Bawaria – zamki, miasta i Alpy!
Lato - Szykuj się do podróży

Bawaria – zamki, miasta i Alpy!

Lato - Szykuj się do podróży

Bawaria – zamki, miasta i Alpy!

Pokonuj kilometry z Volkswagenem!

Nie warto łamać sobie głowy akcesoriami samochodowymi. Na vw-sklep.pl lub w Autoryzowanym Serwisie Volkswagena znajdziesz wszystko, co potrzebne na krótkie i długie podróże. Tym razem zapraszamy Cię wraz z całą rodziną na krótki, ale interesujący wypad do Bawarii. Zapnij pasy, rozsiądź się wygodnie i rozkoszuj się komfortową jazdą, bo będzie co oglądać.

Przed Tobą ponad 2000 kilometrów do pokonania samochodem. Warto być przy­gotowanym do takiej podróży i nie dać się zaskoczyć na drodze. Jak to zrobić? Przede wszystkim odwiedź Autoryzowany Serwis Volkswagena, w którym profesjonalni pra­cownicy sprawdzą twoje auto. W końcu komfort i bezpieczeństwo jazdy to podsta­wa. Sprawdź również ważność ubezpiecze­nia i assistance.

Jeśli twój Volkswagen jest wyposażony w fa­bryczną nawigację, upewnij się, że ma ona ak­tualne mapy. W razie konieczności pobierz ak­tualizację – wskazówki, jak to zrobić, znajdziesz na stronie volkswagen.pl. Możesz też zakupić aktualizacje map na vw-sklep.pl lub w Autory­zowanym Serwisie Volkswagena.

Jadąc do innego kraju, dobrze jest zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, w tym przy­padku w Niemczech, a także z listą obowiąz­kowego wyposażenia samochodu. O komfort jazdy możesz zadbać, korzystając z akcesoriów podróżnych Volkswagena. Na pewno przyda­dzą się: lodówka samochodowa, modułowy system komfortu podróży oraz praktyczny pojemnik, który utrzyma drobne rzeczy w ba­gażniku w jednym miejscu. Masz już wszystko? Możesz ruszać!

Dzień 1.

Zamek Neuschwanstein

Zamek z bajki, czyli zamek Neuschwanstein to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna w Niemczech, która w 2007 roku znalazła się w gronie finalistów Nowych Siedmiu Cudów Świata.

Zamek z bajki Disneya 

Zamek, pomimo że jego architektura przypo­mina średniowieczną, powstał w II połowie XIX wieku na życzenie Ludwika II Wittelsbacha, zwanego też Ludwikiem Szalonym lub Bajko­wym Królem. Potoczna nazwa zamku i króla nie jest przypadkowa. Król Ludwik był wielkim ekscentrykiem, uosabiał się m.in. z Parsifalem − mitycznym towarzyszem Króla Artura, uczest­nikiem Okrągłego Stołu, poszukiwaczem Świę­tego Graala. To dlatego zamek Neuschwanstein w konstrukcji architektonicznej przypomina wyidealizowany zamek średniowiecznych ry­cerzy. Postawiony na wzgórzach, w otoczeniu przyrody, wygląda zjawiskowo, wręcz bajecznie, co dostrzeże każdy, kto widział charakterystycz­ny znak z czołówki disneyowskich produkcji. To kolejny, ale nie ostatni powód, żeby nazywać go bajkowym. Zamek szalonego króla był też po­noć prototypem zamku Królewny Śnieżki.

Zamek Neuschwanstein

Własna pocztówka

Chcesz zobaczyć baśniowy zamek w najpięk­niejszym ujęciu? Koniecznie wejdź na most Marienbrücke, z którego rozpościerają się najpiękniejsze widoki, nie tylko na zamek, ale też na okolicę. Oczywiście, most jest zawsze pełen turystów, ale dla widoku, który oferuje, warto postać chwilę w tłumie.

Zamek Hohenschwangau

Zamek Hohenschwangau

Samo zwiedzanie zamku Neuschwan­stein zajmuje maksymalnie 3–4 godziny, dlatego będąc w okolicach, warto jesz­cze zobaczyć „rodzinny dom” Ludwika Szalonego, czyli Zamek Hohenschwan­gau, wzniesiony przez Maksymiliana II Bawarskiego (ojca Ludwika). Ta neo­gotycka budowla została wzniesiona na XII-wiecznej twierdzy Schwanstein. Miejsce budowy wybrano głównie ze względu na bardzo atrakcyjne położenie i wspaniałe widoki, dla których warto za­trzymać się tutaj choćby na parę chwil.

Najdłuższy most na świecie

A skoro już o mostach była mowa, bę­dąc w Bawarii, można przejechać się do pobliskiej Austrii i zobaczyć najdłuższy most wiszący na świecie. W małej al­pejskiej miejscowości Reutte w 2014 roku powstał najdłuższy most wiszący w Europie w stylu tybetańskim. „Zawieszony” pomiędzy dwoma wzgórzami majestatycznych Alp po­zwala rozkoszować się niesamowitym wido­kiem.

Dzień 2.

Jeśli myślicie, że po baśniowym zamku już nic was nie zauroczy – mylicie się! To nie koniec magicznych momentów w Bawarii, bo właśnie ruszamy kolejką linową na lodowiec Zugspitze, skąd możecie rozkoszować się panoramicznym widokiem na ponad 400 szczytów w Austrii, Włoszech i Szwajcarii. Kolejka torowa wwozi gości z Garmisch-Partenkirchen, Grainau lub Eibsee. W Eibsee możecie przesiąść się do nowej kolei linowej (wjazd nią to niesamowite widoki i emocje) lub kontynuować podróż ko­lejką torową na górę.

Trasa lodowcowa to tak naprawdę bajkowa kra­ina wiecznego lodu. Zarówno latem, jak i zimą możecie tu skorzystać z zimowych atrakcji. Śnieg pokrywający lodowiec zapewnia m.in. jazdę na sankach bez względu na stopień do­świadczenia. Z najwyższego szczytu Niemiec rozciąga się widok na Alpy i romantyczne jezioro Eibsee, nad którym również można odpocząć. Popołudnie proponujemy spędzić w centrach dwóch dzielnic składających się na niemieckie Zakopane – Garmisch oraz Partenkirchen.

Dzień 3.

Zaczynamy od skoczni narciarskiej…

Z krainy wiecznej zimy przenieś się na skocznię narciarską, znajdującą się w Garmisch-Partenkirchen (sugerujemy tę miejsco­wość, jako bazę wypado­wą), w której co roku, na na początku stycznia, od­bywa się konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Samo­chód możesz zostawić na parkingu pod skocznią, skąd kilkuminutowym spacerem, kierując się drogowskazami, możecie się udać do wąwozu Partnachklamm, zaliczanego do najpiękniej­szych w całych Alpach.

Wąwóz Partnachklamm

Wąwóz Partnachklamm to miejsce, w którym rzeka Partnach wyżłobiła skały na wysokość 80 metrów. Idąc wzdłuż rzeki, będziecie po­ruszać się wąskimi i śliskimi tunelami (warto więc założyć odpowiednie buty), które prze­słaniają niebo. Słychać tylko wodę i czuć ka­skadę spadających kropel. To sprawia, że Wą­wóz to kolejne magiczne miejsce w Bawarii.

Tego samego dnia zachęcamy również do zwiedzenia klasztoru Ettal, a także pałacu w Linderhof. Je­śli interesuje Was alpejska ar­chitektura, nie można ominąć Oberammergau wraz z typową dla tego regionu zabudową.

Skocznia narciarska

Dzień 4.

Monachium

Stolicy Bawarii chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, ale na pewno przyda się praktyczna wskazówka. Zostawcie samo­chód na parkingu i przesiądźcie się do komunikacji miejskiej. Unikniemy w ten sposób trudności, m.in. z wjazdem do centrum miasta. Monachium jest też miastem przy­jaznym rowerzystom, dlatego jeśli jest taka możliwość – zabierzcie ze sobą rowery. W ten sposób łatwiej będzie się skupić na atrakcjach, które tu na Was czekają.

Jak już wspomnieliśmy, Bawaria to miejsce ma­giczne, ale też pełne kontrastów, co najlepiej uwydatnia Monachium – miasto, w którym stare zabytki harmonizują z nowoczesnymi obiektami, gdzie ze średniowiecznej starówki, można przejść do najbardziej nowoczesnego stadionu na świecie.

Bawaria zamkami stoi

Jedno z pierwszych pod względem archi­tektonicznych miejsc w Europie – założe­nie pałacowo-parkowe Nymphenburg to była letnia rezydencja Wittelsbachów i must see podczas wizyty w Monachium. Zobaczyć tu można nie tylko przepych i kunszt w szcze­gółach budowy z XVII wieku, ale też oryginal­ne meble oraz dekoracje z XVIII i XIX wieku. W apartamentach elektorskich wciąż zachwy­cają oryginalne freski sufitowe z lat 80. XVII wieku, czyli z pierwszej wersji pałacu zbudo­wanej w czasie rządów Ferdynanda Marii.

Altstadt, czyli stare miasto

Podobnie, jak w przypadku innych miejscowo­ści w Bawarii, warto trochę czasu poświęcić obszarowi starego miasta, czyli Altstadt, gdzie można poczuć średniowieczny klimat, pomimo że miasto zostało w 90% zbombardowane w trakcie wojny. Głównym miejscem jest plac Marienplatz wraz z ratuszem miejskim, który do dziś jest siedzibą władz miejskich. Windą można wjechać na wieżę ratuszową i wejść na taras widokowy, skąd rozpościera się panorama miasta. Kierując się na południe od Starego Ratusza możecie odwiedzić gotycki kościół św. Piotra (Peterskirche), będący najstarszą świątynią Monachium.

Nymphenburg

Dzielnica Sztuki i van Gogh

Monachium to też kulturalna stolica Niemiec, głównie za sprawą Kunstareal, czyli Dzielnicy Sztuki, w której znajdują się pinakoteki (galerie obrazów). W Alte Pinakothek można m.in. zo­baczyć prace Piotra Rubensa lub Rembrandta. Natomiast Neue Pinakothek może poszczy­cić się pracami Vincenta van Gogha, łącznie ze słynnymi „Słonecznikami”, Moneta i Maneta.

Park Olimpijski w Monachium

Dla fanów sportów i nie tylko

Z pewnością, będąc w Monachium, trudno przejść obojętnie obok Stadionu Olimpijskie­go, na którym piłkarska reprezen­tacja Polski odnosiła największe sukcesy, m.in. zdobyła złoty me­dal na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 oraz srebrny na mistrzo­stwach świata w 1974 roku.

Fanów piłki nożnej ucieszy rów­nież jeden z najnowocześniej­szych stadionów piłkarskich na świecie, czyli Allianz Arena, na którym od 2005 roku swoje me­cze rozgrywa Bayern Monachium.

Rothenburg

Najpiękniejsze miasto w Niemczech - Rothenburg…

…leży nad rzeką Tauber, w zachod­niej części Bawarii. Jeśli macie jeszcze trochę czasu, koniecznie tam pojedźcie. Rothenburg ob der Tauber zachwyca przede wszyst­kim XIII-wieczną, nietkniętą przez wojnę architekturą. Urokliwe uliczki przebiegają wzdłuż budyn­ków o charakterystycznej średnio­wiecznej zabudowie, czyli z wyso­kim i dużym wjazdem dla powozu i mieszkaniami usytuowanymi tuż nad nim. Sercem miasta jest Markt wraz z przepięknym ratuszem – można wejść na jego wieżę, z której rozciąga się widok na pa­noramę miasta. Na budynku z ze­garem, czyli na Wieży Rajców, co godzinę pojawiają się dwie posta­ci odgrywające historyczne wydarze­nia z 1631 roku, kiedy to burmistrz miasta ochronił je przez najazdem, wypijając trzy litra wina jednym haustem. To „Święto Ratowania Miasta” mieszkańcy corocznie świętują podczas Zielonych Świątek. W tym czasie odbywają się tu liczne festiwale i wydarzenia kulturalne.

Wieczne święta

W Rothenburgu znajduje się również najwięk­szy na świecie sklep, a właściwie, jak sama nazwa wskazuje, Bożonarodzeniowa Wioska (Kathe Wohlfahrt Weihnachtsdorf), w której przez cały rok panują święta. W krainie wiecz­nej Gwiazdki można kupić wspaniałe dekora­cje świąteczne, prezenty, pamiątki i wszyst­ko, co jest związane z Bożym Narodzeniem. Te same sklepy znajdziecie także m.in. w Pa­ryżu i Nowym Jorku, ale ten w Rothenburgu powstał jako pierwszy.

Restauracje, kawiarnie i kule śnieżne

Miasto szybko budzi się do życia, dlatego już od rana można tu usiąść w kawiarni i pijąc kawę, upajać się pięknymi widokami. Oprócz śniadania, warto spróbować lokalnych przy­smaków, szczególnie kul śnieżnych, czyli na­szych faworków w formie kulki polanych prze­różnymi polewami. Można nawet zobaczyć, jak są przygotowywane. Jeśli nie ruszacie na reko­nesans miasta, można w kawiarniach i restau­racjach spędzić cały dzień aż do przepięknego zachodu słońca, który można uczcić lampką lokalnego pysznego wina.

Muzea i inne atrakcje

Jeśli jednak zdecydujecie się na spacer po tym urokliwym zakątu, na pewno nie będzie­cie się nudzić. Oprócz romantycznych uliczek i czarujących widoków, czeka na Was Muzeum Kryminalne z 50 000 eksponatów, które opo­wiadają historię wymiaru sprawiedliwości szczególnie średniowiecznego, Muzeum Lalek i Zabawek nie tylko dla dzieci, a także kościoły, m.in. kościół św. Jakuba, w którym zabytkowy ołtarz Świętej Krwi to wspaniały przykład póź­nogotyckiej rzeźby z XVI wieku.

Romantyczny urok tego niemieckiego miasta jest idealnym dopełnieniem czarującej Bawa­rii – miejsca, gdzie historia łączy się z magią, zabytkowe, wręcz baśniowe zamki korespon­dują z nowoczesnymi obiektami sportowymi, a niepowtarzalny Rothenburg ob der Tauber romantycznie wieńczy całość.

AKCESORIA VOLKSWAGEN
Oferta letnich Oryginalnych akcesoriów Volkswagen® już dostępna!

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

  • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen. Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%). Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów. Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów. Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie. Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP. Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu. Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.