymi. Sześć tras (z których najdłuższe mierzą około tysiąc sześćset metrów), jest naśnieżanych w większości sztucznie, dzięki czemu można liczyć na stabilne warunki zjazdowe. Jednocześnie na terenie ośrodka znajduje się szkoła narciarska, która pomaga początkującym narciarzom i dzieciom stawiać pierwsze, narciarskie kroki (polany szkoleniowe, wyciągi taśmowe). Centralna wypożyczalnia i serwis nart to uzupełnienie bogatej oferty tego wspaniałego miejsca.