Widok na St. Moritz.

Szwajcarska Gryzonia– podpowiadamy jak ją ugryźć!

1200 km. 12 godzin jazdy. Czy warto udać się na kilka dni do największego kantonu Szwajcarii? Jeśli zachwycają Cię idylliczne górskie miasteczka, alpejski krajobraz sięgający 4000 m n.p.m., albo jesteś miłośnikiem kolei – koniecznie odwiedź Gryzonię.

1200 km. 12 godzin jazdy. Czy warto udać się na kilka dni do największego kantonu Szwajcarii? Jeśli zachwycają Cię idylliczne górskie miasteczka, alpejski krajobraz sięgający 4000 m n.p.m., albo jesteś miłośnikiem kolei – koniecznie odwiedź Gryzonię.

Miasta warte odwiedzenia

Spośród kilku ośrodków, które warto odwiedzić we wschodniej Szwajcarii, najbardziej znanym jest prestiżowe Sankt Moritz. Kolebka szwajcarskiego wypoczynku zimowego, położona na prawie 1900 m n.p.m., oferuje turystom możliwość podziwiania alpejskiego stylu życia i delektowania się urlopem w najlepszych warunkach – topowe restauracje czy znakomite hotele pozwalają zrelaksować się i nabrać sił. Sankt Moritz, będące dwukrotnie gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich, otoczone jest majestatycznymi szczytami górskimi, a dzięki swemu położeniu w sercu Gryzonii jest idealnym miejscem na wycieczki po regionie.

Nieopodal Sankt Moritz znajduje się mniej znane, a jednak będące stolicą Gryzonii miasto Chur – najstarsze w Szwajcarii. Warto tu zajrzeć w drodze do Sankt Moritz by poznać burzliwe dzieje miasta, a także zwiedzić wybrane atrakcje turystyczne.

Katedra Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny i opactwo w najstarszym mieście Szwajcarii Chur, będącym stolicą Kantonu Grisons.

Trasy w Gryzonii

Udając się samochodem do Gryzonii należy pamiętać, iż wysokie góry mogą być wyzwaniem dla układu hamulcowego. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić w swoim Autoryzowanym Serwisie Volkswagena stan klocków i tarcz hamulcowych. Gdy samochód jest już gotowy do drogi, mocno zachęcamy do zdobycia jednej z przełęczy. Szczególnie polecaną jest 60-kilometrowa Przełęcz San Bernardino (Berhnardinpass), wznosząca się na ponad 2000 m n.p.m., która atrakcją turystyczną stała się w latach 60. XX wieku, kiedy wybudowano (lub wykuto w skałach) równoległą autostradę. 43 serpentyny na zjeździe w stronę Włoch prowadzą do Europy południowej, a widoki zapierające dech w piersiach na długo pozostaną w pamięci.

Szwajcaria, oprócz perfekcyjnych dróg i restrykcyjnego kodeksu drogowego (pamiętaj koniecznie, by przestrzegać ograniczeń prędkości), znana jest ze swoich szlaków kolejowych, a bodaj najbardziej znanym jest szlak ekspresu Bernina, czyli Koleje Retyckie. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO linia oferuje kilkugodzinne przejazdy z Tirano we Włoszech przez Sankt Moritz do Chur, pokonując przy tym 196 mostów (na szczególną uwagę zasługuje Landwasser Viaduct, który robi wrażenie podziawiany zarówno z okien pociągu, jak i z pobliskich zboczy, do których łatwo dojechać), 55 tuneli (najdłuższy mierzy 6 kilometrów), a na deser Przełęcz Bernina położoną na wysokości 2253 m n.p.m.

W Gryzonii warto skorzystać z jeszcze jednego środka transportu – roweru! Łatwo zapakujesz go dzięki akcesoriom transportowym będących w ofercie Twojego Autoryzowanego Partnera Volkswagena. Bagażnik rowerowy na hak czy uchwyt i belki na dach?
Żaden problem, wybierz to, co dla Ciebie najwygodniejsze i ruszaj odkrywać Gryzonię rowerem. Dolina Engandyny jest wręcz stworzona dla cyklistów – biegnie przez nią 100-kilometrowy szlak nr 65 Inn-Ranweg. Polecany jest również zjazd trasą nr 46 do Poschiavo, czy spektakularna Trans-Altarezia 32.

Ruinaulta – szwajcarski „Grand Canyon” wyrzeźbiony przez Ren.
Krajobrazy

To, czym najbardziej zachwyca Szwajcaria, to malownicze krajobrazy, które wydają się nie mieć końca. Szczególnie warto odwiedzić położony w północnej Gryzonii Ruinaulta, czyli szwajcarski „Grand Canyon”, który wyrzeźbiła rzeka Ren.
Trasa spacerowa do tej atrakcji rozpoczyna się w rejonie miejscowości Laax i biegnie spokojnie przez las, wzdłuż dwóch jezior, aż do platformy widokowej Il Spir, zawieszonej 400 metrów nad wąwozem. Przed Tobą rozpościera się niesamowity widok zakola Renu wijącego się pośród białych i stromych skał. 

We wschodniej Gryzonii warto udać się na piknik na łąkach z widokiem na zamek Tarasp w Dolinie Engandyny. Wyrastający z dna doliny zamek na wzgórzu został zbudowany już w XVI wieku i jest częstym obiektem… umieszczanym na puzzlach! Malownicze położenie, białe fasady i Alpy w tle sprawiają, że warto się tu zatrzymać przemierzając Dolinę Engandyny.

Ocieplenie klimatu wydaje Ci się nierealne? Udaj się pod lodowiec Morteratsch w pobliżu Sankt Moritz i sam to oceń. Niegdyś masywny jęzor lodowca wylewał się w alpejskiej dolinie Val Morteratsch znacznie dalej i znacznie wyżej. Kilkugodzinny trekking doliną, dzięki stosownym oznaczeniom, pozwala dowiedzieć się jak bardzo skurczył się lodowiec, choć nadal jego rozmiary robią wrażenie. Szlak prowadzi do czoła lodowca lub zboczem (znacznie atrakcyjniejsza trasa) do schroniska Boval, skąd rozpościera się widok na lodowiec i szczyt Bernina wznoszący się na wysokość 4049 m n.p.m.

Wybierając Gryzonię za cel podróży warto rozważyć położone w jej pobliżu inne atrakcje turystyczne, które dopełnią i tak pełną
już wrażeń wyprawę, tj. miasto Sankt Gallen, malowniczo położone jezioro Obersee, albo trekking na szczyt Schafler i dalej szlakiem biegnącym granią.

Z pewnością Szwajcarii nie uda się zwiedzić w tydzień, na jej odkrywanie warto przeznaczyć przynajmniej kilka wycieczek!

Zamek Tarasp w Dolinie Engandyny.
Widok na lodowiec Morteratsch w pobliżu Sankt Moritz.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.