Atrakcje w głębi Mazur
Lato - Szykuj się do podróży

Atrakcje w głębi Mazur

Lato - Szykuj się do podróży

Atrakcje w głębi Mazur

Piękne słońce, bezchmurne niebo, sprawny samochód i dobry plan na wypad za miasto. Czy można chcieć czegoś więcej? Chyba tylko jeszcze lepszego planu! Ale nie macie się czym martwić, bo tych wiele właśnie zrodziło się w naszych głowach. Ruszajcie na piękne Mazury, aby przez chwilę aktywnie wypocząć wśród malowniczych krajobrazów, ciesząc się niezwykłą przyrodą tej części naszego kraju.

2600 jezior

Niektórzy mylnie uważają, że Mazury to Kraina Tysiąca Jezior. W rzeczywistości, jezior jest aż 2600 i co najmniej tyle samo zachwycających atrakcji oraz widoków. Ten region to przede wszystkim przyroda. To tutaj na wolności żyją żubry i dzikie konie – potomkowie tarpanów – i to również tutaj, do wsi Żywkowo, co roku przylatuje ponad sto bocianów, aby na zimę odleciało ich ponad dwa razy więcej. Lecz to nadal niewielka część tego, co można zobaczyć i czego można doświadczyć.

Warto wymienić chociażby prawdziwą „polską piramidę”. W miejscowości Rapa znajduje się grobowiec rodziny barona Friedricha von Fahrenheida. Wzorowany na egipskich piramidach, ma wysokość prawie 16 metrów.

Na Mazurach zlokalizowany jest również najdalej wysunięty na północny wschód punkt województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie schodzą się granice Litwy, Rosji i Polski. Stojąc w tym miejscu, można być w trzech krajach jednocześnie. Fajne? Pewnie!

Do mazurskich atrakcji na pewno można też zaliczyć najdłuższe jezioro w kraju - Jeziorak, liczące około 27,5 kilometrów długości, lub Międzynarodowy Konkurs Krzyku w miejscowości Gołdap. To jednak wciąż niewiele w obliczu historii, która zatopiona jest w olśniewającej swym pięknem przyrodzie.

Mazury to w ogromnej mierze jeziora, a skoro tak, to koniecznie trzeba zobaczyć ten region właśnie z tej perspektywy. Ruszamy na kajaki!

Wybór tras jest ogromny, a najbardziej popularne oraz zróżnicowane pod względem trudności i długości są szlaki zaczynające się w Krutyni. To niewielka, malowniczo położona miejscowość w samym sercu Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Szlak kajakowy na rzece o tej samej nazwie – Krutyni – uważany jest za jeden z najpiękniejszych w całej Europie. Tu każdy amator, nawet niedzielny, znajdzie spływ dostosowany do czasu, chęci i swojego poziomu. Są trasy zaledwie 5-kilometrowe, które można pokonać w godzinę, znajdą się też szlaki, na które potrzeba kilku dni. Szczególnie polecamy trasę Krutyń – Ukta.

Krutyń – Ukta

Młyn wodny w Zielonym Lasku

Ten około 15-kilometrowy odcinek cieszy się dużą popularnością. Co na nią wpływa? Z jednej strony niezwykłe widoki, gdyż jego rzeczny

charakter pozwala cieszyć się niezmąconą, otulającą ze wszech stron przyrodą, a z drugiej poczucie bezpieczeństwa, jaką ta trasa zapewnia. Niewielka głębokość i w wielu miejscach piaszczyste dno sprawiają, że jest często wybierana przez rodziny z dziećmi.

Pierwszy przystanek znajduje się przy młynie wodnym w Zielonym Lasku, do którego dopłyniecie zaledwie po godzinie wiosłowania. Tam czeka was przeniesienie kajaków, ale szerokie koryto rzeki i przyjemność z samego poruszania się tym odcinkiem wynagradzają wszelkie trudy. Spokojny nurt pozwala relaksować się w otoczeniu pięknej roślinności, nie tylko na brzegach, ale i tej porastającej dno Krutyni. A jest co podziwiać! Krystalicznie czyste wody przywodzą na myśl wrażenie pływania po akwarium, w którym można podpatrywać ryby. W wielu miejscach na rzece roślinność jest tak bujna, że na jej powierzchni tworzą się grube, zielone dywany, chętnie zasiedlane przez liczne, kolorowe, majestatycznie zawieszone w powietrzu ważki. Bajkowość Krutyni zauważył i opisał Melchior Wańkowicz, który w „Na tropach Smętka” wspomina: „Skala odczuwań w takiej podróży jest ogromna, bo gdy przy słonecznym dniu oddalają się ściany lasów, pogłębiają się drgającymi cieniami, zakręty i zatoczki jeziora błyszczą zdwojonym blaskiem, ptactwo waży się w chmurach wysoko – dusza ludzka wzbiera taką opętaną radością, że chciałoby się z kajaka wyskoczyć-…”. Czy potrzeba jeszcze lepszej zachęty?

Płynąc, warto wypatrywać krasnorostu Hildenbrandia rzeczna. Tworzy on na kamieniach „krwawe plamy”, którymi potwierdza czystość wody. Warto wspomnieć, że Hildenbrandia rzeczna występowała w angielskiej rzece Avon, nadając jej kamieniom charakterystyczny, czerwony odcień. To zresztą jej zasługa, że Stonehenge uznano za magiczne miejsce i spływ Krutynią jest również magiczny. To niezwykła przygoda wśród niemal nieskazitelnej przyrody i… pysznego jedzenia.

Kolejna godzina spływu od przenoski w Zielonym Lasku prowadzi do Rosochy, gdzie na kajakarzy czeka doskonałe domowe jedzenie: placki ziemniaczane, naleśniki z owocami i pierogi. Po krótkiej przerwie – powrót na szlak. Dziki krajobraz tylko sporadycznie „zakłócają” zabudowania. Reszta trasy wiedzie wśród brzegów porośniętych drzewami i rozległych łąk.

Nieustannie zmieniające się krajobrazy nie pozwalają na nudę, po drodze jeszcze wieś Wojnowo i przygoda kończy się w Ukcie.

Mazury to nie tylko woda, ale i malownicze wsie oraz miejsca, których historia zapisała się w krajobrazie. Możesz je poznać bliżej. Wystar­czy, że zmienisz kajaki na rowery.

Rowerem przez Mazury

Rowerem przez Mazury

Trasa, którą szczególnie polecamy, wiedzie za­chodnim brzegiem jeziora Niegocin z Giżycka do Mikołajek. Ta 29-kilome­trowa wyprawa nie powinna nikomu nastręczyć kłopo­tów, choć warto zarezerwo­wać sobie na nią cały dzień, gdyż będzie zarówno gdzie, jak i po co przystanąć. Wą­skie malownicze drogi pod koronami drzew, wśród pól i łąk prowadzą przez Wilkasy, Bogaczewo i Woźnice.

Trasa zaczyna się w samym centrum Giżycka – przy ob­rotowym moście. Most nad Kanałem Łuczańskim jest zabytkiem i warto się tu za­trzymać, by poświęcić mu chwilę uwagi. Jest to zaledwie jedna z kilku pozostałych takich konstrukcji w Europie. Zbu­dowano go w 1898 roku i choć waży ponad 100 ton, to w czasach, gdy otwierano go ręcz­nie, mogła to zrobić jedna osoba. Dziś mecha­nizm jest zelektryfikowany, ale sam widok jego działania jest popularną atrakcją miasta.

Kierując się na zachód, miniecie zamek w Giżycku. Obiekt ten został zbudowany w połowie XIV wieku dla prokuratora krzyżackiego, ale od tamtej pory był dwukrotnie niszczony: w 1366 roku przez wojska litewskie oraz spalony w trakcie wojny trzynastoletniej. Opuszczony po II wojnie światowej budynek został w późniejszych latach zaadaptowany na hotel, a w 1979 roku wpisano go na listę zabytków. Dziś pełni nadal tę samą funkcję, co niemal pół wieku wcześniej. Jeśli nadarzy się okazja, warto spędzić w nim noc i poczuć historię tego niesamowitego miejsca.

Dalej kierujcie się w stronę Twierdzy Boyen, którą można zwiedzić, a następnie do miejsco­wości Wilkasy. Odtąd pojedziecie typową dla tego regionu, malowniczą mazurską aleją. Cie­sząc oczy tak pięknym krajobrazem, dotrzecie do Bogaczewa, a dalej kierujcie się na lewo do wsi Rydzewo. Jedźcie aż do mostu nad jezio­rami. Widok, jaki się z niego roztacza, jest nie­zwykły. Warto się tu zatrzymać, by nacieszyć się tym krajobrazem.

Podążając na południe, kierujecie się w stronę Mikołajek. Po kilku kilometrach, które przebie­gają przy samym brzegu jeziora, należy odbić. Jednak dalsza podróż nie straci na walorach. Piękne pola, wśród których przebiega ta część trasy, sprawiają, że wycieczka jest jeszcze przyjemniejsza.

Nawet gdy wjedziecie na krajową drogę nu­mer 16, kierując się na zachód, trasa będzie przebiegała wśród łąk i pól.

Mijając wieś Woźnice, natraficie na długi, pro­sty odcinek otoczony bagnami. Jest to część rezerwatu przyrody „Jezioro Łuknajno”. Możecie do niego dotrzeć, skręcając przed wsią w lewo, w polną drogę. Jezioro Łuknajno jest rezerwa­tem przyrody od 1947 roku. Samo je­zioro, jak i jego okolica są wprost urze­kające. Delikatne pagórki, spokojna tafla wody i bogactwo gatunków roślin i zwie­rząt sprawiły, że obszar ten został wpisany na listę UNESCO jako rezerwat biosfery. To jeden z największych w Europie rezerwatów łabę­dzia niemego, ale występuje tu również: ła­będź krzykliwy, różne odmiany czapli, mew, rybitw i żurawi, a także lisy, bobry, kuny leśne i łasice. Obok samego rezerwatu znajduje się wieża widokowa, z której można obserwować różne gatunki ptactwa.

Mikołajki

Z tego miejsca koniec trasy jest już naprawdę blisko. Zaledwie dwa zakręty, krótki mostek i już jesteście w Mikołajkach. Naszym zdaniem jest to jedna z piękniejszych tras z Giżycka, ale nie jedyna. Inną, wartą uwagi jest ta, która ukazuje najnowszą historię Mazur.

Początek drogi jest taki sam. Zaczynacie przy moście obrotowym w Giżycku, natomiast sama trasa ma charakter pętli: Giżycko – Pie­czarki – Pozezdrze – Ogonki – Węgorzewo – Leśniewe – Mamerki – Sztynort – Harsz i po­wrót do Giżycka.

Podczas tej podróży zobaczycie pamiątki II wojny światowej. Już w pierwszej miejscowości – Pozezdrzu – traficie na nasyp dawnej linii kolejowej. Tą linią rozwożono zaopatrzenie do pobliskich bunkrów. Będzie tu również mogli zobaczyć dawną kwaterę Himmlera – Hochwald – to kompleks bunkrów wybudowanych w 1941 roku.

W Ogonkach z kolei znajduje się pomost, z którego widok zapiera dech w piersiach. Jednym słowem jest spektakularny. W Leśniewie wrażenie robią ogromne śluzy: Leśniewo Górne i Leśniewo Dolne na Wielkim Kanale Mazurskim, a w Mamerkach można zwiedzić doskonale zachowane bunkry Kwatery Głównych Wojsk Lądowych (Oberkommando des Heeres in Mauerwald). Sztynort to przede wszystkim port, znany z licznych tawern, w których można się bawić przy szantach.

Całość trasy przebiega w malowniczej scenerii. Niezależnie od tego, czy płyniecie kajakiem, czy jedziesz rowerem, Mazury zachwycają bogactwem krajobrazu i pięknem przyrody. Warto tu przyjechać i zgłębić ich urok, odkrywając kawałek po kawałku tego niezwykłego regionu kraju. Przyjedźcie na Mazury i zobaczcie, jak można się nimi zachwycić i się w nich zakochać.

AKCESORIA VOLKSWAGEN
Oferta letnich Oryginalnych akcesoriów Volkswagen® już dostępna!

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.