Z dzieckiem na Suwalszczyznę
Lato - Szykuj się do podróży

Z dzieckiem na Suwalszczyznę

Lato - Szykuj się do podróży

Z dzieckiem na Suwalszczyznę

Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby móc odpocząć na łonie natury, podziwiać niezwykłe widoki i aktywnie spędzać czas. Suwalszczyzna to region, na terenie którego znajdują się jeziora oraz dziewicze lasy – można powiedzieć, że czas płynie tam znacznie wolniej. Co więcej, jest on też częścią tzw. Zielonych Płuc Polski, do których należą te miejsca na wschodzie kraju, które wyróżniają się obszarami unikatowymi pod względem przyrodniczym. Wybrana przez nas trasa zachwyci Twoją rodzinę, szczególnie jeśli wspólnie planujecie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Trasa dla małych podróżników

Najciekawszym miejscem do rozpoczęcia podróży jest Augustów, położony na wschód od Mazur, nad malowniczą rzeką Nettą. Jest to miejsce, do którego dojazd jest dość łatwy, a z centralną częścią kraju łączy je kilka dróg krajowych wiodących przez równie atrakcyjne obszary.

Latem to zamieszkałe przez ponad 30 tys. mieszkańców miasto ma wiele do zaoferowania .Jest to również miejsce, w którym najmłodsi mogą przyswoić sobie podstawy bezpieczeństwa żeglugi pod okiem profesjonalnych instruktorów. W pobliżu miasta rozciąga się zachwycająca i zachęcająca do długich spacerów Puszcza Augustowska. Co ciekawe, na granicach Augustowa przepływa Klonownica - najkrótsza rzeka świata, zapisana w Księdze rekordów Guinnessa.

Najpopularniejszą formą spędzania tu czasu są sporty wodne – oczywiście ze względu na położenie Augustowa pośród wielu jezior.

Z tego miejsca warto wybrać się też w rejs po okolicznych jeziorach, które zachwycą niejednego podróżnika. Jedna z tras prowadzi wzdłuż pięknego Kanału Augustowskiego, będącego jednocześnie największym zabytkiem regionu.  Statek przepływa przez Jezioro Białe, w okolicy którego można dostrzec wiele gromad białych ptaków. Rejs zakończy się w miejscowości Studzieniczna, położonej na urokliwym półwyspie znanym z sanktuarium i zabytkowego, drewnianego kościoła. Nieopodal znajduje się jedna ze śluz Kanału, gdzie przy odrobinie szczęścia można zobaczyć statek niwelujący różnicę poziomów rzędu prawie 1 jednego metra.

Stąd warto kontynuować podróż i pojechać nieco dalej, w kierunku Jeziora Wigry. Po drodze możesz skręcić do wsi Płociczno. W tej małej miejscowości znajduje się stacja początkowa Wigierskiej Kolei Wąskotorowej, która zabierze Cię w podróż po Parku Narodowym i Puszczy Augustowskiej.  Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla rodziców z dziećmi, którzy chcą pozwolić sobie na chwilę odpoczynku od pieszych wędrówek, jednocześnie mając pod opieką swoje pociechy.

Jezioro Wigry

Jezioro Wigry jest jednym z najczystszych akwenów w Polsce, dlatego okoliczni mieszkańcy często opowiadają o jego „kryształowej toni”.  Pamiętaj, że aby wejść na teren wokół jeziora, należy nabyć kartę wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego. Jest to idealne miejsce do uprawiania żeglarstwa lub organizowania spływów kajakowych! Należy jednak pamiętać o tym, że to jednocześnie obszar, znajdujący się w strefie ciszy. Jeśli wraz z rodziną przepadacie za organizowaniem obozowisk, to wokół jeziora znajdziesz wiele specjalnie wyznaczonych miejsc, gdzie możecie się zatrzymać i do wieczora cieszyć pięknym widokiem oraz wszechobecnym spokojem. Obok akwenu znajduje się też miejscowość Wigry, w której zwiedzić można zabytkowy, były klasztor eremicki kamedułów. Ze względu na swoje wnętrze i atrakcyjne położenie, do dziś cieszy się dużą popularnością pośród pobierających się par. Na terenie tego kościoła odbywały się nawet zdjęcia do popularnego polskiego filmu „Ryś”!

Będąc w tym miejscu możesz też zaplanować spływ kajakowy wzdłuż jednej z najpiękniejszych rzek tego regionu – Czarnej Hańczy. Typowy szlak rozpoczyna się u źródła rzeki, na Jeziorze Wigry i kończy w miejscowości Rygol. Jest to jednak długa i wymagająca trasa, do której należy się dobrze przygotować (nawet zdobyć odpowiednie pozwolenia, by móc ją pokonać w całości). Gdy wybierasz się tam z dziećmi, zawsze możesz zdecydować się na pokonanie tylko krótkiego odcinka rzeki, nadającego się do rekreacyjnej, rodzinnej wyprawy.

Rodzina w drodze

Fotelik

Planując wakacje z dziećmi warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, związane z ich przewożeniem. W nowelizacji ustawy z 2017 r. została zniesiona granica wiekowa do przewożenia dzieci w foteliku samochodowym. Dodatkowo, najmłodsi o wzroście do 150 cm otrzymali pozwolenie na  podróżowanie w przedniej części samochodu, nadal jednak przy wykorzystaniu odpowiedniego wyposażenia zabezpieczającego. Choć przepisy zostały nieco złagodzone to fotelik nadal stanowi podstawę bezpieczeństwa Twoich pociech, tych starszych i najmłodszych. W ofercie Oryginalnych akcesoriów Volkswagen® znajdziesz wysokiej jakości foteliki  dopasowane do modeli Volkswagena, dzięki którym zyskasz pewność, że Twoje maluchy będą miały zapewnioną doskonałą ochronę i komfort.

Dobrze wiedzieć, że fotelik samochodowy można montować na dwa sposoby – za pomocą pasów bezpieczeństwa, w które wyposażone jest każde auto lub z wykorzystaniem systemu ISOFIX (który stał się standardem od 1999 roku). Z pewnością największą zaletą tego drugiego rozwiązania jest prostota w mocowaniu fotelika do bazy (fotelik po prostu zatrzaskuje się w niej), co znacznie wpływa na bezpieczeństwo. Sama baza jest z kolei przymocowana do specjalnych uchwytów, znajdujących się w stelażu tylnej kanapy, tak samo jak przymocowane są zatrzaski pasów bezpieczeństwa. Wybrane foteliki Volkswagen są wyposażone w dodatkowe mocowanie górnej części fotelika do oparcia siedzenia samochodu tzw. Top tether. To rozwiązanie zwiększa stabilność fotelika, a tym samym bezpieczeństwo dziecka.

Dużym ułatwieniem w trakcie długiej trasy pokonywanej autem może okazać się Modułowy system komfortu podróży. Jego podstawę stanowi uchwyt montowany pomiędzy pałąkami zagłówka przedniego fotela. Pozwala on na przytwierdzenie do niego różnych elementów, takich jak np. mocowania do iPada mini 1-3. Możesz w ten sposób umilić czas najmłodszym współpasażerom, pozwalając im na oglądanie ulubionych bajek w samochodzie podczas wieczornych lub przedłużających się podróży.

Pakiet "Dziecko w podróży"

Kolejnym wygodnym rozwiązaniem od Volkswagena jest Pakiet Dziecko w podróży . To uniwersalny zestaw praktycznych elementów pasujących do każdego auta, którego zadaniem jest rozwiązanie problemów, związanych z przewożeniem dzieci. W pakiecie znajduje się przytwierdzane za pomocą przyssawki lusterko, które po umocowaniu na szybie da Ci dodatkową możliwość doglądania pasażerów siedzących z tyłu. Kolejnym elementem zestawu jest organizer, zawieszany na tyle siedzenia. W ten sposób dziecko będzie mieć pod ręką swoje ulubione pluszaki, okulary czy napoje, a tył przednich foteli pozostanie czysty. W zestawie otrzymasz też funkcjonalną matę, która po umieszczeniu pod fotelikiem nie tylko zwiększy jego stabilność, ale też ochroni tapicerkę przez zabrudzeniami.

AKCESORIA VOLKSWAGEN
Odkrywaj dziewicze szlaki na terenie Polski oraz zadbaj o bezpieczeństwo i komfort rodziny z pomocą Oryginalnych akcesoriów Volkswagen®.