Bawaria – zamki, miasta i Alpy!
Lato - Szykuj się do podróży

Bawaria – zamki, miasta i Alpy!

Lato - Szykuj się do podróży

Bawaria – zamki, miasta i Alpy!

Pokonuj kilometry z Volkswagenem!

Nie warto łamać sobie głowy akcesoriami samochodowymi. Na vw-sklep.pl lub w Autoryzowanym Serwisie Volkswagena znajdziesz wszystko, co potrzebne na krótkie i długie podróże. Tym razem zapraszamy Cię wraz z całą rodziną na krótki, ale interesujący wypad do Bawarii. Zapnij pasy, rozsiądź się wygodnie i rozkoszuj się komfortową jazdą, bo będzie co oglądać.

Przed Tobą ponad 2000 kilometrów do pokonania samochodem. Warto być przy­gotowanym do takiej podróży i nie dać się zaskoczyć na drodze. Jak to zrobić? Przede wszystkim odwiedź Autoryzowany Serwis Volkswagena, w którym profesjonalni pra­cownicy sprawdzą twoje auto. W końcu komfort i bezpieczeństwo jazdy to podsta­wa. Sprawdź również ważność ubezpiecze­nia i assistance.

Jeśli twój Volkswagen jest wyposażony w fa­bryczną nawigację, upewnij się, że ma ona ak­tualne mapy. W razie konieczności pobierz ak­tualizację – wskazówki, jak to zrobić, znajdziesz na stronie volkswagen.pl. Możesz też zakupić aktualizacje map na vw-sklep.pl lub w Autory­zowanym Serwisie Volkswagena.

Jadąc do innego kraju, dobrze jest zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, w tym przy­padku w Niemczech, a także z listą obowiąz­kowego wyposażenia samochodu. O komfort jazdy możesz zadbać, korzystając z akcesoriów podróżnych Volkswagena. Na pewno przyda­dzą się: lodówka samochodowa, modułowy system komfortu podróży oraz praktyczny pojemnik, który utrzyma drobne rzeczy w ba­gażniku w jednym miejscu. Masz już wszystko? Możesz ruszać!

Dzień 1.

Zamek Neuschwanstein

Zamek z bajki, czyli zamek Neuschwanstein to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna w Niemczech, która w 2007 roku znalazła się w gronie finalistów Nowych Siedmiu Cudów Świata.

Zamek z bajki Disneya 

Zamek, pomimo że jego architektura przypo­mina średniowieczną, powstał w II połowie XIX wieku na życzenie Ludwika II Wittelsbacha, zwanego też Ludwikiem Szalonym lub Bajko­wym Królem. Potoczna nazwa zamku i króla nie jest przypadkowa. Król Ludwik był wielkim ekscentrykiem, uosabiał się m.in. z Parsifalem − mitycznym towarzyszem Króla Artura, uczest­nikiem Okrągłego Stołu, poszukiwaczem Świę­tego Graala. To dlatego zamek Neuschwanstein w konstrukcji architektonicznej przypomina wyidealizowany zamek średniowiecznych ry­cerzy. Postawiony na wzgórzach, w otoczeniu przyrody, wygląda zjawiskowo, wręcz bajecznie, co dostrzeże każdy, kto widział charakterystycz­ny znak z czołówki disneyowskich produkcji. To kolejny, ale nie ostatni powód, żeby nazywać go bajkowym. Zamek szalonego króla był też po­noć prototypem zamku Królewny Śnieżki.

Zamek Neuschwanstein

Własna pocztówka

Chcesz zobaczyć baśniowy zamek w najpięk­niejszym ujęciu? Koniecznie wejdź na most Marienbrücke, z którego rozpościerają się najpiękniejsze widoki, nie tylko na zamek, ale też na okolicę. Oczywiście, most jest zawsze pełen turystów, ale dla widoku, który oferuje, warto postać chwilę w tłumie.

Zamek Hohenschwangau

Zamek Hohenschwangau

Samo zwiedzanie zamku Neuschwan­stein zajmuje maksymalnie 3–4 godziny, dlatego będąc w okolicach, warto jesz­cze zobaczyć „rodzinny dom” Ludwika Szalonego, czyli Zamek Hohenschwan­gau, wzniesiony przez Maksymiliana II Bawarskiego (ojca Ludwika). Ta neo­gotycka budowla została wzniesiona na XII-wiecznej twierdzy Schwanstein. Miejsce budowy wybrano głównie ze względu na bardzo atrakcyjne położenie i wspaniałe widoki, dla których warto za­trzymać się tutaj choćby na parę chwil.

Najdłuższy most na świecie

A skoro już o mostach była mowa, bę­dąc w Bawarii, można przejechać się do pobliskiej Austrii i zobaczyć najdłuższy most wiszący na świecie. W małej al­pejskiej miejscowości Reutte w 2014 roku powstał najdłuższy most wiszący w Europie w stylu tybetańskim. „Zawieszony” pomiędzy dwoma wzgórzami majestatycznych Alp po­zwala rozkoszować się niesamowitym wido­kiem.

Dzień 2.

Jeśli myślicie, że po baśniowym zamku już nic was nie zauroczy – mylicie się! To nie koniec magicznych momentów w Bawarii, bo właśnie ruszamy kolejką linową na lodowiec Zugspitze, skąd możecie rozkoszować się panoramicznym widokiem na ponad 400 szczytów w Austrii, Włoszech i Szwajcarii. Kolejka torowa wwozi gości z Garmisch-Partenkirchen, Grainau lub Eibsee. W Eibsee możecie przesiąść się do nowej kolei linowej (wjazd nią to niesamowite widoki i emocje) lub kontynuować podróż ko­lejką torową na górę.

Trasa lodowcowa to tak naprawdę bajkowa kra­ina wiecznego lodu. Zarówno latem, jak i zimą możecie tu skorzystać z zimowych atrakcji. Śnieg pokrywający lodowiec zapewnia m.in. jazdę na sankach bez względu na stopień do­świadczenia. Z najwyższego szczytu Niemiec rozciąga się widok na Alpy i romantyczne jezioro Eibsee, nad którym również można odpocząć. Popołudnie proponujemy spędzić w centrach dwóch dzielnic składających się na niemieckie Zakopane – Garmisch oraz Partenkirchen.

Dzień 3.

Zaczynamy od skoczni narciarskiej…

Z krainy wiecznej zimy przenieś się na skocznię narciarską, znajdującą się w Garmisch-Partenkirchen (sugerujemy tę miejsco­wość, jako bazę wypado­wą), w której co roku, na na początku stycznia, od­bywa się konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Samo­chód możesz zostawić na parkingu pod skocznią, skąd kilkuminutowym spacerem, kierując się drogowskazami, możecie się udać do wąwozu Partnachklamm, zaliczanego do najpiękniej­szych w całych Alpach.

Wąwóz Partnachklamm

Wąwóz Partnachklamm to miejsce, w którym rzeka Partnach wyżłobiła skały na wysokość 80 metrów. Idąc wzdłuż rzeki, będziecie po­ruszać się wąskimi i śliskimi tunelami (warto więc założyć odpowiednie buty), które prze­słaniają niebo. Słychać tylko wodę i czuć ka­skadę spadających kropel. To sprawia, że Wą­wóz to kolejne magiczne miejsce w Bawarii.

Tego samego dnia zachęcamy również do zwiedzenia klasztoru Ettal, a także pałacu w Linderhof. Je­śli interesuje Was alpejska ar­chitektura, nie można ominąć Oberammergau wraz z typową dla tego regionu zabudową.

Skocznia narciarska

Dzień 4.

Monachium

Stolicy Bawarii chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, ale na pewno przyda się praktyczna wskazówka. Zostawcie samo­chód na parkingu i przesiądźcie się do komunikacji miejskiej. Unikniemy w ten sposób trudności, m.in. z wjazdem do centrum miasta. Monachium jest też miastem przy­jaznym rowerzystom, dlatego jeśli jest taka możliwość – zabierzcie ze sobą rowery. W ten sposób łatwiej będzie się skupić na atrakcjach, które tu na Was czekają.

Jak już wspomnieliśmy, Bawaria to miejsce ma­giczne, ale też pełne kontrastów, co najlepiej uwydatnia Monachium – miasto, w którym stare zabytki harmonizują z nowoczesnymi obiektami, gdzie ze średniowiecznej starówki, można przejść do najbardziej nowoczesnego stadionu na świecie.

Bawaria zamkami stoi

Jedno z pierwszych pod względem archi­tektonicznych miejsc w Europie – założe­nie pałacowo-parkowe Nymphenburg to była letnia rezydencja Wittelsbachów i must see podczas wizyty w Monachium. Zobaczyć tu można nie tylko przepych i kunszt w szcze­gółach budowy z XVII wieku, ale też oryginal­ne meble oraz dekoracje z XVIII i XIX wieku. W apartamentach elektorskich wciąż zachwy­cają oryginalne freski sufitowe z lat 80. XVII wieku, czyli z pierwszej wersji pałacu zbudo­wanej w czasie rządów Ferdynanda Marii.

Altstadt, czyli stare miasto

Podobnie, jak w przypadku innych miejscowo­ści w Bawarii, warto trochę czasu poświęcić obszarowi starego miasta, czyli Altstadt, gdzie można poczuć średniowieczny klimat, pomimo że miasto zostało w 90% zbombardowane w trakcie wojny. Głównym miejscem jest plac Marienplatz wraz z ratuszem miejskim, który do dziś jest siedzibą władz miejskich. Windą można wjechać na wieżę ratuszową i wejść na taras widokowy, skąd rozpościera się panorama miasta. Kierując się na południe od Starego Ratusza możecie odwiedzić gotycki kościół św. Piotra (Peterskirche), będący najstarszą świątynią Monachium.

Nymphenburg

Dzielnica Sztuki i van Gogh

Monachium to też kulturalna stolica Niemiec, głównie za sprawą Kunstareal, czyli Dzielnicy Sztuki, w której znajdują się pinakoteki (galerie obrazów). W Alte Pinakothek można m.in. zo­baczyć prace Piotra Rubensa lub Rembrandta. Natomiast Neue Pinakothek może poszczy­cić się pracami Vincenta van Gogha, łącznie ze słynnymi „Słonecznikami”, Moneta i Maneta.

Park Olimpijski w Monachium

Dla fanów sportów i nie tylko

Z pewnością, będąc w Monachium, trudno przejść obojętnie obok Stadionu Olimpijskie­go, na którym piłkarska reprezen­tacja Polski odnosiła największe sukcesy, m.in. zdobyła złoty me­dal na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 oraz srebrny na mistrzo­stwach świata w 1974 roku.

Fanów piłki nożnej ucieszy rów­nież jeden z najnowocześniej­szych stadionów piłkarskich na świecie, czyli Allianz Arena, na którym od 2005 roku swoje me­cze rozgrywa Bayern Monachium.

Rothenburg

Najpiękniejsze miasto w Niemczech - Rothenburg…

…leży nad rzeką Tauber, w zachod­niej części Bawarii. Jeśli macie jeszcze trochę czasu, koniecznie tam pojedźcie. Rothenburg ob der Tauber zachwyca przede wszyst­kim XIII-wieczną, nietkniętą przez wojnę architekturą. Urokliwe uliczki przebiegają wzdłuż budyn­ków o charakterystycznej średnio­wiecznej zabudowie, czyli z wyso­kim i dużym wjazdem dla powozu i mieszkaniami usytuowanymi tuż nad nim. Sercem miasta jest Markt wraz z przepięknym ratuszem – można wejść na jego wieżę, z której rozciąga się widok na pa­noramę miasta. Na budynku z ze­garem, czyli na Wieży Rajców, co godzinę pojawiają się dwie posta­ci odgrywające historyczne wydarze­nia z 1631 roku, kiedy to burmistrz miasta ochronił je przez najazdem, wypijając trzy litra wina jednym haustem. To „Święto Ratowania Miasta” mieszkańcy corocznie świętują podczas Zielonych Świątek. W tym czasie odbywają się tu liczne festiwale i wydarzenia kulturalne.

Wieczne święta

W Rothenburgu znajduje się również najwięk­szy na świecie sklep, a właściwie, jak sama nazwa wskazuje, Bożonarodzeniowa Wioska (Kathe Wohlfahrt Weihnachtsdorf), w której przez cały rok panują święta. W krainie wiecz­nej Gwiazdki można kupić wspaniałe dekora­cje świąteczne, prezenty, pamiątki i wszyst­ko, co jest związane z Bożym Narodzeniem. Te same sklepy znajdziecie także m.in. w Pa­ryżu i Nowym Jorku, ale ten w Rothenburgu powstał jako pierwszy.

Restauracje, kawiarnie i kule śnieżne

Miasto szybko budzi się do życia, dlatego już od rana można tu usiąść w kawiarni i pijąc kawę, upajać się pięknymi widokami. Oprócz śniadania, warto spróbować lokalnych przy­smaków, szczególnie kul śnieżnych, czyli na­szych faworków w formie kulki polanych prze­różnymi polewami. Można nawet zobaczyć, jak są przygotowywane. Jeśli nie ruszacie na reko­nesans miasta, można w kawiarniach i restau­racjach spędzić cały dzień aż do przepięknego zachodu słońca, który można uczcić lampką lokalnego pysznego wina.

Muzea i inne atrakcje

Jeśli jednak zdecydujecie się na spacer po tym urokliwym zakątu, na pewno nie będzie­cie się nudzić. Oprócz romantycznych uliczek i czarujących widoków, czeka na Was Muzeum Kryminalne z 50 000 eksponatów, które opo­wiadają historię wymiaru sprawiedliwości szczególnie średniowiecznego, Muzeum Lalek i Zabawek nie tylko dla dzieci, a także kościoły, m.in. kościół św. Jakuba, w którym zabytkowy ołtarz Świętej Krwi to wspaniały przykład póź­nogotyckiej rzeźby z XVI wieku.

Romantyczny urok tego niemieckiego miasta jest idealnym dopełnieniem czarującej Bawa­rii – miejsca, gdzie historia łączy się z magią, zabytkowe, wręcz baśniowe zamki korespon­dują z nowoczesnymi obiektami sportowymi, a niepowtarzalny Rothenburg ob der Tauber romantycznie wieńczy całość.

AKCESORIA VOLKSWAGEN
Oferta letnich Oryginalnych akcesoriów Volkswagen® już dostępna!

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.