W kraju bratanków: Węgry
Lato - Szykuj się do podróży

W kraju bratanków: Węgry

Lato - Szykuj się do podróży

W kraju bratanków: Węgry

Węgry to państwo, które na tle innych krajów europejskich zwraca szczególną uwagę. Mieszkańcy posługują się językiem, którego nie używa nikt inny na całym świecie, powierzchnia państwa nie przekracza 100 tys. km², a do tego na jego terenie znajdują się jedne z największych zasobów wód termalnych. Jest to z pewnością miejsce nie tylko piękne, ale też pełne niespodzianek!

Kraj Tokaja i Balatonu

Węgry są słynne z wielu powodów. Jest to zarówno kraj, który wydał na świat pomysłodawcę długopisu kulkowego László Bíró, jak i stał się miejscem pochodzenia jednego z najbardziej znanych gatunków wina – Tokaja. Od lat stanowi cel wielu turystów, którzy zjeżdżają się tutaj z całego świata, aby odpoczywać nad niezwykle pięknym i największym w Europie Środkowej jeziorem – Balatonem.  To idealne miejsce dla żeglarzy i fanów rodzinnego wypoczynku nad wodą. Co więcej, Węgrzy są znani z przygotowywania niezwykle smacznych wyrobów kulinarnych, takich jak placki ziemniaczane z gulaszem czy leczo z dużą ilością aromatycznej papryki. Ich rodzime certyfikowane produkty mają długą tradycję i możesz szukać ich pod nazwą „Hungaricum”.

Przepisy drogowe

Przed wyjazdem do tego kraju warto, abyś zapoznał się z podstawowymi przepisami, które różnią się od tych panujących w Polsce.

Węgrzy nie posiadają zwiększonego dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi - wynosi on dokładnie… 0,00 promila. Policjanci podczas kontroli zwracają na to szczególną uwagę. Warto też wiedzieć, że nie należy przekraczać prędkości 50 km/h na terenie zabudowanym, a na autostradach - 130 km/h. Poza terenem zabudowanym obowiązuje całodobowy nakaz włączenia świateł mijania, a na obszarach zamieszkałych należy je włączyć jedynie po zmroku oraz przy złych warunkach pogodowych.

Podróż przez serce Węgier

Panorama przełomu Dunaju

Ta trasa poprowadzi Cię przez najbardziej atrakcyjny obszar Węgier, co pozwoli Ci zobaczyć prawdziwe piękno tego kraju. Proponujemy rozpoczęcie podróży od uroczej, średniowiecznej miejscowości wypoczynkowej nad Balatonem – Tihany.  Jest ona otoczona polami pachnącej lawendy i winnicami; na domach zwisają sznury z suszącą się czerwoną papryką, zaś w gospodach możesz skosztować świeżych langoszy, lawendowego piwa lub wina ze znajdujących się niedaleko, słynnych winnic regionu Badascony.  Warto zobaczyć też najstarszy zabytek w tym miejscu – opactwo benedyktynów z IX w., które znajduje się na wzgórzu, skąd rozciąga się zachwycający widok na lazurowe wybrzeże Balatonu. 

 

Warto wybrać się w podróż dookoła jeziora, zatrzymując się w wybranych kurortach, takich jak np. Keszthely wraz z położonym nieopodal uzdrowiskiem Heviz, Siofok oraz Balatonfured. Polecamy też podróż w stronę tak zwanego Zakola Dunaju i leżącej tam miejscowości Ostrzyhom. Jest to jedno z najstarszych miast na Węgrzech i pierwsza stolica kraju, w której ukoronowano pierwszego władcę - króla Św. Stefana. Możesz zwiedzić także XIX-wieczną bazylikę, która jest jednocześnie największym budynkiem sakralnym na Węgrzech oraz siedzibą prymasa tego państwa. 

Niedaleko znajduje się Wyszehrad – druga, średniowieczna stolica kraju, stanowiąca siedzibę wielu królów. Można zobaczyć tam nie tylko interesujące ruiny zamku królewskiego i cytadelę, ale też podziwiać z pobliskich wzgórz zapierającą dech w piersiach panoramę przełomu Dunaju. 

Po drodze do Budapesztu warto pojechać do turystyczno-wypoczynkowego miasta Szentendre. Słynąca z urokliwego pasażu nad Dunajem oraz romantycznych, krętych i wąskich uliczek miejscowość, przyciąga wielu turystów oraz mieszkańców znajdującej się niedaleko stolicy.

Samego Budapesztu nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to nowoczesna stolica, która formalnie powstała z połączenia trzech innych miejscowości: Budy, Pesztu i Óbudy - nieco ponad 100 lat temu! Wcześniej te dzielnice funkcjonowały niezależnie. Znajdziesz tu wiele interesujących zabytków, a w tym najchętniej odwiedzane przez turystów Wzgórze Zamkowe z Kościołem Macieja, Basztą Rybacką, Muzeum Marcepana  oraz Zamkiem Królewskim. Z tego miejsca rozpościera się niesamowity widok na mosty przerzucone przez Dunaj i bardziej „płaską” część Budapesztu, czyli Peszt z budynkiem Parlamentu, Bazyliką św. Stefana czy Placem Roosevelta na czele, . Co więcej, to właśnie pod ulicami tego miasta przebiega jedna z najstarszych linii metra na całym świecie – a na pewno najstarsza w Europie Środkowej.  W Budapeszcie mieści się także największa i najbardziej okazała synagoga na naszym kontynencie (Dohany Street Synagogue), którą z pewnością warto zobaczyć. 

Stacja metra
Beczki wina

Węgry to państwo, które szczególnie spodoba się miłośnikom win. Niedaleko od stolicy mieści się  Eger, nazywany mekką tego trunku. Znajduje się tu tak zwana Dolina Pięknej Pani, na terenie której odnajdziesz wiele winnic, oferujących degustację komponowanych przez siebie alkoholi. Koniecznie skosztuj, a może nawet przywieź jako prezent dla bliskich, słynne czerwone wino wytrawne Egri Bikaver czyli Byczą Krew. Latem w Egerze wszędzie rozbrzmiewa muzyka, a do tego niedaleko znajdują się piękne kąpieliska, z najbardziej znanym - Egerszalok - na czele. 

Swoją wycieczkę możesz zakończyć w jednej z najbardziej znanych miejscowości, znajdującej się u podnóża góry wulkanicznej o tej samej nazwie – Tokaj. To stąd pochodzi Tokaj Aszú („król win i wino królów”), niegdyś trunek dostępny tylko dla nielicznych władców europejskich i samego papieża. Jeśli interesuje Cię historia tego wina i oraz narzędzia, jakich używano do jego wytwarzania, to polecamy odwiedzenie Muzeum Tokaja. Z pewnością idealnym zwieńczeniem podróży będzie spacer po uroczym placu Kossutha i skosztowanie wina, kupionego w jednej z wielu znajdujących się tam piwnic. 

Właściwe przygotowanie do podróży

Zadbaj o to, by Twój urlop był beztroski i przygotuj się do wyjazdu, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po drodze. W najbliższym Autoryzowanym Serwisie Volkswagena sprawdź geometrię kół oraz skuteczność układu hamulcowego , dzięki czemu zadbasz o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów. Dodatkowo wybierając się w taką trasę warto pamiętać o czyszczeniu klimatyzacji, które pozwoli Ci zwiększyć komfort jazdy - szczególnie w upalne dni.

W trakcie podróży, szczególnie latem, przyda Ci się lodówka samochodowa Volkswagen,  w której możesz przewieźć nie tylko prowiant, ale też przyjemnie schłodzone napoje. 
Lodówka
Bagażnik

Wracając z Węgier z pewnością ilość bagaży zwiększy się np. o butelki lokalnego wina czy pudełka z miejscowymi produktami. Na tę okoliczność przygotuj się zabezpieczając swój bagażnik matą antypoślizgową  - ochronisz w ten sposób wszystkie pakunki i wnętrze samochodu. Do tego być może zdecydujesz się na dachowy box bagażowy, by móc włożyć tam wszystko, co będzie Ci potrzebne na miejscu, ale nie na trasie. Jeśli jesteś zwolennikiem aktywnego wypoczynku to z pewnością docenisz w podróży bagażnik na rowery na hak,  dzięki któremu zabierzesz ze sobą dodatkowe dwa kółka, z których będziesz mógł podziwiać widoki wzdłuż brzegu pięknego Balatonu. Bagażniki Volkswagen® są niezwykle solidne i łatwe w montażu, więc pozwolą Ci na bezpieczne przewiezienie jednośladów, z którymi Twój urlop stanie się prawdziwie beztroski.

Pozwól zaprosić się do kraju bratanków, który oczaruje Cię nie tylko pięknymi widokami, ale też niezwykle smacznym, lokalnym jedzeniem.
AKCESORIA VOLKSWAGEN
Oferta letnich Oryginalnych akcesoriów Volkswagen® już dostępna!

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.