Bawaria – zamki, miasta i Alpy!
Bawaria – zamki, miasta i Alpy!
Pokonuj kilometry z Volkswagenem!
Nie warto łamać sobie głowy akcesoriami samochodowymi. Na vw-sklep.pl lub w Autoryzowanym Serwisie Volkswagena znajdziesz wszystko, co potrzebne na krótkie i długie podróże. Tym razem zapraszamy Cię wraz z całą rodziną na krótki, ale interesujący wypad do Bawarii. Zapnij pasy, rozsiądź się wygodnie i rozkoszuj się komfortową jazdą, bo będzie co oglądać.
Przed Tobą ponad 2000 kilometrów do pokonania samochodem. Warto być przygotowanym do takiej podróży i nie dać się zaskoczyć na drodze. Jak to zrobić? Przede wszystkim odwiedź Autoryzowany Serwis Volkswagena, w którym profesjonalni pracownicy sprawdzą twoje auto. W końcu komfort i bezpieczeństwo jazdy to podstawa. Sprawdź również ważność ubezpieczenia i assistance.
Jeśli twój Volkswagen jest wyposażony w fabryczną nawigację, upewnij się, że ma ona aktualne mapy. W razie konieczności pobierz aktualizację – wskazówki, jak to zrobić, znajdziesz na stronie volkswagen.pl. Możesz też zakupić aktualizacje map na vw-sklep.pl lub w Autoryzowanym Serwisie Volkswagena.
Jadąc do innego kraju, dobrze jest zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, w tym przypadku w Niemczech, a także z listą obowiązkowego wyposażenia samochodu. O komfort jazdy możesz zadbać, korzystając z akcesoriów podróżnych Volkswagena. Na pewno przydadzą się: lodówka samochodowa, modułowy system komfortu podróży oraz praktyczny pojemnik, który utrzyma drobne rzeczy w bagażniku w jednym miejscu. Masz już wszystko? Możesz ruszać!
Dzień 1.
Zamek Neuschwanstein
Zamek z bajki, czyli zamek Neuschwanstein to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna w Niemczech, która w 2007 roku znalazła się w gronie finalistów Nowych Siedmiu Cudów Świata.
Zamek z bajki Disneya
Zamek, pomimo że jego architektura przypomina średniowieczną, powstał w II połowie XIX wieku na życzenie Ludwika II Wittelsbacha, zwanego też Ludwikiem Szalonym lub Bajkowym Królem. Potoczna nazwa zamku i króla nie jest przypadkowa. Król Ludwik był wielkim ekscentrykiem, uosabiał się m.in. z Parsifalem − mitycznym towarzyszem Króla Artura, uczestnikiem Okrągłego Stołu, poszukiwaczem Świętego Graala. To dlatego zamek Neuschwanstein w konstrukcji architektonicznej przypomina wyidealizowany zamek średniowiecznych rycerzy. Postawiony na wzgórzach, w otoczeniu przyrody, wygląda zjawiskowo, wręcz bajecznie, co dostrzeże każdy, kto widział charakterystyczny znak z czołówki disneyowskich produkcji. To kolejny, ale nie ostatni powód, żeby nazywać go bajkowym. Zamek szalonego króla był też ponoć prototypem zamku Królewny Śnieżki.
Własna pocztówka
Chcesz zobaczyć baśniowy zamek w najpiękniejszym ujęciu? Koniecznie wejdź na most Marienbrücke, z którego rozpościerają się najpiękniejsze widoki, nie tylko na zamek, ale też na okolicę. Oczywiście, most jest zawsze pełen turystów, ale dla widoku, który oferuje, warto postać chwilę w tłumie.
Zamek Hohenschwangau
Samo zwiedzanie zamku Neuschwanstein zajmuje maksymalnie 3–4 godziny, dlatego będąc w okolicach, warto jeszcze zobaczyć „rodzinny dom” Ludwika Szalonego, czyli Zamek Hohenschwangau, wzniesiony przez Maksymiliana II Bawarskiego (ojca Ludwika). Ta neogotycka budowla została wzniesiona na XII-wiecznej twierdzy Schwanstein. Miejsce budowy wybrano głównie ze względu na bardzo atrakcyjne położenie i wspaniałe widoki, dla których warto zatrzymać się tutaj choćby na parę chwil.
Najdłuższy most na świecie
A skoro już o mostach była mowa, będąc w Bawarii, można przejechać się do pobliskiej Austrii i zobaczyć najdłuższy most wiszący na świecie. W małej alpejskiej miejscowości Reutte w 2014 roku powstał najdłuższy most wiszący w Europie w stylu tybetańskim. „Zawieszony” pomiędzy dwoma wzgórzami majestatycznych Alp pozwala rozkoszować się niesamowitym widokiem.
Dzień 2.
Jeśli myślicie, że po baśniowym zamku już nic was nie zauroczy – mylicie się! To nie koniec magicznych momentów w Bawarii, bo właśnie ruszamy kolejką linową na lodowiec Zugspitze, skąd możecie rozkoszować się panoramicznym widokiem na ponad 400 szczytów w Austrii, Włoszech i Szwajcarii. Kolejka torowa wwozi gości z Garmisch-Partenkirchen, Grainau lub Eibsee. W Eibsee możecie przesiąść się do nowej kolei linowej (wjazd nią to niesamowite widoki i emocje) lub kontynuować podróż kolejką torową na górę.
Trasa lodowcowa to tak naprawdę bajkowa kraina wiecznego lodu. Zarówno latem, jak i zimą możecie tu skorzystać z zimowych atrakcji. Śnieg pokrywający lodowiec zapewnia m.in. jazdę na sankach bez względu na stopień doświadczenia. Z najwyższego szczytu Niemiec rozciąga się widok na Alpy i romantyczne jezioro Eibsee, nad którym również można odpocząć. Popołudnie proponujemy spędzić w centrach dwóch dzielnic składających się na niemieckie Zakopane – Garmisch oraz Partenkirchen.
Dzień 3.
Zaczynamy od skoczni narciarskiej…
Z krainy wiecznej zimy przenieś się na skocznię narciarską, znajdującą się w Garmisch-Partenkirchen (sugerujemy tę miejscowość, jako bazę wypadową), w której co roku, na na początku stycznia, odbywa się konkurs Turnieju Czterech Skoczni. Samochód możesz zostawić na parkingu pod skocznią, skąd kilkuminutowym spacerem, kierując się drogowskazami, możecie się udać do wąwozu Partnachklamm, zaliczanego do najpiękniejszych w całych Alpach.
Wąwóz Partnachklamm
Wąwóz Partnachklamm to miejsce, w którym rzeka Partnach wyżłobiła skały na wysokość 80 metrów. Idąc wzdłuż rzeki, będziecie poruszać się wąskimi i śliskimi tunelami (warto więc założyć odpowiednie buty), które przesłaniają niebo. Słychać tylko wodę i czuć kaskadę spadających kropel. To sprawia, że Wąwóz to kolejne magiczne miejsce w Bawarii.
Tego samego dnia zachęcamy również do zwiedzenia klasztoru Ettal, a także pałacu w Linderhof. Jeśli interesuje Was alpejska architektura, nie można ominąć Oberammergau wraz z typową dla tego regionu zabudową.
Dzień 4.
Monachium
Stolicy Bawarii chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, ale na pewno przyda się praktyczna wskazówka. Zostawcie samochód na parkingu i przesiądźcie się do komunikacji miejskiej. Unikniemy w ten sposób trudności, m.in. z wjazdem do centrum miasta. Monachium jest też miastem przyjaznym rowerzystom, dlatego jeśli jest taka możliwość – zabierzcie ze sobą rowery. W ten sposób łatwiej będzie się skupić na atrakcjach, które tu na Was czekają.
Jak już wspomnieliśmy, Bawaria to miejsce magiczne, ale też pełne kontrastów, co najlepiej uwydatnia Monachium – miasto, w którym stare zabytki harmonizują z nowoczesnymi obiektami, gdzie ze średniowiecznej starówki, można przejść do najbardziej nowoczesnego stadionu na świecie.
Bawaria zamkami stoi
Jedno z pierwszych pod względem architektonicznych miejsc w Europie – założenie pałacowo-parkowe Nymphenburg to była letnia rezydencja Wittelsbachów i must see podczas wizyty w Monachium. Zobaczyć tu można nie tylko przepych i kunszt w szczegółach budowy z XVII wieku, ale też oryginalne meble oraz dekoracje z XVIII i XIX wieku. W apartamentach elektorskich wciąż zachwycają oryginalne freski sufitowe z lat 80. XVII wieku, czyli z pierwszej wersji pałacu zbudowanej w czasie rządów Ferdynanda Marii.
Altstadt, czyli stare miasto
Podobnie, jak w przypadku innych miejscowości w Bawarii, warto trochę czasu poświęcić obszarowi starego miasta, czyli Altstadt, gdzie można poczuć średniowieczny klimat, pomimo że miasto zostało w 90% zbombardowane w trakcie wojny. Głównym miejscem jest plac Marienplatz wraz z ratuszem miejskim, który do dziś jest siedzibą władz miejskich. Windą można wjechać na wieżę ratuszową i wejść na taras widokowy, skąd rozpościera się panorama miasta. Kierując się na południe od Starego Ratusza możecie odwiedzić gotycki kościół św. Piotra (Peterskirche), będący najstarszą świątynią Monachium.
Dzielnica Sztuki i van Gogh
Monachium to też kulturalna stolica Niemiec, głównie za sprawą Kunstareal, czyli Dzielnicy Sztuki, w której znajdują się pinakoteki (galerie obrazów). W Alte Pinakothek można m.in. zobaczyć prace Piotra Rubensa lub Rembrandta. Natomiast Neue Pinakothek może poszczycić się pracami Vincenta van Gogha, łącznie ze słynnymi „Słonecznikami”, Moneta i Maneta.
Dla fanów sportów i nie tylko
Z pewnością, będąc w Monachium, trudno przejść obojętnie obok Stadionu Olimpijskiego, na którym piłkarska reprezentacja Polski odnosiła największe sukcesy, m.in. zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 oraz srebrny na mistrzostwach świata w 1974 roku.
Fanów piłki nożnej ucieszy również jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie, czyli Allianz Arena, na którym od 2005 roku swoje mecze rozgrywa Bayern Monachium.
Najpiękniejsze miasto w Niemczech - Rothenburg…
…leży nad rzeką Tauber, w zachodniej części Bawarii. Jeśli macie jeszcze trochę czasu, koniecznie tam pojedźcie. Rothenburg ob der Tauber zachwyca przede wszystkim XIII-wieczną, nietkniętą przez wojnę architekturą. Urokliwe uliczki przebiegają wzdłuż budynków o charakterystycznej średniowiecznej zabudowie, czyli z wysokim i dużym wjazdem dla powozu i mieszkaniami usytuowanymi tuż nad nim. Sercem miasta jest Markt wraz z przepięknym ratuszem – można wejść na jego wieżę, z której rozciąga się widok na panoramę miasta. Na budynku z zegarem, czyli na Wieży Rajców, co godzinę pojawiają się dwie postaci odgrywające historyczne wydarzenia z 1631 roku, kiedy to burmistrz miasta ochronił je przez najazdem, wypijając trzy litra wina jednym haustem. To „Święto Ratowania Miasta” mieszkańcy corocznie świętują podczas Zielonych Świątek. W tym czasie odbywają się tu liczne festiwale i wydarzenia kulturalne.
Wieczne święta
W Rothenburgu znajduje się również największy na świecie sklep, a właściwie, jak sama nazwa wskazuje, Bożonarodzeniowa Wioska (Kathe Wohlfahrt Weihnachtsdorf), w której przez cały rok panują święta. W krainie wiecznej Gwiazdki można kupić wspaniałe dekoracje świąteczne, prezenty, pamiątki i wszystko, co jest związane z Bożym Narodzeniem. Te same sklepy znajdziecie także m.in. w Paryżu i Nowym Jorku, ale ten w Rothenburgu powstał jako pierwszy.
Restauracje, kawiarnie i kule śnieżne
Miasto szybko budzi się do życia, dlatego już od rana można tu usiąść w kawiarni i pijąc kawę, upajać się pięknymi widokami. Oprócz śniadania, warto spróbować lokalnych przysmaków, szczególnie kul śnieżnych, czyli naszych faworków w formie kulki polanych przeróżnymi polewami. Można nawet zobaczyć, jak są przygotowywane. Jeśli nie ruszacie na rekonesans miasta, można w kawiarniach i restauracjach spędzić cały dzień aż do przepięknego zachodu słońca, który można uczcić lampką lokalnego pysznego wina.
Muzea i inne atrakcje
Jeśli jednak zdecydujecie się na spacer po tym urokliwym zakątu, na pewno nie będziecie się nudzić. Oprócz romantycznych uliczek i czarujących widoków, czeka na Was Muzeum Kryminalne z 50 000 eksponatów, które opowiadają historię wymiaru sprawiedliwości szczególnie średniowiecznego, Muzeum Lalek i Zabawek nie tylko dla dzieci, a także kościoły, m.in. kościół św. Jakuba, w którym zabytkowy ołtarz Świętej Krwi to wspaniały przykład późnogotyckiej rzeźby z XVI wieku.
Romantyczny urok tego niemieckiego miasta jest idealnym dopełnieniem czarującej Bawarii – miejsca, gdzie historia łączy się z magią, zabytkowe, wręcz baśniowe zamki korespondują z nowoczesnymi obiektami sportowymi, a niepowtarzalny Rothenburg ob der Tauber romantycznie wieńczy całość.
Oferta letnich Oryginalnych akcesoriów Volkswagen® już dostępna!