Celebruj malownicze Karkonosze
Lato - Szykuj się do podróży

Celebruj malownicze Karkonosze

Lato - Szykuj się do podróży

Celebruj malownicze Karkonosze

Karkonosze zachwycają wyjątkowym położeniem, pięknymi krajobrazami i masą atrakcji: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Znajdziesz tu dzikość górskiej przyrody, malownicze szlaki prowadzące w urokliwe zakątki oraz zapierającą dech w piersiach historyczną architekturę. To idealne miejsce na spędzenie miłych wakacyjnych chwil w dynamicznej i pełnej zniewalających postojów trasie Volkswagenem.

Tereny Karkonoszy są wprost wymarzone do rowerowych eskapad, przed podróżą sprawdź mocowania do rowerów przeznaczone dla Twojego modelu auta, na przykład bagażnik rowerowy Compact III1, którym przewieziesz aż 3 rowery, a dla pełnego komfortu podróży postaw na jakościowe jednośladowce od Volkswagena. Kiedy wszystko już gotowe, zapraszamy na wspólną celebrację malowniczych gór!

1 Nr kat.: 3C0071105C

Pierwszy przystanek: zamek w Książu

Zamek w Książu

W drodze do Karkonoszy odwiedź zamek w Książu – to urokliwa fortyfikacja z XIII wieku, położona na terenie Wałbrzycha, skąd rozpoczniesz swoją letnią przygodę. To również trzeci pod względem wielkości tego typu historyczny budynek w Polsce, znajdujący się w rejestrze Szlaku Zamków Piastowskich, który obejmuje województwo dolnośląskie. Jego wybrane komnaty są dostępne dla zwiedzających w każdym dniu tygodnia. Wyjątkowym przeżyciem dla odwiedzających jest podziemna trasa turystyczna, która odsłania tajemnice niesamowitego obiektu. W zamku w Książu usytuowany jest hotel przy Oślej Bramie, w którym możesz jeszcze bardziej doświadczyć klimatu wyjątkowego miejsca. Co jeszcze Cię tu czeka? W niewielkiej odległości od fortyfikacji znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się wyjątkowy widok na okoliczny krajobraz, oraz położone na Topolowej Górce mauzoleum, przedstawiające losy rodu Hochbergów.

Pora na wyciąg!

Świątyni Wang

Po zanurzeniu się w niepowtarzalnej historii zamku w Książu pora na nieco aktywności. Twój kolejny przystanek w podróży to wyciąg – kolej linowa na Kopę, dzięki której dotrzesz na karkonoską Śnieżkę. Zabierz ciepłe ubranie – temperatura na szczycie może być odmienna niż u podnóża góry. Na górze turystów często wita mgła, dzięki której być może będziesz świadkiem wyjątkowych zjawisk atmosferycznych, takich jak legendarna gloria, czyli barwne pierścienie nadające niepowtarzalność widokom.

Ze Śnieżki kieruj się szlakiem w kierunku Małego Stawu, przy którym znajduje się kultowe schronisko górskie, czyli Samotnia. W niej możesz się zatrzymać lub od razu ruszać dalej – w stronę Świątyni Wang – najbardziej wiekowego drewnianego kościoła ewangelickiego w Polsce, który został przeniesiony z… norweskiej miejscowości Vang. Powstał całkowicie bez użycia gwoździ, a jego wnętrze skrywa wyjątkowe zabytki.

Jeśli wystarczy Ci czasu, ze świątyni Wang rusz swoim Volkswagenem prosto do Zamku Chojnik, ulokowanego w strefie Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajduje się w nim wieża stanowiąca świetny punkt widokowy na górski krajobraz. Jeśli będziesz podróżować pieszo lub rowerem, koniecznie zrób przystanek w Jaskini Przemytników, gdzie możesz podziwiać niepowtarzalne formacje skalne.

Kojący szum wody i inne atrakcje

Wodospad Szklarki

Następny przystanek (a właściwie parking) Twojej przygody to urokliwy wodospad Szklarki, usytuowany na wysokości 520 m n.p.m. Otacza go leśna roślinność i legenda – nazwa nawiązuje do córki szklarza i jej miłości do Karkonosza. Tuż nieopodal położony jest Chybotek, wyjątkowa formacja skalna, do której wiedzie drzewiasta trasa. Szlak prowadzi dalej – do Złotego Widoku, czyli punktu obserwacyjnego, którego nazwa wiele mówi. Stąd w pełni można podziwiać dzikość karkonoskiej przyrody i po nacieszeniu oczu udać się dalej, w kierunku Zakrętu Śmierci. Rozpościera się on na Drodze Sudeckiej i przebiega wśród gęstego zalesienia. Dojedziesz nim do Świeradowa Zdrój, uzdrowiskowego miasteczka, które dysponuje źródłami z wodą o właściwościach leczniczych. Weź ze sobą pakiet plażowy Klassik2 z oferty Oryginalnych akcesoriów Volkswagen®, dzięki któremu odpoczynek będzie jeszcze bardziej komfortowy.

2 Nr kat.: 311084300

Wjedź na Szrenicę

Góry Izerskie

Szrenica to szczyt usytuowany w zachodnim rejonie polskiej części Karkonoszy. Ujrzysz z niego Karkonosze czeskie, Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie. Wyróżnia się wyjątkowym klimatem miejscowym, który jest przyrównywany do alpejskiego. Powietrze bywa tu przyjemnie wilgotne, a latem dość ciepłe jak na obszary górskie. Z tego szczytu możesz zejść na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest obranie trasy przez Kamieńczyk, czyli wyjątkowy miejscowy wodospad, przy którym ulokowane jest również schronisko. Drugim jest wybranie szlaku przez stację przekaźnikową przy Śnieżnych Kotłach – majestatycznych polodowcowych formacjach natury. Niezależnie od Twojej decyzji, czeka na Ciebie prawdziwie magiczny czas!

Wyjątkowe powroty

Kościół Pokoju w Jaworze

Kiedy eksplorację terenów Karkonoszy będziesz mieć za sobą, pora na powrót, ten jednak też może być urokliwy. Po drodze zatrzymaj w Kościele Pokoju w Jaworze. Jest to zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku, posiadający niepowtarzalną architekturę.

Podróżowanie po Polsce jest wyjątkowym przeżyciem, jeśli Twoim kompanem podróży jest Volkswagen. Mamy nadzieję, że Twoja własna wyprawa będzie dla Ciebie równie pasjonującą przygodą, co dla nas!

Życzymy szerokiej drogi!

Prezentowane w artykule akcesoria znajdziesz w oficjalnym sklepie Volkswagena.