6 pytań o opony. Co warto wiedzieć przed zimą?
Zima - Szykuj się do podróży

8 pytań o opony. Co warto wiedzieć przed zimą?

Zima - Szykuj się do podróży

8 pytań o opony. Co warto wiedzieć przed zimą?

Wraz z porami roku warunki drogowe ulegają znaczącym zmianom, co każdy odpowiedzialny kierowca musi brać pod uwagę. Nawierzchnia zimą ma zupełnie inne właściwości niż latem, dlatego ważne jest, aby dostosować ogumienie samochodu do jej wymagań dla bezpieczeństwa swojego, bliskich oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

1
Dlaczego warto wymieniać opony?

Opony to jedyna część samochodu, która pozostaje w bezpośrednim kontakcie z drogą. Teraz wyobraź sobie, że rozpędzony do 100 km/h samochód traci kontakt ze śliskim podłożem, co zdarzyć się może nawet latem. Utrata kontroli nad pojazdem to ryzyko, na które nie możesz sobie pozwolić. Dlatego to właśnie od opon w głównej mierze zależy powodzenie każdej z Twoich podróży. Odpowiednie ogumienie skróci drogę hamowania, pozwoli na bardziej płynną i pewną jazdę oraz łatwo pokona każdy zakręt. Wszystko po to, żebyś bez obaw dotarł do celu.

Dlaczego warto wymieniać opony?
2
Dlaczego to takie ważne?

Samochody są dziś wyposażone w systemy, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. ESP i ABS pomagają, ale nie mają wpływu na przyczepność auta. Ta odpowiedzialność spoczywa na Twoich oponach. Letnie kompletnie sobie nie radzą z niskimi temperaturami. Mieszanka z jakiej są wykonane, traci swoje właściwości i zbliża się niebezpiecznie do twardości plastiku. Opony zimowe mają inny skład. Większa ilość krzemionki i kauczuku pozwala im zachować lepsze właściwości w niższych temperaturach. To poprawia przyczepność i skraca drogę hamowania.

3
Jak bardzo?

Na mokrej nawierzchni, przy temperaturze 5°C, auto jadące z prędkością 100 km/h zatrzyma się na oponach zimowych o 5 metrów bliżej. To bardzo dużo. Jeszcze większe wrażenie robią wyniki „zimówek” na oblodzonej nawierzchni. Tu, jadąc zaledwie z prędkością 32 km/h, różnica wynosi aż 11 metrów! Nietrudno jest sobie wyobrazić, jak ta różnica wygląda przy wyższych prędkościach. Przewaga opon zimowych jest bezdyskusyjna. Odpowiada za to inna rzeźba bieżnika i lamelki, które poprawiają przyczepność wgryzając się w lód, śnieg i błoto pośniegowe. Pozwala to na łatwiejsze manewry i większy komfort prowadzenia pojazdu.

4
Kiedy wymieniać opony?

Odpowiedź jest jedna – gdy tylko kończy się lato. Jednak często mamy wrażenie, że skoro za oknem świeci słońce, a prognoza pogody na nadchodzące dni nie przewiduje opadów śniegu, to na wymianę opon jest jeszcze czas. Pamiętaj, że nie tylko sroga zima jest zmorą dla letnich opon. Jesienna aura również nie sprzyja ich dobrej przyczepności. Deszcz i niska temperatura mogą pojawić się nawet wczesną jesienią, więc po co czekać? Warto być przygotowanym, by nie należeć do grupy kierowców, których pewne, a mimo to niespodziewane nadejście zimy znowu zaskoczyło.

5
Skąd wiesz, że opony i koła są naprawdę wysokiej jakości?

Wiedząc, jak ważną funkcję spełniają opony i koła, ich właściwości sprawdza się podczas szeregu testów, których przejście daje gwarancję jakości stojącej na straży ich prawidłowej pracy i bezpieczeństwa na drodze. Każde z kół przechodzi testy: materiału i powierzchni, wytrzymałościowe, zmęczeniowe oraz pomontażowe. Wyniki pozwalają ocenić ich pracę, odporność, jakość wykonania i finalną gotowość do jazdy.

6
Jak odczytywać oznaczenia opon?

Jeśli na oponie widzisz płatek śniegu zamknięty w trzech szczytach, patrzysz na oznaczenie 3PMSF – jest to znak charakterystyczny wyłącznie dla opon homologowanych. Oznaczenie M + S wskazuje na to, że bieżnik opony poprawia trakcję na śniegu. Z kolei 3PMSF + M + S to opona, której żadne warunki nie są straszne.

Jak odczytywać oznaczenia opon?
7
Co jeszcze wpływa na odpowiednią pracę kół?

Standardowy podział opon na zimowe i letnie to nie wszystko. Dopasowane koła dają gwarancję lepszej przyczepności i komfortu jazdy. Wymieniany co sezon bieżnik odprowadza wodę sprzed czoła opony, a forma wykonanych nacięć zależna jest od wymagań drogowych. Na dynamikę jazdy wpływa część pomiędzy bieżnikiem a ścianą boczną, czyli bark, który dostosowuje się do kierunku jazdy i nacisku. Wzmocniona ściana boczna koła zapewnia odpowiednią amortyzację. Odpowiednio przylegający do felgi bok opony daje pewność szczelności i właściwego osadzenia jej na kole, co wpływa na większą precyzję podczas wykonywania manewrów.

8
Jak przechowywać opony po sezonie?

Wbrew pozorom nie jest to obojętne. Aby zachować wysoką jakość opon po sezonie, ważny jest sposób ich przechowywania. Optymalne warunki daje suche, chłodne i ciemne miejsce. Opony nie powinny leżeć jedna na drugiej, ani być obciążone przez jakiekolwiek przedmioty. Jeśli chcesz przechować opony w jednym z najbardziej bezpiecznych dla nich miejsc, skorzystaj z usługi przechowywania opon, dostępnej w wybranych Autoryzowanych Serwisach Volkswagen. Nasi fachowcy zapewnią im najlepsze z możliwych warunków, dzięki czemu będą gotowe do użycia w kolejnym sezonie. A jeśli przechowujesz opony u siebie, lecz nie jesteś pewny, czy po całorocznym leżakowaniu zachowały swoje właściwości, specjaliści z serwisu Volkswagena ocenią ich niezawodność, byś mógł bez obaw bezpiecznie ruszyć w drogę.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 5000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł.