Elektryczny samochód sportowy NIO EP9
Elektromobilność

5 najbardziej niezwykłych samochodów elektrycznych na świecie

Elektromobilność

5 najbardziej niezwykłych samochodów elektrycznych na świecie

10 maja 2019

Samochodo-rower, elektryczne składane auto, które nie zajmuje dużo miejsca na parkingu i samochód elektryczny z cukru – to trzy niezwykłe pojazdy elektryczne, ale jest ich więcej.

Dowiedz się:

  • dlaczego niektóre auta elektryczne nigdy nie trafią na złom,
  • jak szybka może być elektryczna mobilność,
  • co to jest elektryczny samochodo-rower,
  • jakie auta elektryczne mogą się ze sobą łączyć.

Nobe – trójkołowe auto elektryczne dla miłośników stylu retro

Elektryczne auto Nobe 100 wygląda jak oldtimer

Estońska firma Nobe tworząc swój pojazd w stylu new vintage - trójkołowy, z napędem na wszystkie koła, trzema siedzeniami i dwojgiem drzwi - kierowała się emocjami: „Chcieliśmy zbudować auto, przy którym każdy się zatrzyma, żeby je obejrzeć. Tak jak robi to teraz wielu, którzy zobaczą starego Volkswagena Garbusa i przypomną im się dawne czasy” – mówi producent. Właściciele tego elektrycznego samochodu nigdy nie będą musieli się z nim pożegnać, gdyż jak twierdzi producent, Nobe 100 nigdy nie będzie musiał trafić na złom. W przypadku uszkodzenia właściciel po prostu wyśle zużyte części i zamówi nowe, a producent wszystkie nienadające się do użytku elementy podda recyklingowi. 

Od 2020 roku Nobe 100 trafi do produkcji seryjnej – z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi ukrytymi pod karoserią retro. Auto to posiada wbudowaną na stałe baterię oraz mniejszą baterię przenośną. Baterie można wszędzie ładować, na przykład będąc w odwiedzinach u znajomych. Obie baterie umożliwiają ważącemu 390 kilogramów Nobe przejechanie nawet 230 kilometrów, i to z prędkością maksymalną 110 km/h.

Noah: samochód elektryczny z lnu i cukru

Elektryczne auto Noah wykonane jest w większości z płyt z lnu i cukru

Noah, holenderskie auto elektryczne, zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven, wykonane jest w 90 procentach z surowców odnawialnych – podstawę stanowią włókna lnu i cukier. Zatem po upływie swojego cyklu życia Noah może być poddany recyklingowi. To efektywne auto miejskie waży tylko 350 kilogramów bez 60-cio kilogramowej baterii. Między innymi dzięki niewielkiej masie ten ekologiczny, dwuosobowy pojazd elektryczny może przejechać na pełnej baterii nawet 240 kilometrów, rozwijając prędkość maksymalną 110 km/h. Noah jest nie tylko ekologiczny, lecz również praktyczny: pusty akumulator nie zmusza do zatrzymania się, gdyż można go łatwo wymienić. Twórcy tego elektrycznego auta zakładają również, że w przyszłości będzie można zastąpić aktualny akumulator nowszym technologicznie, umożliwiającym większy zasięg. Na razie produkcja seryjna Noah nie jest planowana – studenci z Eindhoven chcieli tylko pokazać, że przyjazna dla środowiska mobilność jest możliwa.

NIO EP9: w okamgnieniu 100 km/h

Elektryczny samochód sportowy NIO EP9

Już pierwsze spojrzenie zdradza, że ten elektryczny samochód nie jest miejskim autem, którym można jeździć na co dzień. Cztery wymienne akumulatory zasilają chińskiego NIO EP9 mocą łączną 1 megawata. Według producenta, normalnym trybie pracy to elektryczne, dwuosobowe auto ma zasięg 427 kilometrów. Ale z pewnością nikt nie będzie jeździł powoli i spokojnie samochodem dysponującym tak imponującymi możliwościami. Na torze wyścigowym NIO EP9 z napędem na wszystkie koła rozpędza się do 100 km/h w mniej niż 3 sekundy, po 7,1 sekundy pędzi z prędkością 200 km/h, a jego prędkość maksymalna wynosi 313 km/h. Jednak gdy kierowca będzie chciał uzyskiwać takie osiągi, przyjemność skończy się po około 20 minutach. Jedno jest pewne — tętno kierowcy na pewno podskoczy, a ilość pieniędzy na koncie zmaleje, gdyż wprawdzie producent nazywa NIO EP9 samochodem seryjnym, jednak produkuje go tylko na zamówienie – dla tych, którzy mają zbędne 1,3 mln euro.

PodRide: elektryczny samochodo-rower także dla tych, którzy lubią uprawiać sport tylko przy ładnej pogodzie

Przekręcamy kluczyk w stacyjce i ruszamy? Nie PodRidem. Aby uruchomić ten elektryczny pojazd, kierowca musi najpierw nacisnąć na pedały. PodRide to wyjątkowa forma hybrydy: w połowie rower, w połowie elektryczny samochód. Szwedzki majsterkowicz Mikael Kjellman wyposażył go w podwozie przypominające samochód, silnik o mocy 250 W i pedały z elektrycznym wspomaganiem. Według Kjellmana zasięg ważącego 70 kilogramów, długiego na 1,80 metra i wysokiego na 1,45 metra pojazdu elektrycznego wynosi do 60 kilometrów – przy maksymalnej prędkości 25 km/h. Przed wiatrem i deszczem kierowcę chroni wodoszczelna osłona rozpostarta na stelażu, z przednią szybą i zaznaczonymi drzwiami, przez które jednak nikt nie wsiądzie... Aby wejść do środka, trzeba przechylić osłonę elektrycznego samochodo-roweru do przodu. 

Mikael Kjellman zebrał przez fundraising około 90 tys. euro i chce możliwie szybko rozpocząć produkcję swojego pojazdu.

EO smart connecting cars: elektryczny pojazd do składania

Znalezienie miejsca parkingowego w mieście często jest równie trudne, jak trafienie szóstki w lotto. Wiedzą o tym naukowcy z Robotics Innovation Center przy Deutsche Forschungszentrum für Künstliche Intelligenz“ (DFKI) (Niemieckie Centrum Badawcze Sztucznej Inteligencji). EO smart connecting car – elektryczny pojazd wypełniony rozwiązaniami z dziedziny robotyki – ma być rozwiązaniem tego problemu. Parkowanie bokiem, ustawienie kół prostopadle do osi samochodu i zmniejszanie nadwozia do długości około 1,80 metra nie stanowią dla tego samochodu elektrycznego żadnego problemu. I od razu łatwiej jest znaleźć miejsce parkingowe, a mimo niewielkich rozmiarów kierowca nie czuje się w nim jak w pudełku zapałek. Ale to nie wszystkie zalety tego auta: kilka pojazdów może połączyć się w łańcuch i w ten sposób oszczędzać energię podczas jazdy. Jeżeli jednemu z pojazdów w łańcuchu skończy się prąd, inne podzielą się z nim energią. Dające się połączyć z innymi auto rozwija prędkość 65 km/h, a jego zasięg (gdy jedzie oddzielnie, nie w łańcuchu) wynosi 70 kilometrów. Zatem ten zrobotyzowany samochód jest przeznaczony wyłącznie do ruchu w mieście. Z możliwością autonomicznej jazdy i elastycznymi punktami ładowania EO smart connecting cars staną się częścią przyszłej elektromobilności – wprawdzie może nie jutro, ale być może pojutrze. Stworzony przez DFKI samochód koncepcyjny służy testowaniu autonomicznych funkcji pojazdów elektrycznych w ruchu miejskim i ma pokazać, jak może wyglądać mobilność, szczególnie w wielkich aglomeracjach przyszłości.

Może Cię również zainteresować:

Całkowicie elektryczny: Oslo

Visions of now: Via Grafik

Visions of now: Van Bo Le-Mentzel

Technologie przyszłości na wyciągnięcie ręki

Visions of now: Bearcubs

Koncepcje zrównoważonej mobilności

Może Cię również zainteresować:

Zastrzeżenia prawne Volkswagen Group Polska Sp. z o.o.

1.
Fotos: Nio
2.
Fotos: Nobe
3.
Foto: Noah/Bart van Overbeeke
4.
Fotos: PodRide
5.
Fotos: DFKI GmbH / Timo Birnschein

Wszelkie prezentowane informacje, w szczególności zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne, nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Prezentowane informacje nie stanowią zapewnienia w rozumieniu art. 556(1)§2 Kodeksu cywilnego. Volkswagen zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian w prezentowanych wersjach. Przedstawione detale wyposażenia  mogą różnić się od specyfikacji przewidzianej na rynek polski. Zamieszczone zdjęcia i opisy mają wyłącznie charakter poglądowy i mogą przedstawiać wyposażenie opcjonalne. Wiążące ustalenie ceny, wyposażenia i specyfikacji pojazdu następuje w umowie sprzedaży, a określenie parametrów technicznych zawiera świadectwo homologacji typu pojazdu. Zastrzegamy sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie  prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji. W celu uzyskania najnowszych informacji prosimy kontaktować się z Autoryzowanym Dealerem Marki Volkswagen.

Prezentowane ceny są wyłącznie cenami rekomendowanymi i obejmują podatek VAT (23%).

Z uwagi na ograniczenia technik drukarskich lub parametrów ekranu, na którym obraz jest wyświetlany, kolory przedstawione w niniejszym materiale mogą nieznacznie różnić się od faktycznych kolorów lakieru i materiałów.

Wszystkie produkowane obecnie samochody marki Volkswagen są wykonywane z materiałów spełniających pod względem możliwości odzysku i recyklingu wymagania określone w normie ISO 22628 i są zgodne z europejskimi świadectwami homologacji wydanymi wg dyrektywy 2005/64/WE. Volkswagen Group Polska sp. z o.o. podlega obowiązkowi zapewnienia wszystkim użytkownikom samochodów Volkswagen sieci odbioru pojazdów po wycofaniu ich z eksploatacji, zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Więcej informacji dotyczących ekologii znajdą Państwo na stronie Recykling samochodów.

Montaż akcesoriów w pojeździe może mieć wpływ na poziom zużycia paliwa/energii, emisję CO2 lub zasięg oraz może nastąpić najwcześniej po pierwszej rejestracji pojazdu, wyłącznie na Państwa życzenie.

Od 1 września 2018 r. wszystkie nowe pojazdy wprowadzane do obrotu w Unii Europejskiej muszą być badane i homologowane zgodnie z procedurą WLTP określoną w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/1151.  Prezentowane dane dotyczące wartości zużycia paliwa/energii, emisji CO2 lub zasięgu są danymi zgodnymi ze świadectwem homologacji typu wyznaczonymi zgodnie z procedurą WLTP.

Zasięg dla samochodów elektrycznych lub zasięg w trybie elektrycznym dla hybryd typu Plug-In może się różnić w zależności od wersji i wyposażenia oraz zamontowanych akcesoriów. W praktyce rzeczywisty zasięg różni się w zależności od stylu jazdy, prędkości, korzystania z dodatkowych odbiorników energii, temperatury zewnętrznej, liczby pasażerów, obciążenia ładunkiem i topografii terenu.

Systemy bezpieczeństwa działają wyłącznie w ramach ich technologicznych granic i nadal niezbędne jest zachowanie należytej ostrożności przez kierowcę. Kierowca musi być w każdej chwili gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Systemy wspomagające nie zwalniają go z odpowiedzialności za zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawdź szczegóły korzystania z Volkswagen WeConnect na stronie www. Leasing klasyczny: Oferta dla przedsiębiorców. Suma opłat skalkulowana w oparciu o parametry: opłata wstępna 20%, okres leasingu 36 miesięcy, wartość końcowa 1%.  

Leasing dla przedsiębiorców. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Kredyt "Jak Abonament" - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,64%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 103873 zł, całkowita kwota do zapłaty 150216 zł, oprocentowanie zmienne 9,30%, całkowity koszt kredytu 46343 zł (w tym: prowizja  0 zł, odsetki 35558 zł, ubezpieczenie komunikacyjne na 1. rok 3807 zł, ubezpieczenie spłaty kredytu 6978 zł), 48 miesięcznych rat równych po 1607 zł; rata finalna 73087 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 7.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredyt na wybrane modele Volkswagen Samochody Osobowe z rocznika 2022 przy skorzystaniu z ubezpieczenia komunikacyjnego i ubezpieczenia spłaty kredytu oferowanych przez Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy Sp. z o.o. Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Dostępność i warunki produktu mogą ulec zmianie. Warunki produktu określa umowa.  Raty leasingu "Jak Abonament" dla parametrów: 10% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 15 000 km. Oferta dla Przedsiębiorców.

Volkswagen zwraca uwagę, że pewna liczba modeli Volkswagen ID. wyprodukowanych w Chinach została sprowadzona na rynki międzynarodowe nieoficjalnymi kanałami poza autoryzowaną siecią Volkswagena.  Nieautoryzowani sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd, twierdząc, że oferowane przez nich modele Volkswagen ID. są objęte międzynarodową gwarancją. Volkswagen wskazuje, że pojazdy wyprodukowane w Chinach, na rynek chiński nie są objęte międzynarodową gwarancją, w tym również obejmującą Europejski Obszar Gospodarzy. Z uwagi na powyższe, wszystkie wymagania dotyczące naprawy i serwisowania, w tym korzystania z gwarancji i dobrej woli, nie mogą być podejmowane przez autoryzowanych dealerów lub jakikolwiek autoryzowany zakład serwisowy marki Volkswagen na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy nie mogą również zapewnić klientom Oryginalnych Części Volkswagen dla modeli sprzedawanych wyłącznie w Chinach, takich jak Volkswagen ID.6.  Klienci, którzy zdecydują się na zakup pojazdów za pośrednictwem nieautoryzowanych kanałów, powinni mieć świadomość, że oprócz braku możliwości serwisowania, gwarancji i dostaw części zamiennych, pojazdy te są wyposażone w wersję oprogramowania przeznaczoną na inny rynek. Podobnie jak w przypadku gwarancji i serwisu, nie może być ono obsługiwane przez dealerów Volkswagena. Dodatkowo nieoficjalnie importowane modele ID. zostały  wyprodukowane wyłącznie na warunki rynku chińskiego. Nie są więc homologowane na inne rynki ani dostosowane do ich specyficznych wymagań. Nie posiadają więc europejskiej homologacji i certyfikatu zgodności (CoC).  Volkswagen i oficjalny dostawca wewnątrzwspólnotowy pozostają zaangażowani w sprawy klientów, dlatego prosimy o zachowanie najwyższej ostrożności i ponownego przemyślenia zakupu modelu Volkswagen ID. za pośrednictwem nieoficjalnych kanałów. Zalecamy klientom wizytę u autoryzowanych dealerów w celu zapoznania się z najnowszą ofertą dostępnych modeli samochodów marki Volkswagen, które są oficjalnie dopuszczone do sprzedaży na danym rynku i posiadają ustaloną gwarancję oraz wsparcie serwisowe. Volkswagen i oficjalny dostawca chętnie zorganizują kontakt z autoryzowanymi dealerami.

*Obowiązuje do odwołania. Szczegóły u sprzedawcy. Polo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Polo Special Edition: 2 400 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 100 zł. Rabat 6000 zł. T-Roc Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Roc Special Edition: 11 160 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 6000 zł. Nowy T-Cross Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w T-Cross Special Edition: 10 360 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 8000 zł. Touran Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Comfortline z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Touran Special Edition: 25 000 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Comfortline i Special Edition: 3 300 zł. Rabat 5000 zł. Taigo Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Taigo Special Edition: 9 560 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. Rabat 3000 zł. Nowy Tiguan Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Life z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w Nowy Tiguan Special Edition: 22 380 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Life i Special Edition: 800 zł. ID.3 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.3 Special Edition: 30 800 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.4 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.4 Special Edition: 38 050 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.5 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro Performance z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.5 Special Edition: 33 970 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 4 600 zł. ID.7 Special Edition - Przedstawiana korzyść to różnica kwoty wynikającej z porównania wersji Special Edition do wersji Pro z analogicznym wyposażeniem w cenie katalogowej. Wartość wyposażenia uwzględniona w ID.7 Special Edition: 45 730 zł. Dopłata między analogicznymi silnikami dla wersji Pro Performance i Special Edition: 9200 zł.