W kraju bratanków: Węgry
Lato - Szykuj się do podróży

W kraju bratanków: Węgry

Lato - Szykuj się do podróży

W kraju bratanków: Węgry

Węgry to państwo, które na tle innych krajów europejskich zwraca szczególną uwagę. Mieszkańcy posługują się językiem, którego nie używa nikt inny na całym świecie, powierzchnia państwa nie przekracza 100 tys. km², a do tego na jego terenie znajdują się jedne z największych zasobów wód termalnych. Jest to z pewnością miejsce nie tylko piękne, ale też pełne niespodzianek!

Kraj Tokaja i Balatonu

Węgry są słynne z wielu powodów. Jest to zarówno kraj, który wydał na świat pomysłodawcę długopisu kulkowego László Bíró, jak i stał się miejscem pochodzenia jednego z najbardziej znanych gatunków wina – Tokaja. Od lat stanowi cel wielu turystów, którzy zjeżdżają się tutaj z całego świata, aby odpoczywać nad niezwykle pięknym i największym w Europie Środkowej jeziorem – Balatonem.  To idealne miejsce dla żeglarzy i fanów rodzinnego wypoczynku nad wodą. Co więcej, Węgrzy są znani z przygotowywania niezwykle smacznych wyrobów kulinarnych, takich jak placki ziemniaczane z gulaszem czy leczo z dużą ilością aromatycznej papryki. Ich rodzime certyfikowane produkty mają długą tradycję i możesz szukać ich pod nazwą „Hungaricum”.

Przepisy drogowe

Przed wyjazdem do tego kraju warto, abyś zapoznał się z podstawowymi przepisami, które różnią się od tych panujących w Polsce.

Węgrzy nie posiadają zwiększonego dopuszczalnego limitu alkoholu we krwi - wynosi on dokładnie… 0,00 promila. Policjanci podczas kontroli zwracają na to szczególną uwagę. Warto też wiedzieć, że nie należy przekraczać prędkości 50 km/h na terenie zabudowanym, a na autostradach - 130 km/h. Poza terenem zabudowanym obowiązuje całodobowy nakaz włączenia świateł mijania, a na obszarach zamieszkałych należy je włączyć jedynie po zmroku oraz przy złych warunkach pogodowych.

Podróż przez serce Węgier

Panorama przełomu Dunaju

Ta trasa poprowadzi Cię przez najbardziej atrakcyjny obszar Węgier, co pozwoli Ci zobaczyć prawdziwe piękno tego kraju. Proponujemy rozpoczęcie podróży od uroczej, średniowiecznej miejscowości wypoczynkowej nad Balatonem – Tihany.  Jest ona otoczona polami pachnącej lawendy i winnicami; na domach zwisają sznury z suszącą się czerwoną papryką, zaś w gospodach możesz skosztować świeżych langoszy, lawendowego piwa lub wina ze znajdujących się niedaleko, słynnych winnic regionu Badascony.  Warto zobaczyć też najstarszy zabytek w tym miejscu – opactwo benedyktynów z IX w., które znajduje się na wzgórzu, skąd rozciąga się zachwycający widok na lazurowe wybrzeże Balatonu. 

 

Warto wybrać się w podróż dookoła jeziora, zatrzymując się w wybranych kurortach, takich jak np. Keszthely wraz z położonym nieopodal uzdrowiskiem Heviz, Siofok oraz Balatonfured. Polecamy też podróż w stronę tak zwanego Zakola Dunaju i leżącej tam miejscowości Ostrzyhom. Jest to jedno z najstarszych miast na Węgrzech i pierwsza stolica kraju, w której ukoronowano pierwszego władcę - króla Św. Stefana. Możesz zwiedzić także XIX-wieczną bazylikę, która jest jednocześnie największym budynkiem sakralnym na Węgrzech oraz siedzibą prymasa tego państwa. 

Niedaleko znajduje się Wyszehrad – druga, średniowieczna stolica kraju, stanowiąca siedzibę wielu królów. Można zobaczyć tam nie tylko interesujące ruiny zamku królewskiego i cytadelę, ale też podziwiać z pobliskich wzgórz zapierającą dech w piersiach panoramę przełomu Dunaju. 

Po drodze do Budapesztu warto pojechać do turystyczno-wypoczynkowego miasta Szentendre. Słynąca z urokliwego pasażu nad Dunajem oraz romantycznych, krętych i wąskich uliczek miejscowość, przyciąga wielu turystów oraz mieszkańców znajdującej się niedaleko stolicy.

Samego Budapesztu nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to nowoczesna stolica, która formalnie powstała z połączenia trzech innych miejscowości: Budy, Pesztu i Óbudy - nieco ponad 100 lat temu! Wcześniej te dzielnice funkcjonowały niezależnie. Znajdziesz tu wiele interesujących zabytków, a w tym najchętniej odwiedzane przez turystów Wzgórze Zamkowe z Kościołem Macieja, Basztą Rybacką, Muzeum Marcepana  oraz Zamkiem Królewskim. Z tego miejsca rozpościera się niesamowity widok na mosty przerzucone przez Dunaj i bardziej „płaską” część Budapesztu, czyli Peszt z budynkiem Parlamentu, Bazyliką św. Stefana czy Placem Roosevelta na czele, . Co więcej, to właśnie pod ulicami tego miasta przebiega jedna z najstarszych linii metra na całym świecie – a na pewno najstarsza w Europie Środkowej.  W Budapeszcie mieści się także największa i najbardziej okazała synagoga na naszym kontynencie (Dohany Street Synagogue), którą z pewnością warto zobaczyć. 

Stacja metra
Beczki wina

Węgry to państwo, które szczególnie spodoba się miłośnikom win. Niedaleko od stolicy mieści się  Eger, nazywany mekką tego trunku. Znajduje się tu tak zwana Dolina Pięknej Pani, na terenie której odnajdziesz wiele winnic, oferujących degustację komponowanych przez siebie alkoholi. Koniecznie skosztuj, a może nawet przywieź jako prezent dla bliskich, słynne czerwone wino wytrawne Egri Bikaver czyli Byczą Krew. Latem w Egerze wszędzie rozbrzmiewa muzyka, a do tego niedaleko znajdują się piękne kąpieliska, z najbardziej znanym - Egerszalok - na czele. 

Swoją wycieczkę możesz zakończyć w jednej z najbardziej znanych miejscowości, znajdującej się u podnóża góry wulkanicznej o tej samej nazwie – Tokaj. To stąd pochodzi Tokaj Aszú („król win i wino królów”), niegdyś trunek dostępny tylko dla nielicznych władców europejskich i samego papieża. Jeśli interesuje Cię historia tego wina i oraz narzędzia, jakich używano do jego wytwarzania, to polecamy odwiedzenie Muzeum Tokaja. Z pewnością idealnym zwieńczeniem podróży będzie spacer po uroczym placu Kossutha i skosztowanie wina, kupionego w jednej z wielu znajdujących się tam piwnic. 

Właściwe przygotowanie do podróży

Zadbaj o to, by Twój urlop był beztroski i przygotuj się do wyjazdu, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po drodze. W najbliższym Autoryzowanym Serwisie Volkswagena sprawdź geometrię kół oraz skuteczność układu hamulcowego , dzięki czemu zadbasz o bezpieczeństwo swoje i swoich pasażerów. Dodatkowo wybierając się w taką trasę warto pamiętać o czyszczeniu klimatyzacji, które pozwoli Ci zwiększyć komfort jazdy - szczególnie w upalne dni.

W trakcie podróży, szczególnie latem, przyda Ci się lodówka samochodowa Volkswagen,  w której możesz przewieźć nie tylko prowiant, ale też przyjemnie schłodzone napoje. 
Lodówka
Bagażnik

Wracając z Węgier z pewnością ilość bagaży zwiększy się np. o butelki lokalnego wina czy pudełka z miejscowymi produktami. Na tę okoliczność przygotuj się zabezpieczając swój bagażnik matą antypoślizgową  - ochronisz w ten sposób wszystkie pakunki i wnętrze samochodu. Do tego być może zdecydujesz się na dachowy box bagażowy, by móc włożyć tam wszystko, co będzie Ci potrzebne na miejscu, ale nie na trasie. Jeśli jesteś zwolennikiem aktywnego wypoczynku to z pewnością docenisz w podróży bagażnik na rowery na hak,  dzięki któremu zabierzesz ze sobą dodatkowe dwa kółka, z których będziesz mógł podziwiać widoki wzdłuż brzegu pięknego Balatonu. Bagażniki Volkswagen® są niezwykle solidne i łatwe w montażu, więc pozwolą Ci na bezpieczne przewiezienie jednośladów, z którymi Twój urlop stanie się prawdziwie beztroski.

Pozwól zaprosić się do kraju bratanków, który oczaruje Cię nie tylko pięknymi widokami, ale też niezwykle smacznym, lokalnym jedzeniem.
AKCESORIA VOLKSWAGEN
Oferta letnich Oryginalnych akcesoriów Volkswagen® już dostępna!

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Dane na podstawie świadectw homologacji typu. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151. WLTP zapewnia bardziej rygorystyczne warunki badania i bardziej realistyczne wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu do stosowanej to tej pory metody NEDC. Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Więcej informacji na temat WLTP na stronie: www.volkswagen.pl/pl/wltp.html

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg w przypadku samochodów elektrycznych lub hybryd oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

  Podane ceny obejmują podatek VAT (23%). 

  Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 5561§2 Kodeksu cywilnego.

  Volkswagen Osobowe zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne, dostępne za dopłatą. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następują w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie informacje prezentowane na stronie są aktualne na dzień ich zamieszczania. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen Osobowe.

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów marki Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. D z.U. z 2020 r., poz. 256). Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronach: https://www.volkswagen.pl/pl/swiat-volkswagena/ochrona-srodowiska.html