6 pytań o opony. Co warto wiedzieć przed zimą?
Zima - Szykuj się do podróży

8 pytań o opony. Co warto wiedzieć przed zimą?

Zima - Szykuj się do podróży

8 pytań o opony. Co warto wiedzieć przed zimą?

Wraz z porami roku warunki drogowe ulegają znaczącym zmianom, co każdy odpowiedzialny kierowca musi brać pod uwagę. Nawierzchnia zimą ma zupełnie inne właściwości niż latem, dlatego ważne jest, aby dostosować ogumienie samochodu do jej wymagań dla bezpieczeństwa swojego, bliskich oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

1
Dlaczego warto wymieniać opony?

Opony to jedyna część samochodu, która pozostaje w bezpośrednim kontakcie z drogą. Teraz wyobraź sobie, że rozpędzony do 100 km/h samochód traci kontakt ze śliskim podłożem, co zdarzyć się może nawet latem. Utrata kontroli nad pojazdem to ryzyko, na które nie możesz sobie pozwolić. Dlatego to właśnie od opon w głównej mierze zależy powodzenie każdej z Twoich podróży. Odpowiednie ogumienie skróci drogę hamowania, pozwoli na bardziej płynną i pewną jazdę oraz łatwo pokona każdy zakręt. Wszystko po to, żebyś bez obaw dotarł do celu.

Dlaczego warto wymieniać opony?
2
Dlaczego to takie ważne?

Samochody są dziś wyposażone w systemy, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. ESP i ABS pomagają, ale nie mają wpływu na przyczepność auta. Ta odpowiedzialność spoczywa na Twoich oponach. Letnie kompletnie sobie nie radzą z niskimi temperaturami. Mieszanka z jakiej są wykonane, traci swoje właściwości i zbliża się niebezpiecznie do twardości plastiku. Opony zimowe mają inny skład. Większa ilość krzemionki i kauczuku pozwala im zachować lepsze właściwości w niższych temperaturach. To poprawia przyczepność i skraca drogę hamowania.

3
Jak bardzo?

Na mokrej nawierzchni, przy temperaturze 5°C, auto jadące z prędkością 100 km/h zatrzyma się na oponach zimowych o 5 metrów bliżej. To bardzo dużo. Jeszcze większe wrażenie robią wyniki „zimówek” na oblodzonej nawierzchni. Tu, jadąc zaledwie z prędkością 32 km/h, różnica wynosi aż 11 metrów! Nietrudno jest sobie wyobrazić, jak ta różnica wygląda przy wyższych prędkościach. Przewaga opon zimowych jest bezdyskusyjna. Odpowiada za to inna rzeźba bieżnika i lamelki, które poprawiają przyczepność wgryzając się w lód, śnieg i błoto pośniegowe. Pozwala to na łatwiejsze manewry i większy komfort prowadzenia pojazdu.

4
Kiedy wymieniać opony?

Odpowiedź jest jedna – gdy tylko kończy się lato. Jednak często mamy wrażenie, że skoro za oknem świeci słońce, a prognoza pogody na nadchodzące dni nie przewiduje opadów śniegu, to na wymianę opon jest jeszcze czas. Pamiętaj, że nie tylko sroga zima jest zmorą dla letnich opon. Jesienna aura również nie sprzyja ich dobrej przyczepności. Deszcz i niska temperatura mogą pojawić się nawet wczesną jesienią, więc po co czekać? Warto być przygotowanym, by nie należeć do grupy kierowców, których pewne, a mimo to niespodziewane nadejście zimy znowu zaskoczyło.

5
Skąd wiesz, że opony i koła są naprawdę wysokiej jakości?

Wiedząc, jak ważną funkcję spełniają opony i koła, ich właściwości sprawdza się podczas szeregu testów, których przejście daje gwarancję jakości stojącej na straży ich prawidłowej pracy i bezpieczeństwa na drodze. Każde z kół przechodzi testy: materiału i powierzchni, wytrzymałościowe, zmęczeniowe oraz pomontażowe. Wyniki pozwalają ocenić ich pracę, odporność, jakość wykonania i finalną gotowość do jazdy.

6
Jak odczytywać oznaczenia opon?

Jeśli na oponie widzisz płatek śniegu zamknięty w trzech szczytach, patrzysz na oznaczenie 3PMSF – jest to znak charakterystyczny wyłącznie dla opon homologowanych. Oznaczenie M + S wskazuje na to, że bieżnik opony poprawia trakcję na śniegu. Z kolei 3PMSF + M + S to opona, której żadne warunki nie są straszne.

Jak odczytywać oznaczenia opon?
7
Co jeszcze wpływa na odpowiednią pracę kół?

Standardowy podział opon na zimowe i letnie to nie wszystko. Dopasowane koła dają gwarancję lepszej przyczepności i komfortu jazdy. Wymieniany co sezon bieżnik odprowadza wodę sprzed czoła opony, a forma wykonanych nacięć zależna jest od wymagań drogowych. Na dynamikę jazdy wpływa część pomiędzy bieżnikiem a ścianą boczną, czyli bark, który dostosowuje się do kierunku jazdy i nacisku. Wzmocniona ściana boczna koła zapewnia odpowiednią amortyzację. Odpowiednio przylegający do felgi bok opony daje pewność szczelności i właściwego osadzenia jej na kole, co wpływa na większą precyzję podczas wykonywania manewrów.

8
Jak przechowywać opony po sezonie?

Wbrew pozorom nie jest to obojętne. Aby zachować wysoką jakość opon po sezonie, ważny jest sposób ich przechowywania. Optymalne warunki daje suche, chłodne i ciemne miejsce. Opony nie powinny leżeć jedna na drugiej, ani być obciążone przez jakiekolwiek przedmioty. Jeśli chcesz przechować opony w jednym z najbardziej bezpiecznych dla nich miejsc, skorzystaj z usługi przechowywania opon, dostępnej w wybranych Autoryzowanych Serwisach Volkswagen. Nasi fachowcy zapewnią im najlepsze z możliwych warunków, dzięki czemu będą gotowe do użycia w kolejnym sezonie. A jeśli przechowujesz opony u siebie, lecz nie jesteś pewny, czy po całorocznym leżakowaniu zachowały swoje właściwości, specjaliści z serwisu Volkswagena ocenią ich niezawodność, byś mógł bez obaw bezpiecznie ruszyć w drogę.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Dane na podstawie świadectw homologacji typu. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Więcej informacji na temat WLTP na stronie: www.volkswagen.pl/pl/wltp.html

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg w przypadku samochodów elektrycznych lub hybryd oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

  Podane ceny obejmują podatek VAT (23%). 

  Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561§2 Kodeksu cywilnego.

  Volkswagen Osobowe zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne, dostępne za dopłatą. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następują w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Osobowe.

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. D z.U. z 2020 r., poz. 256). Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronach: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska.html