Urokliwe Podlasie
Urokliwe Podlasie
Zapraszamy do magicznej krainy położonej we wschodniej Polsce!
To tutaj znajdziesz urokliwe miasteczka i wsie, czystą przyrodę parków narodowych, posmakujesz niepowtarzalnej kuchni i odkryjesz wielokulturowość, tak charakterystyczną dla tego regionu Polski.
Białystok
Prawie 300-tysięczna stolica Podlasia urzeka swoim położeniem w samym centrum Zielonych Płuc Polski. Takie usytuowanie Białegostoku sprawiło, iż na przestrzeni wieków wspólnie mieszkali tu przedstawiciele różnych wyznań, kultur i narodowości.
Te elementy, środowisko naturalne i wielokulturowość, czynią samo miasto, jak również jego okolice, niezwykle atrakcyjnymi turystycznie. Białystok uzyskał prawa miejskie w XVII wieku, a do rozwoju miasta przyczynił się Jan Klemens Branicki, którego ojciec rozpoczął budowę barokowego Pałacu Branickich, nazywanego Wersalem Podlasia.
Oprócz zespołu pałacowo-parkowego warto odwiedzić pobliski Rynek Kościuszki wraz z Archikatedrą Białostocką, która jest jednym z wielu interesujących zabytków sakralnych stolicy Podlasia. Rzadko wzmiankowane, a równie interesujące są… murale białostockie, czyli malowidła ścienne w dużym formacie (np. Dziewczynka z konewką, Chłopiec z wędką), których w sumie jest około trzydziestu.
Tykocin i parki narodowe
Odkrywając Tykocin, miasteczko o 600-letniej historii, nazywane perłą Podlasia, a znane nawet ze stron Trylogii Henryka Sienkiewicza, warto zacząć od niebanalnego Rynku, przy którym usytuowany jest późnobarokowy Kościół św. Trójcy oraz Alumnat wojskowy, czyli dawny szpital i przytułek dla weteranów. Na jego środku stoi rzeźba Stefana Czarneckiego – Hetmana, któremu w zamian za zasługi podczas Potopu Szwedzkiego podarowano właśnie Tykocin. Warto wybrać się także na dłuższy spacer, by zobaczyć zabytki związane ze społecznością żydowską (Wielką Synagogę – obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej czy Małą Synagogę) oraz zamek leżący po drugiej stronie rzeki Narew. Warownia w swojej historii była świadkiem wielu bitew, które o nią toczono.
Okolice Tykocina to piękno przyrody z Europejską Wsią Bocianią na czele. Dworek Pentowo, który szczyci się tym mianem, udostępnia wieże obserwacyjne, z których można podziwiać bociany, a mają one tutaj kilkadziesiąt gniazd. Wraz z pobliskim starorzeczem Narwi, Dworek Pentowo to nietuzinkowa atrakcja dla miłośników przyrody czy fotografów.
W niewielkiej odległości od Tykocina znajdują się dwa parki narodowe: Biebrzański i Narwiański. Obie nazwy pochodzą od rzek, które przecinają ich tereny. Również oba uznawane są za jedne z najcenniejszych siedlisk ptactwa w Polsce, do których przybywają ornitolodzy z kraju i z zagranicy. Narew nazywana jest Amazonką Podlasia z uwagi na liczne kanały, które tworzą wysepki w biegu rzeki. Istnieje kilka sposobów by doświadczyć czystej przyrody tych parków. Do dyspozycji turystów udostępniono liczne kładki przecinające teren Narwiańskiego Parku Narodowego, a po rzece Biebrzy organizowane są spływy. Jednak najbardziej widowiskowo zwiedza się rozlewiska z lotu ptaka, a dokładnie balonem. Taka forma transportu pozwala na spokojne, a jednocześnie pełne emocji podziwianie meandrujących rzek Biebrzy czy Narwi w świetle wschodzącego lub zachodzącego słońca.
Szlakiem Tatarskim i Otwartych Okiennic
Na wschód od Białegostoku ciągnie się Szlak Tatarski. Podążając nim odwiedza się miejsca związane z Tatarami, którzy osiedlili się tutaj około 600 lat temu. Na trasie jednodniowej wycieczki znajdują się takie miejscowości jak Kruszyniany, Bohoniki czy Sokółka. Meczet w Kruszynianach wyglądem zbliżony jest do katolickiej świątyni, jednak nadal posiada dwie wieże i minaret. Ciekawostką jest fakt, iż ponad 10 lat temu miejsce to odwiedził Książę Karol, a na posiłek wybrał się do tradycyjnej jurty, gdzie skosztował tatarskich potraw. Przemierzając tę trasę rzeczywiście warto spróbować lokalnych przysmaków w mijanych wsiach.
W Bohonikach znajduje się kolejny zabytkowy meczet, a także mizar, czyli tradycyjny cmentarz muzułmański. Ostatni przystanek to Sokółka z Muzeum Ziemi Sokólskiej, w którym przedstawiono wystawę opisującą osadnictwo tatarskie.
Kraina Otwartych Okiennic
Unikatowy charakter wsi Soce, Puchły i Trześcianka opiera się o walory związane z dawną architekturą wiejską oraz osobliwymi elementami kultury wschodniej. Wsie, których nazwy mogą niewiele mówić, w rzeczywistości kryją tradycyjną zabudowę i malownicze drewniane cerkwie. Podróżując po tej krainie, turysta spotyka się z prawosławiem, a rozmawiając z mieszkańcami nie da się nie usłyszeć wschodniosłowiańskich naleciałości. Nazwa krainy pochodzi od bogato zdobionych, charakterystycznych okiennic, a także pozostałych elementów dekorujących fasady domostw.
W Trześciance warto zwrócić uwagę na unikalny układ wsi, będący pod ochroną konserwatorską, w którym domy usytuowane są na dosyć wąskich, ale długich działkach. Nad miejscowością dominuje zielona, XIX-wieczna cerkiew p.w. św. Michała Archanioła. Wieś Soce warto zwiedzić pieszo, spacerując brukowanymi uliczkami pośród romantycznych domów. Zaś wieś Puchły, oprócz tradycyjnej zabudowy, przyciąga widokiem błękitnej cerkwi, która zachwyci każdego turystę.
Jak zwiedzać? Co zabrać?
Dojazd do Białegostoku jest komfortowy, dzięki drodze ekspresowej S8. Na miejscu można kontynuować zwiedzanie samochodem lub wybrać rower, jednak by zabrać go swoim Volkswagenem, sprawdź ofertę dopasowanych do Twojego modelu belek bagażnika i uchwytów na rower lub haków holowniczych z bagażnikiem rowerowym. Oryginalne akcesoria Volkswagen® oferują także praktyczne elementy ułatwiające podróż np. modułowy system komfortu w podróży czy lodówkę samochodową.