Rynek Kościuszki w Białymstoku.
Lato - Szykuj się do podróży

Urokliwe Podlasie

Lato - Szykuj się do podróży

Urokliwe Podlasie

Zapraszamy do magicznej krainy położonej we wschodniej Polsce!

To tutaj znajdziesz urokliwe miasteczka i wsie, czystą przyrodę parków narodowych, posmakujesz niepowtarzalnej kuchni i odkryjesz wielokulturowość, tak charakterystyczną dla tego regionu Polski.

Barokowy Pałac Branickich z pięknym ogrodem.
Białystok

Prawie 300-tysięczna stolica Podlasia urzeka swoim położeniem w samym centrum Zielonych Płuc Polski. Takie usytuowanie Białegostoku sprawiło, iż na przestrzeni wieków wspólnie mieszkali tu przedstawiciele różnych wyznań, kultur i narodowości. 

Te elementy, środowisko naturalne i wielokulturowość, czynią samo miasto, jak również jego okolice, niezwykle atrakcyjnymi turystycznie. Białystok uzyskał prawa miejskie w XVII wieku, a do rozwoju miasta przyczynił się Jan Klemens Branicki, którego ojciec rozpoczął budowę barokowego Pałacu Branickich, nazywanego Wersalem Podlasia. 

Oprócz zespołu pałacowo-parkowego warto odwiedzić pobliski Rynek Kościuszki wraz z Archikatedrą Białostocką, która jest jednym z wielu interesujących zabytków sakralnych stolicy Podlasia. Rzadko wzmiankowane, a równie interesujące są… murale białostockie, czyli malowidła ścienne w dużym formacie (np. Dziewczynka z konewką, Chłopiec z wędką), których w sumie jest około trzydziestu.

Tykocin i parki narodowe

Odkrywając Tykocin, miasteczko o 600-letniej historii, nazywane perłą Podlasia, a znane nawet ze stron Trylogii Henryka Sienkiewicza, warto zacząć od niebanalnego Rynku, przy którym usytuowany jest późnobarokowy Kościół św. Trójcy oraz Alumnat wojskowy, czyli dawny szpital i przytułek dla weteranów. Na jego środku stoi rzeźba Stefana Czarneckiego – Hetmana, któremu w zamian za zasługi podczas Potopu Szwedzkiego podarowano właśnie Tykocin. Warto wybrać się także na dłuższy spacer, by zobaczyć zabytki związane ze społecznością żydowską (Wielką Synagogę – obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej czy Małą Synagogę) oraz zamek leżący po drugiej stronie rzeki Narew. Warownia w swojej historii była świadkiem wielu bitew, które o nią toczono.

Podlasie z pewnością zasługuje na miano krainy bocianów.
Zamek w Tykocinie położony jest na północnym brzegu Narwi.

Okolice Tykocina to piękno przyrody z Europejską Wsią Bocianią na czele. Dworek Pentowo, który szczyci się tym mianem, udostępnia wieże obserwacyjne, z których można podziwiać bociany, a mają one tutaj kilkadziesiąt gniazd. Wraz z pobliskim starorzeczem Narwi, Dworek Pentowo to nietuzinkowa atrakcja dla miłośników przyrody czy fotografów. 

W niewielkiej odległości od Tykocina znajdują się dwa parki narodowe: Biebrzański i Narwiański. Obie nazwy pochodzą od rzek, które przecinają ich tereny. Również oba uznawane są za jedne z najcenniejszych siedlisk ptactwa w Polsce, do których przybywają ornitolodzy z kraju i z zagranicy. Narew nazywana jest Amazonką Podlasia z uwagi na liczne kanały, które tworzą wysepki w biegu rzeki. Istnieje kilka sposobów by doświadczyć czystej przyrody tych parków. Do dyspozycji turystów udostępniono liczne kładki przecinające teren Narwiańskiego Parku Narodowego, a po rzece Biebrzy organizowane są spływy. Jednak najbardziej widowiskowo zwiedza się rozlewiska z lotu ptaka, a dokładnie balonem. Taka forma transportu pozwala na spokojne, a jednocześnie pełne emocji podziwianie meandrujących rzek Biebrzy czy Narwi w świetle wschodzącego lub zachodzącego słońca.

Szlakiem Tatarskim i Otwartych Okiennic

Na wschód od Białegostoku ciągnie się Szlak Tatarski. Podążając nim odwiedza się miejsca związane z Tatarami, którzy osiedlili się tutaj około 600 lat temu. Na trasie jednodniowej wycieczki znajdują się takie miejscowości jak Kruszyniany, Bohoniki czy Sokółka. Meczet w Kruszynianach wyglądem zbliżony jest do katolickiej świątyni, jednak nadal posiada dwie wieże i minaret. Ciekawostką jest fakt, iż ponad 10 lat temu miejsce to odwiedził Książę Karol, a na posiłek wybrał się do tradycyjnej jurty, gdzie skosztował tatarskich potraw. Przemierzając tę trasę rzeczywiście warto spróbować lokalnych przysmaków w mijanych wsiach.
W Bohonikach znajduje się kolejny zabytkowy meczet, a także mizar, czyli tradycyjny cmentarz muzułmański. Ostatni przystanek to Sokółka z Muzeum Ziemi Sokólskiej, w którym przedstawiono wystawę opisującą osadnictwo tatarskie. 

Meczet w Kruszynianach.
Kraina Otwartych Okiennic
Błękitna cerkiew jest niewątpliwie wielką atrakcją wsi Puchły.
Kraina Otwartych Okiennic

Unikatowy charakter wsi Soce, Puchły i Trześcianka opiera się o walory związane z dawną architekturą wiejską oraz osobliwymi elementami kultury wschodniej. Wsie, których nazwy mogą niewiele mówić, w rzeczywistości kryją tradycyjną zabudowę i malownicze drewniane cerkwie. Podróżując po tej krainie, turysta spotyka się z prawosławiem, a rozmawiając z mieszkańcami nie da się nie usłyszeć wschodniosłowiańskich naleciałości. Nazwa krainy pochodzi od bogato zdobionych, charakterystycznych okiennic, a także pozostałych elementów dekorujących fasady domostw.
W Trześciance warto zwrócić uwagę na unikalny układ wsi, będący pod ochroną konserwatorską, w którym domy usytuowane są na dosyć wąskich, ale długich działkach. Nad miejscowością dominuje zielona, XIX-wieczna cerkiew p.w. św. Michała Archanioła. Wieś Soce warto zwiedzić pieszo, spacerując brukowanymi uliczkami pośród romantycznych domów. Zaś wieś Puchły, oprócz tradycyjnej zabudowy, przyciąga widokiem błękitnej cerkwi, która zachwyci każdego turystę.

Jak zwiedzać? Co zabrać?

Dojazd do Białegostoku jest komfortowy, dzięki drodze ekspresowej S8. Na miejscu można kontynuować zwiedzanie samochodem lub wybrać rower, jednak by zabrać go swoim Volkswagenem, sprawdź ofertę dopasowanych do Twojego modelu belek bagażnika i uchwytów na rower lub haków holowniczych z bagażnikiem rowerowym. Oryginalne akcesoria Volkswagen® oferują także praktyczne elementy ułatwiające podróż np. modułowy system komfortu w podróży czy lodówkę samochodową. 

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.