8 kroków do zadbanego Volkswagena
Lato - Szykuj się do podróży

8 kroków do zadbanego Volkswagena

Lato - Szykuj się do podróży

8 kroków do zadbanego Volkswagena

Zakup własnego Volkswagena to nie lada wydarzenie. Aby zachować piękno wymarzonego auta na długi czas, należy odpowiednio o nie zadbać. W tym celu stworzyliśmy specjalne kosmetyki, które pozwalają przedłużyć efekt nowości. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak przeprowadzać pielęgnację, na którą zasługuje Twój pojazd!

Mycie auta najlepiej wykonywać w myjniach samoobsługowych. Nie sprawdzi się w tym celu przydomowe podwórko – środki chemiczne nie powinny przenikać bezpośrednio do gleby. Sprawdź koniecznie, czy regulamin wybranej myjni nie zabrania mycia auta z wykorzystaniem własnych środków do pielęgnacji.

Szampon z naturalnym woskiem

Krok 1: Mycie lakieru

Dokładnie opłucz samochód z piasku i brudu – najlepiej wodą pod ciśnieniem. Nie omijaj szczelin ani nadkoli. Do mycia przygotuj dwa wiadra: jedno z wodą z szamponem (np. z naturalnym woskiem carnauba1) i drugie z czystą wodą. Szampon poprawia wygląd lakieru oraz długotrwale chroni przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi czy solą. Zaopatrz się również w jakościową gąbkę lub rękawicę do mycia samochodu.

Samochód myj, zaczynając od dachu w dół. Zanurz gąbkę w wodzie z szamponem, umyj dany element, potem zanurz ją w czystej wodzie, a następnie ponownie w wodzie z szamponem. Powtarzaj ten cykl kilkukrotnie, przeprowadzając tzw. mycie na dwa wiadra – zanurzanie gąbki w wodzie bez szamponu pozbawia ją piasku i brudu. W ten sposób ochronisz lakier karoserii przed porysowaniem. Podczas mycia nie zapomnij o umyciu progów (również od spodu) oraz rur wydechowych.

Na koniec dokładnie opłucz samochód wodą pod ciśnieniem. Jeśli owadów z przedniego zderzaka lub pokrywy silnika nie udało się zmyć szamponem, skorzystaj ze specjalnego płynu do usuwania insektów2, który doskonale poradzi sobie z tym zadaniem. Z łatwością usuwa pozostałości z delikatnych powierzchni, np. lakieru czy szkła, a żelowa konsystencja zapewnia dobrą przyczepność do pionowych i skośnych powierzchni.

nr art. 000096315B

nr art. 000096300B

Krok 2: Mycie felg

Po umyciu lakieru przejdź do pielęgnacji felg z użyciem specjalnego preparatu3, który doskonale poradzi sobie nawet z bardzo uporczywymi zabrudzeniami. Płyn o żelowej konsystencji skutecznie czyści, nie niszcząc przy tym materiału. Szybko przenika nawet przez największe zabrudzenia i ułatwia ich usunięcie, a dodatkowo zawiera składniki chroniące przed korozją.

Spryskaj felgi płynem, a następnie za pomocą pędzla lub gąbki rozprowadź płyn po feldze tak, by dotrzeć do wszystkich jej zakamarków. Jeśli zabrudzenia były małe, po pędzelkowaniu spłucz je czystą wodą pod ciśnieniem (po wcześniejszym umyciu opon małą szczotką lub gąbką). Do mocniejszych zanieczyszczeń możesz wykorzystać specjalną szczotkę do felg.

3 nr art. 000096304J

Preparat do pielęgnacji felg

Krok 3: Osuszanie

Osusz auto, korzystając ze specjalnego ręcznika z mikrofibry (najlepiej o gramaturze powyżej 500 g/m² i wymiarach co najmniej 50x70 cm). Zabieg z wykorzystaniem chłonności tego materiału przebiegnie szybko i sprawnie, pozwoli usunąć pozostałości wosku znajdującego się w szamponie oraz zapobiegnie pojawieniu się zacieków i efektu wyschniętych kropelek wody. Aby wytrzeć trudniej dostępne miejsca, skorzystaj z mniejszej ściereczki z tego samego materiału, nie zapominając przy tym o progach i krawędziach drzwi.

Krok 4: Mycie szyb

Kolejną niezbędną czynnością jest umycie szyb za pomocą płynu do szyb i ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj, by szybę podgrzewaną (np. tylną) wycierać zgodnie z przebiegiem linii podgrzewających. Nie zapomnij o wyczyszczeniu lamp przednich i tylnych oraz lusterek.

Plyn do pielegnacji kokpitu

Krok 5: Pielęgnacja plastików zewnętrznych

Dobra wiadomość: Twój samochód jest już gotowy do pielęgnacji plastikowych elementów! Korzystając ze ściereczki z mikrofibry możesz najpierw odtłuścić te elementy specjalnym środkiem na bazie alkoholu izopropylowego (pot. IPA). Następnie za pomocą aplikatora lub ściereczki nanoś dokładnie środek do pielęgnacji części z tworzyw sztucznych4, który doskonale pielęgnuje, odświeża i wydobywa kolor części z tworzywa. Dodatkowo ma działanie antystatyczne i hydrofobowe oraz chroni przed promieniowaniem UV, a jego odporność na mycie sięga nawet pół roku.

4 nr art. 000096314B

Krok 6: Pielęgnacja kół

Korzystając z wilgotnej ściereczki z mikrofibry, możesz w prosty sposób doczyścić zabrudzenia felg, które zostały przeoczone w trakcie mycia. Aby nadać efekt „wow” kołom i całemu Volkswagenowi, nałóż czernidło do opon, dzięki któremu guma odzyska głęboką czerń.

Krok 7: Czyszczenie wnętrza

Zacznij od wyciągnięcia dywaników, starannie je wytrzep. Dokładnie odkurz wnętrze oraz powierzchnię deski rozdzielczej, boczki drzwi i konsolę centralną oraz tapicerkę siedzeń, stosując nakładkę z włosiem na rurę odkurzacza. Usuń urządzeniem zanieczyszczenia z wykładziny podłogowej. Pamiętaj o wnętrzu bagażnika. Następnie starannie umyj szyby od wewnątrz.

Nie zapomnij o czyszczeniu elementów plastikowych, najlepiej płynem do pielęgnacji kokpitu5, który wyczyści zabrudzenia, nada głębię kolorowi i zabezpieczy powierzchnię. Aby uzyskać bardzo dobry efekt skorzystaj później z preparatu do pielęgnacji części z tworzyw sztucznych6, który zastosowałeś już do zabezpieczenia plastików zewnętrznych.

Jeśli okaże się, że po odkurzeniu tapicerka siedzeń czy boczków drzwi wymaga odświeżenia, wybierz skuteczny środek do czyszczenia tapicerki7, który usuwa warstwy zanieczyszczenia, osad nikotynowy i plamy. Jego dodatkową zaletą jest przyjemny, cytrusowy zapach. Środkiem tym możesz czyścić także meble tapicerowane w domu. W przypadku tapicerki skórzanej zastosuj specjalny preparat8 i szczotkę do czyszczenia tego typu materiału. Na sam koniec poddaj ją konserwacji, co zapewni ochronę na kilka miesięcy. Preparat jest delikatny, tworzy na skórze warstwę ochronną o satynowym połysku, która chroni przed zabrudzeniami, promieniowaniem UV i naturalnym zużyciem.

5 nr art. 000096307B

6 nr art. 000096314B

7 nr art. 000096301B

8 nr art. 000096323J

Srodek do czyszczenia tapicerki
Polo kokpit

Krok 8: Pielęgnacja uszczelek

Ostatni etap to czas, by zadbać o uszczelki w Twoim aucie. Ten zabieg jest bardzo ważny zarówno przed zimą, jak i w czasie lata. Najpierw je umyj, a następnie skorzystaj ze specjalnego preparatu do konserwacji elementów gumowych9, który chroni materiał przed utratą elastyczności, a zimą zapobiegnie przymarzaniu uszczelek. Zmniejszy też tarcie i zredukuje w ten sposób odgłosy wydawane przez gumowe elementy.

Wybierając własne kosmetyki do pielęgnacji auta, postaw na najwyższą jakość tych, które znajdziesz w ofercie Oryginalnych akcesoriów Volkswagen®. Pamiętaj, by zawsze zapoznać się z instrukcją ich obsługi, którą znajdziesz pod etykietą na butelce – środki czyszczące w wielu przypadkach mogą znajdować się na czyszczonej powierzchni tylko przez określony czas.

9 nr art. 000096310E

Prezentowane w artykule akcesoria znajdziesz w oficjalnym sklepie Volkswagena.

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

 • Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.  

  Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).  

  Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.  

  Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

  Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

  Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

  Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.  

  Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www.  

  Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

  Kredyt EasyDrive - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km.  

  Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania , gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo, nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.